Historia PRL (12) 18-05-2009.doc

(33 KB) Pobierz
Historia PRL (12) 18-05-2009

Historia PRL (12)     18-05-2009

 

„Solidarnosc” to był tytul czasopisma, które ukazywalo się w stoczni w trakcie strajku.

 

Był również: Szczecin, Jastrzebie, Wroclaw, Huta Katowice – wszedzie tam mowiono o niezaleznych zwiazkach zawodowych.

 

Tu było podobnei jak z MKS-em – ze male zwiazki bez poparcia duzych by się rozpadly. Padl wiec pomysl, żeby jeden duzy zwiazek powstal, Karol Modzelewski wyszedl z pomyslem nazwy, a Jan Olszewski przygotowywal statut.

 

Sad zarejestrowal Solidarnosc (pazdziernik ’80), ale zmienil statut. Zmieniono 2 rzeczy: wykreslono prawo do strajku i zapisano kierownicza role PZPR.

 

W partii zaminy – nowy sekretarz – Stanisław Kania

 

Stefan Olszowski – symbol betonu partyjnego. W nim upatrywano czlowieka, który moglby przejac ster, gdyby nie udalo się zdlawic Solidarnosci.

 

Jozef Pinkowski – nowy premier. Był nim krotko, jakies 6 mies. Zostal premierem dlatego, ze nikt tak naprawde nie chcial już tym premierem być.

 

500 dni karnawalu – okres, jaki minal mniej wiecej od startu Solidarnosci do wprowadzenia stanu wojennego.

 

Inna organizacja, ktorej jeszcze bardziej nienawidzila wladza, było NZS.

 

Przelomem były tzw. strajki łódzkie. Jedna z 5 najwazniejszych osob był Krzysztof Osinksi z SGPiS. Również Maciej Kuron.

 

Był jeszcze Niezalezny Zwiazek Zawodowy Solidarnosc Rolnikow Indywidualnych.

 

Wiosna ’81 zaczyna się ukazywac pierwsze od 33 lat pismo, Solidarnosc, które było niezalezne od wladzy. Pamietac należy, ze tygodnik ten podlegal cenzurze.

 

Doktryna Breżniewa – doktryna ograniczonej suwerennosci. Tzn., ze wolnosc panstw troche ograniczona – nie mogly robic niczego, co byloby niezgodne z interwencja Zwiazku Radzieckiego.

 

Dlaczego nie doszlo do interwencji? Bo doradca Cartera był Brzezinski, wiec mielismy bardzo dobre ucho.

A po drugie – Kania twierdzil, ze poradzimy sobie sami (bo gdyby była interwencja, to cale zaufanie do partii legloby w gruzach).

 

W lutym ’81 Jaruzelski nowym premierem. Apeluje o 90 spokojnych dni, które dalyby szanse na poprawe sytuacji gospodarczej.

 

W tym czasie dochodzi jednak do Kryzysu Bydgoskiego. Do dzisiaj nie wiemy czym on był.

13 marca ’81 odbywaja się kolejne cwiczenia wojskowe Sojuz. Oznacza to, ze na terytorium Polski oprocz Armii Radzieckiej sa dodatkowe wojska Ukladu Warszawskiego.

19 marca podczas wojewodzkiej rady narodowej zostaja zaproszeni czlonkowie lokalnej solidarnosci. Podczas posiedzenia zostaje ono zerwane – wchodzi milicja, tlucze rolnikow z Solidarnosci, mocno niektórych poobijali. Solidarnosc zapowiada na koniec marca strajk generalny.

 

4h przed strajkiem generalnym odwolano go.

 

Od kwietnia ’81 do kartek na cukier dolaczone sa kartki na mieso, a potem już poszlo…

 

2 tygodnie po zamachu na papieza umiera Wyszynski. Jego nastepca zostaje Glemp.

 

Zofia Grzyb – była i w Solidarnosci i w partii

 

Albin Siwak – nie był lotny, mieszanka Leppera, Palikota i Niesiolowskiego. Prosty chlop. Duzo kawalow o nim było ;] Zostal pozniej ambasadorem w Libii.

 

Na zjezdzie Solidarnosci zostal rozwiazany Komitet Obrony Robotnikow (KOR). Polaryzacja na 2 grupy: ta za KORem i prawdziwki (prawdziwe Polacy).

 

1 czlowiek jest 1. sekretarzem partii, premierem i ministrem obrony narodowej – Jaruzelski.

Jest to czlowiek, który pochodzil z bardzo patriotycznej rodziny, szlacheckiej. Wychowanek szkoly zakonnej na Bielanach, wraz z rodzina ucieka na Litwe.

 

pazdziernik-listpad-grudzień ’81 – strajki na uczelniach. Rozpoczelo się w Wyzszej Szkole Inzynierskiej w Radomiu. Oburzyli się tam i chciano zmienic ustawe o szkolnictwie wyzszym.

Studenci SGPiS stwierdzili, ze program ekonomii realizowany u nich nie daje im satysfakcji i chcieli zmiany. Miał być tzw. VI wydzial, czyli cos takiego, ze przez jakis czas, jakies 1,5 roku, wszyscy uczyliby się tego samego ;].

 

13 grudnia zostaje wprowadzony stan wojenny.Ukonstytuowal się WRON, a na jej czele stanal Jaruzelski. Już w pazdzierniku ’80 pojawily się pierwsze listy internowanych.

 

Dlaczego mowiono, ze to był zly dzien? Bo 13. grudnia swieto ma swieta Lucja – patronka oczu. I zla nazwa, bo WRONa po niemiecku do niemiecki cos tam.. A ponadto oczy Jaurzelskiego – herbem jego rodziny był slepowron ;]

 

ok. 5 tys osob zostalo internowanych (o ich internowaniu nie decydowal prokurator, ale była to decyzja administracyjna).

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin