CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE.doc

(86 KB) Pobierz
CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

2

 

CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

 

 

W okresie życia płodowego i 3 pierwszych miesiącach życia organizm uczy się rozpoznawać własne antygeny. Wytwarza się tzw. tolerancja immunologiczna. Gdy zostanie przełamana rozwija się choroba.

Teorie:

1.       Są takie antygeny, które w normalnych warunkach są niedostępne dla układu immunologicznego, np. soczewka oka, dopiero po urazie, zabiegu operacyjnym, antygeny soczewki kontaktują się z układem immunologicznym. W skórze naskórek – zwłaszcza warstwa rogowa jest niedostępna dla układu immunologicznego.

2.       Być może antygen infekcyjnej natury jest tak podobny do naszych antygenów, że układ immunologiczny jest zdezorientowany.

3.       Self & X: gdy jakiś czynnik infekcyjny (chodzi o wirus, który się wbuduje w komórkę) to układ immunologiczny, który kiedyś świetnie rozpoznawał swoje komórki teraz ich nie rozpoznaje, bo komórki są zmienione.

4.       Teoria zakazanych klonów (w sensie niedobrych, przeklętych): W jakimś momencie życia w aparacie immunologicznym powstaje jedna komórka, która nie ma prawidłowego zapisu co do tolerancji – dzieli się – powstaje klon takich komórek i gdy jest ich odpowiednio dużo rozwija się choroba.

5.       Zaburzenie kooperacji między czynnikami układu immunologicznego, np. za mało limfocytów Ts to limfocycty B produkują większe ilości przeciwciał – to początek zaburzeń immunologicznych.

6.       Teoria, że to wszystko razem, to zaburzenia genetyczne.

 

Kryteria chorób autoimmunologicznych:

1.       Wykazać obecność albo autoprzeciwciał, albo limfocytów uczulonych na autoantygen.

2.       Wyosobnić ten antygen.

3.       Grupę zwierząt doświadczalnych immunizujemy wyciągiem z takiego narządu.

4.       Wykazać, że u tych zwierząt wystąpiły zmiany anatomopatologiczne, takie jak u człowieka.

5.       Dwie grupy zwierząt doswiadczalnych:

- jedną grupę immmunizujemy aktywnie tym antygenem, potem surowicę z powstałymi przeciwciałami dajemy drugiej gupie zwierząt (bierne przenoszenie immunizacji) i patrzymy co się dzieje.

 

Przeciwciała:

·         Patogenne;

·         Niepatogenne;

·         Diagnostyczne;

·         Niediagnostyczne.

Jeżeli tworzą się przeciwciała przeciwko substancjom cementującym komórki naskórka, powstają pęcherze – to patogenne przeciwciała.

Zespół Dresslera po zawale (urazie mięśnia sercowego) – obecne przeciwciała przeciwko mięśniom prążkowanym – one nie są patogenne, bo nie powodują zawału.

Miastenia Gravis – tu przeciwciała patogenne (Pc / receptorom dla Ach).

Przeciwciała:

·         Krążące – w surowicy;

·         Związane – w bioptatach z chorych narządów.

Są choroby, w których te same przeciwciała są i krążącymi, i związanymi, ale są też choroby, w których są to różne przeciwciała.

 

Pełna chrakterystyka omawianych przeciwciał:

1.       Pzreciwciała krążące – jakie.

2.       W jakiej klasie te przeciwciała.

3.       Co jest antygenem przeciw któremu kierują się te przeciwciała.

 

Diagnostyka za pomocą:

§         Immunofluorescencji,

§         Immunodyfuzji,

§         Radioimmunoesej (test RIE),

§         Test ELISA,

§         Test Western Blot.

Jeżeli szukamy przeciwciał krążących u pacjenta, to musimy podstawić temu przeciwciału antygen. Pobieramy krew, oddzielamy surowicę – gdy jest przeciwciało to ono połączy się z antygenem. Dodajemy też Pc / ludzkiej Ig znakowane fluoresceiną, uzyskane przez immunizację świnki morskiej. Jest to immunofluorescencja pośrednia.

Gdy uzyskamy wynik ujemny, wykonujemy test immunofluorescencji bezpośredniej. Robimy biopsję z narządu lub wycinek (tam są już gotowe kompleksy antygen – przeciwciało) i dodajemy przeciwciała przeciw ludzkim Ig znakowane fluoresceiną. Jest to immunofluorescencja bezpośrednia. Wycinek przewozimy w termosie z lodem w specjalnym utrwalaczu.

 

Choroby pęcherzowe skóry:

Zasadniczym objawem choroby jest pęcherz.

Większość tych chorób ma wykładnik immunologiczny.

Pęcherz na tle immunologicznym powstaje śródnaskórkowo lub podnaskórkowo.

Śródnaskórkowe choroby pęcherzowe:

Pemphigus – pęcherzyca:

  • Skłonność genetyczna związana z grupami zgognośći tkankowej i skłonność wśród rasy semickiej.
  • Duże podejrzenie co do wirusowej etiologii. W jednym miejscu na świecie – Brazylia, jest pęcherzyca endemiczna – to odmiana pęcherzycy -fogo selvagen – dziki ogień. Występuje w miejscach, gdzie swieżo wykarczowano las i powstają osiedla w dzikiej jeszcze okolicy. Z czasem tych chorób coraz mniej. Tutaj wirusy przenoszone są przez moskity, dzikie szczury są rezerwuarem dla wirusa i zarażają ludzi.
  • Mogą być polekowe, jako pooparzniowe odczyny, po oparzeniach słonecznych.
  • Też u osób, które jedzą w dużych ilościach cebulę, czosnek, pory – wykazano, że dochodzi tu do uszkodzenia mostków sulfhydrylowych na drodze chemicznej w desmosomach pomiędzy komórkami naskórka.

 

1.       Pęcherzyca zwykła (Pemphigus vulgaris);

2.       Pęcherzyca bujająca (Pemphigus vegetans);

3.       Pęcherzyca opryszczkowata (Pemphigus herpetiformis);

4.       Pęcherzyca liściasta (pemphigus foliaceus);

5.       Pęcherzyca rumieniowa (pemphigus erythematosus = p.seboroicus = zespół Ushera);

 

 

Ad 1. Pęcherzyca zwykła (Pemphigus vulgaris):

ü       Występuje u ludzi starych, ok. 60-ty rok życia.

ü       Pierwsze zmiany w jamie ustnej: nietrwałe pęcherze – powtają nadżerki (dolegliwości przy jedzeniu). Po pewnym czasie pęcherze pojawiają się też na skórze, tworzą się na skórze pozornie niezmienionej – tak jest bardzo często, ale ta reguła nie jest całkiem prawdziwa, bo okazało się, że pęcherze mogą być na skórze zmienonej i na niezmienionej.

ü       Objaw Nikolskiego – jeżeli w sąsiedztwie pęcherzy na skórze, która pozornie jest zdrowa przesuniemy lekko szpatułką, naskórek ześlizguje się – epidermoliza. Powstaje nadżerka. Każde położenie się w łózku, ubieranie się to uszkodzenie naskórka.

ü       Objaw Asvoe – Hansena: Wybieramy pęcherz, który się jeszcze sam nie rozwalił. Przyciskamy go palcem i chwilę trzymamy. Gdy puścimy pęcherz jest większy, bo to pęcherz pochodzenia śródnaskórkowego – w sąsiedztwie jest dużo jamek między komórkami, których normalnie nie ma (my wcisnęliśmy płyn do tych przestrzeni).

ü       Pc krążące i związane klasy IgG, Pc / antygenowi o ciężarze 130 kD – desmogleinie III (uszczelniacz między komórkami naskórka).

ü       Nieleczona – zgon po 2-3 latach.

 

Ad. 2. Pęcherzyca bujająca (Pemphigus vegetans):

ü       To siostrzyca Pemphigus vulgaris – te same przeciwciała, te same zjawiska immunologiczne, często u tego samego pacjenta. Raz obraz kliniczny przypomina Pemphigus vulgaris a raz Pemphigus vegetans.

ü       Zaczyna się jak Pemphigus vulgaris lecz po peknieciu pęcherzy z dna tych nadżerek powstają brodawkowate, grzybowate rozrosty – to tzw. wegetacje (najczęściej fałdy skóry, okolice genitaliów, twarz, potem obraz zmienia się i przypomina Pemphigus vulgaris, potem znów Pemphigus vegetans itd.

 

Ad. 4. Pęcherzyca liściasta (pemphigus foliaceus):

ü       Występuje uogólniony stan zapalny skóry-erytrodermia

ü       Objaw Nikolskiego +++ bardzo silny, bo pęcherz jest wyżej zlokalizowany w naskórku niż w p. zwykłej i bujającej. W poprzednich pęcherzycach pęcherz był powyżej warstwy bazalnej lub w warstwie kolczystej, tu powyżej warstwy kolczystej lub w warstwie ziarnistej (stratum granulosum).

ü       W preparatach histologicznych górne piętro naskórka wygląda jak ciasto francuskie (cały naskórek rozwarstwiony), między tymi płatkami w naskórku płyn wysiękowy-łatwo zmiana się zrywa, powstają sączące zmiany.

ü       Tu zwykle brak zmian na śluzówkach

ü       Pc krążące i związane klasy IgG, to Pc/ antygenowi o ciężarze 160 kD, czyli desmogleinie I-to substancja kitująca górnej warstwy.

 

 

Ad.5. Pęcherzyca rumieniowa (pemphigus erythematosus =p. seboroicus = zespół Ushera);

ü       P.seboroicus- bo zmiany w miejscach łojotokowych (ok. mostka, twarz, głowa owłosiona, ok. nadłopatkowa, międzyłopatkowa

ü       P. erythematosus- bo zmiany to blaszki rumieniowe pokryte wilgotną łuską lub powierzchowny pęcherz (z tym „ciastem francuskim”), na twarzy rumień w kształcie motyla (nos i policzki)

ü       Pc takie jak w p. foliaceus

ü       Zdarza się że we krwi występują Pc / ANA- jak w liszaju rumieniowatym (LE), a gdybyśmy robili test immunofluorescencji bezpośredniej z tego wycinka skóry (LBT-lupus band test) to LBT byłby +

ü       Ta jednostka ma cechy P. foliaceus ale mogą też być Pc/jądrowe  i zmiany na tearzy jak w liszaju rumieniwatym (lupus band test +)

 

Ad. 3. Pęcherzyca opryszczkowata (Pemphigus herpetiformis):

ü       Immunologicznie albo Pc/antygenowi o ciężarze 130 kD-jak w p.vulgaris albo Pc/ antygenowi o ciężarze 160 kD jak w p.foliaceus, częściej te drugie

ü       Klinicznie różni się od pozostałych pęcherzyc

ü       Zwykle drobne wykwity pęcherzowe na rumieniowym podłożu, przypomina chorobę Duringa

 

 

 

 

Około kilkadziesiąt chorób dermatologicznych to choroby paraneoplastyczne (lub dermatozy paraneoplastyczne) lub rewelatory skórne nowotworów , trzeba wówczas przebadac pacjenta w kierunku nowotworu narządów wewnętrznych.

       Pemphigus paraneoplasticus:

ü       Klinicznie dość trudna do rozpoznania

ü       To albo zmiany rumieniowo-złuszczające albo rumieniowo-pęcherzowe

ü       Pc krążące i związane klasy IgG, przeciw różnym antygenom substancji międzykomórkowej naskórka

ü       Niestety te Pc występują także przeciw substancji cementującej nabłonek śluzówki gardła, przełyku, oskrzeli-tu powstają zmiany nadżerkowe, więc objawy szczególnie z tych narządów

ü       Najczęściej w przebiegu chłoniaków, guzów Castelmana.

 

 

 

Podnaskórkowe choroby pęcherzowe:

Najczęstsza:

Dermatitis herpetiformis Duringa (Opryszczkowe zapalenie skóry Duringa):

ü       U dzieci i osób młodych dorosłych

ü       Dość ściśle patogenaza choroby związana z celiakią

ü       Zdanie z książki: to zespół jelitowo-skórny, pecherzykowo-grudkowym zmianom skórnym towarzyszy glutenozależna enteropatia klinicznie bezobjawowa

ü       Zmiany wywołane przez Pc krążące klasy IgA(EmA) przeciwko antygenom endomysium, wykrywamy je w surowicy testem GET(gluten enteropathy test). To test wspólny dla celiaki i naszej choroby. Obecnie ten test wyeliminowała biopsja.To w zasadzie Pc krążące, ale też w szczytach brodawek skórnych odkładają się na włóknach retikulinowych Pc klasy IgA przeciw gliadynie-prawdopodobnie-to przyciąga leukocyty wielojądrzaste, te uwalniają enzymy proteolityczne-te uszkadzają więź między naskórkiem i skórą właściwą –powstaje pęcherz podnaskórkowy.

ü       Objawy kliniczne:zmiany lokalizuja się na wyprostnych powierzchniach kończyn górnych, na pośladkach, udach-wyprostne powierzchnie, potem też gdzieindziej , wolna jest jama ustna

ü       To wykwity na rumieniowym podłożu, drobne pęcherzyki?-chyba raczej powinno być nieduże pęcherze-bo to pęcherzyca, grudki, bąble pokrzywkowe, nadżerki, strupy.

ü       W pęcherzu i we krwi obwodowej liczne eozynofile

ü       Nadwrażliwość na jod-można to testować:prowokujemy ją w jednym miejscu maścią z kalium jodatum lub podajemy doustnie –to daje ogólne pogorszenie zmian

ü       ŚWIĄD!

ü       W leczeniu bardzo dobre wyniki, stosować też dietębezglutenową

ü       Choroba Duringa nie jest zaliczana do chorób paraneoplastycznych ale gdy pacjent nie stosuje diety w jelicie powstają zmiany które po latach mogą predysponować do wystąpienia raka jelita.

Pemfigoid:

ü       Choroba z grupy chorób pęcherzowych z pęcherzami podnaskórkowymi

ü       Wyodrębniona nowa jednostka chorobowa

ü       Chorują ludzie starsi

ü       Tu większe pęcherze podnaskórkowe

ü       Śluzówki mogą być zajęte

ü       Pc krążące i związane przeciwko membrana basalis (lamina lucida, czyli też dotyczą górnej warstwy), to Pc klasy IgG

ü       To rewelator nowotworu!!! np. towarzyszy rak płuc, macicy, żołądka, gdy wznowa nowotworu to pemfigoid wraca

ü       Występuje w kilku odmianach:np. pemfigoid cicatricans mucosae –tu dominują pęcherze podnabłonkowe na śluzówkach jamy ustnej, gardła, a zwłaszcza spojówek. Daje bliznowacenie (spojówki zrastają się , doprowadza do ślepoty, bo pacjent nie może ruszyć powieką-zrasta się spojówka powiekowa i gałkowa)

 

Epidermolysis bullosa aquisita EBA:

ü       Podnaskórkowa dermatoza nabyta

ü       Nabyte pęcherzowe oddzielanie się (otwieranie się) naskórka

ü       Występuje u osób które od urodzenia nie miały żadnych zmian skórnych

ü       Pęcherze na podłożu rumieniowym pojawiają się w miejscach narażonych na uraz np. kolana, łokcie, tam gdzie skóra się obciera

ü       Gdy wystąpi u dorosłych to jest rewelatorem nowotworów, gdy u dzieci to nie jest

ü       Pc krążące i związane, klasy IgG występują w błonie podstawnej (jak pemfigoid, ale) robimy badanie split skórny, czyli wycinek poddajemy działaniu 1-molowego roztworu NaCl. Dochodzi do rozszczepienia w poziomie błony podstawnej w ten sposób że naskórek oddziela się razem z lamina lucida (gdyby tu były pęcherze to byłby to pemfigoid)  ale tu pęcherze są w naskórku z lamina densa i jest to EBA.

 

Linear IgA bullous dermatosis LABD (dermatoza pęcherzowa z linijnym odkładaniem IgA):

ü       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin