Dobry podział dysku twardego.docx

(1742 KB) Pobierz


Dobry podział dysku twardego na partycje to podstawa bezpieczeństwa danych w komputerze. Poniżej przedstawię przykładowy podział dysku na partycje , który z powodzeniem stosuję na komputerach na których instaluję oprogramowanie.

1. Partycja systemowa System - na niej znajduje się zainstalowany system i programy dodane przez producenta systemu , program antywirusowy, programy do kompresji (7zip, Winiar) i kilka innych niezbędnych programów.

2. Partycja Programy - tutaj znajdują się wszystkie programy firm trzecich , podzielone na kategorie. Podział przykładowy:

·         Gry

·         Office

·         Narzędzia audio

·         Narzędzia graficzne

·         Narzędzia video

·         Programy użytkowe

3. Partycja Media : Na której docelowo gromadzimy w osobnych folderach

·         Muzykę (moja muzyka)

·         Grafikę (moje obrazy)

·         Filmy (moje wideo)

4, Partycja Magazyn na którą będziemy wrzucali wszystkie tymczasowo pobrane pliki, instalatory programów , na którą przekserujemy foldery Download, Pobieranie ( ta partycja jest dodana do wyjątków w antywirusie jako wyłączona ze skanowania) Na tę partycję przekserujemy również plik wymianypagefile.sys co znacznie przyśpiesza pracę komputera

5. Ostatnia partycja (może być ukryta) przeznaczona jest na Kontener do przechowywania kopii zapasowych : pełna kopia partycji systemowej; codzienna , przyrostowa kopia ważnych dokumentów ,danych aplikacji (w danych aplikacji zapisują się np, bieżące wyniki naszych gier)

Rozpatrzmy podział na partycje na podstawie dysku twardego o pojemności 1 T. . Partycjonowanie przeprowadziłem na czystym dysku uruchamiając komputer z płyty Hiren's.BootCD.15.1 i uruchamiając Mini Windows Xp.

Na Mini Windows XP uruchamiam program narzędziowy Partition Wizard Home Edition

Prawym przyciskiem myszy klikamy na ikonę narzędzi w zasobniku systemowym http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image002.jpgwybieramy kolejno: Partition,Boot,MBR \ Partition Wizard Home Edition

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image004.jpg

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image006.jpg

Na nieprzydzielonym miejscu z menu PPM (prawy przycisk myszy) wybieramy opcję Create(utwórz) nową partycję.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image008.jpg

Wpisujemy nazwę partycji SYSTEM , z rozwijanego menu wybieramy rodzaj partycji :Primary – podstawowa i wpisujemy wielkość partycji, w tym wypadku : 102400MB czyli 100GB , wciskamy OK

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image010.jpg

Ponownie na nieprzydzielonym miejscu z menu PPM wybieramy opcję Create .

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image012.jpg

Wpisujemy nazwę PROGRAMY, z rozwijanego menu wybieramy rodzaj partycji Logical –logiczna (rozszerzona) wpisujemy rozmiar partycji 204800 MB czyli 200GB. I wciskamy OK..

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image014.jpg

Wracamy do czynności tworzenia kolejnej partycji . Menu PPM ,Create, wpisujemy nazwę MEDIA , Logical, wielkość 307200 MB-300GB.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image016.jpg

W ten sam sposób tworzymy następną partycję logiczną MAGAZYN o rozmiarze 200 GB

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image018.jpg

I na koniec partycję Podstawową –Primary , wykorzystując resztę nieprzydzielonego miejsca na dysku( w rzeczywistości nie będzie to pełne 200 GB- ponieważ realnie dyski nie mają pełnego 1000 GB) na partycję o nazwie KONTENER

Na koniec wciskamy przycisk Aply http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image020.jpg na górze w lewej części programu i cierpliwie czekamy aż wszystkie zmiany na dysku zostaną zastosowane. Tak będzie wyglądał nasz dysk twardy po operacji partycjonowania i pozostaje nam ostatnia czynność ustawienia partycji C jako aktywnej

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image022.jpg

Z menu partycji C PPM wymieramy Modify \Set Active i ponownie zatwierdzamy zmiany przyciskiem Aply http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image024.jpg. Dla pewności zapiszemy jeszcze nowy MBR (Master Boot Recoerd ) na dysku

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image026.jpg

Z menu PPM całego dysku wybieramy Rebuild MBR , na koniec ponownie http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image024.jpg Teraz już możemy wyłączyć komputer , włożyć płytę instalacyjną i zainstalować system . W moim wypadku Windows XP SP3 Home Edition.

Po zainstalowaniu systemu ukaże nam się taki układ partycji:

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image028.jpg

Na dobry początek instalujemy wszystkie aktualizacje systemu uruchamiając Windows Update łącznie z IE 8 i WMP11 . Konfigurujemy wstępnie ustawienia Windows Media Player 11 i Internet Explorer 8 . Instalujemy Net Framework 3.5 i 4 również z witryny Windows Update.

Teraz po zainstalowaniu aktualizacji możemy przystąpić do realizacji naszego planu bezpiecznego rozmieszczenia programów i mediów na poszczególnych partycjach

Otwieramy folder Moje Dokumenty i kopiujemy Foldery Moja muzyka , Moje obrazy ora Moje wideo na partycję MEDIA.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image030.jpg

Następnie proponuję kilka gotowych rozwiązań, które przygotowałem wcześniej.

Pobieramy FOLDERY PROGRAMóW, TWEAK , TWEAKER

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image032.jpg

Uruchamiamy : D_dysk.exe i instalujemy jak na rysunku jako docelową wybierając partycję PROGRAMY

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image034.jpg

Potem po kolei uruchamiamy tweed.exe i TWEAKER

W konsekwencji na partycji D -PROGRAMY utworzą się nam puste katalogi na których będziemy instalowali poszczególne programy podzielone na kategorie

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image036.jpg

A w menu kontekstowym PPM Mój Komputer pojawiły się nowe funkcje, Wybieramy jedną z nichustawienia różne

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image038.jpg

W nowym oknie przechodzimy na zakładkę Mój Komputer

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image040.jpg

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image042.jpg

Z rozwijanego menu wybieramy Moja muzyka i klikamy na Zmień lokalizację. Ukaże się takie ostrzeżenie , Klikamy na tak.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image044.jpg

Jako nową lokalizację wskazujemy wcześniej skopiowany folder Moja muzyka na partycji E-MEDIA

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image046.jpg

Tak samo postępujemy z lokalizacjami folderów : Moje obrazy i Moje wideo i na koniec klikamy na Zastosuj. Po ukazaniu się tego komunikatu klikamy na OK. wyhodowujemy się lub restartujemy komputer

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image048.jpg

Na tak przygotowanym dysku możemy instalować programy komputerowe wskazując jako ich lokalizację odpowiedni folder z wybraną kategorią na (D) PROGRAMY .

Pliki medialne: muzykę , filmy i zdjęcia gromadzimy na dysku (E) MEDIA a foldery Moja muzyka, Moje obrazy i Moje wideo na dysku E MEDIA będą domyślnymi dla użytkownika komputera.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image050.jpg

Po zrobieniu kopii zapasowej partycji C-SYSTEM na partycji KONTENER możemy ją ukryć usuwając zaznaczenie z tego dysku w Ustawieniach różnych

Pozostało nam jeszcze przeniesienie pliku stronicowania pagefile.sys na partycję MAGAZYN . Z menu PPM Mój komputer wybieramy Właściwości .

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/1.jpg

W nowym oknie wchodzimy w zakładkę Zaawansowane przycisk Ustawienia w okienku Wydajność

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/2.jpg

W kolejnym oknie Opcje Wydajności wchodzimy na zakładkę Zaawansowane okienko Pamięć wirtualna - Zmień

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/3.jpg

Zaznaczamy dysk logiczny MAGAZYN - opcję Rozmiar niestandardowy i przepisujemy cyfry opisane przy dysku logicznym C-SYSTEM wciskamy Ustaw.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/4.jpg

Zaznaczamy teraz dysk SYSTEM opcję Bez pliku stronicowania i wciskamy Ustaw

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/5.jpg

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/6.jpg

Pojawi się komunikat: ”Aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać konieczne jest ponowne uruchomienie komputera” zatwierdzamy go wciskając OK

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/7.jpg

Przechodzimy dalej klikając w kolejnych oknach OK. aż do pojawienia się tego komunikatu „Musisz ponownie uruchomić komputer…”

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/8.jpg

Wciskamy OK. i komputer zostanie zrestartowany a plik stronicowania zostanie przeniesiony z dysku C –SYSTEM , na MAGAZYN.

Na koniec przedstawię jeszcze darmowe odpowiedniki programu Acronis True Image 11.0 Home PL do tworzenia kopii zapasowych plików jak i całych partycji. W zależności od producenta używanego dysku twardego program taki możemy pobrać i używać za darmo z następujących stron:

Acronis True Image Western Digital Edition

Ta wersja programu Acronis True Image 11.0 Home EN (wersja angielska) jest kierowana do posiadaczy dysków Western Digital i tylko z nimi będzie działać! Nie da się uruchomić powyżej wersji z dyskami innych marek.

Wystarczy pobrać plik instalacyjny korzystając z linku poniżej.

http://support.wdc.c(...)g=en

Segate DiscWizard

Z kolei to narzędzie przeznaczone jest dla współpracy z dyskami marki Segate. Program ten również jest oparty na Acronis True Image 11.0 Home PL (wersja polska) , a więc posiada podobną funkcjonalność jak wspomniany program i jest zupełnie darmowy i legalny dla posiadaczy dysków Segate. Współpracuje również z dyskami firmy Maxtor. Aby zdobyć program Segate DiscWizard wystarczy wejść na stronę producenta i zaakceptować umowę licencyjną klikając na odnośnik I Accept. Po zatwierdzenie rozpocznie się pobieranie pliku instalacyjnego.

http://www.seagate.c(...)eula

Maxtor MaxBlast

Ze strony Segate możemy pobrać również oddzielną wersję narzędzia opartego na Acronis True Image 10.0 Home PL (wersja polska ) przeznaczoną do współpracy z dyskami Maxtor. Program jest oczywiście w pełnej wersji i zupełnie za darmo. Aby go pobrać należy wejść na stronę producenta i zatwierdzić umowę licencyjną klikając na odnośnik I Accept. Pobieranie rozpocznie się automatycznie.

http://www.seagate.c(...)eula

Jak utworzyć kopię i jak później z kopii przywrócić system ?

Przytoczę tu obszerne fragmenty pomocy Seagate DiscWizard ,całość jest dostępna w pliku PDF ,który można pobrać podczas instalacji programu

Tworzenie obrazów

Aby możliwe było przywracanie utraconych danych lub systemu operacyjnego do wcześniejszego stanu, należy najpierw utworzyć kopię zapasową danych lub całego systemu operacyjnego.

Jeżeli przywracanie systemu ma dotyczyć tylko ważnych danych (na przykład bieżących projektów), należy wybrać plik/folder kopii zapasowej. Pozwoli to zredukować rozmiar archiwum i zaoszczędzić miejsce na dysku twardym lub nośniku wymiennym.

Z drugiej strony, tworzenie kopii zapasowej całego dysku twardego (tworzenie obrazu dysku) wymaga większej ilości wolnego miejsca, lecz umożliwia szybkie przywrócenie systemu w przypadku awarii. Ponadto, procedura tworzenia obrazu jest szybsza niż kopiowanie plików i pozwala znacząco przyśpieszyć proces tworzenia kopii zapasowej w przypadku dużych wolumenów z danymi. Różnice pomiędzy obrazami plikowymi a obrazami dysku/partycji).

W celu wykonania operacji należy uruchomić kreatora tworzenia obrazów klikając przyciskUtwórz obraz znajdujący się w oknie głównym programu.

1. Następnie należy wybrać opcję Mój komputer.

2. W kolejnym kroku należy wybrać dyski lub partycje, których zawartość zapisana zostanie w obrazie. Możliwe jest wybranie dowolnego zestawu dysków lub partycji.

W naszym wypadku wybieramy partycję SYSTEM i to jej obraz utworzymy.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image054.jpg

Wybór lokalizacji

Należy wybrać lokalizację dla obrazu.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image055.jpg

Im "dalej" od oryginalnej lokalizacji przechowywane jest archiwum, tym bardziej jest ono bezpieczne w przypadku uszkodzenia danych. Na przykład: zapisanie archiwum na innym dysku twardym ochroni dane przed uszkodzeniem. Dane zapisane na dysku sieciowym, serwerze FTP lub nośniku wymiennym, zostaną zachowane nawet gdy uszkodzeniu ulegną wszystkie lokalne dyski twarde użytkownika.

Jako lokalizację do utworzenia obrazu wybraliśmy w naszym wypadku partycję KONTENER specjalnie utworzoną w tym celu.

Wybór opcji tworzenia obrazu

Należy skonfigurować opcje tworzenia obrazu (bez zmian, dzielenie plików obrazu, współczynnik kompresji itp.). Dostępne są następujące opcje Użyj domyślnych opcji lub Ustaw opcje ręcznie. Po wybraniu drugiej opcji, ustawienia zostaną zastosowane tylko w stosunku do bieżącego zadania. Ponadto, możliwe jest edytowanie domyślnych opcji w bieżącym ekranie. ustawienia zostaną zapisane jako domyślne.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image056.jpg

Definiowanie komentarza

Możliwe jest utworzenie komentarza dla archiwum. Komentarze mogą pomóc ustrzec się przed przywróceniem niewłaściwego archiwum. Jednakże, zawartość komentarza może być pusta. Standardowo do komentarza dołączane są informacje o rozmiarze pliku i dacie utworzenia obrazu.

http://emmers.cba.pl/podzia%C5%82_dysku_files/image057.jpg
 

 

Skrypt końcowy i wykonywanie operacji

W kolejnym oknie program wyświetli skrypt tworzenia obrazu. Za pomocą przycisku Wsteczmożna wybrać inne ustawienia dla utworzonego zadania. Po kliknięciu na przycisku Wykonajrozpocznie się wykonywanie zadania.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin