Zapalenie oskrzeli.docx

(17 KB) Pobierz


Zapalenie oskrzeli

Jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób jest właśnie zapalenie oskrzeli. W zależności od tego, co jest przyczyną choroby - wirusy czy bakterie - leczy się ją antybiotykami lub lekami rozrzedzającymi wydzielinę.

Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób. Zwykle zapadają na nią maluchy do 4 roku życia, jednak przypadki tej choroby u osób znacznie starszych nie są wcale odosobnione. Przyczyny zakażenia mogą być różne - wirusy, bakterie a także wtórne zakażenia bakteryjne. Jest to choroba, którą obciążeni są zwłaszcza alergicy i u alergików przebiega ona dużo ciężej niż u pozostałych osób. 

Objawy występują w ciągu całego roku, ale najczęściej zimą. Zarazić się można przez kontakt z wydzieliną z ust - podczas kaszlu. Choroba trwa około dwóch tygodni, gorączka ustępuje znacznie szybciej. Wśród najczęstszych powikłań tej choroby u dzieci wymienić trzeba zapalenie płuc oraz zapalenie ucha.

Objawy zapalenia oskrzeli

Zaczyna się od objawów typowych dla przeziębienia: katar, kaszel, niewielka gorączka, ból głowy, ogólne rozdrażnienie. Z czasem gorączka się podwyższa - nawet do 39 stopni C. Kaszel nasila się - zwłaszcza w nocy, aż przechodzi do napadów. Podczas wydechu słychać świsty i furczenia. Chora osoba odksztuszać może wydzielinę - żółtą lub zielonkawą. Zapalenie oskrzeli spowodowane wirusem grypy przebiega zwykle z często dość wysoką gorączką i bólami mięśniowymi. Zdarza się, że chorobie towarzyszy 
zapalenie spojówek i światłowstręt.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Leczenie zapalenia oskrzeli zależy od drobnoustroju wywołującego infekcję. W wirusowym zapaleniu oskrzeli (suchy kaszel) nie są stosowane antybiotyki, a leki przeciwgorączkowe i rozrzedzające śluz (zwykle syropy lub preparaty podawane przez nebulizator). Ułatwia to odkrztuszanie, a następnie odpluwanie śluzowej wydzieliny, która zawsze powinna być usunięta z organizmu. 

Uwaga!

Ponieważ niemowlęta nie potrafią tego zrobić samodzielnie, trzeba im pomóc. Należy położyć malca na brzuchu z głową niżej niż reszta ciała, najlepiej na kolanach i oklepywać plecy, by w ten sposób oderwać śluz i usunąć go. Zabieg powtarzać kilka razy w ciągu doby.

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli

Tak naprawdę to nie istnieją żadne pewne sposoby zapobiegania chorobie, ale istnieją metody, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dzieciom ze skłonnością do zapaleń oskrzeli nie wolno przebywać w zatłoczonych i zadymionych pomieszczeniach. Należy w okresie jesienno-zimowym unikać odwiedzania centrów handlowych i podróżowania komunikacją zbiorową. Jeżeli ataki choroby powtarzają się, warto rozważyć wyjazd z dzieckiem w miejsce o innym klimacie, na tereny z czystym powietrzem. Zmiana klimatu 
działa zwykle bardzo dobrze, ale pobyt powinien trwać przynajmniej dwa tygodnie. 

opracowała: 
Maria Jasieńska
lekarz pediatra

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Wczesne rozpoznanie objawów zapalenia oskrzeli może pomóc w wyleczeniu tej choroby, zanim przybierze ostrzejszą formę. Przeczytaj ten artykuł, jeśli podejrzewasz, że ta choroba mogła dosięgnąć i ciebie.

Czym jest zapalenie oskrzeli? 

Zapalenie oskrzeli jest infekcją dolnych dróg oddechowych. Choroba ta sama w sobie jest uciążliwa, jednak często ignorujemy ją doprowadzając do tego, że prowadzi nawet do zapalenia płuc. 
Istnieją dwa rodzaje zapalenia oskrzeli: ostre i przewlekłe. Ostre zapalenie oskrzeli wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Dotyka ono różnych osób, niezależnie od wieku czy trybu życia. Osobnym przypadkiem jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jego główną przyczyną jest palenie papierosów. Objawy przewlekłego i ostrego zapalenia oskrzeli są bardzo podobne. Oto co możemy do nich zaliczyć.

Objawy zapalenia oskrzeli. 

Objawy zapalenia oskrzeli mogą z początku przypominać zwykłe przeziębienie lub grypę, ale nigdy nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ z czasem przybiorą na sile, a choroba będzie trudniejsza do wyleczenia. Nieleczone ostre zapalenie oskrzeli może się przekształcić w zapalenie przewlekłe. 

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli: 

Męczący, suchy kaszel, trwający dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, suchy kaszel może przekształcić się w kaszel mokry. 
Świszczenie w klatce piersiowej, płytki oddech (objawy szczególnie popularne u małych dzieci). Dźwięki te są słyszalne gdy dziecko oddycha , a nasilają się, kiedy śpi. 
Ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszności, gorączka i dreszcze to popularne objawy zapalenia oskrzeli u osób dorosłych. Niektórzy chorzy mogą również czuć się osłabieni i cierpieć z powodu bólu głowy o średnim natężeniu. 

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli: 

Większa podatność na przeziębienie i grypę, męczący katar i przewlekły kaszel. Kaszel może nasilać się podczas mroźnej pogody lub wieczorem, kiedy temperatura spada. 
Cyjanoza (sinica) sinienie ust i opuszek palców na skutek niedostatecznego dotlenienia krwi. Może, choć nie musi, być jednym z objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli. 
Duszności, problemy z oddychaniem, świsty w klatce piersiowej podczas oddychania. 
Zmęczenie, puchnięcie kończyn, niewyjaśnione przybieranie na wadze. 
W końcowych stadiach choroba może zaatakować płuca lub doprowadzić do problemów z sercem, co stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia chorego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Jego główną przyczyną jest palenie papierosów. Należy pamiętać, że nieleczone przewlekłe zapalenie oskrzeli może przekształcić się w raka płuc, co jak wiadomo może mieć skutek śmiertelny.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to długotrwałe podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej oskrzeli. Zazwyczaj spowodowane jest ono zaniedbaniem zapalenia oskrzeli. Wtedy choroba przybiera bardziej groźną i bardziej dokuczliwą formę. Jak leczyć oraz zapobiegać przewlekłemu zapaleniu oskrzeli? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Przyczyny i objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Na powierzchni błony śluzowej oskrzeli znajdują się drobne włoski, tzw. rzęski. Poprzez ciągłe poruszanie się usuwają one z dróg oddechowych kurz i inne ciała obce. Zbyt gęsta wydzielina lub palenie papierosów uszkadza rzęski oraz uniemożliwia ich ruch, pozbawiając organizm tego ważnego mechanizmu.

Do najczęstszych objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli należą: kaszel trwający miesiącami, wykrztuszanie wydzieliny (najpierw przezroczystej, następnie gęstej, a w ciężkich przypadkach ropnej) oraz pojawianie się rzężeń przy oddychaniu. Dolegliwości mogą nasilić się przy niewielkich wysiłkach fizycznych oraz przy wchodzeniu z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze. Początkowo biała wydzielina staje się żółta, potem może zawierać domieszki krwi. Gdy spada wymiana tlenowa, pojawiają się 
bóle głowy i duszności. Dołączają się problemy z sercem.

Najważniejszą przyczyną tej choroby jest wieloletnie palenie papierosów. Mamy wtedy do czynienia z tzw. nieżytem palacza. W zależności od skuteczności oczyszczania oskrzeli przez organizm, palący papierosy mogą zapaść na tę chorobę już po kilku latach nałogu, albo dopiero po 20-stu latach. Drugim powodem jest zanieczyszczenie powietrza. Choroba ta może być również skutkiem np. gruźlicy, płuc i astmy. Chłodne i wilgotne zimowe powietrze może nasilić dolegliwości.

Co robić?

Osoby palące papierosy powinny natychmiast rzucić palenie, nawet jeżeli przychodzi im to z trudem. Również alkohol należy pić tylko w niewielkich ilościach, ponieważ może nasilić on dolegliwości. Natomiast osoby z nadwagą powinny zrzucić zbędne kilogramy, gdyż one mają szczególne skłonności do krótkiego oddechu przy małym wysiłku. Jeśli dojdzie do tego zapalenie oskrzeli, to taka osoba może mieć poważny problem z prawidłowym oddechem.

Jak leczyć?

Podczas leczenie na początku stosuje się leki wykrztuśne, które mają spowodować upłynnienie wydzieliny. Podaje się również leki rozszerzające oskrzela, które ułatwiają pacjentowi oddychanie. Przy bardzo wzmożonej produkcji wydzieliny można ją odsysać. Skuteczne są również inhalacje oraz gimnastyka oddechowa. Jeśli objawy nie ustępują możemy zastosować kurację klimatyczną, np. nad Bałtykiem.

Zapalenie Oskrzeli - przyczyny

Przyczyny zapalenia oskrzeli, mogą być bardzo różne. Możemy podzielić je na dwie różne grupy. Pierwsza z nich to grupa, powodująca zapalenie oskrzeli infekcyjne. Natomiast druga grupa powoduje zapalenie oskrzeli nieinfekcyjne. Do tych dwóch grup można przydzielić zupełnie inne przyczyny, przez które pojawia się u nas choroba.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, czyli infekcyjne zapalenie oskrzeli to wywołują je przede wszystkim infekcje czy to wirusowe, czy bakteryjne. Najczęstszą przyczyną takiego zachorowania jest infekcja już wcześniejsza, jak na przykład przeziębienie, grypa. Temu zapaleniu oskrzeli sprzyja niewątpliwie zimno, czy też przebywanie w zatłoczonych, zupełnie niewietrzonych pomieszczeniach. To zapalenie oskrzeli ma zazwyczaj ostry, ale krótki przebieg.

W przypadku nieinfekcyjnego zapalenia oskrzeli przyczyny są całkowicie inne. Tutaj przyczyną mogą być inne choroby, jak astma, czy np. alergie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może powstać na skutek jeszcze inny. Może ono zostać wywołane lotnymi substancjami toksycznymi, jak choćby spaliny samochodowe, dym, ozon. Podrażniają one śluzówkę dolnych dróg oddechowych i oskrzeli, powodując przewlekłe stany zapalne. Niestety, ale w tych przypadkach choroba trwa zazwyczaj długo i może zakończyć się 
wieloma powikłaniami. 

Zapalenie oskrzeli nie jest chorobą miłą, ma bardzo męczące objawy. Warto, więc starać się jej unikać. Aby to zrobić, trzeba się przestrzegać przed tymi wszystkimi czynnikami, które na jej pojawienie i rozwój w naszym organizmie mogą wpływać. 

Zapalenie Oskrzeli - leczenie 

Zapalenie oskrzeli jest chorobą spotykaną dość często, w szczególności u małych dzieci. Za każdym razem, z jego objawami, czyli uporczywym, suchym kaszlem, przeistaczającym się w taki z wykrztuszaniem ropnej wydzieliny, z osłabieniem organizmu, z gorączką, dusznościami, a nawet bólem w klatce piersiowej, musimy się udać do lekarza. On przypisze nam odpowiednie leki, aby zapalenie oskrzeli nie stało się dla nas groźne.

Sposoby leczenia są bardzo różne. Dużo jest zależne od tego, czy zapalenie ma formę ostrą, czy też przewlekłą, oraz czy zachorowało dziecko, czy osoba dorosła. U młodzieży sprawa wygląda następująco. W ostrym stanie zapalnym, gdy gorączka się nie pojawia, stosujemy leki wykrztuśne, oraz bakteriostatyczne. Po za tym wystarczy poleżeć parę dni w łóżku. W przypadku, gdy pojawia się gorączka, bóle mięśni, stawów, można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można więc powiedzieć, że taki 
łagodny przebieg zapalenia oskrzeli leczymy bardzo podobnie jak zwykłe przeziębienie. Antybiotyk podaje się tutaj w przypadku, kiedy infekcja następuje ponownie.

W przypadku zapalenia bakteryjnego, potrzebny jest już antybiotyk, leki wykrztuśne oraz te rozrzedzające wydzielinę. Z leczeniem przewlekłego zapalenia oskrzeli bywa różnie. W zależności od stanu pacjenta, lekarz dobiera odpowiednią kurację.

Jeśli chodzi o leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci, gdy jest to zapalenie wirusowe, antybiotyków się nie stosuje. Podaje się wtedy natomiast leki mukolityczne, przeciw gorączkowe, oraz w niektórych wypadkach fenspirydy. W przypadku uporczywego kaszlu podaje się syropy: odkrztuśmy i mukolityczny. Jeśli jest to jednak zapalenie bakteryjne, konieczne jest po za tym podanie antybiotyków. 

Jeśli chodzi pomoc domowymi sposobami, powinniśmy zadbać, by pomieszczenia, w których przebywa chora osoba były dostatecznie nawilżone. Po za tym trzeba po prostu leżeć w łóżku. . Najlepiej to zrobimy, delikatnie oklepując plecy dziecka, kilka razy w ciągu doby. 

Zapalenie oskrzeli - powikłania 

Każda nieleczona choroba może nieść za sobą powikłania. Tak też jest w przypadku zapalenia oskrzeli. Tutaj, w zależności od przebiegu, ostrego, czy też przewlekłego mogą być one różne. Mogą się one pojawić w szczególności u osób bardzo już osłabionych chorobą, oraz u osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz krążenia. To w ich przypadku zapalenie oskrzeli może być bardzo poważnym schorzeniem, przez które mogą nastąpić różne powikłania. Jednak w przypadku ostrego przebiegu choroby, 
głównym powikłaniem może być zapalenie płuc, czy pneumokokowe zapalenie płuc. Takie powikłania są w szczególności niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Jeśli się pojawią, następuje zazwyczaj hospitalizacja chorego.

W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli bywa z powikłaniami znacznie gorzej. Przede wszystkim, trzeba zacząć od tego, że długotrwałe zapalenie oskrzeli znacznie je niszczy. Przewlekłe zapalenie oskrzeli w dużej mierze przyczynia się do powstawania gośćca. Jego następstwem może być np. przerost prawej komory sercowej. To nie jest jednak najgorsze w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dużo groźniejsze jest natomiast to, że może ono doprowadzić do np. rozedmy płuc, obstrukcyjnej 
niewydolności płuc, czy też nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi natomiast do objawów astmy.

Jednak to, jak są one niebezpieczne, zależy w dużej mierze od wieku osoby chorej. Najniebezpieczniejsze są one dla niemowlaków, małych dzieci, oraz osób w wieku podeszłym, w szczególności, gdy są to alergicy. Ich układ odpornościowy jest już znacznie słabszy, co może w szybszy sposób doprowadzić do powikłań. Jeśli do takowych nie chcemy doprowadzić, powinniśmy pamiętać, aby stosować się do wskazówek lekarza, jeśli chodzi o leczenie. Trzeba też zawsze chorobę wyleżeć, nie możemy wracać do 
codziennych zajęć, bo trochę lepiej się czujemy. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin