Przyprawy.docx

(42 KB) Pobierz

Przyprawy

Nieodłącznym elementem zdrowej kuchni są przyprawy. Poza nadawaniem smaku i aromatu mają również silne działanie energetyczne, uławiają trawienie posiłków  a także wzbogacają organizm w witaminy i minerały. Wiele z nich ma też  cenne właściwości lecznicze. Warto zapoznać się bliżej chociażby z tymi najpopularniejszymi w naszej kuchni.


Bazylia – pochodzi z Indii, ma lekko korzenny zapach i orzeźwiający smak. Jest bogata w witaminy A, C, B oraz żelazo, potas, magnez i wapń. Działa wspomagająco na układ trawienny, ma też działanie przeciwdepresyjne i uspokajające. Dodawana jest do sałatek, surówek, zup, potraw z pomidorów, ryb, drobiu, pizzy. Świeże listki można dodawać do zimnych sosów, majonezu, kanapek, białego sera.

Cynamon – ta egzotyczna przyprawa o słodkim, lekko piekącym smaku pochodzi z Chin. Wzmacnia serce, żołądek i nerki. Doskonale komponuje się z deserami i ciastami, potrawami z ryżu, zupami owocowymi, jest też niezastąpionym dodatkiem do kawy, wina i różnego rodzaju napojów.

Czosnek – o charakterystycznym ostrym smaku, działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie (występująca w czosnku allistatyna niszczy gronkowce), obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, wpływa oczyszczająco na jelita. Doskonale nadaje się do surówek, sałatek, zup, warzyw, mięs, dań z jaj, kanapek.

Imbir – ostry smak tej przyprawy wpływa rozgrzewająco na organizm, dlatego stosowany jest często w łagodzeniu przeziębienia. Działa wzmacniająco na żołądek i płuca, jest pomocny  w chorobach krążenia. Wykorzystywany do mięs, sosów, zup oraz do potraw słodkich.

Kminek - wyróżnia się ostrym, korzennym smakiem i aromatem.  Zapobiega wzdęciom, wzmacnia żołądek i ułatwia trawienie, pobudza czynności serca i układu nerwowego. Zmielone owoce kminku nadają niezastąpiony aromat sałatkom i pastom, w całości używany jest do kapusty, pieczywa, pasztecików, żurku.

Koper włoski – przyprawa o ostrym, korzennym smaku, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Owoce kopru włoskiego znane są z właściwości przeciwkaszlowych, pobudzają też wydzielanie soków żołądkowych, działają moczopędnie. Stosowany do zup, sosów, dań mięsnych, warzyw a także wypieków i nalewek.

Lubczyk – o charakterystycznym korzennym smaku i intensywnym zapachu. Pobudza apetyt, działa bakteriobójczo i rozkurczowo na układ trawienny, pomocny w dolegliwościach układu moczowego i nerek.  Używany do zup, sosów, warzyw, mięs, sałatek, surówek.

Majeranek – wspomaga procesy trawienne, pomocny przy bólach migrenowych, bezsenności, działa bakteriostatycznie i przeciwzapalnie. Stosowany do sosów, potraw mięsnych, pieczeni, zup, warzyw, grzybów.

Oregano – o delikatnym zapachu i lekko korzennym, gorzkim smaku. Ma właściwości bakteriobójcze, wzmacnia żołądek,  pobudza czynności wydzielnicze w organizmie. Przyprawiane są nim warzywa, sałatki, dania mięsne, sosy i zupy.

Pietruszka  – zawiera sporo witaminy A i C oraz chlorofilu. Działa wzmacniająco, dlatego polecana jest szczególnie  w okresie wiosennym, pomocna przy anemii, chorobach wątroby i woreczka żółciowego. Ma zastosowanie do  potraw warzywnych, sałatek, zup, ryb, ziemniaków, sosów.

Tymianek – ma wyrazisty smak i orzeźwiający zapach, stanowi ważny składnik wielu mieszanek przyprawowych.  Pomocny w dolegliwościach dróg oddechowych, przy zapaleniu oskrzeli, astmie. Wzbogaca smak potraw mięsnych, pasztetów i zup.

Źródło: „Energia życia, energia pożywienia” – Bożena Żak – Cyran, Łódź 2008;

„Zioła dla wszystkich” D. i P. Matera, Warszawa 1990; „Apteka natury” – Jadwiga Górnicka, Warszawa

 

 


Przyprawy

Zgłoś jeśli naruszono regulamin