motoryka-mala.original.pdf

(950 KB) Pobierz
Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma ej
MOTORYKA MA A
PROPOZYCJE SCENARIUSZY I KART PRACY
DO WYKORZYSTANIA W ZAJ CIACH ROZWIJAJ CYCH
MOTORYK MA
SCENARIUSZE
Scenariusz nr 1
Technika malowania dziesi cioma palcami – Finger painting
Zaczarowane paluszki
Joanna Fronczak
Dzieci od 3 r. .
Liczba uczestników
Miejsce
Pomoce za czone
Pomoce dodatkowe
praca indywidualna lub w ma ej grupie
sala przedszkolna
brak
farba do malowania palcami
kartki o du ym formacie 55 × 40 cm
odtwarzacz CD
nagranie CD dowolnego utworu umo liwiaj cego wykony-
wanie spokojnych, p ynnych ruchów.
Cele
wiczenie sprawno ci manualnej,
wiadome wyrabianie kontroli ruchów palców,
doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
rozwijanie precyzji ruchów,
nabywanie swobody ruchów,
pomaganie w pozbyciu si zahamowa ,
wzmocnienie wiary we w asne si y,
rozwijanie ekspresji plastycznej.
Przygotowanie
Prowadz cy przygotowuje farby i du e arkusze papieru, które przytwierdza do sto ów lub szta-
lug. Wysoko sto u powinna by odpowiednia do wzrostu dziecka, a blat powinien znajdowa
si nieco powy ej jego okci. Natomiast ustawienie stolika powinno umo liwia dziecku dost p
do niego ze wszystkich stron. Nale y zapewni równie dziecku mo liwo umycia w dowolnej
chwili r k. Mo emy wykorzysta gotowe farby do malowania palcami lub sami ja przygotowa .
20
www.forum-media.pl
Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma ej
MOTORYKA MA A
Przepis na farbę
Sk adniki:
myd o lub p atki mydlane;
gliceryna;
elatyna;
m ka ziemniaczana;
farby plakatowe lub barwniki spo ywcze
Sposób wykonania:
Myd o cieramy na tarce, zalewamy wod i gotujemy w garnku. Do tego dodajemy
kolejno: gliceryn , rozcie czon
elatyn spo ywcz i krochmal przygotowany z m ki
ziemniaczanej. Gotujemy ca y czas mieszaj c. Uzyskujemy w ten sposób mas o konsy-
stencji g stego budyniu. Po wystudzeniu mas dzielimy na kilka cz ci i dodajemy do nich
poszczególne barwniki.
Przebieg
Prowadz cy wyja nia dzieciom, i na dzisiejszych zaj ciach b d czarowa swoimi paluszkami,
ale eby czary im si uda y musz najpierw troszk je po wiczy .
wiczenia palców:
1. Przywo ywanie –
dzieci siedz w kole w siadzie prostym dotykaj c si
stopami – wyci gaj
przed siebie r k i kiwaj palcem przywo uj c si .
2. Powitanie paluszkami –
w ustawieniu identycznym jak w poprzednim wiczeniu pochylaj
si i wyci gaj c r ce staraj si przywita palcami r k z jak ze wszystkimi uczestnikami zabawy.
3. Kr
enie palcami –
rysowanie w powietrzu kó ek.
4. Czarowanie –
przebieranie palcami wyci gni tej przed siebie r ki.
5. Kotki –
wyci ganie przed siebie r k i pokazywanie „pazurków”.
6. Padaj cy deszczyk
– stukanie palcami o pod og .
7. Zaczarowane paluszki
– prowadz cy t umaczy dzieciom, i w przygotowanych miseczkach
znajduje si farba. Stwierdza, e niestety nie ma p dzli i pyta dzieci czy jest jaki sposób, który
umo liwi im malowanie. Zach ca je do uruchomienia wyobra ni i poszukania rozwi zania
postawionego problemu. Jest szansa, i uczestnicy sami powiedz , e do malowania mog
wykorzysta swoje palce. Je eli tak si nie stanie prowadz cy stwierdza, ze przecie ka dy ma
dziesi
paluszków, które na pewno bardzo ch tnie zamieni si w malarzy. Trzeba im tylko tro-
ch pomóc. Razem z dzie mi wymawia zakl cie, które one zaproponuj i zaczarowuje paluszki
w p dzelki. Nast pnie informuje dzieci, i mog malowa to co chc u ywaj c dowolnych
kolorów farb. Prosi tylko by gdy dzieci uznaj , i obraz jest sko czony poinformowa y o tym.
W czasie tworzenia przez dzieci prac prowadz cy rozmawia z nimi zach caj c do wypo-
wiadania si na temat tre ci powstaj cych obrazów.
www.forum-media.pl
21
Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma ej
MOTORYKA MA A
8. Zorganizowanie wystawy prac
– wszystkie prace bez wyj tku powinny zosta
wane aby dzieci poczu y si docenione.
wyekspono-
9. Zako czenie – relaksacja przy spokojnej muzyce.
Dzieci siedz c lub le c w rozsypce
na pod odze rozci gaj si próbuj c zaj
jak najwi cej miejsca. Na sygna dany przez prowa-
dz cego np. uderzenie w b benek lub przerwa w muzyce zajmuj jak najmniej miejsca.
Efekty
Dziecko:
wiczy sprawno
palców,
doskonali precyzj ruchów,
rozwija koordynacj wzrokowo-ruchow ,
skupia uwag na wykonywanym zadaniu,
przezwyci
a uprzedzenia wobec dotykania farby,
samodzielnie wykonuje prac plastyczn .
22
www.forum-media.pl
Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma ej
MOTORYKA MA A
Scenariusz nr 2
wiczenia korekcyjno-kompensacyjne z elementami terapii r ki
Zabawy wesołych rybek
Joanna Fronczak
Dzieci 4-letnie
Liczba uczestników
Miejsce
Pomoce za czone
Pomoce dodatkowe
praca indywidualna lub w ma ej grupie
sala przedszkolna
za . 1: rysunek konturowy rybki
narysowane na du ym arkuszu papieru rysunki przedstawiaj ce
morskie fale
plastelina
niebieska apaszka lub fragment tkaniny
koraliki lub ziarna fasoli
nagranie p yty CD – szum morskich fal
Cele
rozlu nianie mi
ni, likwidowanie i zwalnianie napi
,
wyrabianie p ynnych, szerokich i spokojnych ruchów ramienia i przedramienia,
zapoznanie dziecka z kierunkiem rysowania z uwzgl dnieniem kierunku od strony lewej
do prawej,
wiczenie sprawno ci manualnej,
doskonalenie umiej tno ci kontrolowania napi cia mi niowego – wiadome napinanie
mi ni i ich rozlu nianie, kontrolowanie procesu pobudzania i hamowania,
rozwijanie p ynno ci ruchów: nadgarstka, ramienia i przedramienia,
wdra anie do zachowania odpowiednich kierunków podczas rysowania,
tworzenie nawyku rysowania form kolistych w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek
zegara.
Przygotowanie
Prowadz cy przygotowuje na du ych arkuszach papieru proste rysunki przedstawiaj ce morskie
fale. Informuje, e zabiera je w podró do morskich g bin.
Przebieg
1. Powitanie – Witam dzieci, które…
Prowadz cy rozpoczyna zabaw wyja niaj c dzieciom, i
prosi, aby ilustrowa y ruchem jego s owa.
www.forum-media.pl
23
Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma ej
MOTORYKA MA A
Witam dzieci, które:
potrafi p ywa jak abka;
dotkn
palcem wskazuj cym do nosa;
zakr ci palcami m ynek;
zrobi ze swoich d oni pi eczk , kwiatek, motylka itp.
Prowadz cy wymienia kolejne umiej tno ci zwi zane z rozwojem motoryki ma ej, a dzieci sta-
raj si pokaza te czynno ci.
2. P ynie statek po falach.
Dzieci siedz c w kole podaj sobie w rytm spokojnej muzyki niebie-
sk apaszk na laduj c ruch morskich fal.
3.
wiczenia rozmachowe
Morskie fale
kre lenie w powietrzu i na pod odze du ych swobodnych ruchów w kszta cie fal.
pog bianie konturów du ych rysunków przedstawiaj cych morskie fale lub rybki
4.
wiczenia manualne – Plastelinowe rybki.
Dzieci otrzymuj od prowadz cego kart pracy
przedstawiaj c rybk oraz kolorow plastelin . Tocz cienkie wa eczki i wyklejaj nimi naryso-
wany kontur. Mog uzupe ni rysunek poprzez doklejenie w asnych kszta tów np.: wodorostów,
fal itp.
5.
wiczenia ruchów precyzyjnych
Karmimy rybki
– prowadz cy rozsypuje na pod odze drobne przedmioty – koraliki lub ziarna
fasoli, a dzieci – rybki „jedz je” zbieraj c za pomoc dwóch palców – kciuka i palca wska-
zuj cego ( chwyt p setowy) i wk adaj je do pojemnika.
Podwodny koncert
– prowadz cy informuje, i królowa oceanu chcia aby pos ucha kon-
certu fortepianowego. Pyta czy dzieci zechcia yby dla niej zagra . Dzieci siadaj w kole
i na laduj gr na pianinie uderzaj c rytmicznie palcami obu d oni o pod og .
6. Relaks.
Dzieci siadaj
ko ysz c.
na pod odze i s uchaj
nagrania szumu morskich fal rytmicznie si
7. Po egnanie.
Na po egnanie dzieci machaj do siebie d o mi.
Efekty
Dziecko:
wiczy sprawno
manualn d oni,
niowe,
kontroluje napi cie mi
lepi wa eczki z plasteliny,
na laduj prezentowane ruchy,
rysuje po ladzie,
koncentruje uwag na wykonywanym dzia aniu,
doskonali p ynno
ruchów.
24
www.forum-media.pl
Zgłoś jeśli naruszono regulamin