2012.01 KPP Jasło - sprawozdanie za 2011r.doc

(7266 KB) Pobierz
I

 

Komenda Powiatowa Policji

w Jaśle

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA

 

o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego

w powiecie jasielskim w 2011 roku

 

 

 

 

 

 

Jasło, styczeń 2012 r.

 

 

SPIS TREŚCI :

 

 

I

CHARAKTERYSTYKA JEDNOSTKI………………………………………………

3

II

PODSTAWOWE ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO  ORAZ WYNIKI PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ……………

 

5

 

1

Dane ogólne……………………………………………………………………...

5

 

2

Przestępczość kryminalna……………………………………………………….

8

 

3

Zagrożenie wykroczeniami……………………………………………………...

12

 

4

Przestępczość nieletnich…………………………………………………………

14

 

5

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie………………………………………….

15

 

6

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym…………………………………………….

17

 

7

Zabezpieczenie imprez ………………………………………………………….

20

 

8

Działania profilaktyczne………………………………………………………...

20

 

9

Współpraca z samorządem………………………………………………………

22

III

WNIOSKI……………………………………………………………………………..

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. CHARAKTERYSTYKA JEDNOSTKI

 

     Rejon działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle obejmuje teren powiatu jasielskiego o powierzchni 831 km kw. W skład powiatu wchodzi dziesięć gmin: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn, Tarnowiec i gmina miejska Kołaczyce oraz Jasło. Na tym terenie zamieszkuje 114.628 osób[1], w tym 36.932[2] osoby                 w Jaśle .

 

 

     Organizacja garnizonu jasielskiego Policji oparta jest na funkcjonowaniu komendy powiatowej i 6 posterunków o charakterze gminnym. Na dzień 31 grudnia 2011 r. stan etatowy komendy wynosił  189 etatów policyjnych ( 6 wakatów),  14 urzędniczych oraz 16 etatów pracowników cywilnych. Łączny stan etatowy posterunków wynosił  33 policjantów.

 

 

   

    

    W okresie sprawozdawczym jednostka realizowała zadania  określone  m.in. w Strategii Wojewódzkiej Policji Podkarpackiej na lata 2010-2012 realizując trzy najważniejsze cele tj.:

1. Rzeczywista poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

2. Podniesienie efektywności działania Policji przez usprawnienie zarządzania

    zasobami i informacją.

3. Poprawa wizerunku Policji w społeczeństwie.

 

     Powyższe zadania, przewidziane do realizacji w 2011 r., w znacznej mierze zostały zrealizowane. Efektem prawidłowej realizacji przyjętych zamierzeń jest utrzymanie względnie niskiego stanu zagrożenia przestępczością na terenie powiatu jasielskiego,                   co skutkować powinno dalszą stabilizacją poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu                  i podniesieniem społecznej oceny pracy Policji.

 

     Powiat jasielski jest jednym z najbezpieczniejszych w województwie podkarpackim,             a Podkarpacie zaliczane jest do najbezpieczniejszych regionów kraju. Poniższej przedstawione dane wskazują na to, że stan bezpieczeństwa utrzymuje się na dobrym poziomie, zaś skuteczność Policji wzrasta.

 

 

 

II. PODSTAWOWE ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO ORAZ WYNIKI PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ

 

1. Dane ogólne

 

     W 2011 r.  na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle stwierdzono 1.737 przestępstw i było ich więcej o 9 % niż w 2010 r., kiedy to odnotowano 1.594 przestępstwa (różnica wyniosła 143 przestępstwa). 

 

    

     Pomimo wzrostu liczby przestępstw w 2011 roku na dobrym poziomie utrzymał się tzw. wskaźnik zagrożenia, który informuje o tym, ile zaistniało przestępstw w przeliczeniu na 10.000 mieszkańców. Dla powiatu jasielskiego wskaźnik ten w analizowanym okresie  wyniósł 151,5 przestępstw. Był to 5 rezultat spośród 21 powiatów województwa. Średnia dla całego Podkarpacia wyniosła 184,4 przestępstwa na 10.000 mieszkańców.

    

     Ten poziom świadczy o tym, że ludność powiatu jasielskiego jest w niższym stopniu zagrożona przestępczością, aniżeli mieszkańcy większości powiatów Podkarpacia.

 

 

    

     W strukturze przestępczości na obszarze powiatu jasielskiego dominowały przestępstwa kryminalne stanowiące 56,3 % ogółu przestępczości, następnie przestępstwa drogowe 30,4 % ogółu przestępczości, przestępstwa gospodarcze 9,7 % ogółu i inne 3,6 %.

 

 

 

     Biorąc pod uwagę zagrożenie przestępczością w poszczególnych gminach powiatu należy stwierdzić, że najwięcej przestępstw popełnionych zostało na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, która obsługuje teren miasta Jasła oraz od 1 maja 2011 r. również gminy Jasło. Poszerzenie obszaru działania jasielskiej komendy wynika z wprowadzonych zmian w strukturze organizacyjnej sieci posterunków na terenie powiatu jasielskiego                      i przejęciu przez komendę zadań realizowanych dotychczas przez Posterunek Policji w Jaśle.

 

 

     W analizowanym okresie na terenie Jasła oraz gminy Jasło stwierdzono 1.113, a więc 64 % wszystkich przestępstw. Relacja liczby tych zdarzeń stwierdzonych w 2011 r. do liczby za 2010 r.  wyniosła 106,6 %, co daje 69 przestępstw więcej.  

 

     Spośród pozostałych gmin, najwięcej przestępstw stwierdzono w rejonie Posterunku Policji w Kołaczycach obejmującego gminy Kołaczyce i Brzyska – 153, Posterunku Policji               Skołyszynie142, Posterunku Policji w Dębowcu obejmującego gminy Dębowiec i Osiek Jasielski – 123 i Posterunku Policji w Nowym Żmigrodzie 120. Najmniej w rejonie Posterunku Policji w Krempnej6. Natomiast w  r...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin