Scenariusz zajęć logopedycznych
Rodzaj terapii: logopedyczna
Czas trwania zajęć: 45 min.
Etap kształcenia: szkoła podstawowa
Klasa: „I”
Forma pracy: indywidualna
Diagnoza logopedyczna:Dziewczynka lat 7 z SORM (samoistnie opóźnienie rozwoju mowy) – dziewczynka posługuje się pojedynczymi wyrazami i zdaniami pojedynczymi. Ograniczony zasób słownictwa czynnego.
Artykulacja: parasygmatyzm (w mowie dziecka występuje jedynie szereg ciszący, zastępujący szeregi syczący i szumiący; pararotacyzm – głoska r zastępowana jest głoska l).
Cele dydaktyczne:Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka.
Cele szczegółowe:
· wydłużanie fazy wydechowej i utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym;
· usprawnianie prace narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy;
· usprawnianie percepcji słuchowej i słuchu fonetycznego – rozpoznawanie dźwięków instrumentów; zapamiętywanie i odtwarzanie dźwięków w odpowiedniej sekwencji; umiejętność różnicowania głoski š w nagłosie wyrazów
· utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku z najbliższego otoczenia dziecka;
· rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów;
· usprawnianie pamięci;
· doskonalenie umiejętności pragmatycznych;
Metody pracy:logopedycznepedagogicznelingwistyczne
Pomoce dydaktyczne:
· piórka (czerwone, żółte, zielone i niebieskie) zawieszone na patyczku
· karty z ilustracjami przedstawiającymi różne minki
· gry planszowe
· gra „memory”
· biedronka + kropki
· ilustracje przedstawiające meble oraz przedmioty codziennego użytku
Przebieg zajęć:
Rodzaje ćwiczeń
1. Ćwiczenia oddechoweOpis ćwiczenia
o naprzemienne dmuchanie (raz mocno, raz lekko) na piórka zawieszone na patyczku – zadaniem dziecka jest wprawienie w ruch piórka określonego koloru;
o zdmuchiwanie wyciętych z kartonu kropek, nałożonych na skrzydełka namalowanej biedronki;
Cel:
o wykształcenie nawykowego oddychania odpowiednim torem (wdech nosem, wydech przez usta)
o wydłużenie fazy wydechowej
2. Ćwiczenia usprawniające prace artykulatorówOpis ćwiczenia
o losowanie kartoników z rysunkami twarzy, demonstrujących różne układy artykulatorów (warg, języka, żuchwy)
o usprawnienie artykulatorów
3. Ćwiczenia percepcji słuchowejOpis ćwiczenia
o dziecko odwrócone plecami słucha dźwięku instrumentu (np. bębenek, trójkąt, tamburyn, kołatka, grzechotka) – następnie odwracając się wskazuje słyszany uprzednio instrument;
o dziecko odwrócone plecami słucha i stara się zapamiętać proste sekwencje dźwięków. Następnie stara się je odtworzyć.
o uwrażliwienie słuchowe dziecka;
o poprawa pamięci słuchowej;
o rozwijanie umiejętności różnicowania dźwięków;
4. Bogacenie słownictwa dziecka – nazwy kolorówOpis ćwiczenia
o gra „Baloniki” (po wyrzuceniu danego koloru na kostce wybieramy krążek o tym samym kolorze i układamy na odpowiednim baloniku)
o rozróżnianie kolorów;
o utrwalanie nazw kolorów;
o rozwijanie umiejętności pragmatycznych – czekanie na swoją kolej, przestrzeganie ustalonych zasad gry;
5. Ćwiczenia pamięciOpis ćwiczenia
o „Memory” – obrazki przedstawiające przedmioty codziennego użytku
o usprawnienie pamięci;
o utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku;
o rozwijanie umiejętności pragmatycznych – jak wyżej;
6. Ćwiczenie słuchu fonemowegoOpis ćwiczenia
o logopeda wymawia nazwy obrazków, zadaniem dziecka jest włożenie do koszyka obrazków przedstawiających przedmioty o nazwach rozpoczynających się od głoski š, zaś do woreczka obrazków, przedstawiających przedmioty o nazwach nie zawierających tej głoski;
o rozwijanie umiejętności rozróżniania głosek;
o słuchowe przygotowanie dziecka do wywołania głoski š;
7. Ćwiczenie percepcji słuchowejOpis ćwiczenia
o logopeda odczytuje listę wyrazów, dziecko, słuchając uważnie, ma zasygnalizować, kiedy usłyszy nazwy mebli;
o wśród rozłożonych ilustracji dziecko ma wskazać zapamiętane meble i podać ich nazwy;
o uwrażliwienie słuchowe dziecka, wykształcenie umiejętności wydzielania w ciągu słownym poszczególnych wyrazów;
o poprawa koncentracji uwagi i pamięci dziecka;
o utrwalanie nazw mebli;
8. Ćwiczenia fonacyjneOpis ćwiczenia
o gra planszowa - stając na niektóre pola należy wykonać polecenie np. naśladowanie dźwięku syreny strażackiej (e:o), naśladowanie osiołka (i:o), bzyczenia muchy itp.
o kształcenie umiejętności prawidłowego i wyrazistego wypowiadania głosek;
o wyrobienie umiejętności modulowania siły natężenia głosu;
9. Zadanie domowe – ćwiczenie sprawności manualnejOpis ćwiczenia
o umebluj pokój – dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający pusty pokój oraz wycinanki – meble. Zadanie polega na naklejeniu wyciętych mebli w odpowiednie miejsca ilustracji.
o usprawnianie umiejętności manualnych dziecka;
o utrwalenie nazw mebli.
bamajabastu