KRÓLESTWO:PIERWOTNIAKI-PROTOZAGROMADA:Plasmodiophoromycota-Sluzorośle pasożytnicze
1.Ciało wegetatywne-nagi nieobłoniony wielojądrowy protoplast,otoczony strukturą podobna do żelatyny.
2.Brak strzepkowej budowy ciała
3.Organ holokarpiczny-plazmodium całe przekształca się w organ rozmnażania.Protoplast zostaje zużyty do produkcji zarodników otoczonych błoną nietrwałą
4.Bezpłuciowe rozmnażanie za pomocą pływek:
-mają wici nerkowaty kształt,delikatne wrażliwe na niespżyjające warunki środowiska ,wrażliwe na brak wody.
-zarodniki pływkowe po pęknięciu błony wydostają się poza zarodnię i rozprzestrzeniają się
-w okresie bezgospodarczym nie były w stanie przetrwać(okres zimy),aby wytworzyć forme przetrwalną muszą odbyć proces płciowy-tworzy się zarodnik przetrwalnikowy.
5.Proces płciowy jest prymitywny-brak organów generatywnych.Funkcję tę pełnia pływki i proces ten zachodzi między różnoimiennymi pływkami,powstaje zygota obłania się tworząc zarodniki przetrwalnikowe.
6.Okres zdolnosci zarodnikow przetrwalnikowych do rozwoju wynosi od kilku do kilkudziesięciu lat.
7.Są to pasożyty ścisłe wewnątrz komórkowe.Nie mogą żyć bez żywgo gospodaża.Całe ciało grzyba znajduje się wewnątrz komórki.
8.Brak oznak etilogicznych.
9.Objawy chorobowe na podziemnych organach roślin:
-narosla
-deformacje-nekrozy
Klasa:Plasmodiophoromycetes
Rząd:Plasmodiophorales
Rodzina:Plasmodiophoraceae
1.Plasmodiophora brassicae-kiła kapusty
Występ. i szkodliwość:
Choroba występuje we wszystkich rejonach uprawy roślin krzyżowych a najwieksze szkody wyrządza na glebach kwaśnych i wilgotnych;piaszczystych,zbielicowanych,torfowych.Poraża 300gat. Z 70 rodzajów roślin z rodz. Krzyżowych.Występuje na licznych gat. chwastów z rodz. Krzyżowych.Zarodniki przetrwalnikowe pozostając w glebie zach. Zdolność kiełkowania przez 8 lat.
Rośliny wrażliwe na kiłę:
-k.biała,włoska,czerwona
Mniej podatne:
-brukselka,kalafior,brokuł i gorczyca
Sredniowrazliwe:
-jarmuż,brukiew,rzepak,rzepik
Mało wrazliwe:
-rzodkiewka,rzodkiew i rzepa.
Odporny jest chrzan.
Objawy:
-liście bladozielone lub żółte,niedorozwiniete i gorzej formują głoeki.W upalne dni rośliny więdną i zamierają.Choroba występuje na polu placami,co wiąże się z zakarzeniem roslin z gleby.
-narosla na korzeniach-gładkie jasnożołte póxnie ciemnieją z czasem tkanka naroślowa staje się krucha i ulega rozpadowi uwalniając ogromne ilości zarodników przetrwalnikowych,brak włosnikow na pow. narosli
Cykl rozwojowy grzyba i patogeneza choroby:
Formą przetrwalnikową grzyba są zarodniki przetrwalnikowe(jednozarodnikowe zarodnie).
Po przezimowaniu zarodniki kiełkują wydając pojedyncze pływki.Czynnikiem stymulującym jest kwaśne pH.Zarodnik przetrwalnikowy i powstałe po kiełkowaniu pływki są haploidalne.Pływki zaopatrzone w dwie wici docierają do rosliny i zakarzają ją przez włośniki.W porażonym włośniku rozwija się wielojądrowe plazmodium,które opanowuje sasiednie komórki miekiszu korzeni.Nastepnie plazmodium dzieli się na liczne wielojądrowe fragmęty,które otaczają się błonami.Z oddzielonych fragmętów plazmodium formuja się zarodnie pływkowe,a w nich rozwijają się wtórne zarodniki pływkowe 4-8.Zarodniki pływkowe wydostaja się na zewnątrz przez otwory .które pod wpływem grzyba tworzą się w scianie porażonej komórki.Zarodniki te zakrzają dalsze podziemne części podatnych roslin i cykl rozwojowy grzyba się powtarza.Porażone komórki reagują na patogena silnym wzrostem powstają narośla.
Zwalczanie:
-niszczenie resztek pożniwnych(korzeni,lisci )
-niszczenie chwastow z rodz. Krzyżowych
-nie karmimy zakarzonymi resztkami zwierzat poniważ patogeny wrucą wraz zobornikiem
2.Spongospora subterranea-parch prószysty ziemniaka-grzyb jest pasożytem bezwględnym,endobiotem i tyworzy cholokarpiczną plechę w postaci śluźni.
Występowanie i szkodliwość:
Występuje we wszystkich rejonach uprawy ziemniaka,największe szkody wyrzadza na glebach cięzkich,wilgotnych i źle przewietrzanych,zwłaszcza w sezonach chłodnych i wilgotnych.
Na bulwach, rzadziej na korzeniach,tworzą się jasne brodawki o średnicy do 7mm.w miarę rozwoju choroby brodawki pękają i wysypuje się z nich brunatnuy proszek .Pozostałe resztki rozerwanej perydermy tworzą płytkie strupy,które mogą występować w postaci pojedynczych ranek.
Cykl rozwojowy:
Formą przetrwalną są skupienia zarodni przetrwalnikowych,tworzace się na przechowywanych bulwach lub na ich szczątkach w glebie.Uwalniające się z zarodni pojedyncze zarodniki,typu zoospor,zakarzaja komórki skórki bulw przez zranienia i przethlinki.Zakarzenie mozę też nastapić przez włośniki korzeni.W zakarzonych komórkach rozwijają się wielojadrowe plazmodia,które dziela się tworzac liczne zarodniki pływkowe.Uszkodzenie skórki,a następnie perydermy bulw powoduje oszpecenie ziemniaków i ułatwia zakarzenie bulw prze inne patogeny powod.zgnilizne .
-sadzenie zdrowych kwalifikowanych bulw
-gdy wystąpi choroba nie wysadzamy ziemniaków na tym stanowisku przz 5-6lat.
KRÓLESTWO:Fungi-grzyby
GROMADA:Chitridiomycetes
RODZINA:Synchtriaceae
3.Synchytrium endobioticum-rak ziemniaka
Na bulwach tworzą się narosla różnej wielkosci i kształtu.Kształt nieregularny,gruzełkowaty podobny do kalafiora.Gruzełki naroślowe zlewające się w większe skupienia sa zwykle wynikiem wielokrotnego zakarzenia bulwy przez zarodniki pływkowe.Pierwsze objawy widoczne sa na oczkach.Powierzchnia narosli jest pocz. Jasna później ciemnieje a pod koniec wegetacji guzu zaczynaja się rozpadać
Forma przetrwalnikową grzyba sa zarodnie przetrwalnikowe powstałe w naroslach.Mogą one przetrwać na bulwach lub w glebie, atakże znajdowac się w oborniku i kompoście.Trwałość 20lat w glebie.W korzystnych warunkach przy wysokiej wilgotności i w czasie wiosennego ocieplenia,z zarodni wydobywają się haploidalne,jednowiciowe zarodniki pływkowe.Poruszające się w wodzie zarodniki docierają do bulw,przywierając do ich powierzchni i działając enzymami na sciane komórek skórki zmniejszają odporność sciany na przenikanie protoplazmy z zarodnika do komórki.W komórce protoplast grzyba rozrasta się i tworzy zarodnik,tzw.prosorus,który zawiera jedno haploidalne jadro.Porazonakomórka ulega hipertrofii,a komórki sasiednie hiperplazji.Otoczony scianą prosorus kiełkuje wewnątrz komórki po czy następuje wielokrotny miotyczny podział jadra powstaje zwykle 32 jadra.Następnie protoplast dzieli się na kilka czesci po czym w karzdej z cześci powstaje od 200 do 300 jąder,które wraz z fragmetami protoplastu tworza po dalszym podziale protoplastu haploidalne zarodniki pływkowe .Powstały w ten sposób zbiór zarodni letnich nazywamy sorusem.Zebrane w sorusie zarodnie pływkowe rozpadają się uwalniając zarodniki,które dokonują zakarzeń wtórnych i w ten sposób bezpłuciowa faza rozwojowa grzyba powtarza się kilkakrotnie w okresie wegetacji.zarodniki pływkowe spełniają takrze funkcję gamet.Wystepujący tu proces płciowy jest typową planogamią(ruchome gamety) i izogamią(gamety identycznie morfologicznie).Powstałe zygoty w formie dwuwiciowych pływek,zakarzają bulwy.Po infekcji diploidalny protoplast rozrasta się w komórce,która ulega hipertrofii a nastepnie otacza się grubą scianą tworząc zarodnię przetrwalnikową.Dojrzewanie zarodni poprzedza mejoza po ktorej powstają liczne haploidalne zarodniki pływkowe.Zarodniki uwalniają się po pęknieciu ścian zarodni.
Choroba kwarantannowa.Kwarantanna jest stale utrzymywana.Wysadzamy odmiany odporne na raka
RZĄD:Spizellomycetales
RODZINA:Olpidiacea
4.Olpidium brassicae-zgorzel siewek roślin kapustnych
Objawy chorobowe:
Zarodniki pływkowe infekują młode siewki w cześci podliścieniowej.W miejscu infekcji początkowo tworza się wodniste plamy które z czasem brunatnieją .Częśc podliścieniowa w miejscu zakarzenia ulega przewężeniu nad miejscem infekcji tworza się zgrubienia.Po pewnym czasie siewki za łamują się i zamierają.Rośliny są wrażliwe na infekcje do wytworzenia tkanki korkowej,później grzyb nie przełamuje tej bariery.
KRÓLESTWO:Chromista
1.Budowa strzepkowa.Strzepki nie posiadają przegród poprzecznych-komórczaki wielojądrowe-prymitywne.
2.Ściana komórkowa zbudowana z blonnika-celulozy(u innych chityna i glukan).Sidlisko enzymów.
3.Rozmnażają się bezpluciowo przez dwuwiciowe zarodniki pływkowe oraz przez oospory-powstają przez złonczenie się lebgni z plemnią(wielojadrowe)
Powstają oospory-grubościenne 2n zarodniki przetrwalnikowe.
4.W obrebie omycota(klasa) nalezą:
-saprofity(typowe okolicznościowe)w glebie Rodzaj Phytium
-pasożyty Rodzaj Phytophtora
5.Oospory
6.Oznaki etiologiczne w postaci białawego nalotu
RODZINA:Pythiaceae-zgnilikowate
1.Pythium debaryanum-zgorzel siewek
Polifagiczne patogeny nekrotroficzne wys. powszechnie na siewkach roślin okryto-i nagozalążkowych.Największe szkody wyżądzają na siewkach buraków i warzyw kapustnych.
Zależnie od terminu i miejsca porażenia młodych siewek rozrózniamy zgorzel przed i po wschodową.Zakarzenie kiełków może nastąpić przed ich wydostaniem się na pow. gleby.Porażone kiełki buraków brunatnieją,czernieją i przewezają się ,zamierają.Gdy zgorzel wystapi po ukazaniu się wschodów,powoduje na korzeniach lub części podliścieniowej występowanie błyszczących brunatnych plam które powiekszają się i ciemnieją mogą objąć cały korzen następnie żółkniecie zamieranie i przewracanie się młodych siewek.
Delikatna szybkorosnąca grzaybnia przerasta porażone tkanki.Na pow.obumierających siewek pojawia się delikatny biały nalot grzybni.Na grzybni powstają kuliste zarodnie pływkowe.Zarodniki pływkowe tworzą się wpecherzykowatym plazmatycznym utworze,który uprzednio wydostaje się z zarodni.Grzyby tworzą takrze organy rozmnazania płciowego w postaci legni i plemni.Po połączeniu się treści plemni i legni rozwijają się grubościenne zarodniki przetrwalnikowe oospory.
Grzyby z rodzaju Pythium wust. W glebie w post.grzybni rozwijającej się saprofitycznie oraz zarodników przetrwalnikowych oospor,które wiosną są źródłem pierwotnego zakarzenia.w okr.weg.grzyby rozprzestrzeniają się za pomocą zarodnikow pływkowych.Wystepowaniu zgorzeli siewek sprzyja niska teperatura i zbyt głęboki siew,powodujące przedłużenie wschodów.Okres inkubacji jest krutki porazone rosliny gina w ciagu kilku dni.
-należy unikać zbyt wczesnego głebokiego i gestego siewu oraz nadmiernego podlewania
-w uprawie buraków wazne jest by gleba nie uległa zaskorupieniu przed wschodami
-w mnożarkach,inspektach i szklarniach należy odkarzać podłoże termicznie,parą
wodną 70-900C,chemicznie
-stosowanie zapraw nasiennych
-rozsadę kapustnych wysiewamy do substratu torfowego wolnego od grzybów patogenicznych.
Cwiczenia:
#Zgorzel przedwschodowa-zakażenie kiełkow następuje przed ich wydostaniem się na powierzchnie gleby.Porażone kiełki brunatnieją czernieją przewęzaja się i zamierają.
#Z.powschodowa-następuje chloroza młodych roslin,przewracają się,wodniste brunatniejące plamy-powoduja przewężenie i obumieranie.
#Zakarza do mometu wytworzenia przez roslinę 4 listka.Potem na korzeniu tworzy się warstwa tkanki korkowej-uodparnia się na grzyba.
#Na pow.obumierających tkane może się pojawiać biały nalot grzybni.
#Rozmnażanie przez zarodniki pływkowe i oospory.Oospory są źródłem pierwotnego zakarzenia (wiosną)
2.Phytophora infestans-zaraza ziemniaka
Wystepowanie i szkodliwość:
Atakuje ziemniaka i pomidora.U ziemniaka porażone są liśie i bulwy które gnij a w następstwie porażenia przez inne patogeniczne grzyby i bakterie.U pomidora porażeniu ulegają liście i owoce.coraz cześciej wystepują potogeniczne paotypy grzyba powodujące zarazę łodygową.
#Objawy chorobowe:
-nieregularne wodniste plamy na czubkach i brzegach liści.Z czasem plamy obejmują całe blaszki liściowe-zamierają.Na dolnej stronie liści pojawia się delikatny biały nalot(tzronki zarodnikowe z zarodnikami)
-na pędach-objawy przechodzą z liści-nekrotyczne plamy przełamują się .
-nieprzyjemny zapach zgnilizny
-Na bulwach trudno rozpoznawalne zagłębione szarosine plamy,miąższ wodnisty,brunatnordzawy.Granica miedzy tkanką zdrową a chorą jest rozmyta.Najczęściej zakarzeniu ulegaja bulwy przy pow. gleby.Plantacja wyglada jak po pożarze.
#Oznaka etiologiczna-delikatny biały nalot grzybni na granicy tkanki zdrowej i chorej.
#Poniżej 18C przy dużej wilg. Pojawiają się zarodniki pływkowe zarażające w wiekszym stopniu i powieszchni(wypłukiwane przez deszcz)
#Pow.18C przy niskiej wilgotnosci zarodnia pływkowa kilłkuje w strzepke grzybni i zakarza.
#Zimuje:
-grzybnia-w porażonych bulwach
-oospory wglebie
#Trzonki konidialne-zarodniki konidialne powstają przez odcięcie się jednej lub grupy komórek na specjalnych krótkich strzepkach grzybni-trzonkach konidialnych.
#Trzonki sporangialne-sporangia-zarodnie na końcu sztywnych strzepek powietrznych lub na trzonkach.Rozsiewane przez prady powietrza.
2a.phytophthora infestans na pomidorze
#porażone są głownie owoce-od zawiązkow zielonych po dojrzałe.Na zielonych owocach duże twarde brunatne plamy,początkowo wypukłe,w miare dojrzewania stają się miękkie a porazone owoce gniją,na przekroju owoce są zgniłe a zdrowa tkanka cuchnie i jest gorzka
#na liściach-mokre plamy,nekrozy na wierzchołkach i brzegach lisci.Załamują się pędy jak po spaleniu.
3.Phytophora sp.-fytoftorioza pomidora
Następuje załamanie i nekroza podstawy łodygi.
1.Phytophora cryptogena-zgnilizna podstawy pędu na gerberze,siningu,pelargonii
#polifag 80 gatunków,iglaki,owoce,warzywa.rośl.ozdobne
#objawy:w miejscach styku roślin z glebą łodygi,korzenie,ogonki lisciowe dolnych partii ulegają nekrozie,załamują się i zamierają
#zgnilizny
na iglakach chlorozy,przebarwienia.
2.Phytophthora cinnamonii-zgnilizna podstawy pędu i korzeni azalli
#polifag-iglaki,azalie,cypryśniki,cisy
#w miejscu styku korzweni z glebą widoczne są rozmyte brązowe przebarwienia
#jej zarodni pływkowe spotykane są w wodzie
#na liściach nekrotyczne duże wilgotne plamy szybko zamierają .
3.Phytophthora cactorum-zgnilizna pierścieniowa drzew owocowych,
#łuszczenie i opadanie kory pod spdem widać brązowienia drewna
#zasychanie całych drzew
#na owocach brunatne plamy.Na pokroju zbrunatnienie miąższu aż do gniazda nasiennego
#na nawadnianych plantacjach pojawiają się na owocach suche plamy,płaskie,brązowe-skórzasta zgnilizna.na korzeniach-czarna zgnilizna,przy dużej wilg. Można zobaczyć strzępki plesniowoce mają nieprzyjemny zapach.
7.P.ramorum-fytoforioza różanecznika
RODZINA:Pernosporaceae-wroślikowate
MĄCZNIAKI RZEKOME
#Pasożyty bezwgledne-poraząją liście,łodygi owoce.
#Objawy:
-nekrozy na górnej stronie blaszki liściowej
-nalot sinozielony-oznaka etiologiczna na spodniej stronie liścia.Trzonki konidialne silnie rozgałęzione,wystają z aparatów szparkowych.Gdy konidium odpadnie trzonek już nie rośnie.
#Nalot jest nietrwały pojawia się w warunkach wysokiej wilgotności
#susza i wys.temp.chamują rozwój choroby
#Zdolność do masowego zarodnikowania wegetatywnego(zarodniki pływkowe)
#Szybkie obumieranie porażonych organów roślin
#Pon.18C tworzą się zarodniki pływkowe,pon.18C zarodniki pływkowe kiełkują w grzybnię
#Zapobieganie dalszej infekcji-selekcja negatywna
#Zimuje u roslin wieloletnich-na roślinach
#Pernospora nie tworzą pływek
#Trzonki sporangialne są rozgałęzione
#Mało wrażliwe na fungicydy
#Rozmnażają się płuciowo i bezpłuciowo
1.Pernospora arborescens-mączniak rzekomy maku
#oznaki typowe na lisciach
#poraża systemicznie nasiona
#rzadko tworzy oospory
#zimuja w porażaonych cześciach roślin,nasionach
#z nasion wyrastają chore rośliny,niższe nie wytwarzają makowek,a jeśli wytworzy nasiono cykl się powtarza
2.Pernospora tabacina-mączniak rzekomy tytoniu
#patogen poraża we wszystkich stadiach rozwoju
#chlorotyczne plamy przechodzące w nekrotyczne i gnilne na gornej stronie liscia.
#na dolnej stronie liścia nalot etiologiczny szarawoniebieski-zanika w czasie suszy.
#najpierw chlorozy i nekrozy na najniższych lisciach
#infekcja przez konidia przenoszone z wiatrem
3.Pernospora destruktor-mączniak rzekomy cebuli
#Na lisciach jasnożółte llujasnozielone plamy.W srodku plamy wys. oznaka etiologiczna-białawy nalot.Chloroza staje się nekrozą-zamiera a później przesuwa się w kierunku zdrowej tkanki.
#Szczypiór zamiera załamuje się pęd nasienny
#pojawiają się grzyby saprotrofityczne(czarne plamy)na nekrotycznych plamach
#cebula cały czas wytwarza nowe liście a te są atakowane przez patogen.Całe zapasy cebula wykorzystuje na tworzenie liści.
#Cebule są wysuszone cienkie szyjki korzeniowe są grube-wytwarzaniw dużych ilości liści-nie zasycha.
#Zimuje grzybnia w cvebulach pomiędzy łuskami cebuli.
4.Pseudopernospora humuli-mączniak rzekomy chmielu
#Roś.wieloletnie-patogen zimuje wewnątrz rosliny-w pąkach,korzeniach
#kłosowate pędy-krutkie,grube szarozielone z drobnymi gesto ułożonymi liścmi
#na lisciach-brunatne plamy na dole szarobrunatny nalot,liscie zamierają
#szyszki-plamy brunatne na liściach przysadkowych-zamieranie
#konidia grubościenne oospory
5.Pseudopernospora cubensis-mączniak rzekomy ogórka
Tkanka nekrotyczna się wykrusza na dole widoczny objaw etiologiczny
6.Perenospora schachtii-mączniak rzekomy buraka
7.Plasmopara viticola-maczniak rzekomy winorośli
8.Bremia lactucae-mączniak rzekomy sałaty
RODZINA:Albunaginaceae-bielikowate
9.Albugo candida-bielik krzyżowych
RODZAJ:
#PERONOSPORA-pasożyty ścisłe;konidia,oospory
#PLASMOPARA- pasożyty ścisłe;konidia,oospory,pływki
#PSEUDOPERONOSPORA- pasożyty ścisłe; konidia,oospory,pływki
#BREMIA- pasożyty ścisłe; konidia,oospory
#ALBUGO- pasożyty ścisłe; konidia,oospory,pływki
88888888888888888888888888888888888888888
micheeoni