Jonathan Benson 4.4.2012, przekład Piotr Bein
Przemysł psychiatryczny przekonuje miliony przygnębionych ludzi na całym świecie, że rozmaite antydepresanty są jedyną ich opcją leczenia. Te niebezpieczne farmaceutyki zastąpią z lepszym wynikiem zioła, i to bez skutków ubocznych.
Różeniec górski
Roślina wieloletnia (rhodiola rosea), w zimnych alpejskich regionach. Korzenie zawierają sok od dawna używany dla wytrzymałości fizycznej i mentalnej, ulżenia niepokojom i stresowi, a nawet poprawy nastroju i usunięcia objawów przygnębienia. Uważany za adaptogen, naturalną substancję pomagającą unormować reakcje organizmu na stres i utrzymać optymalną homeostazę poprzez zrównoważenie systemu odpornościowego z hormonalnym.
Wg licznych badań naukowych, w tym przez dra Zakira Ramazanowa, b. żołnierza sowieckiego, który został lekarzem, rhodiola rosea może bezpiecznie redukować czas przyjścia do siebie po wysiłku, polepsza rozpiętość uwagi i pamięci, daje lepszą kondycję fizyczną i osiągi, poprawia funkcję psychomotoryczną i łagodzi przygnębienie i niepokoje.
Dziurawiec zwyczajny
Hypericum perforatum, występuje w strefach klimatów umiarkowanych i podzwrotnikowych. W wielu kulturach od dawna używany w leczeniu przygnębienia. Liczne badania, w tym systematyczny przegląd (2008, Cochrane Systematic Review), stwierdziły skuteczność dziurawca co najmniej taką, jak standardowe antydepresanty w leczeniu lekkich do średnich zaburzeń depresyjnych, ale przy nielicznych potencjalnych skutkach ubocznych.
Jako pełny ekstrakt, pomaga przy zaburzeniach snu i w relaksacji, wzmacnia poziom energii bez huśtawki typowej dla stymulantów jak kawa. Uważany za bezpieczny, niedrogi środek ziołowy do poprawy ogólnego zdrowia mentalnego.
Camu Camu
Myrciaria dubia, roślina z tropikalnej puszczy deszczowej. Jagody zawierają najwyższy znany poziom naturalny witaminy C. Smakowity, słodki owoc zawiera szereg składników na opryszczkę pospolitą, wzmocnienie immunologiczne, złagodzenie zapaleń i zwalczanie wirusów i bakterii. Ten adaptogen normalizuje procesy organizmu wynikłe ze stresu i pomaga ulżyć objawom przygnębienia.
Ceniony badacz dr Gary Null w Clinician’s Handbook of Natural Healing wymienia Camu Camu jako drugą pod względem mocy roślinę antydepresyjną. Żadnych negatywnych skutków ubocznych.
Aszwaganda
Withania somnifera, roślina z Indii, od dawna stosowana w medycynie ajurwedy, zawiera silne adaptogeniczne składniki. Pomaga przy objawach niepokoju i przygnębienia. Znany ze skuteczności w stanach degeneracji mózgu, np. alzheimer i parkinson. Hamuje wzrost i rozprzestrzenianie nowotworów.
Kilka badań, w tym jedno opublikowane w Phytomedicine (2000), stwierdziło, że w ulżeniu niepokojowi i leczeniu depresji, aszwaganda działa tak samo lub lepiej niż antydepresanty, bez szkód ubocznych.
Maca
Lepidium meyenii, roślina korzeniowa, naładowana aminokwasami, witaminami, minerałami. Od dawna w medycynie tradycyjnej, do zwiększenia energii i kondycji, polepszenia libido i wzmocnienia systemów immunologicznego, nadnercza i hormonalnego.
Badania opublikowane w Menopause (2008) stwierdziły, że maca pomaga zmniejszyć niepokój i depresję u kobiet z menopauzą, a inne (2006,BMC Complementary and Alternative Medicine) – że maca wykazuje ogólną aktywność antydepresyjną u wszystkich spożywających ją.
Jeśli ty lub bliscy cierpicie na niepokój lub przygnębienie, rozważcie powyższe i in. środki naturalne. Jak zawsze, poradź się swego lekarza przed zastosowaniem nowego reżimu leczenia.
MandolinkaBramborowa