Rubulawiroza świń.doc

(28 KB) Pobierz
Rubulawiroza świń (choroba niebieskiego oka)

Rubulawiroza świń (choroba niebieskiego oka)
(Życie Weterynaryjne nr 2/2010, s. 150-152)

   Wśród nowych patogenów, które zagrażają świniom wymienia się wirusy z rodziny Paramyxoviridae: rubulawirus (wirus choroby niebieskiego oka), wirus Menangle, wirus Nipah. Choroba świń wywołana przez rubulawirus jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową, skutkiem której u prosiąt dochodzi do postępującego i z reguły kończącego się padnięciem zapalenia mózgu i opon mózgowych. Z kolei u macior i knurów występują zaburzenia w rozrodzie. We wszystkich grupach wiekowych świń może nastąpić zmętnienie rogówki i zapalenia płuc.

Pierwsze przypadki zachorowań wywołanych przez rubulawirus wystąpiły w 1980 r. w Meksyku. Zachorowania odnotowano także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Choroba szerzy się przez kontakty bezpośrednie nosicieli siewców wirusa ze zdrowymi zwierzętami, a także za pośrednictwem pomieszczeń i sprzętów zanieczyszczonych przez wirus. Do zakażenia dochodzi poprzez jamę ustna i nosową, zaś pierwszym miejscem replikacji wirusa są migdałki. Wirus znajduje się w wydzielinie układu oddechowego, w moczu, kale i nasieniu. W warunkach doświadczalnych okres wylęgania choroby waha się od 3 do 5 dni. Wirus atakuje zarówno nowo narodzone prosięta, jaki i warchlaki, tuczniki i lochy. Jednak najczęściej chorują prosięta w wieku od 2-3 do 21 dni życia.

Przy podejrzeniu choroby niebieskiego oka, jej rozpoznanie uzyskuje się w trakcie kompleksowych badań, które uwzględniają sytuację epidemiologiczną, zmiany sekcyjne i histopatologiczne, badanie serologiczne i izolację PoRV. Materiał do badań stanowią wycinki mózgu, rdzenia kręgowego, całe gałki oczne, migdałki i płuca padłych zwierząt. Materiał przesyła się do laboratorium diagnostycznego, gdzie są prowadzone dalsze badania.

Obecnie nie notuje się nowych zachorowań. Poza terenami, na których poprzednio pojawiła się choroba, obowiązuje jednak ścisła kontrola importów z terenów zapowietrzonych. Na obszarach jej endemicznego występowania przestrzeganie zasad okresowego dezynfekowania kojców, kwarantanna nowo zakupionych świń oraz eliminacja nosicieli siewców wirusa, zapobiega występowaniu nowych zachorowań.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin