Poradnik_Zwalczanie owadów i gryzoni.doc

(219 KB) Pobierz
Karaluchy, Prusaki

1

 

Prusak (Blatella germanica)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/prusak.jpg

Wielkość: Około 15mm długości.   Kolor: Żółtobrązowy.

Jest rozpoznawany przez dwa ciemne, pasy na "pancerzu" na przedzie ciała, pod którą umieszczona jest głowa.

Zachowanie – prusak jest najbardziej płodnym pomiędzy wszystkimi karaluchami. Każdy kokon może zawierać około 30 jaj .Kokony noszone są przez samice do momentu wylęgu larw (około 30 dni). Rozwój z jaja do postaci dorosłej waha się od 170 dni (przy temp.22°C) do 40 dni (przy temp.30°C) Jak wszystkie karaluchy jest wszystkożerny.

Środowisko – W domach, ten szkodnik będzie lokował się się w łazienkach i kuchni, w środowisku gdzie jest źródło pokarmu i wilgoci.

Wskazówki –należy usuwać wszelkie odpadki żywnościowe. Produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wskazane jest zlikwidowanie wszelkich szpar i szczelin, gdyż są to miejsca gnieżdżenia się karaluchów.

Karczan Wschodni (Blatta orientalis)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/karczan.jpg

Wielkość-Owady duże, samice około 18 - 30 mm, samce 20 - 25 mm. Kolor: Ciemnobrunatne

Samiec ma dobrze rozwinięte skrzydła, u samicy skrzydła w zaniku.

Orientalny karaluch jest szkodnikiem w domach Odżywia się jak wszystkie inne karaluchy. Podczas lata, karaczan wschodni może przebywać na wolnym powietrzu.

Zachowanie – karaluch wschodni jest szkodnikiem domowym. Jednakże podczas lata, karaluchy przebywają na dworze, gdzie mogą przechodzić do sąsiednich budynków. Podczas zimniejszych miesięcy, osiedlają się suterenach. Samica w ciągu życia wytwarza kilka kokonów(1-6) w których rozwija się około 10 – 16 jaj. Całkowity okres rozwoju zależy od temperatury i wynosi 5 miesięcy(przy temp.30°C).

Środowisko –karaluch zwykle mieszka w kanałach ściekowych i burzowych.

Wskazówki – Uszczelnianie szczelin i otworów w zewnętrznej stronie budynku pomaga powstrzymać te szkodniki od wejścia.

Karaluch Amerykański (Periplaneta americana)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/karaluch.jpg

Wielkość-Owady duże, długość około 28 – 35 mm.

Kolor: czerwonobrązowy, ale tarczka tułowiowa jest rdzawa z żółtym obrzeżeniem. Skrzydła dobrze rozwinięte, wyraźnie widoczne. Samica ma szerszy odwłok niż samiec.

Zachowanie- jak wszystkie karaluchy, jest wszystkożerny i je faktycznie wszystko i dużo.

Środowisko –. ten karaluch żyje w ciepłych, wilgotnych środowiskach, takich jako kanały ściekowe, tunele, sutereny, pomieszczenia gdzie znajdują się bojlery i zbiorniki wodne. Potrafią także żyć na wolnym powietrzu. W ciągu życia samica może złożyć do 70 kokonów. Larwy opuszczają je w optymalnych warunkach(temp.27°- 28°C) – już po 34 dniach.

Wskazówki –należy usuwać wszelkie odpadki żywnościowe. Produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wskazane jest zlikwidowanie wszelkich szpar i szczelin, gdyż są to miejsca gnieżdżenia się karaluchów.

 

Mrówka Faraona (Monomorium pharaonis)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/mrowka.jpg

Wielkość: Bardzo mały, około 2,2 – 2,6 mm długości i może zostać łatwo pomylony z innymi typami mrówek.  Kolor: Brązowo-rudy

Oglądany pod powiększeniem, posiada charakterystyczne czułki zakończone trójczłonową buławką.

Zachowanie – mrówki te prowadzą społeczny tryb życia. W gniazdach liczących niekiedy kilkanaście tysięcy sztuk, poza najliczniejszymi robotnicami, znajdują się samice i samice. Liczba samic waha się od kilku do kilkudziesięciu. Jedna samica składa w ciągu życia około 400 jaj. Rozwój młodego pokolenia do momentu dojrzałości trwa około 1,5 miesiąca.

Środowisko – mrówki faraona występują tylko w pomieszczeniach dobrze ogrzanych: często pod kafelkami i płytkami PCV, w szczelinach ścian i listew podłogowych, pod boazerią, w łazienkach, agregatach lodówek. Zamrówczeniu ulegają przede wszystkim kuchnie i łazienki.( obfitość pokarmu, odpowiednia temperatura i wilgotność).

Wskazówki – mrówki faraona mogą zostać skontrolowane przez efektywne rozmieszczenie zatrutych przynęt. Szukające pożywienia mrówki zanoszą przynętę do kolonii, karmiąc inne robotnice, larwy i królowe.

 

Rybiki (Lepisma saccharina)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/rybiki.jpg

Wielkość: około 7 – 11 mm. długości.

Kolor: srebrzysto - szary

Na głowie znajdują się długie wysunięte ku przodowi czułki, a na odwłoku 3 prawie jednakowej długości szczeciny.

Zachowanie –owady żerują na produktach spożywczych takich jak mąka, kasza, cukier. Są również szkodnikami materiałów- wełny, jedwabiu sztucznego. Mogą również uszkadzać księgozbiory.

Środowisko –rybiki spotyka się w miejscach wilgotnych i ciepłych, w pomieszczeniach mieszkalnych w kuchniach i łazienkach. Poza tym w magazynach żywnościowych materiałów tekstylnych skór, papieru i bibliotekach.

Wskazówki – należy przestrzegać czystości w pomieszczeniach, usuwać odpadki i starannie sprzątać podłogę.

 

Pluskwa Domowa (Cimex lectularius)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/pluskwa.jpg

 

Wielkość -około 4 – 5 mm długości, i około 3 mm szerokości.

Kolor czerwonobrązowy. Owady o silnie spłaszczonym ciele zwężającym się ku przodowi. Pluskwa posiada narządy gębowe typu kłująco – ssącego.

Zachowanie –samica składa jaja w marcu, maju, i czerwcu w ilości kilkudziesięciu sztuk. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250 – 500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1 -2 miesiące. Pluskwy pobierają krew, co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy.

Środowisko –owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli i zasłonach.

Wskazówki – należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy.

Wszy (Pediculus humanus)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/wszy.jpg

Wielkość: około 2 - 4 mm długości

Wesz posiada narządy gębowe kłująco – ssące.

Kolor: jasno – szary.

Zachowanie –samica jest zdolna do złożenia w ciągu swojego życia około 300 jaj. Najbardziej sprzyjającymi warunkami dla wszy jest temperatura około 29°-32° C. Rozwój wszy w warunkach optymalnych trwa około 1 miesiąca.

Środowisko – Wszy umiejscawiają się na głowie lub odzieży.

Wskazówki – częste kąpiele, systematyczna zmiana bielizny, oraz wietrzenie pościeli.

Pchły (Pulicidae)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/pchly.jpg

Wielkość - około 3 – 4 mm

Drobne owady, bocznie spłaszczone o długich skocznych nogach. Narządy gębowe pcheł są typu kłująco – ssące.

Kolor: Czerwonobrązowy.

Zachowanie – samica składa w ciągu 1 -3 miesięcy wielokrotnie jaja w liczbie 4 -8 na raz, lecz przed każdym zniesieniem musi pobrać krew. Wciągu całego życia może złożyć około 450 jaj. Pchły mogą ssać krew kilka razy dziennie, ale wytrzymują długie okresy głodzenia, nawet do 18 miesięcy.

Środowisko - umiejscawiają się w bliskim otoczeniu żywiciela, w budach psów, w norach gryzoni.

Wskazówki – utrzymywanie czystości w pomieszczeniach, dokładne sprzątanie podłóg odkurzaczem. Należy dbać o higienę naszych zwierząt.

Mol Ubraniowy (Tineola bisselliella)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/mol.jpg

Wielkość - długość ciała dochodzi do 9 mm, zaś rozpiętość skrzydeł waha się w granicach 12 -16 mm.

Kolor -Pierwsza para skrzydeł zabarwiona jest jednolicie na połyskujący żółtozłocisty kolor, druga para jest szarawożólta i nieco jaśniejsza od pierwszej.

Zachowanie –samica może złożyć nawet 220 jaj. Po około 12 dniach lęgną się larwy. Żerowanie rozpoczyna się budową domku z przędzy, przytwierdzonego do podłoża. Dojrzała larwa opuszcza domek i przechodzi w inne miejsce, gdzie buduje kokon przeplatany cząstkami materiału. Po 15 -45 dniach z poczwarki wychodzi motyl, który zaczyna szukać osobnika płci przeciwnej. Zwalczać należy przede wszystkim poczwarki, larwy i jaja. Larwy mola odżywiają się wełną, bawełną, futrem, jedwabiem, a także mąką, korkiem, słomą.

Środowisko – szafy ubraniowe w mieszkaniach, pawlacze, strychy, oraz wszelkiego rodzaju magazyny.

Wskazówki – należy wynosić zainfekowane rzeczy na słońce. Na ciemnych materiałach ostre słońce zabije wszystkie stadia rozwoju w ciągu około 0,5 godziny, na jasnych trochę dłużej. W magazynach dobrze jest obniżyć temperaturę do około -3°C + 4°C.

Mysz Domowa (Mus musculus)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/mysz.jpg

Wielkość - długość ciała do 11 cm , ogona do 10 cm

Uszy dość duże. Ciężar ciała do 20g.

Kolor - barwa futra najczęściej szara

Zachowanie - samica rodzi 7 – 8 razy w ciągu roku po 4 – 9 młodych. Karmi je mlekiem przez około 25 dni. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 – 3 miesięcy. Mysz domowa żyje do około 2 lat. Jest wszystkożerna, zjada pokarm roślinny i zwierzęcy.

Środowisko – jest pospolitym szkodnikiem w stogach, w stodołach, przechowalniach, domach. W lecie przebywa głównie na polach uprawnych, w ogrodach i sadach. Zimą przenosi się do zabudowań.

Wskazówki – dobre wyniki daje profilaktyka. Przed inwazją chroni bezwzględne przestrzeganie szczelności w trakcje budowy obiektów. Podstawową bronią przeciwko gryzoniom są jednak preparaty chemiczne.

Szczur Śniady (Rattus rattus)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/szczur1.jpg

Wielkość: długość ciała do 25 cm, ogon nieco większy od długości ciała. Uszy duże prawie nagie, cienkie. Ciężar ciała do 400g.

Kolor: barwa futra zmienna, najczęściej ciemnoszara.

Zachowanie – samica rodzi od 3 – 6 razy do roku po 5 – 10 młodych. Osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 miesięcy. Długość życia 2,5 – 4 lat. Żywi się głównie pokarmem roślinnym oraz bezkręgowcami. Zjada również owoce, po które wchodzi na drzewa.

Środowisko –szczur śniady występuje w portach morskich. Zamieszkuje strychy, spichlerze, hale targowe oraz statki. Jest doskonałym wspinaczem.

Wskazówki - dobre wyniki daje profilaktyka. Przed inwazją chroni bezwzględne przestrzeganie szczelności w trakcje budowy obiektów. Podstawową bronią przeciwko gryzoniom są jednak preparaty chemiczne.

Szczur Wędrowny (Rattus norvegicus)

http://www.dezynsekcja.pl/Images/szczur2.jpg

Wielkość: długość ciała do 30cm.,ogon nieco mniejszy od długości ciała. Uszy niewielkie, grube, owłosione. Ciężar ciała do 600g.

Kolor –barwa futra zmienna, najczęściej brązowoszara.

Zachowanie –samica rodzi 3 -4 razy do roku po około 10 młodych. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 -4 miesięcy. Długość życia 2,5 -4 lat. Szczur przystosowuje się do każdego pożywienia. Zjada soczyste rośliny, nie gardzi mięczakami, rakami, rybami, żabami, jajami oraz padliną. Atakuje nawet żywe zwierzęta.

Środowisko –zamieszkuje zarówno doliny rzek i rozlewiska, jak również zaciszne miejsca w piwnicach, pod podłogami oraz w kanałach i urządzeniach kanalizacyjnych. Szczur wędrowny jest wspaniałym pływakiem natomiast gorzej się wspina.

Wskazówki - dobre wyniki daje profilaktyka. Przed inwazją chroni bezwzględne przestrzeganie szczelności w trakcje budowy obiektów. Podstawową bronią przeciwko gryzoniom są jednak preparaty chemiczne.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin