Wegetariański Shepherd's Pie
Jesień rządzi się swoimi prawami, a najważniejszym z nich wszystkich jest to, która wymaga aby zawsze w domu czekała ciepła kolacja. Pikantna zupa soczewicowa, rozgrzewający krem z dyni a najchętniej gorący, sycący jak nic innego wegetariański shepherd's pie.
Zapiekanka pasterska to klasyczne danie domowej kuchni brytyjskiej. Oryginalnie składa się z warstwy mięsa duszonego z selerem, marchewką i cebulą doprawionej prostymi przyprawami i przykrytej ziemniaczanym puree z chrupiącym wierzchem. W moim przepisie pod warstwą ziemniaków kryje się potrawka z soczewicy: również z selerem i marchewką, doprawiona sporą ilością pieprzu, czosnku i kilkoma łyżkami przecieru pomidorowego. Przecier jest w tym przepisie najważniejszy - nie można go zamienić ani na świeże pomidory, ani w żadnym wypadku na krojone pomidory z puszki. Żeby wydobyć głęboki smak warzywnego gulaszu i zachować jego przyjemną, gęstą konsystencję konieczny jest dobry przecier w niedużej ilości - jeżeli chlupniemy go za dużo, to pomidory zdominują całość i zapiekanka będzie smakować się jak placek po węgiersku w barze mlecznym. Za to jeśli podążać za przepisem i doprawić zapiekankę wyraźnie ale prosto, to zakochamy się w jesiennych kolacjach na resztę życia.
Składniki na ogromne, szklane naczynie żaroodporne:
· 400 g zielonej soczewicy, namoczonej we wrzątku przez 1-2 godziny
· 1 szklanka gęstego przecieru pomidorowego
· 2 nieduże marchewki
· 2 łodygi selera naciowego
· 1 duża cebula
· szczypta tymianku
· szczypta rozmarynu
· 2 ząbki czosnku
· sól i pieprz
· olej
Na ziemniaczane puree:
· 5 ziemniaków średniej wielkości
· 1/3 szklanki mleka lub mleka roślinnego
· 3 łyżki masła lub masła roślinnego + kilka płatków
· szczypta gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
1. Namoczoną soczewicę opłukać i gotować w świeżej wodzie do miękkości, powinna być bardzo miękka ale jeszcze się nie rozpadać. Po namoczeniu soczewicy na ugotowanie jej wystarczy z reguły około 20 minut.
2. Kiedy soczewica się gotuje obrać ziemniaki, przekroić je na połówki i gotować w osolonej wodzie aż do miękkości.
3. Warzywa pokroić w kostkę, na dnie dużego garnka rozgrzać kilka łyżek oleju i podsmażyć cebulę. Kiedy zacznie się szklić dodać marchew i seler naciowy, wszystko smażyć na małym ogniu przez 5-8 minut delikatnie mieszając.
4. Ugotowaną soczewicę odcedzić i dodać do podsmażonych warzyw, dokładnie wymieszać i dodać koncentrat, czosnek, przyprawy oraz sól i pieprz. Połączyć dokładnie ze sobą i dusić na małym ogniu przez 10-15 minut. Na koniec spróbować i doprawić do smaku pieprzem i solą.
5. Ziemniaki odcedzić, dodać wszystkie składniki poza rozmarynem i rozgnieść na gładkie puree.
6. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Naczynie żaroodporne posmarować olejem, wyłożyć soczewicową potrawkę a na niego łyżkami wykładać ziemniaczane puree, delikatnie rozsmarowując je po całej powierzchni zapiekanki. Posypać rozmarynem, a na ziemniakach położyć kilka płatków zimnego masła i zapiekać przez około 20-30 minut. Najbardziej cieszy drugiego dnia, kiedy wystarczy odgrzać zapiekankę w piekarniku, najeść się do syta i zobaczyć, że zostało jeszcze na trzeci dzień.
Spróbuj również:
Co do chleba? Pasztet z soczewicy i marchewki
Lekka i wegańska sałatka ziemniaczana
Zapiekanka ziemniaczana z jabłkami.
LinkWithin
Autor: Marta o 15:32 17 komentarze
xyzgeo