DEZYNFEKCJA I STERYLIZACJA W BPR Dezynfekcja (odkażanie), niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich form przetrwalnikowych środkami fizycznymi i chemicznymi, w celu zapobiegania zakażeniu. Dezynfekcję podejmuje się przede wszystkim w środowisku zewnętrznym, a także w stosunku do powłok ciała - w mniejszym stopniu w stosunku do jam ciała. Dezynfekcję sprzętu wykonujemy w wyznaczonych do tego celu miejscach w ambulatorium Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, w ambulatorium SPR Cz-Dz oraz filii w Szczyrku.Sterylizacja, wyjaławianie – jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych i zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych. JAKIE ŚRODKI DEZYNFEKCYJNE UŻYWAMY:
Do powierzchni
Do rąk
Do narzędzi
Do skóry
Nocolyse (maszyna)
Skinman soft
Sekusept plus
Kodan tinctur forte
Incidur Spray
Medicarina
Gaziki nasączone
Spirytus salicylowy
Rivanol
NDO Desytol
Medicarine
NDO DESYTOL:Metoda spryskiwania: 1 min. - B, F (bakteriobójczy, grzybobójczy)Metoda zanurzania lub zmywania:5 min. - B, Tbc, F (bakteriobójczy, łącznie z prątkami gruźlicy, grzybobójczy)
3 godz. - B, Tbc, F, V (bakterio/grzybo/wirusobójczybójczy, łącznie z prątkami gruźlicy)W czasie działania 3 godz dezynfekowane przedmioty należy zanurzyć w preparacie.W przypadku zagrożenia Tbc nie stosować preparatu metodą spryskiwania. NALEŻY przecierać dezynfekowane powierzchnie gazikiem obficie nasączonym preparatem. Pozostawić powierzchnię w stanie wilgotnym.
INCIDUR SPRAY
Dezynfekcja powierzchni 1- 5 minDziałanie wirusobójcze wobec wirusów osłonionych (łącznie z HBV, HCV, HIV) 30 sek . Adeno, Papova 15 min
Działanie grzybobójcze (F), prądkobójcze Tbc 5 minDziałanie: B, F, Tbc, V po 1 godz.
Nocolyse tzw. odkurzacz dostępny w BPR to nowa generacja środków dezynfekcyjnych opartych na 6% roztworze nadtlenku wodoru i kationach srebra
§ Gotowy do użycia roztwór wodny
§ Opakowanie 1l
§ Działaniebakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze i sporobójcze
§ Biodegradowalny w 99,9%
§ Zapach: neutralny, miętowy
§ Brak śladów osadu po użyciu
MEDICARINE: Tabela stosowania w załącznikuSECUSEPT PLUS: Tabela stosowania w załączniku
1. CO DEZYNFEKUJEMY I CZYM: według planu higieny
2. DOKUMENTOWANIE PRZEPROWADZONEJ DEZYNFEKCJI KARETKI - W KSZIĄŻCE KONTROLI SANITARNEJ WPIS RAZ NA DYŻUR( data, nazwa użytego środka dezynfekcyjnego, podpis)
3. JAK ZABEZPIECZAMY SPRZĘT PO DEZYNFEKCJI:
Sprzęt medyczny poddany dezynfekcji zabezpieczamy w rękawach foliowych, opisujemy (data sterylizacji, nazwa środka dezynfekcyjnego, podpis osoby, która wykonała dezynfekcję)
4. CO STERYLIZUJEMY : według planu higieny
JAK PRZYGOTOWUJEMY MATERIAŁ DO STERYLIZACJI: ( wykonujemy to w ambulatorium BPR według poniższego postępowania )
1. Użyty sprzęt medyczny poddać dezynfekcji wstępnej (poprzez środek dezynfekujący, przestrzegając czasu działania środka zaleconego przez producenta)
2. Umyć pod bieżącą wodą , (ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni z substancji organicznych za pomocą szczoteczki)
3. Osuszyć poprzez papierowe ręczniki, suszarkę
4. Przeglądnąć, zapakować w rękaw papierowo-foliowy wraz z chemicznym wskaźnikiem sterylizacji (pasek, taśma)
5. Opisać pakiet: data sterylizacji, ID jednostki (zespołu, ambulatorium) z której pochodzi sterylizowany sprzęt i rodzaj zawartości w przypadku opakowań nieprzezroczystych
6. Poinformować dyżurną pielęgniarkę o wykonaniu pakietu, celem włączenia autoklawu.
7. Pielęgniarka ewidencjonuje proces sterylizacji poprzez zapis w zeszycie sterylizacji
8. Odebrać wysterylizowany pakiet
9. Przechowywać do max. 6 miesięcy od daty sterylizacji pod warunkiem nieuszkodzonego opakowania .
kamilofone