Daniel Krawieczyński
ID-A0-61
14.03.2013
Laboratorium AUMON
Dokładność i powtarzalność pozycjonowania zespołu posuwowego tokarki sterowanej numerycznie.
a) Cel ćwiczenia
Głównym celem ćwiczenia było przebadanie dokładności kinematycznej tokarki za pomocą interferometru laserowego Renishaw ML10. Mierzyliśmy pozycjonowanie przesuwu liniowego obrabiarki sterowanej numerycznie. Przesuw liniowy tokarki odbywał się z prędkością 1200 mm/min.
b) Obliczenia
Moim głównym zadaniem było obliczenie szeregu wartości odchyłek przy ruchu w prawo.
Po czym rozrysowanie tych wartości na wykresie.
Wykres pozwala nam dokładnie zbadać wartości odchyłek dla poszczególnych ruchów.
Do obliczania wartości odchyłek wykorzystałem Polskie Normy PN-ISO 230-2, korzystałem ze wzorów tam zawartych.
Dokonałem obliczeń takich wartości:
– średnia jednokierunkowa odchyłka pozycjonowania (um)
– średnie odchylenie w zadanym położeniu Sj
– 2 Sj (um)
–
– jednokierunkowa powtarzalność pozycjonowania Rj = 4Sj (um)
– wartość zwrotna Bj 9um)
– systematyczna odchyłka pozycjonowania E
– powtarzalność pozycjonowania R
– dokładność A
c) Przebieg ćwiczenia
Dla zaprogramowanych wcześniej punktów dokonywaliśmy najazdu tokarką z obu stron. Po dojechaniu do wybranej pozycji z danej strony, notowaliśmy wskazania interferometru dotyczące odchyłek czyli różnic między wskazaniami tokarki i interferometru. Wszystkie obliczenia były przeprowadzane dla najazdu w prawo. Wykonałem obliczenia w programie OpenOffice Calc.
d) Wnioski
– Na początku ruchu, przy małej wartości zadanej początkowej (- 120 mm) rozrzut odchyłek jest znaczny. W miarę pracy maszyny, a co za tym idzie interferometru, rozrzut się znacznie zmniejsza.
Może to wynikać z tego, że tokarka po jakimś czasie pracy się rozgrzewa i niweluje luzy powstałe przez nieużywanie jej.
– Nie znalazłem niestety żadnych danych producenta, ani informacji o dokładności tej tokarki, jednak patrząc po danych producenta innych tokarek, wyniki odchyłek mieszczą się w normie.
– Zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza mogą zakłócić, zmienić lub uniemożliwić przeprowadzenie badania. Trzeba wziąć czynniki zewnętrzne pod uwagę przy dokładnym badaniu dla większej ilości punktów pomiarowych.
– Przy porównaniu danych dla najazdów lewo i prawostronnych, stwierdzam, że rozrzut odchyłek dla najazdu lewostronnego jest znacznie większy niż dla najazdu prawostronnego.
– Ważną informacją jest również, czy maszyna działała pod obciążeniem, jak długo jest „na chodzie” i jakie jest jej zużycie. Czynniki te mają wpływ na dokładność obróbki.
slimalke