WWF jest sponsorowane przez Monsanto.doc

(26 KB) Pobierz
WWF jest sponsorowane przez Monsanto

WWF jest sponsorowane przez Monsanto?

Jak bardzo słynna organizacja WWF jest powiązana z wielkim biznesem? Pytanie to w czerwcu 2011 r. zadał niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung:

"Jak bardzo blisko wielkiego biznesu jest Światowy Fundusz Ochrony Dzikiej Przyrody (WWF)? W pięćdziesiątą rocznicę powstania tej organizacji niemiecka telewizja WDR zrobiła dochodzenie w sprawie tej słynnej na całym świecie organizacji, działającej dla środowiska naturalnego. Bulwersujący film dokumentalny WRD pokazuje, jak głęboko organizacja ta jest zakorzeniona w interesy ekonomiczne wielkiego biznesu i jego miliardowe zyski.

Małe tygryski czy niedźwiedzie polarne, młode orangutany - ich wielkie oczy czy zadarty nos podobają się i wywołują współczucie. Mają wygląd, który przemawia do dzieci. (...) Panda jest zwierzęciem ze światowej sławy plakatów World Wide Fund for Nature (WWF). Według badań rynkowych, ta najpotężniejsza organizacja ochrony przyrody na świecie, ma też jeden z najbardziej wiarygodnych wizerunków na świecie. Przez 50 lat jest synonimem ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju i utrzymania ziemskiej różnorodności biologicznej. (...) Ale rzeczywistość, przynajmniej w części, wygląda w sposób zupełnie inny.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez telewizję WDR, dotyczącego tej wpływowej organizacji ekologicznej z rocznymi darowiznami o wysokości 500 milionów euro, jej 4000 rzeszą pracowników i oddziałami w ponad 100 krajach, WWF stał się spleciony z interesami wielkiego biznesu. Raport WDR stawia pytanie, czy działania tej organizacji dają się pogodzić z hasłem działań "Dla Żywej Planety"?"

Również w czerwcu 2011 r. niemiecka publiczna telezwizja ARD pokazała film "Pakt z Pandą", który miał prawie milionową widownię i zadawał podobne pytania co Süddeutsche Zeitung. W odpowiedzi WWF opublikował oświadczenie na temat tych zarzutów, w którym czytamy m.in.:

"Pod koniec czerwca, główna niemiecka telewizja publiczny ARD wyemitowała 45 minutowy film dokumentalny o WWF zatytułowany w swej niemieckiej wersji "Pakt z Pandą". Dostępna w Internecie angielska wersja językowa filmu ma tytuł: "Milczenie Pand". Sam program i późniejsza publiczna debata wywołała wiele silnych emocji zarówno sprzyjających WWF, jak i jemu przeciwnych. Chcielibyśmy wykorzystać nadarzającą się okazję, aby wyjaśnić tę sprawę.

My, ludzie WWF jesteśmy w naturalny sposób oburzeni zarówno z powodu negatywnego tonu tego prowokacyjnego filmu, jak i z powodu nieprecyzyjnych, mylących i nieprawdziwych zarzutów w nim zawartych. W WWF, z zadowoleniem przyjmujemy konstruktywną krytykę i szczere, otwarte debaty. Kiedy popełniamy błędy staramy się je korygować jak najszybciej i uczyć się na nich, w celu poprawy naszej przyszłej pracy.

Staramy się działać w sposób jak najbardziej przejrzysty - podajemy szczegóły ile pieniędzy otrzymujemy, skąd one pochodzą i jak je wydajemy. Pracujemy nad problemami ochrony środowiska, które są złożone i nie zawsze mają łatwe, jedynie właściwe czy niewłaściwe rozwiązania. Oczywiście, twórcy "Paktu z Pandą" mają prawo do swojej opinii. Jedyne o co prosimy, to to, by opierali swoją opinię na wiarygodnych i zrównoważonych badaniach, wolnych od tendencyjności. I Niestety, ten film dokumentalny nie zawiera zrównoważonej oceny pracy WWF na całym świecie z pewną dozą uczciwej krytyki i analizą jej aspektów. Charakteryzuje się prowokacyjnymi i mylącymi twierdzeniami w oparciu o "fakty", które nie zostały sprawdzone i są często wręcz błędne. To nie spełnia nawet najbardziej podstawowych standardów dziennikarskich."

SILENCE OF THE PANDAS (MILCZENIE PAND) - FILM ARD

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin