Jakich substancji trzeba unikać w kosmetykach.txt

(18 KB) Pobierz
Czarne owce w kosmetykach
Jakich substancji trzeba unikać

Wiele substancji używanych do produkcji kosmetyków działa niekorzystnie na skórę, jak również na cały organizm. Mogš wywoływać raka, alergie, egzemy i inne poważne choroby. Jeli nawet nie wywołajš choroby w krótkim czasie, to często uwrażliwiajš skórę, powodujš podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego trzeba ich unikać, na ile to jest możliwe. Ba, ale jak to zrobić, jak rozpoznać niebezpieczne substancje użyte pod bardzo trudnymi do przeczytania nazwami. Nie jest to takie proste. Aby trochę pomóc wszystkim zainteresowanym piszę tš włanie "scišgawkę".
Substancje szkodliwe można podzelić na kilka grup:

    Syntetyczne przeciwutleniacze (antyoksydanty)
    Substancje zapachowe
    Barwniki
    Konserwanty halogenowe czyli halogenki
    Konserwanty konwencjonalne
    Konserwowanie formalinš, formaldehydem i pochodnymi
    Formaldehyd w lakierze do paznokci
    Formalina w samoopalaczach
    Olej mineralny
    Oleje silikonowe
    Nitrozaminy
    Aminy aromatyczne
    Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG)
    Filtry przeciwsłoneczne
    Sole aluminium

Do góry
Syntetyczne przeciwutleniacše (antyoksydanty)

Syntetyczne przeciwutleniacze powodujš alergie i podrażnienia. Wywolujš raka i zmiany genetyczne w komórkach. Uwaga na: BHT i BHA w spisie składników.

Do góry
Substancje zapachowe

Producenci nie majš obowiazku wyszczególnienia użytych substancji zapachowych. Wystarczy, że napisza "Fragrance" lub "Parfume". Pod tymi pojęciami często znajdujš się zwišzki moszusowe (syntetyczne piżmo). Nitro-moszusowe i policykliczne połšczenia moszusowe w kosmetykach to syntetyczne substancje zapachowe. Można je znaleć w produktach do mycia i pielęgnacji, także w pudrach, cieniach do powiek i podkładach pod makijaż. Zwišzki moszusowe wytwarza się łatwo i tanio. Sš to syntetyczne produkty zastępcze, które zastępujš zapachy uzyskiwane z naturalnych ródeł (rolinnych i zwierzęcych). Zwišzki nitro-moszusowe popadły w niełaskę, ponieważ znaleziono je w wodzie, rybach, krabach, ludzkiej tkance tłuszczowej i w mleku matki. Dowodzi to tego, że zwišzki te sš wchłaniane przez skórę i odkładajš się w organizmie. Mogš one powodować raka. Obecnie stosuje się głównie policykliczne zwišzki moszusowe. Dla konsumenta nie jest to wcale lepsze rozwišzanie. Zwišzki policykliczne dajš się równie trudno zneutalizować w naturze, i tak samo sš wchłaniane i odkładajš się w tkankach, jak zwišzki nitro-moszusowe. Najczęciej używane zwišzki policykliczne to Tonalide (AHTN) i Galaxolide (HHCB). Według najnowszych badań wynika, że działajš one podobnie jak hormony, a Tonalinde w wysokich dawkach uszkadza komórki wštroby. Jeżeli substancje zapachowe zostanš jednak zadeklarowane przez producenta, to te niebezpieczne nazywajš się tak:

Musk Ketone
Musk Xylene

Do góry
Barwniki

Syntetyczne barwniki majš za zadanie sugerowanie działania: na przykład zielony czy niebieski żel pod prysznic sugeruje nam swieżoć. Oprócz tego barwniki mogš działać niekorzystnie na skórę i organizm. Szczególnie niebezpieczne jest uwalnianie się tak zwanych anilinów - aminów aromatycznych. Barwniki ukrywajš się pod numerami CI. Na przykład CI 17200. Ale uwaga, nie wszystkie barwniki sš niebezpieczne czy szkodliwe. W przemyle kosmetycznym używa się również barwnikow naturalnych. Niestety, aby zmylić przeciwnika, czyli kupujšcego, również barwniki naturalne zaczynaja się na CI. Farby i barwniki naturalne można znalezc po numerami CI 75100 - CI 77947. Inne barwniki CI sš pochodzenia syntetycznego i najlepiej kupować produkty, które ich nie zawierajš. Inne niebezpieczne barwniki występujšce głównie w farbach do włosów to:

1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy)propane
1,5-Naphthalenediol
1-Naphthol, 2-Naphtanol
2-Amino-3-Hydroxypyridine
2-Amino-3-Nitrophenol
2-Amino-4-Hydroxyethylaminosanisole
2-Amino-4-Hydroxyethylaminosanisole Sulfate
2-Amino-6-Chloro-4-Nitrophenol
2-Chloro-5-Nitro-n-Hydroxyethyl p-Phenylenediamine
2-Chloro-6-Ethylamino-4--Nitrophenol
2-Chloro-p-Phenylenediamine
2-Chloro-p-Phenylenediamine Sulfate
2-Hydroxyethyl Picramic Acid
2-Hydroxyethylamino-5-Nitroanisole
2-Methoxymethyl-p-Aminophenol HCl
2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol
2-Nitro-p-Phenylenediamine
2,3-Naphthalenediol
2,4-Diamino-5-Methylphenetol HCl
2,4-Diamino-5-Methylphenoxyethanol HCl
2,4-Diaminodiphenylamine
2,4-Diaminophenol
2,4-Diaminophenol HCl
2,4-Diaminophenoxyethanol HCl
2,6-Bis(2-Hydroxyethanol)-3,5-Pyridinediamine HCl
2,6-Diaminopyridine
2,6-Dimethoxy-3,5-Pyridinediamine HCl
3-Nitro-p-Hydroxyethylaminophenol
3,4-Diaminobenzoic Acid
4-Amino-2-Hydroxytoluene
4-Amino-2-Nitrodiphenylamine-2'-Carboxylic Acid
4-Amino-2-Nitrophenol
4-Amino-m-Cresol
4-Chlororesorcinol
4-Methoxytoluene-2,5-Diamine HCl
4-Nitro-m-Phenylenediamine
4-Nitro-o-Phenylenediamine
4-Nitro-o-Phenylenediamine HCl
4,4'-Diaminodiphenylamine
4,6-Bis(2-Hydroxyethoxy-m-Phenylediamine HCl
5-Amino-2,6-Dimethoxy-3-Hydroxypyridine
5-Amino-6-Chloro-o-Cresol
6-Amino-m-Cresol
6-Amino-o-Cresol

Do góry
Konserwanty konwencjonalne

Kosmetyki kupowane w sklepie powinny być przydatne do użytku około 3 lata. Aby to osišgnšć muszš być konserwowane, to znaczy trzeba przeciwdziałać temu, by bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy nie osiedliły się w kosmetyku. Konserwanty zabijajš więc mikroorganizmy w kosmetykach, ale także na naszej skórze. Te dobre i te zle. Niszczš naszš naturalnš florę bakteryjnš na skórze, przez co skóra staje się coraz bardziej wrażliwa na działanie z zewnštrz. Bardzo niebezpieczne sš konserwanty zawierajšce trujšce zwišzki rtęci. Konserwanty działaja często drażnišco i alergizujšco.
Czego trzeba unikać:

Methylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Benzylparaben
Glutaraldehyde
Hexamidine-Diisethionate
Phenol
Phenyl Mercuric Acetate
Phenyl Mercuric Borate
Benzetonium Chloride

Do góry
Konserwowanie formalinš, formaldehydem i pochodnymi

Formalina to roztwór wodny i wodno-alkoholowy formaldehydu, czyli aldehydu mrówkowego. Formaldehyd, aldehyd mrówkowy to najprostszy aldehyd alifatyczny. W warunkach normalnych jest bezbarwnym gazem gryzšcym i jest silnš truciznš. Uwalniany z formaliny formaldehyd podrażnia drogi oddechowe i narzšd wzroku. Formalina oprócz swojego bakteriobójczego zastosowania, działa drażnišco i alergizujšco na skórę, jest podejrzana o rakotwórczoć i powoduje szybsze starzenie się skóry. W czystej formie nie spotyka się już dzisiaj formaldehydu w kosmetykach. Producenci używajš zwišzków pochodnych, które zawierajš "unieszkodliwiony" formaldehyd, to znaczy formaldehyd jest częciš składowš większych czšsteczek. Niestety, zwišzki te sš na tyle nietrwałe, że czysta formalina lub formaldehyd uwalnia się z nich i szkodzi tak, jak opisałam wyżej.
Uważać należy na następujšce substancje:

Benzylhemiformal
2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol = Bronopol
5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
Diazolidinyl Urea
Imidazolidinyl Urea
Quanternium-15
DMDM Hydantoin
MDM Hydantoin
Sodium Hydroxymethyl Glycinate
Methenamine
Glutaral
Glyoxal
Hexetidine
Iodopropynyl Butylcarbamate

Do góry
Formaldehyd w lakierze do paznokci

Pod działaniem formaldehydu paznokcie stajš się twardsze i dlatego często używa się w lakierach do paznokci kwarce zawierajšce formalinę. Mogš powodować uczulenia, wysypki i egzemy nie na paznokciach czy dłoniach, ale na twarzy lub szyi, gdzie dotyka się skórę palcami.
Kwarce w lakierach:

Tosylamide/Formaldehyde Resin

Do góry
Formalina w samoopalaczach

W kwietniu 2004 ÖKO-TEST przetestował 24 samoopalacze. 21 z nich wydzieliło na skórze formalinę. Substancja powodujšca zbršzowienie skóry to DHA (Dihydroxyaceton). Jej koncentracja w samoopalaczach wynosi 4-6%. Im wiecej DHA tym ciemniejszy kolor skóry. DHA zostaje wchłaniane przez naskórek. Tam w cišgu dwóch do szeciu godzin reaguje z proteinami skóry i barwi jš na bršzowo. Pod wpływem ciepła czšsteczka DHA rozpada się na mniejsze zwišzki, wówczas powstaje między innymi również formalina. Kupujšcy nie ma wpływu na to, jak producent obchodzi się z DHA przed wyprodukowaniem kosmetyku. Długie przechowywanie substancji w ciepłym pomieszczeniu sprzyja powstawaniu formaliny. Również duża iloć wody w produkcie powoduje szybsze powstanie formaliny. Dlatego jeżeli już chcemy używać samoopalacza, to najlepiej wybrac kosmytyk z jak największš zawartociš tłuszczu i należy przechowywać go w lodówce.

Do góry
Konserwanty halogenowe czyli halogenki

Istniejš tysišce organicznych zwišzków halogenowych. Zawierajš w czšsteczce jod, chrom lub chlor. Zwišzki takie istniejš, co prawda w naturze, ale do konserwowania kosmetyków używane sš substancje syntetyczne. Jako konserwanty sa bardzo skuteczne, jednak wiadomo, że wywolujš alergie i działajš drażnišco na skóre. Powodujš uwrażliwienie skóry. Triklosan, jeden z organicznych zwišzków halogenowych, powoduje uwszkodzenia wštroby i kodu genetycznego komórek, jak również uodparnia bakterie na działanie antybiotyków. Jest wchłaniany przez skóre i odkłada się w tkance tłuszczowej. Syntetyczne zwišzki halogenowe sš bardzo szkodliwe dla rodowiska naturalnego, bo natura nie jest w stanie ich zneutralizować, więc coraz wiecej takich zwišzków pochodzenia sytnetycznego pojawia się w jeziorach, rzekach czy morzach.
Nacżęciej używane w kosemtykach to:

Metyldibromo Glutaronitrile = Euxyl K 400
Triclosan
Iodopropynyl Butylcarbamate
Chloroacetamide
Climbazole
2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol = Bronopol
5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
Bromochlorophene
Bromocinnamal
Aluminium Chlorohydrex
Aluminium Sesquichlorohydrate
Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY
Dibromohexamidine Isethionate
Laurylpyriddinium Chloride
Potassium Troclosene
wszystk...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin