Kośnik Andrzej - Dolegliwości.doc

(2176 KB) Pobierz
D O L E G L I W O Ś C I

D O L E G L I W O Ś C I

Konsultant mgr inż. Andrzej Kośnik

Nr Członka Koalicji: 800013276

 

Niewydolność serca

Osłabienie serca mięśniowego (?)

 

Przy niewydolności serca mięsień sercowy nie może przepompować przez naczynia krwionośne odpowiedniej ilości krwi potrzebnej do właściwej przemiany materii. Dochodzi do niedoboru tlenu i w konsekwencji do duszności, obrzęków i stanów lękowych. Serce jest mechanicznie najbardziej aktywnym organem ciała, celem zaopatrzenia komórek naszego organizmu w tlen i substancje odżywcze – przetacza dziennie około 10 000 l krwi. Aby wykonać tak ogromną pracę, wymagane są odpowiednio duże nakłady bioenergii. Serce zużywa około 6 kg substancji energetycznej ATP, czyli 30 razy więcej niż wynosi cała waga mięśnia sercowego. W związku z tym niedobór komórkowych składników odżywczych ogranicza znacznie produkcję bioenergii, co odbija się na pracy serca najwcześniej. Długotrwałe niedobory mogą doprowadzić do osłabienia mięśnia sercowego. Określone składniki odżywcze stanowią potencjał bioenergetyczny dla komórek mięśnia sercowego: karnityna, koenzym Q10, tauryna, witamina C, lizyna i witaminy B dostarczają sercu ważnej bioenergii i poprawiają przez to wydajność pompowania krwi.

Osobom z niewydolnością serca zaleca się przyjmowanie początkowo niewielkich ilości komórkowych składników odżywczych, a następnie stopniowe zwiększanie ich dawki tak, by komórki mięśnia sercowego powoli przyzwyczajały się do optymalnego zaopatrzenia w bioenergię. Ważne mikrosubstancje dla komórek mięśnia sercowego: Witamina C, E, B-komlex, biotyna L-karnityna, koenzym Q10 i tauryna.

·        Witamina C, obniża napięcie ściany naczynia

·        Witamina B-Komplex, nośniki bioenergii komórkowej, zwłaszcza komórek mięśnia sercowego

·        Koenzym Q-10, najważniejszy element łańcucha oddechowego przy zaopatrzeniu mięśnia sercowego na bioenergię

·        Karnityna wspomaga dostarczenie bioenergię do mitochondriów

·        Tauryna, naturalny aminokwas, którego brak w komórkach mięśnia sercowego jest częstą przyczyną niewydolności serca

 

 

Nadciśnienie tętnicze

 

Współcześnie kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze. Ze wszystkich chorób układu krążenia jest ono chorobą cywilizacyjną o największym rozmiarze. Epidemiczne rozprzestrzenianie się tej choroby jest w dużej mierze spowodowane faktem, iż do chwili obecnej przyczyny nadciśnienia tętniczego są niewystarczająco lub w ogóle nieznane.

Medycyna konwencjonalna uznaje, że w ponad 90 % przyczyny nadciśnienia tętniczego są nie znane. Stąd też powszechnie stawiana diagnoza „idiopatyczna hipertonia”, czyli nadciśnienie samoistne lub pierwotne, oznacza po prostu – przyczyna jest nie znana.

Medycyna konwencjonalna – zorientowana na leczenie farmakologiczne - ogranicza się jedynie do leczenia objawów tej choroby. Stosowane w terapii są leki: beta-blokery, leki moczopędne (diuretyki) oraz inne sztucznie obniżające ciśnienie krwi są bez rozwiązania zasadniczego problemu – „skurczu” ściany naczynia krwionośnego.

Natomiast medycyna komórkowa wskazuje nowe drogi ustalania przyczyn schorzenia, nowe możliwości zapobiegania jak również terapii wspomagającej.  Główną przyczyną nadciśnienia tętniczego jest chroniczny niedobór niezbędnych składników odżywczych w milionach komórek ściany naczynia. To prowadzi do czynnościowego skurczu naczynia, stwardnienia ściany, jej pogrubienia i w konsekwencji do podniesienia ciśnienia krwi. Zmniejszone naprężenie ściany tętnicy prowadzi do powiększenia przekroju naczynia a przez to do obniżenia ciśnienia tętniczego.

U zdrowych osób, za normalne napięcie ścian tętniczych odpowiadają tzw. czynniki „Relaxing”, czyli czynniki rozluźniające, produkowane w komórkach naczyń. W przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie są czynniki rozluźniające produkowane w niedoborze.
W naturalnej profilaktyce choroby nadciśnieniowej zalecane są wybrane witaminy i inne składniki odżywcze, przyczyniające się nie tylko do zapobiegania chorobie, ale również do normalizowania istniejącego już wysokiego ciśnienia. Na szczególną uwagę zasługują; Witamina C, aminokwas, arginina i inne substancje, które w naturalny sposób usuwają niedobór czynników rozluźniających w ścianie tętnicy.

Komórkowe składniki odżywcze pomagają w sposób naturalny obniżyć podwyższone ciśnienie. Dodatkowo chronią one ściany tętnic, zapobiegają powstawaniu i postępowi złogów miażdżycowych oraz redukują naprężenie ścian. Arginina, naturalny aminokwas, za pośrednictwem enzymu syntazy z L-argininy powstaje tlenek azotu, zbudowany tylko z dwóch atomów: azotu i tlenu. Związek ten jest najsilniejszym znanym czynnikiem rozkurczającym naczynia krwionośne. Tlenek azotu wzmaga elastyczność ścian naczyń i pomaga znormalizować wysokie ciśnienie krwi. Witamina C wzmaga produkcję prostacykliny w ścianie tętnicy, hormonu tkankowego hamującego zlepianie płytek krwi i rozszerzającego naczynia krwionośne, zwłaszcza wieńcowe. Magnez, naturalny antagonista wapnia, jest niezbędny dla optymalnej równowagi mineralnej w komórkach ścian naczyń krwionośnych. Przyczynia się do obniżenia napięcia ściany tętnicy i jednocześnie do normalizacji ciśnienia krwi. Lizyna i prolina pomagają chronić ściany naczyń i zapobiegać rozwojowi złogów miażdżycowych. Ponieważ miażdżyca jest powiązana z nadciśnieniem tętniczym, składniki te są również niezbędne w zapobieganiu i leczeniu tego stanu.

Tauryna: naturalny aminokwas, którego brak w komórkach mięśnia sercowego jest częstą przyczyną niewydolności zaburzenia rytmu serca.

·        Witamina C, obniża napięcie ściany naczynia

·        Witamina E, zapewnia ochronę błon komórkowych

·        Arginina, wzmaga produkcję czynników rozluźniających

·        Magnez, obniża napięcie ścian naczyń krwionośnych

·        Wapń, optymalizuje metabolizm minerałów i obniża podwyższone ciśnienie krwi

 

Arytmia i niewydolność serca

 

Na całym świecie ponad 100 milionów ludzi cierpi na arytmie serca. U podłoża tej choroby lezą zaburzenia w wytwarzaniu lub przewodzeniu impulsu elektrycznego, odpowiedzialnego za regularny tryb serca. W niektórych przypadkach zaburzenia te są wywołane przez uszkodzony obszar mięśnia sercowego, na przykład po zawale serca. Jednak w większości przypadków przyczyny arytmii pozostają nieznane i w diagnozowaniu choroby stosuje się ogólne pojęcie „napadowych zaburzeń rytmu serca”.

 

Medycyna komórkowa stanowi przełom w badaniu przyczyn tej cywilizacyjnej choroby, umożliwia naturalną prewencję i stanowi bezpieczną terapię wspomagającą. Wystąpienie symptomów arytmii związane jest przede wszystkim z deficytem bioenergii w komórkach włókien mięśnia sercowego, odpowiedzialnych za generowanie impulsów elektrycznych i bicie serca. Niedobór komórkowych składników odżywczych w milionach „elektrycznych” komórek prowadzi do zakłóceń w tworzeniu i przewodzeniu impulsów elektrycznych i zakłóceń rytmu serca. Komórkowe składniki odżywcze przyczyniają się zatem do zapobiegania arytmii i normalizacji nieregularnego bicia serca.

Pacjenci cierpiący na skrócony oddech, obrzęki i chroniczne upośledzenie aktywności fizycznej - w uzupełnieniu programu podstawowego, powinni przyjmować następujące składniki odżywcze:

·        Witamina C: dostawca energii dla metabolizmu każdej komórki „ładuje” molekuły transportowe witamin grupy B niezbędną życiowo bioenergią.

·        Witamina E: przeciwutleniacz, zapewnia ochronę błon komórkowych.

·        Witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12 i biotyna: nośniki bioenergii metabolizmu komórkowego, zwłaszcza dla komórek mięśnia sercowego-poprawia pracę serca, pompowanie mięśni sercowych i podwyższa wytrzymałość fizyczną.

·        Koenzym Q-10: najważniejszy element „łańcucha oddechowego” każdej komórki; odgrywa szczególną rolę w pracy mięśnia sercowego z powodu dużego zapotrzebowania komórek na bioenergię.

·        Karnityna: wspomaga dostarczenie bioenergii do „elektrowni” mitochondriów milionów komórek. Tauryna: naturalny aminokwas, którego brak w komórkach mięśnia sercowego jest częstą przyczyną niewydolności zaburzenia rytmu serca.

 

-          Witamina C, dostawcą energii w metabolizmie komórkowym

-          Witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12 i biotyna, nośniki bioenergii metabolizmu komórkowego dla elektrycznych komórek mięśnia sercowego

-          Magnez, wapń i potas są potrzebne dla optymalnego przewodzenia impulsów elektrycznych w trakcie elektro-impulsowego cyklu uderzenia serca.

 

 

 

 

Miażdżyca

 

Rozwój miażdżycy (arterioskleroza, zwapnienie naczyń), to proces rozwijający się w ciągu kilku do kilkudziesięciu lat, podczas którego ściany tętnic stopniowo twardnieją, światło naczyń zawęża się poprzez tworzące się skomplikowane pokłady tłuszczowe – bogate w cholesterol, jak również wapń i inne składniki. Blaszka miażdżycowa może nie tylko blokować przepływ krwi w naczyniu, ale również jej rozpad może doprowadzić do zatamowania dopływu krwi do mięśnia sercowego lub mózgu przez tworzący się zakrzep. Następstwem tego procesu jest zawał serca lub wylew krwi do mózgu.

Główną przyczyną arteriosklerozy jest niedobór komórkowych składników odżywczych w ścianach naczyń krwionośnych, który prowadzi do osłabienia ścian, powstawania rys i uszkodzeń. Najlepszym biologicznym czynnikiem naprawczym dla ścian naczyń krwionośnych przy niedoborach mikroelementów jest cholesterol, transportowany przez krew w postaci lipoprotein np. LDL i Lp (a). Blaszkę miażdżycową tworzy przede wszystkim odkładanie się lipoproteiny (a), charakteryzującej się szczególnie lepkimi właściwościami. Określone komórkowe składniki odżywcze przy miażdżycy wspomagają procesy przywrócenia stabilności i elastyczności naczyń krwionośnych, odbudowy i ochrony tkanki łącznej, a przez to są ważne przy stopniowej likwidacji złogów.

 

Stabilna i elastyczna tkanka łączna budująca ściany naczyń krwionośnych zależy od optymalnej produkcji kolagenu. Produkcja kolagenu zależna jest od witaminy C, która w obecności jonów miedzi katalizuje prawidłowe usieciowanie i wytrzymałość włókien kolagenowych. Naturalne aminokwasy jak: lizyna i prolina są ważnymi składnikami budulcowymi molekuł kolagenowych, stanowiąc jedną czwartą ich części. Siarczan chondroityny i N-acetyloglukozamina są naturalnymi substancjami, które gromadzą się pomiędzy włóknami kolagenowymi (tzw. wypełniacze), podnosząc tym samym spójność i wytrzymałość tkanki łącznej.

Prolina i lizyna pełnią jeszcze jedno ważne zadanie w mechanizmie regeneracji ścian tętnic – stanowią tzw. „substancję teflonową”, tworzącą warstwę ochronną wokół bogatych w cholesterol lipoprotein (LDL i Lipoproteina (a)), co przynosi dwojaki skutek: profilaktyczny – zapobiega dalszemu odkładaniu cząsteczek tłuszczowych w ścianie naczynia i czynny – usprawnia stopniową redukcję istniejących złogów. Uwolnione cząsteczki tłuszczowe podlegają następnie procesom przemiany w wątrobie.

·        Witamina C, zapewnia ochronę przed złogami Lipoprotainy (a)

·        Witamina E, zapewnia ochronę komórek przed samoutlenianiem

·        Kwas foliowy, pełni wraz z wit. B6, B12 oraz betainą funkcję ochronną przeciw podwyższonemu poziomowi homocysteiny

·        L-lizyna i prolina, wspomaga produkcję włókien kolagenowych które wpływają na stabilność ściany naczynia

·        Chondroityna, zabezpiecza przed uszkodzeniem tkanki łącznej i zarazem służy jako cement i stwarza teflonową ścianę naczynia.

 

Cukrzyca i powikłania sercowo-naczyniowe.

Przełom medycyny komórkowej

 

Na całym świecie ponad 100 milionów ludzi cierpi na cukrzycę. Tylko w samych Niemczech liczba diabetyków przekroczyła milion osób. Do najczęstszych cukrzyc dochodzi ze strony układu krążenia, tak więc przy zaburzeniach metabolizmu cukrów: zawały serca, udary mózgu i inne schorzenia sercowo-naczyniowe nie należą do rzadkości. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: typ 1- tzw. cukrzyca wrodzona i typ 2- cukrzyca nabyta. Medycyna konwencjonalna ogranicza się zasadniczo do leczenia objawów cukrzycy obniżając podniesiony poziom cukru we krwi. Jednak choroba sercowo-naczyniowa i inne powikłania cukrzycowe występują często nawet u pacjentów z kontrolowanym poziomem cukru we krwi. Obniżanie poziomu cukru we krwi jest koniecznym, ale nie wystarczającym sposobem leczenia zaburzeń cukrzycowych. Bez poznania czynników wywołujących chorobę nigdy nie będzie możliwa skuteczna profilaktyka i leczenie cukrzycy. Medycyna komórkowa stanowi przełom w naszym rozumieniu przyczyn, w zapobieganiu i terapii pomocniczej przy cukrzycy typu 2. Nieprawidłowy metabolizm cukrów jest często skutkiem chronicznego niedoboru witamin i innych składników odżywczych w milionach komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Niedostateczne zaopatrzenie komórek trzustki idzie w parze z niedoborem komórkowych składników odżywczych w ścianach arterii i innych organach. Komórkowe składniki odżywcze zapobiegają zaburzeniom metabolicznym, a tym samym rozwojowi choroby. Badania naukowe i kliniczne potwierdziły szczególne znaczenie witaminy C, witaminy E, niektórych witamin grupy B, chromu i innych niezbędnych składników odżywczych w profilaktyce i leczeniu wspomagającym cukrzycy i jej powikłań.

·        Witamina C: koryguje zaburzenia równowagi w komórkach wywołane przez podniesiony poziom cukru we krwi, pomaga obniżyć zapotrzebowanie na insulinę, stabilizuje i chroni ściany arterii;

·        Witamina E: przeciwutleniacz, zapewnia ochronę błon komórkowych;

·        Witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B12 i biotyna: nośniki bioenergii metabolizmu komórkowego, poprawiają metaboliczną wydajność, zwłaszcza komórek wątroby-głównego ośrodka przemiany materii w organizmie;

·        Chrom: pierwiastek śladowy, niezbędny biokatalizator dla optymalnego metabolizmu glukozy i insuliny;

·        Inozytol i cholina: składniki lecytyny – ważnego materiału budulcowego błony komórkowej. Odgrywają znaczną rolę w metabolicznym transporcie i optymalnym zaopatrzeniu komórek w substancje odżywcze.

 

Cukrzyca jest szczególnie złośliwym zaburzeniem metabolicznym. Problemy z krążeniem i zatory mogą pojawić się praktycznie w każdej części liczącego około 100 000 km systemu naczyń krwionośnych.

Powikłania sercowo-naczyniowe mogą pojawić się w każdej części organizmu osoby chorej na cukrzycę.

 

 

Cholesterol

 

Cholesterol jest tylko drugorzędnym czynnikiem ryzyka dla naszego organizmu. U setek milionów ludzi na całym świecie stwierdza się we krwi podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów, LDL (lipoprotein niskiej gęstości), lipoproteiny (a) oraz innych czynników ryzyka. Wymienione czynniki krwi mają jednak tylko drugorzędne znaczenie, ponieważ rozstrzygającym faktorem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia jest niestabilność ścian naczyń krwionośnych, wywołaną długotrwałym niedoborem witamin. Z tego względu nazywamy je też faktorami drugorzędnymi lub drugiej rangi. Podwyższony poziom cholesterolu, jak również inne czynniki ryzyka związane z krwią, nie są przyczyną choroby sercowo-naczyniowej i konsekwencją rozwijającej się choroby naczyniowej. Medycyna konwencjonalna, oparta na farmaceutykach, ogranicza się do leczenia symptomów chorób układu krążenia, a w głównej mierze do redukcji czynników ryzyka we krwi, ignorując ich główną przyczynę - osłabienie naczyń krwionośnych. Jako przyczynę podwyższonych wartości cholesterolu we krwi podaje się: uwarunkowanie genetyczne zaburzenia metabolizmu tłuszczów i nieodpowiednią dietę. To rozumienie jest błędne i wymaga niezwłocznego uzupełnienia.

Leżące u podstaw choroby osłabienie ścian naczyń krwionośnych pozostaje więc nie leczone. Najnowsze typy leków obniżających poziom cholesterolu-statyny, blokujące syntezę cholesterolu, stosowane są przez miliony ludzi w nadziei na poprawę stanu zdrowia. Tymczasem zgodnie z informacjami zawartymi w Jornal of the American Medical Association (Jama) (Magazyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego) z 3 stycznia 1996 roku, statyny wywołują nowotwory, mają też inne, poważne działania uboczne i powinno się „unikać ich, jeśli tylko jest to możliwe“.

Cholesterol jest czynnikiem naprawczym

Długotrwały niedobór mikrosubstancji w ścianach arteryjnych doprowadza do zmniejszonej produkcji włókien kolagenowych. Wynikiem tego dochodzi do milionów mikroskopijnych pęknięć ścian naczyń krwionośnych. Następstwem tego jest zwiększona produkcja cholesterolu który jako czynnik naprawczy ma za zadanie naprawę ścian arteryjnych. Dlatego też obniżanie poziomu cholesterolu poprzez lekarstwa jest zagrożeniem dla zdrowia.

Medycyna komórkowa prezentuje całkowicie nowy pogląd, dotyczący przyczyny wzrostu drugorzędnych czynników ryzyka we krwi i jednocześnie określa metody prewencji chorób serca. Choresterol, trójglicerydy, lipoproteiny niskiej gęstości (LDL), lipoproteina (a) i inne produkty metabolizmu są idealnymi czynnikami naprawczymi, a ich poziom we krwi wzrasta w odpowiedzi na strukturalne osłabienie ścian naczyń krwionośnych. Sygnałem do podwyższonej produkcji tłuszczów Lipoprotein (a) we wątrobie są więc uszkodzenia ścian tętnic. Chroniczny niedobór witamin i innych składników odżywczych prowadzi do wzmożonej, trwającej latami nadprodukcji molekuł naprawczych i odkładania się blaszek miażdżycowych.

Medycyna komórkowa pozwala nie tylko na zrozumienie funkcji złogu miażdżycowego, czyli „wspornika“ ściany arterii przy niedoborze witamin, ale również roli wymienionych, drugorzędnych czynników ryzyka, jako molekuł naprawczych w zubożałej w składniki odżywcze w ścianie naczynia. Zapamiętaj, że tylko wtedy będziesz należał do grupy ryzyka chorób układu krążenia, jeżeli ściany Twoich tętnic osłabione będą poprzez długotrwały niedobór witamin i innych składników odżywczych! Tak więc trafne jest zaklasyfikowanie cholesterolu i innych tłuszczów krwi do grupy drugorzędnych lub podporządkowanych czynników ryzyka.

Najważniejszym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu i innych drugorzędnych czynników ryzyka w krwiobiegu jest stabilizacja ścian naczynia i obniżenie tym samym metabolicznego zapotrzebowania na zwiększoną produkcję tych czynników we wątrobie. Nie dziwi zatem fakt, że dzienny dodatek witamin i wybranych komórkowych składników odżywczych jest najlepszą naturalną metodą obniżenia produkcji cholesterolu, a tym samym poziomu faktorów ryzyka we krwi. Medycyna komórkowa pomaga pogłębić naszą wiedzę o różnych czynnikach wpływających na profil ryzyka danej osoby. Podstawowe poziomy cholesterolu i innych czynników ryzyka związanych z krwią są w Twoim organizmie określone genetycznie i nie mogą być zmienione.

 

 

Astma

 

Problem

Przyczyna

Przeciwdziałanie

Zwężenie się  mięśni w ścianach  oskrzeli

Niedobór mikrosubstancji w milionach mięśni komórek w  ścianie oskrzela

Doprowadzenie mikrosubstancji jak: Arginine, Miedź i Magnez, one powodują rozluźnianie się mięśni w ścianach oskrzela

Chroniczne  zapalenie oskrzeli

Komórki obronne w naszym organizmie produkują bardzo  duże ilości kolagen-trawienne enzymy i zarazem wolne rodniki

Mikrosubstancje, jak  wyciąg z zielonej herbaty, lisin, miedź, N- acetyl-cystein zapobiegają tym enzymom i wyłapują wolne rodniki

Zniszczenie  tkanki łącznej

Kolagen-trawienne enzymy  niszczą całkowicie w płucach tkankę łączną

Mikrosubstancje naprawcze i stabilizacyjne tkanki łącznej to: Chondroitinsulfat, Lisin, Prolin i witamina C

 

 

Choroba nowotworowa

 

Poczęcie raka następuje najpierw w jednej jedynej komórce gdzie software czyli DNA w jądrze komórkowym zostaje przeprogramowane przy czym rozpoczyna się produkcja trawiennych enzymów które niszczą włókna kolagenowe i to jest właśnie podstawą przerzutów komórek rakowych w tkance łącznej. W ten sposób umożliwia to powstanie nowotworu.

 

Badawczy Instytut Medycyny Komórkowej Dr Ratha w Kalifornii jest wiodącą placówką w dziedzinie naturalnej profilaktyki nowotworowej. Wyniki badań naszego Instytutu Medycyny K...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin