14 III 2013
Isotota biologiczna, Istota społeczna – człowiek jest jednostką nieszczęśliwą, bo wewnętrznie rozdartą, obie istoty ze sobą konkurują.
Durkheim – istota spoleczna ma zwyciężać, nie biologiczna, która jest z góry naddana
Interesem społeczenstwa jest to, żeby przetrwało. Społeczeństwo ma większe szanse przetrwania, gdy są większe podobieństwa między ludźmi. Jednostki mają się upodobnić do siebie. Osiągnięcie poprzez wychowanie, które wumusza na dziecku istotę społeczną. Czynniki środowiskowe są bardzo ważne. Wychowanie to przymuszanie, dramat rozdwojenia całe życie nosimy ze sobą, niesie za sobą wybory, których musimy dokonać i dokonujemy.
Trzecia orientacja: (cd poprzedniego wykładu)
IDEA ROZWOJU POZNAWCZEGO I MORALNEGO, Orientacja poznawcza, konstruktywizm
Rozwój jest ważny oraz wpływanie na rozwój.
Nauczanie i rozwój kłócą sie ze sobą, ale ich związek ma naturalny charakter. W myśleniu zaklada się, że związek między nauczaniem i rozwojem jest nam dany i tej kwerstii nie warto poruszać.
Jaki charakter ma związek między nauczaniem i rozwojem?
U podłoża trzeciej orientacji dydaktycznej lezą dwa zagadnienia:
– nauczanie wyprzedza rozwój – kotrola środowiskowa, stymulacja środowiskowa, nauczanie i wychowanie to procesy, ktore wymuszają zmiany rozwojowe
– nie ma naturalnego związku nauczania z rozwojem – w tym założeniu ważną rolę odgrywa słowo 'naturalny' bo naturalnego związku nie ma.
Praca pedagogiczna wymaga dogłębnego poznania subtelnych problemów, z których trzeba zdawać sobie sprawę.
Od czego zależy związek między nauczaniem i rozwojem?
Musimy tak postępować by wyprzedzać zmiany rozwojowe u ucznioów, ale robić to tak, by związek pozostał, chociaż jest on himeryczny.
Isota zaganienia: kontakt nauczania z rozwojem trzeba nawiązać, zdając sobie sprawę z jego ulotności trzeba go utrzymywać, ale to nie może być tylko wysiłek nauczyciela.
Usytuowanie w odniesieniu do dwóch poprzednich:
– to nie kompilacja dwóch poprzednich, jest to odrębne pole problemowe – wyłania się z pytania o charakter związku między nauczaniem a rozwojem, który nie jest naturalny, bo sztuczny, trzeba go samemu wypracować.
Jak trzecia dydaktyka rozumie pojęcie rozwoju ucznia?
Idea, która mówi, że każda zmiana rozwojowa, jeżeli wchodzi w repertuar rozwoju musi spełniać 3 warunki:
– jest nieodwracalna – jest trwała, nie ma możliwości regresji.
– uogólnia reakcje – jak ktoś się rozwija to się uniezależnia od bodźców
– jest kolejna i hierarhiczna – w rozwoju stymulowanym przed edukacje musi być porządek, kolejne zmiany rozwojowe muszą vbyć uporządkowane zgodnie z sensem, jaki wychowawca zakłada, porządek w stadiach rozwojowych. Hierarhiczna – rozwój pojmowany jest jako konstrunkcja pionowa a nie pozioma. Klocki (?) są ułożone jeden na drugim, mając swoją hierarchiczną uporządkowaną strukturę.
W nauczaniu w wychowaniu i w edukacji nie interesują nas wszystkie zmieny rozwojowe u dziecka, bo niektóre pojawiają się niezależnie od nauczania, tylko automatycznie zgodnie ze standardami rozwoju czlowieka, ale istnieją takie zmiany, które by nie zaszły gdyby nie nauczanie i wychowanie.Jeśli mają być zmianami to muszą spełniać owe trzy warunki.
Pierwszy warunek z trzecim są ze sobą powiązane. Jeśli jeden nie zgadza się z drugim, rozwój się zatrzymuje, proces rozwoju zostaje zerwany.
Praca nauczyciela szkoły polega na projektowaniu ucznia z taką istotą by intelektualnie panować nad rozwojem, by widzieć hierarhiczną strunkturę .
Rzeczywisty rozwój ucznia polega na tym, że nauczyciel orgaznizuje sytuację bodźcową, a po chwili uczen się zastanawia jak ma zareagować. Jest wahlarz różnych reakcji. Ma ponosić odpowiedzialność na swoje decyzje – stymulowanie rozwoju przez nauczyciela. Sytuacje muszą być problemowe. Uczeń musi wybrać tylko jedną reakcje. Uczeń odracza reakcje w czasie.
STANOWISKA DYDAKTYCZNE:
autorska koncepcja wypracowana przez Lwa Wygotskiego, która wpływa na to jak kształtuje się myśl dydaktyczna.
Lew Wygotski – o związku nauczania w rozwojem ucznia
– nauczanie powinno rozwój wyprzedzać.
– Istotną rolę w rozwoju dziecka odgrywa działania na meterialnych i niematerialnych przedmiotach, organizowanych przez środowisko.
pedspec2012