Homeopatia.docx

(32 KB) Pobierz


Homeopatia - klucz do zdrowia


Jest popularną i bezpieczną naturalną metodą leczenia. U jednych spełnia swe zadanie - pobudza siły naprawcze organizmu. Ale są też i takie osoby, które nie widzą żadnej zmiany po jej zastosowaniu.
Zasadnicza różnica między medycyną tradycyjną a homeopatią polega na tym, że lek homeopatyczny dobiera się nie tylko do choroby, ale też do osobowości pacjenta. W homeopatii człowiek traktowany jest jako całość. Dlatego, by wybrać odpowiedni preparat, homeopata poświęca choremu mnóstwo czasu. Wypytuje go o zdrowie, ale interesuje się również jego osobowością, upodobaniami, trybem życia. 

Pierwsza wizyta trwa ok. 2 godzin i terapeuta jest w stanie ustalić indywidualną kurację. Tajemnica małych granulek Może być tak, że ten sam lek zostanie przepisany na dwie różne choroby i będzie równie skuteczny. Leki homeopatyczne sporządza się przede wszystkim z roślin. Wykorzystuje się też substancje pochodzenia zwierzęcego (jady gadów, owadów) oraz minerały, np. złoto, węgiel. Wybierając je, przygotowujący leki kierują się naczelną zasadą homeopatii: "Podobne leczymy podobnym". Według 
nich pewne substancje wywołują w organizmie człowieka objawy takie same lub podobne jak niektóre choroby. 
Te substancje podawane w minimalnych dawkach leczą te właśnie choroby, mobilizując organizm do walki. Proces wytwarzania leków homeopatyczych jest długi (może trwać nawet miesiąc) i dość kontrowersyjny. Przeprowadza się go w laboratoriach, w niezwykle sterylnych warunkach. Substancja lecznicza jest rozpuszczana w mieszaninie alkoholu i wody, a później wielokrotnie rozcieńczana - do tego stopnia, że w ostatecznej postaci preparatu nie można już wykryć chemicznie obecności leczniczej substancji. 
Homeopaci twierdzą jednak, że im wyższy jest stopień rozcieńczenia leku, tym silniej on działa. Tłumaczą to tym, że na każdym etapie rozcieńczania probówka z leczniczą substancją energicznie jest wstrząsana w specjalnym urządzeniu wibracyjnym, co pobudza "energię" lekarstwa. Celem leków homeopatyczych jest uaktywnienie sił obronnych organizmu. Leki są skuteczne przy przeziębieniach, przewlekłych infekcjach - np. uszu, nosa, krtani, pęcherza moczowego. Podaje się je przy chorobach skóry, 
alergiach, depresjach. Nie można jednak polegać na homeopatii w wypadku nowotworów, AIDS, gruźlicy, zapalenia opon mózgowych, chorób wenerycznych. Tu homeopatia może tylko wspomagać terapię.

Porządki wewnątrz organizmu 

Lek indywidualnie dobrany lub wykonany przez homeopatę jest bardziej skuteczny niż środek kupiony w aptece na własną rękę. Ten drugi może w ogóle nie zadziałać. Istnieje kilka preparatów przydatnych przy konkretnych dolegliwościach. Jest to np. Arnica stosowana przy urazach. Podana tuż po wypadku zmniejsza krwawienie, chroni przed zakażeniem. Sprawdzonym środkiem jest również Allium cepa na wodnisty katar, Kalium bichromicum na gęsty katar i Belladonna łagodząca wszelkie objawy przeziębienia. 
Środki homeopatyczne przyjmuje się zazwyczaj na 15 minut, pół godziny przed jedzeniem lub po jedzeniu. Zalecane dawkowanie przy chorobach przewlekłych to jedna dawka trzy razy dziennie, ale homeopata może ustalić inny sposób przyjmowania leku (szczególnie w wypadku leków jednoskładnikowych), np. raz dziennie lub nawet raz na kilka tygodni. Granulki należy wysypać do koreczka zamykającego pojemnik z lekiem, a potem do ust i poczekać, aż się rozpuszczą. Syropy przyjmujemy zgodnie z zaleceniami 
homeopaty. Jeśli zapisano nam kilka leków, nie powinniśmy ich przyjmować jednocześnie. Preparaty zażywa się do momentu wyzdrowienia. Czasem jest to kilka dni, niekiedy kilka tygodni. Po podaniu leku mogą pojawić się objawy pogorszenia zdrowia, które jednak ustępują dość szybko i są potwierdzeniem trafnego wyboru środka. Wypryski, gorączka, katar, senność to objawy, że organizm zaczął "robić porządki" i oczyszcza się z toksyn. Dolegliwości tych nie można leczyć, bo kuracja pójdzie na marne. 
Leki homeopatyczne podaje się bez ograniczeń dorosłym, kobietom w ciąży, dzieciom, a nawet niemowlętom. Stosuje się je jednocześnie z lekami konwencjonalnymi, choć są też tacy homeopaci, którzy podczas kuracji zabraniają przyjmowania tradycyjnych leków.

Homeopatia jest komplementarną częścią medycyny, uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz kraje Unii Europejskiej. Ponad 200 000 lekarzy na świecie zaleca leki homeopatyczne w codziennej praktyce, a stosuje je prawie 400 milionów pacjentów w blisko stu krajach.

Nazwa homeopatia wywodzi się od greckich słów: homois, co znaczy podobny i pathos, czyli cierpienie. Istotą leczenia homeopatycznego jest pobudzanie organizmu do uzyskania naturalnej, wewnętrznej równowagi, tzw. homeostazy dynamicznej.

Homeopatia jest jedną z dziedzin medycyny, praktykowaną przez lekarzy na całym świecie i może być zalecana jako samodzielna terapia lub razem z innymi lekami.

Leki homeopatyczne 

Leki homeopatyczne są niezwykle ciekawym zjawiskiem na rynku medycznym. Zalety leków homeopatycznych są coraz częściej doceniane przez specjalistów i pacjentów.Powstają one z substancji naturalnych, przyjaznych dla organizmu człowieka (są głównie pochodzenia zwierzęcego, mineralnego lub na bazie ekstraktów roślinnych). Przyjmowanie takich leków likwiduje więc ryzyko skutków ubocznych (które to ma miejsce w przypadku leków na bazie substancji chemicznych). Wadą homeopatii jest np. to, że przy 
cięższych schorzeniach leki homeopatyczne mogą okazać się niewystarczające na walkę z nimi. Jednak do walki z przeziębieniem, lekkimi bólami żołądka czy nawet problemami stresowymi mogą okazać się niezwykle przydatne. Skuteczne działanie homeopatii wykazują również przy dolegliwościach menopauzalnych oraz chorobach żołądkowych.

Leki roślinne wytwarzane są z poszczególnych części roślin. Leki mineralne wykorzystują praktycznie każdy pierwiastek, występujący w naturze. Te wykonane ze zwierząt i owadów opierają się na bazie substancji przez nie produkowanych. W niektórych przypadkach (choć rzadko) stosowane są również leki miazmatyczne, wykonywane z miejsc zainfekowanych przez choroby ( np. nowotwór).

Ogólnie leki homeopatyczne dzielimy na dwie grupy. W zależności od zastosowanych w danym medykamencie ilości substancji aktywnych, dzielą się one na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Do sprzedaży trafiają jako granulki lub mikrogranulki laktozy (leki pojedyncze), nasączone odpowiednimi roztworami homeopatycznymi. Jednorazowo powinno stosować się od 3 do 5 mikrogranulek pod język aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Taki proces ma na celu rozpoczęcie wchłaniania leku już przez śluzówkę jamy 
ustnej. Roztwory homeopatyczne można również nabyć w postaci kropli (roztwór alkoholowy) i taki lek można przyjmować jako rozcieńczony z wodą. Są to tzw. leki kompleksowe. Jednorazowo dawka nie powinna przekraczać od 15 do 25 kropel od1 do 5 razy dziennie w zależności od wieku pacjenta. Leki tego typu powinny być przyjmowane około 30 minut przed posiłkiem i 60 minut po posiłku. Bardzo istotnym jest fakt, ze leki homeopatyczne przyjmować można wraz z innymi lekami, bez obawy o efekty uboczne 
ich pomieszania.

Niezwykle ważnym pojęciem w homeopatii jest indeks CH. Określa on stopień rozcieńczenia i dynamizacji danego leku. Przykładowo oznaczenie 4 CH wskazuje, ze substancja wyjściowa leku została rozcieńczona cztery razy do jednej setnej (określa ją literka C) i poddana cztery razy dynamizowaniu zgodnie z metodą Hahnemana, który stosował rozcieńczenia setne (literka H). Rozcieńczenia dziesiętne oznaczane są literą D, a Korsakowa – K oraz LM.

Homeopatia 

Homeopatia jest formą medycyny naturalnej i opiera się na trzech żelaznych zasadach. Schorzenia podobne leczy się podobnymi lekami, do leczenia należy używać tylko jednego rodzaju substancji oraz każdy lek podawać w bardzo małych ilościach. Są to nadrzędne założenia teorii leczenia homeopatycznego.

Wytwarzane tylko z produktów i pierwiastków naturalnych leki podawane są w postaci kropli, tabletek, globulek, granulek, maści, kremów oraz żelu. Stosowane są głównie do leczenia lekkiej grypy lub przeziębienia, bezsenności, chorób układu pokarmowego, dolegliwości związanych z menopauzą oraz leczeniu napięcia nerwowego. Leki homeopatyczne znajdują także zastosowanie jako środek wspomagający dłuższe leczenie farmakologiczne poważniejszych schorzeń.

W Europie i na świecie homeopatia stosowana jest już od 200 lat ( w Polsce o połowę krócej). Twórcą tej niezwykle wartościowej metody terapeutycznej był niemiecki lekarz Christian Friedrich Samuel Hehnnemann (opierał się na starożytnych tekstach medycznych Hipokratesa). Artykuł programowy opublikował w roku 1796 w "Gazecie Praktycznej Farmakologii" dał możliwość rozwoju tej metody na całym świecie, jak również praktycznym jej wykorzystaniu.

Zaletą homeopatii jest bardzo istotny fakt, iż reakcja organizmu na czynniki chorobotwórcze jest indywidualna, a podczas leczenia poszczególnych dolegliwości aplikuje leki dobrane ściśle pod kątem podobieństwa (np. leczenie dreszczy, wywołanych przez malarię niewielkimi dawkami chityny). Wbrew pozorom leczenie homeopatyczne na przestrzeni dwustu lat rozwija się i cechuje coraz większą skutecznością. Należy jednak pamiętać, ze leki homeopatyczne nie usuwają od razu wszelkich objawów choroby. 
Takie leczenie wymaga więc cierpliwości. Wpływają one jednak regulująco na organizm człowieka. Impulsy przez nie wywołane docierają do ośrodków nerwowych, nie zmniejszając przy tym właściwości immunologicznych organizmu.

Homeopatia największa popularność zdobyła w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Meksyku i Francji. W naszym kraju istnieje Towarzystwo Zwolenników Homeopatii RP, założone w 1892 roku (dwa lata później powstała pierwsza polska apteka homeopatyczna). Od roku 1995 do dnia dzisiejszego oficjalnie nosi ono nazwę Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego.

W obecnych czasach leczenie homeopatyczne stanowi integralną część medycyny, uznawaną nawet przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i Unię Europejską. Prowadzone od ponad pięćdziesięciu lat badania, publikowane są na łamach najbardziej prestiżowych czasopism medycznych.

Plusy homeopatii

Lekarze na całym świecie coraz częściej stosują homeopatię jako metodę leczenia różnego rodzaju schorzeń. Leki homeopatyczne cieszą się także ogromnym zainteresowaniem wśród samych pacjentów i powoli usuwają na dalszy plan tradycyjne chemiczne medykamenty.

Stosowanie leków homeopatycznych niesie za sobą szeroką gamę zalet. Do najważniejszych z nich należą niewątpliwie: skuteczność, komplementarność, nieszkodliwość dla organizmu, dostępność bez recepty oraz oszczędność pieniędzy pacjenta.

Homeopatia odgrywa istotna rolę w pediatrii, a także przy leczeniu dolegliwości alergicznych oraz występowaniu często powracających infekcji. Stosuje się ją także w okresie ciąży. Zastosowana odpowiednio wcześnie, zapobiega rozwojowi patologii w przyszłości. Brak skutków ubocznych sprawia, ze leczenie homeopatyczne może być stosowane u pacjentów w każdym wieku. Wyjątek stanowią jedynie roztwory zawierające w swoim składzie alkohol i takie leki nie mogą być przyjmowane przez dzieci. Homeopatia 
pełni również role leczenia wspomagającego i przyspiesza proces gojenia się ran po zabiegach chirurgicznych. Stosowanie takich leków może też skutkować ograniczeniem lub całkowitym wyeliminowaniem leków medycyny klasycznej, co ma bardzo korzystny wpływ na organizm pacjenta. W odróżnieniu od nich, żaden z leków homeopatycznych nie został wycofany ze sprzedaży od ponad dwustu lat, co dobitnie dowodzi o ich nieszkodliwości. Przy ich produkcji każda substancja jest wielokrotnie rozcieńczana, co 
powoduje eliminacje wszelkich związków toksycznych.

Skuteczność homeopatii jest potwierdzana w codziennej praktyce lekarzy oraz pacjentów. Istnieje wiele publikacji i klinicznych prac naukowych na temat korzystnego działania leków homeopatycznych. Likwidują one nie tylko objawy, ale także i przyczyny choroby, a surowce wykorzystywane do ich produkcji cechują się bardzo wysoka jakością. Kolejnym atutem przemawiającym na ich korzyść jest cena. Są one znaczne tańsze os tradycyjnych leków farmakologicznych, a w niektórych krajach (np. we Francji) 
leki homeopatyczne znajdują się na liście leków refundowanych.

Wady homeopatii

Homeopatia jest niezwykle kontrowersyjną dziedziną medycyny. W świecie medycznym i naukowym do dnia dzisiejszego jest ona przedmiotem wielu dyskusji i wymiany argumentów za i przeciw.

Terapie homeopatyczne często skłaniają pacjentów do rezygnacji z leczenia tradycyjnego. Jest to jednak olbrzymi błąd w przypadku cięższych schorzeń, takich jak np. nowotwory. Ponadto leki homeopatyczne nie zawierają nawet jednej cząsteczki aktywnej substancji, co sprawia, że nie mogą mieć one rzeczywistego działania na organizm osoby chorej. Przeciwnicy homeopatii uważają nawet, że wysoka skuteczność leczenia homeopatycznego opiera się w dużej mierze na efekcie placebo. Zamiast leków 
tradycyjnych wystarczyłoby podać pacjentowi jakąkolwiek tabletkę, aby uwierzył w siłę jej działania. Jest to jeden z najpoważniejszych zarzutów przeciwko homeopatii. Ogólnie rzecz ujmując, stanowiska w spawie homeopatii są dość mocno podzielone. Większość lekarzy i naukowców uważa, iż działanie leków homeopatycznych to jedynie efekt placebo. Nie mogą nam w żaden sposób zaszkodzić, ale także nie pomogą.

Istnieją jednak racjonalna wytłumaczenia takich ataków na terapie homeopatyczne. Wynika to przede wszystkim z braku odpowiednich informacji, doświadczenia lekarzy (np. w Polsce z zakresu homeopatii przeszkolonych jest zaledwie 7% lekarzy), obawy przed zastosowaniem medycyny niekonwencjonalnej oraz rywalizacji o rynek leków bez recepty. Takie wydarzenia mają miejsce szczególnie w krajach europejskich, co wynika przede wszystkim z różnic kulturowych w porównaniu np. z państwami Dalekiego 
Wschodu, gdzie homeopatia święci wielkie tryumfy. Twórca homeopatii Christian Hahnemann również miał spore problemy z wprowadzaniem w życie swojej rewolucyjnej teorii. Mimo posiadanego doktoratu i habilitacji został on wydalony z Uniwersytetu Lipskiego przez tamtejszych luminarzy wiedzy medycznej za głoszenie tak odważnych wówczas tez.

Ciekawostka jest fakt, ze w roku 2002 amerykański tropiciel paranauki James Randi zaoferował milion dolarów każdemu, kto udowodni skuteczność homeopatii w warunkach ściśle kontrolowanych. Do tej pory jednak nikomu nie udała się ta sztuka.

Sposoby przyjmowania leków homeopatycznych 

Na całym świecie doskonale znane są różne formy występowania leków homeopatycznych. Są to przede wszystkim tabletki, syropy, granulki, maści, czopki oraz krople. Wszystkie dzielą się na pojedyncze oraz złożone.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii homeopatycznej warto zapoznać się ze sposobami przyjmowania takich leków. Pojedyncze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza homeopaty. Wychodzą oni z założenia, że każda choroba ma inny przebieg, opierając się na teorii, iż każdy z ludzkich organizmów ma odmienne właściwości. Dlatego tez nawet przy takich samych schorzeniach pacjenci otrzymują inny rodzaj leku.

Częstotliwość przyjmowania leków homeopatycznych zależy od stopnia nasilenia objawów chorobowych. Środek przyjmowany jest przez pacjenta częściej w przypadku gwałtownego przebiegu choroby. Jeżeli następuje poprawa stanu zdrowia chorego, odstęp między kolejnymi dawkami powinno się wydłużać. Szczegóły przyjmowania poszczególnych leków ustala tylko i wyłącznie lekarz, posiadający specjalistyczny kurs z dziedziny homeopatii. Zadaniem pacjenta jest natomiast przestrzeganie krok po kroku wszystkich 
jego zaleceń, ponieważ brak systematyczności przy dawkowaniu może spowodować brak skuteczności takiej terapii.

Precyzyjna diagnoza oraz stosowanie leków już w początkowej fazie choroby, przynoszą najlepsze efekty. Granulki oraz mikrogranulki powinny być przyjmowane bezpośrednio do jamy ustnej i przechowywane pod językiem aż do całkowitego ich rozpuszczenia. Wówczas lek jest najlepiej wchłaniany przez organizm. Zabronione jest ssanie lub rozgryzanie substancji. Dotyczy to w szczególności małych dzieci. Przede wszystkim z myślą o nich stosuje się metodę rozpuszczania leku w niewielkiej ilości 
przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Lek w takiej postaci należy podawać łyżeczką.

Bardzo ważna jest również pora przyjmowania leku. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie tego pół godziny przed posiłkiem lub godzinę po jego spożyciu. Leki homeopatyczne podawane doustnie wchłaniane są przez błonę śluzową jamy ustnej, dlatego należy pamiętać, że przyjmowanie ich podczas posiłku może zaburzyć cały proces leczenia.

Nie powinno się również dotykać granulek palcami ze względów higienicznych. Ważne jest też, aby unikać ostrych przypraw i zapachów. Można natomiast, a nawet powinno łączyć je z innymi lekami (oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem).

Środki homeopatyczne - działanie 

Istotnym faktem na temat działania leków homeopatycznych jest to, iż nie oddziałują one bezpośrednio na czynniki chorobotwórcze. Mechanizm taki nie jest dokładnie znany, dlatego bardzo ważnym jest dobranie odpowiedniej terapii dla danego pacjenta. Homeopata musi dobrać lek na podstawie opisu choroby oraz wywiadu z chorym.

Podczas stosowania leków homeopatycznych może wystąpić zjawisko tzw. "pogorszenia pierwotnego". Określa ono nasilenie istniejących już objawów na początku leczenia. Jest to sygnał wysyłany przez organizm pacjenta i oznacza on rozpoczęcie walki z chorobą. Jednak dobrze dobrany lek działa natychmiastowo i nie wywołuje takich efektów.

Próbę wyjaśnienia zasady działania leków homeopatycznych podjęli w ostatnim czasie fizycy. Jedna z opracowanych przez nich teorii zakłada, że aktywność fizjologiczna rozcieńczonego roztworu wynika z zachodzącej podczas procesu rozcieńczania modyfikacji struktury molekularnej. Naukowcy otrzymali dowody tej tezy na podstawie eksperymentów na roztworach chlorku litu oraz chlorku sodu. Wodne rozcieńczenia badali oni przy pomocy metody termoluminescencji. Polegała ona na zamrażaniu, promieniowaniu 
gamma oraz podgrzewaniu materiału badawczego. Całość była zapisywana za pomocą urządzeń pomiarowych. Im większe było rozcieńczenie roztworu, tym wyższa była jego relaksacja protonowa, co oznaczało zmiany we właściwościach chemicznych.

Leki homeopatyczne działają w myśl zasady "podobne leczymy podobnym". Podawane są więc niewielkie dawki substancji tak, aby pobudzić organizm pacjenta do działania (samoobrony i samoregulacji). Maja one usuwać wszelkie przyczyny odpowiednich chorób. Mimo, iż najczęściej stosowane są przy powszechnych dolegliwościach takich jak katar, ból zatok, kaszel, choroba lokomocyjna czy zaburzeniach natury gastrycznej, maja również zastosowanie w przypadku chorób cywilizacyjnych. Pomagają usuwać 
długotrwałe blokady regulacyjne, które hamują zdolności obronne organizmu oraz homotoksyny. Można powiedzieć, ze jest to rodzaj przynęty, na którą łapiemy chorobę.

Homeopatia a grypa 

Mobilizacja całego organizmu do walki z chorobą jest kluczową zaletą leku homeopatycznego. W przypadku przeziębienia i takich dolegliwości jak katar, kaszel czy łzawienie oczu chory powinien przyjmować substancje, która w dużej mierze wywołuje takie właśnie objawy. Kiedy tylko pojawia się pierwsze symptomy przeziębienia, należy bezzwłocznie zastosować leczenie homeopatyczne. Wówczas przyniesie ono pożądany skutek. Istnieją także leki, które maja za zadanie wspomóc organizm przed pojawieniem 
się grypy i przeziębienia. W okresach najczęstszych zachorowań na takie przypadłości należy stosować właśnie ten rodzaj leków homeopatycznych.

Leki stosowane w walce z przeziębieniem i grypa maja najczęściej postać granulek, tabletek, maści lub syropów. Przyjmuje się je dosyć często, nawet co 15 do 30 minut. Granulki należy wsypać bezpośrednio do ust i trzymać pod językiem, aż do momentu ich całkowitego rozpuszczenia. Te same granulki można również rozpuścić w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Ta druga metoda ma szczególne zastosowanie przy podawanie leków homeopatycznych dla dzieci lub osób w podeszłym wieku. Pamiętajmy jednak, 
ze tak przygotowany roztwór należy natychmiast spożyć. Nie nadaje się on bowiem do dalszego przechowywania, ze względu na zawartość cukru. Leków nie należy także łączyć z potrawami o intensywnym smaku i zapachu takimi jak np. cebula, czosnek, mięta, ostra papryka czy nawet czarna kawa ( w trakcie i po ich spożywaniu). W miarę poprawy stanu zdrowia, należy wydłużać odstępy czasowe między kolejnymi dawkami leku. Składniki używane do produkcji takich medykamentów to przede wszystkim wilcza jagoda 
(Atropa Belladonna) oraz rosiczka (Drosera). Wilcza jagoda podana w większych ilościach wywołuje gorączkę, dreszcze i pocenie. Rosiczka w postaci naturalnej natomiast powoduje ostry kaszel, dzięki czemu osoba chora może pozbyć się wszelkich bakterii go powodujących. Homeopatycznie przetworzony kwiat rosiczki oraz jagody pokrzyku skutecznie łagodzą wszelkie objawy przeziębienia i grypy.

Leki homeopatyczne na przeziębienia mogą stosować również dzieci, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Należy jednak pamiętać o niewielkich dawkach takich substancji oraz uważać na zawarty w niektórych lekach alkohol.

Leki homeopatyczne na stres 

Leczenie homeopatyczne znalazło również zastosowanie przy dolegliwościach związanych ze stresem. Specjalnie opracowane leki pomagają łagodzić jego objawy, a także skutecznie leczą zaburzenia snu, zarówno u dzieci jak i dorosłych. W odróżnieniu od leków medycyny klasycznej ( w dużej mierze dotyczy to leków psychotropowych) są całkowicie bezpieczne i nie powodują senności, zwolnionych reakcji,bólów i zawrotów głowy, zaburzeń czy nawet braku koncentracji oraz otępienia w ciągu dnia.

Niewielka dawka stresu jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, jednak w przypadku, gdy czynnik stresujący jest zbyt silny lub długotrwały,należy podjąć odpowiednie działania do walki z tym niekorzystnym zjawiskiem. Najczęstsze jego objawy to przede wszystkim: niepokój, osłabienie, zdenerwowanie,drażliwość, złe samopoczucie oraz bezsenność lub zaburzenia snu. Odpowiednio nie leczone mogą one w przyszłości prowadzić do wielu poważnych chorób, między innymi miażdżycy, 
nadciśnienia, choroby wrzodowej żołądka lub zawału serca.

W terapiach homeopatycznych, mających na celu złagodzenie stresu i zaburzeń snu najważniejsze jest indywidualne podejście oraz wywiad z każdym pacjentem. Jest to zasada podobna do tych stosowanych w terapiach psychologicznych. Wszelkie leki dobierane są do pojedynczego przypadku. Najpopularniejszym farmaceutykiem tego typu jest Dagomed 14 Ignatia stres. Wysoko rozcieńczony roztwór substancji aktywnych nie wywołuje żadnych niepożądanych efektów, które to mają miejsce nawet w przypadku leków na 
bazie ziół, oraz można go nabyć bez recepty. Duża skuteczność tego leku zaobserwowana została szczególnie wśród młodzieży oraz dzieci we wczesnym wieku szkolnym.

Prowadzone w wielu krajach eksperymenty oraz badania naukowe potwierdzają teorię, że leki homeopatyczne stosowane do walki ze stresem maja bardzo zbliżoną skuteczność do tradycyjnych psychotropów (np. do diazepamu), często powodujących bardzo nieprzyjemne skutki uboczne.


Homeopatia a reumatyzm

Naukowcy z University of Southampton postanowili zbadać wpływ homeopatii na proces leczenia chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W badaniu wzięły udział 83 osoby leczące się w Southampton, Poole i Winchester. Oprócz poddawania się tradycyjnym metodom terapii reumatyzmu, chorzy przez 24 tygodnie uczęszczali na wizyty u homeopaty. Okazało się, że w ich wyniku złagodziły się objawy zapalenia stawów: pacjenci odczuwali mniejszy ból i obrzęk stawów. Poprawiło się również ich samopoczucie i 
aktywność. Polepszenie stanu zdrowia potwierdzili lekarze prowadzący.

W chorobie zwyrodnieniowej można stosować leczenie złożonymi lekami homeopatycznymi (antyhomotoksycznymi). Leki te umożliwiają spowolnienie zmian zwyrodnieniowych i zmniejszenie natężenia odczuwanych dolegliwości. 

HEEL ZEEL T 50 TABLETEK PODJĘZYKOWYCH

Stosowanie Zmiany zwyrodnieniowe stawów (szczególnie stawów kolanowych0, zwyrodnieniowe zmiany wielostawowe, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, zapalenie okołostawowe stawu ramienno-łopatkowego.

Dawkowanie 1 tabletkę 3-5 razy dziennie podjęzykowo. 


Homeopatia

Homeopatia jest to metoda leczenia zarówno stanów nagłych jak i leczenia głębokiego, oparta na zdolności ustroju do reagowania. 

W homeopatii staramy się pobudzić organizm pacjenta do walki, samoobrony, samoregulacji. Nie wyręczamy ustroju w jego naturalnych funkcjach. Leki homeopatyczne dają choremu ustrojowi ukierunkowany impuls, aby rozwinął własne siły obronne i uporządkował zakłóconą równowagę wewnętrzną, która jest przyczyną choroby. 

Dla homeopatii gorączka, katar, biegunka, wysypka są dowodem na to, że trwa walka z chorobą. Celem nie jest gwałtowne jej tłumienie, ale wysyłanie do organizmu impulsów w postaci leku, który pobudza do działania naturalne siły obronne. 

Leki homeopatyczne mogą mieć w swoim składzie znajdujące się w przyrodzie składniki roślinne, zwierzęce, mineralne. Nasz organizm znacznie łatwiej je przyswaja, przetwarza i reaguje na elementy pochodzące z innych organizmów żywych lub środowiska naturalnego niż preparaty syntetyczne. 

W homeopatii mamy do wyboru preparaty pojedyncze, zawierające jeden składnik, lub leki złożone składające się z kilku różnych składników.

Kierując się bogatym doświadczeniem nabytym w trakcie wieloletniej praktyki mgr Mieczysław Wiktor uważa, że pojedyncze składniki odpowiednio zestawione, zwarte w preparatach złożonych uzupełniają się i wzmacniają dając działanie spotęgowane. Opierając się na uzyskanych wynikach opracował własne złożone kompleksy homeopatyczne pod nazwą homeosan 

Preparaty te zawierają od 3 do 4 składników leczniczych przez co uzyskane zostało szersze spektrum ich działania. Dzięki różnorodności składników homeosan pomaga zaatakować chorobę na wielu płaszczyznach. 


TraumeelŽ S

TraumeelŽ S łagodzi ból i obrzęk oraz redukuje zapalenie w przypadku urazów, drobnych kontuzji (np. stłuczenia, krwiaki, siniaki), naciągnięć i przeciążeń mięśni, więzadeł i ścięgien oraz przy bólach mięśni i stawów. 

Lek ten działa w oparciu o składniki roślinne i mineralne w sposób odmienny od leków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest dobrze tolerowany, można go łączyć z innymi lekami.


TraumeelŽ S, maść

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Wskazania: wspomagająco po urazach takich, jak skręcenia stawów oraz w łagodnych dolegliwościach bólowych mięśni 
i stawów.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jedną z substancji czynnych lub pomocniczych, nadwrażliwość na arnikę (Arnica montana), rumianek (Chamomilla recutita), krwawnik pospolity (Achillea millefolium) lub inne rośliny z rodziny złożonych (Compositae / Asteraceae).

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.


TraumeelŽ S, tabletki podjęzykowe

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Wskazania: wspomagająco po urazach takich, jak skręcenia stawów oraz w łagodnych dolegliwościach bólowych mięśni i stawów.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jedną z substancji czynnych lub pomocniczych, nadwrażliwość na arnikę (Arnica montana), rumianek (Chamomilla recutita), krwawnik pospolity (Achillea millefolium) lub inne rośliny z rodziny złożonych (Compositae/Asteraceae).

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy


TraumeelŽ S, krople doustne

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Wskazania: Preparat należy stosować w przypadkach urazów (sportowych i powypadkowych) takich jak: skręcenia, zwichnięcia, krwiaki, złamania, wstrząśnienie mózgu itp. 
Lek może być również stosowany w przypadkach pourazowych lub pooperacyjnych obrzęków i wysięków oraz w procesach zapalnych i zwyrodnieniowych dotyczących różnych organów i tkanek, w tym wątroby oraz narządów ruchu. Korzystne efekty stosowania Traumeel S obserwowano w przypadkach astmy oskrzelowej, zapalenia wyrostka rylcowatego, zapalenia kaletek maziowych, zapalenia okołostawowego stawu ramienno-łopatkowego, stanów zwyrodnieniowych stawu biodrowego, kolanowego i małych stawów, chorób tkanek 
przyzębia, parodontozy, ropni kieszonek dziąsłowych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jedną z substancji czynnych lub pomocniczych,
lub na rośliny z rodziny Compositae. Zasadniczo nie powinno się stosować tego leku 
w przypadku takich postępujących schorzeń układowych, jak gruźlica, białaczka, stwardnienie rozsiane, nosicielstwo HIV, AIDS oraz kolagenozy i inne choroby autoimmunologiczne.

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.


VertigoheelŽ

VertigoheelŽ, tabletki

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Wskazania: Zawroty głowy różnego pochodzenia (zwłaszcza na tle miażdżycowym). Choroba lokomocyjna. Szumy uszne.

Przeciwwskazania: Nie stwierdzono.

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH


VertigoheelŽ, krople

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony 

Wskazania: Zawroty głowy różnego pochodzenia (zwłaszcza na tle miażdżycowym). Choroba lokomocyjna. Szumy uszne.

Przeciwwskazania: Nie stwierdzono.

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy


Nervoheel N

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki.

Wskazania: Wspomagająco 
w łagodnych stanach napięcia nerwowego. 

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na brom. 

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy 


Tajemnicza siła homeopatii

Katarzyna Pinkosz

zdrowie malucha zdrowie dziecka homeopatia Czy w kroplach i granulkach rzeczywiście jest coś, co wyleczy malca z kaszlu, kolki i uchroni przed grypą? Jedni w homeopatię wierzą, inni twierdzą, że to mit. Zobacz, jak jest naprawdę. 

Opakowanie leku homeopatycznego wygląda podobnie jak normalnego. Niewiele jednak dowiesz się z niego o składzie specyfiku. Nazwy są tu tylko po łacinie (np. cocculus, nux vomica), a przy każdej podana jest nie ilość gramów, tylko cyfry i litery, np. 4, 5, 6 CH. Leki możesz kupić bez recepty, bo nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Ale przeciwnicy homeopatii (jest ich wielu!) twierdzą, że te leki dlatego nie mają skutków ubocznych, bo... w ogóle nie działają! Jak to więc jest z 
homeopatią? Warto podawać dziecku takie lekarstwa? Nasz alfabet pomoże ci podjąć decyzję. 

Antybiotyk

Dzięki lekom homeopatycznym często udaje się uniknąć antybiotyku. To dlatego, że dobrze dobrane i podane na samym początku infekcji potrafią zatrzymać chorobę. Kończy się ona na katarze albo kaszlu i nie przechodzi na uszy, oskrzela lub płuca. Czasem jednak nawet homeopata zaleci antybiotyk, np. gdy dziecko ma anginę. Powodują ją paciorkowce bakterie, które często atakują też serce i stawy. Malec oprócz antybiotyku może też dostać lek homeopatyczny, który przyspieszy powrót do zdrowia i 
poprawi na przyszłość odporność. 

Badanie 

Wygląda nieco inaczej niż zwykle u pediatry. Może trwać nawet godzinę! Homeopata zapyta, jak maluszek choruje, jak się zachowuje, co je, jaki ma charakter. Dopiero potem zbada malca i zaproponuje leki. Dobiera się je bowiem indywidualnie, w zależności od objawów choroby (na sam katar jest np. kilka specyfików) oraz cech dziecka, zarówno fizycznych (szczupłe, grubsze), jak i charakteru (śmiałe, wycofane). 

Bezpieczeństwo 

Leki są naprawdę bezpieczne. W ciągu ponad dwustu lat istnienia homeopatii nie zostało wycofane żadne lekarstwo z powodu jakichkolwiek skutków ubocznych. 

C lub D 

Jakie litery pojawiają się na opakowaniu leków homeopatycznych. Oznaczają stopień rozcieńczenia substancji aktywnie działających (czyli np. ziół, minerałów, jadów). I tak CH oznacza rozcieńczenie setne, a DH dziesiętne, zaś cyfry po nich ile razy to pierwotne rozcieńczenie zostało znów rozcieńczone. A więc na przykład D 3 oznacza rozcieńczenie 10 do potęgi 3, a CH 6 to 10 do potęgi 12. Czyli tak naprawdę w leku może się znajdować tylko bilionowa część pierwotnego składnika! Reszta zaś to 
rzeczywiście (w zależności od leku) glukoza, woda, spirytus. Czy taka mikroskopijna ilość może w ogóle mieć jakiekolwiek działanie? Tak twierdzą homeopaci. Nie odpowiadają przeciwnicy. 

Chamomilla 

Podstawowym składnikiem tego leku jest rumianek (oczywiście w dużym rozcieńczeniu). Homeopaci polecają lek niemowlętom przy ząbk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin