uklad pokarmowy.doc

(2188 KB) Pobierz
1

1. Układ pokarmowy (systemu digestoriuni)

Wstfp

Organizm ludzki dla prawidłowego funkcjonowania niezbędnej do życia energii, która powstaje w wyniku procesów przemiany materii. Dzięki układowi pokarmowemu organizm otrzymuje składniki odżywcze w postaci węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin (są to tzw. związki organiczne) oraz wody i soli mineralnych (związki nieorganiczne). Po­karm dostarczony organizmowi ulega procesom trawienia chemicznego i mechanicznego, dzięki czemu może być przyswajalny przez ustrój. Węglowodany, tłuszcze i białka na skutek działania enzymów zostają procesie trawienia chemicznego rozłożone na składniki proste, takie jak cukry proste, kwasy tłuszczowe i glicerol oraz aminokwasy, które pod tą postacią mogą być wchłonięte do organizmu. Węglowodany i tłuszcze są wykorzystywane jako materiał energetyczny, natomiast białka służą do budowy i regeneracji własnych tkanek. Ponadto bardzo ważne jest dostar­czanie organizmowi niezbędnej ilości witamin, soli mineralnnych i przede wszystkim wody. Szkodliwe dla organizmu produkty przemiany materii zostają odprowadzone na zewnątrz poprzez układ pokarmowy (kał), oddechowy (dwutlenek węgla) i układ moczowy (mocz),

Do układu pokarmowego zalicza się jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito ęrube oraz dwa gruczoły — wątrobę i trzust­kę (ryć, na str. 12).

1.1. Jama ustna

Początkowym odcinkiem układu pokarmowego jest jama ustna (ca-vum oris). Dzieli się ona na przedsionek jamy ustnej i jamę ustną właściwą. Przedsionek jamy ustnej (vestibulum oris) jest ograniczony z przodu i z boku przez wargi i policzki oraz z tyłu przez przednią powierzchnię łuków zębodołowych wraz z zębami. Przy zamkniętej jamie ustnej istnieje możliwość komunikowania się przedsionka z jamą ustną właściwą za pomocą szczeliny położonej za ostatnim zębem trzonowym.


12


Układ trzewm   Uklad pokarmowy


13


 


m

e

Ry* I   Schemat układu pokarmowego: a - gardło, b - przełyk, c - żołądek, d - jelito

- okteznica zstępująca, f - okreżnica esowata, g _ odbytnica   h - wyrostek

robaczkowy, , - kątnica, j - okreżnica wstępująca, k - jdito krje, l - dwuZtnict

ł — wątroba, m — jama ustna


Wargi ust

Wyróżnia się wargę górną (labium superius) i wargę dolną (labium inferius), które ograniczają szparę ust (rima oris). Wargi łączą się w punkcie zwanym kątem ust (angulus oris), położonym na wysoko­ści kła. Zewnętrzną granicą wargi górnej jest bruzda nosowo-wargowa (sulcum nasolabialis), a wargi dolnej — bruzda bródkowo-wargowa (sulcus mentolabialis). W przedłużeniu przegrody nosa leży po­dłużna rynienka podnosowa (philtrum). Warga zbudowana jest z trzech części: zewnętrznej skórnej, wewnętrznej śluzowej i pośredniej, zwanej czerwienią wargową. Zrąb warg stanowi mięsień okrężny ust (m. or-bicularis oris).

Policzki

Policzek (bucca) jest to część twarzy położona między kątem ust, brzegiem żuchwy, otworem słuchowym zewnętrznym i łukiem arzmowym. Policzki zbudowane są z warstwy skórnej, mięśniowej i śluzowej. Warstwa skórna zawiera włókna elastyczne oraz liczne rozgałęzienia tętnicze, których zwężanie lub rozszerzanie pod wpły­wem bodźców termicznych czy też psychicznych powoduje bledniecie lub zaczerwienienie policzków. Warstwę mięśniową stanowi mięsień policzkowy (m. buccinator) okryty powięzią policzkowo-gardłową. Błona śluzowa policzka, podobnie jak błona śluzowa warg, zawiera gruczoły ślinowe policzkowe (glandulae bucćales). Błona śluzowa policz­ków i warg przechodzi na wyrostki zębodołowe żuchwy i szczęk, gdzie zrasta się z okostną tworząc dziąsła (gingivae). Dziąsła otaczają szyjki zębowe oraz pokrywają przestrzenie międzyzębowe. Dzięki licznemu ukrwieniu dziąsła mają intensywniejsze zabarwienie od innych części jamy ustnej. W razie niedoboru w organizmie witaminy C może występować krwawienie dziąseł.

Jama ustna właściwa (cavum oris proprium) jest to przestrzeń ograni­czona tylną powierzchnią łuków zębodołowych wraz z zębami (od przo­du), podniebieniem twardym i miękkim (od góry), przeponą jamy ustnej (od dołu) oraz gardzielą (od tyłu).

Przepona jamy ustnej (diaphragma oris) jest utworzona przez mięśnie żuchwowo-gnykowe (mm. mylohyoidei) i bródkowo-gnykowe (mm. genio-hyoidei) wzmocnione przez brzuśce przednie mięśni dwubrzuścowych (mm. digastrici).

Zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i poza nią występują liczne gruczoły ślinowe małe i duże - ślinianki.


14


Uklad trzewny Uklad pokarmowy


15


 


twarde.



iliAr podmtbienna

je,1ykoHij

-^

łuk poamebienno

Ryć. 2. Jama ustna — widok z przodu

Zęby

Zadaniem uzębienia jest chwytanie, rozdrabnianie i miażdżenie pokar­mu. Zęby (dentes) układają się w dwa łuki: górny -- szczękowy i dolny - żuchwowy. W łukach tych nie ma między zębami większych luk. Oba łuki przylegają do siebie powierzchniami żucia tworząc tzw. zgryz. W pra­widłowym zgryzie siekacze górne nieznacznie zachodzą na siekacze dolne, gdyż łuk szczękowy jest nieco szerszy niż łuk żuchwowy (zgryz nożyco­wy).

Uzębienie człowieka jest dwurzędowe, czyli difiodontyczne, co oznacza że w ciągu życia wyrastają najpierw zęby mleczne (demes decidui), które później zostają zastąpione zębami stałymi (dentes permanentes). Zębów mlecznych wyrasta 20, a zębów stałych 32.

Uzębienie człowieka jest również heterodontyczne — co oznacza, że występują cztery grupy zębów różniących się kształtem i częściowo funk-


wyróżnia się 8 zębów mlecznych, 4 kły i 8 zębów trzonowych. W uzębie­niu stałym występuje taka sama liczba zębów siecznych i kłów, natomiast zębów trzonowych jest 12, a ponadto zębów przedtrzonowych 8. Schemat uzębienia wygląda następująco:

uzębienie stałe

uzębienie mleczne

m p  c  i  i 32122

c  p m

123

mci  i  c m

212212

212212

122123

Budowa  zęba

Każdy ząb jest zbudowany z części wystającej z zębodolu zwanej koroną zęba (corona dentis), z części pokrytej dziąsłem - - szyjki zęba (colhim dentis) oraz z części ukrytej w zębodole - - korzenie zęba (radix denlis). Zęby są utworzone z zebiny pokrytej w obrębie korony szkliwem

Ryć.  3. Budowa zęba:  a — korona,  b — szyjka, c — korzeń, d — szkliwo, e — komora zęba wypeł­niona miazgą, f — zębina, g — kostniwo

(enameliim), którego stopień twardości jest zbliżony do kwarcu. Korzeń i szyjkę zęba pokrywa kostniwo (cemenium). Wewnątrz korony znajduje się komora zęba (cavum dentis), która przechodzi w obrębie korzenia w kanał korzenia (canalis radicis) zakończony otworem szczytowym zęba (foramen apicis dentis). Zarówno koronę, jak i kanał korzenia wypełnia miazga zębowa (pulpa dentis) zawierająca liczne naczynia krwionośne i nerwy.

Korzeń   zęba  jest  połączony   z  zębodołcm   za   pomocą   silnej   błony lącznotkankowej  zwanej   ozębną  (peridontium).  Włókna  ozębnej   (Slwr-


16


Uklad trzewn]  Uklad pokarmowy


17


^ułożone skośnie wnikają zarówno do kostniwa zęba, jak i do kość  nym. Wyrzynają się najpóźniej ok. 18—25 roku życia, przy czym w ok.
>dttłu. Ten rodzaj połączenia nazywa się wklinowaniem (gomphosń  20% przypadków nie wyrzynają się w ogóle. Zęby przedtrzonowe i trzo-
' z odmian więzozrostu.              nowe służą do miażdżenia pokarmu.


RóżniceVv  budowie poszczególnych  zębów

Zęby sieczne (den t es incisivi) służą do odgryzania pokarmu, dlatego ich korona jest w kształcie dłuta. Powierzchnia zewnętrzna wargowa jest lekko wypukła\natomiast powierzchnia wewnętrzna językowa - - lekko wklęsła. Zęby sieczne mają po jednym korzeniu. Górne siekacze są 7, reguły większe niż dolne.

Kły (dentes caiłinfi są najdłuższymi zębami. Korona kła posiada ostry wierzchołek z dobrze\wyksztalconym guzkiem.

Zęby przedtrzonowo. (dentes premolares)

Korona posiada powierzchnię żucia, na której wyróżnia się dwa guzki. Korzeń zębów przedtrzonowych dolnych jest z reguły pojedynczy, nato miast górnych - - rozdwojon

Zęby trzonowe (dentes molarenf)

siekacze

Ryć. 4. Zęby polowy luku szczękowego (a) i polowy łuku żuchwowego (b)

Na powierzchni żucia występuje\4—5 guzków. Dolne zęby trzonowe mają po dwa korzenie, a górne trapnowe - - po trzy. Ostatnie zęby trzonowe -- zęby mądrości (dentes serotini) -- ulegają zmianom wstecz-


Język

Język (linaiia) jest to narząd mięśniowy pokryty swoistą śluzówką; leży on na dnie jamy ustnej. Zbudowany jest z dwóch części — trzonu (corpus linąuae) zakończonego końcem języka (apex linuae) oraz z nasady (radix linguae). Trzon jest częścią przednią, wysuwalną, natomiast nasada leżąca w tyle, bliżej podniebienia miękkiego, jest częścią nieruchomą.

Język posiada dwie powierzchnie — górną, zwróconą do podniebienia, zwaną grzbietem języka (dorsum linąuae), i dolną, skierowaną w stronę dna jamy ustnej. Przez środek grzbietu biegnie w kierunku podłużnym bruzda pośrodkowa języka (sulcus medianus Unąuae) dzieląca trzon na dwie symetryczne połowy. Granicą między trzonem a nasadą na grzbiecie języka jest bruzda krańcowa (sulcus terminalis) w kształcie litery V otwar­tej ku przodowi.

Język jest pokryty błoną śluzową. Na powierzchni grzbietowej trzonu ję/.yka występują liczne wyniosłości zwane brodawkami. Wyróżnia się ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin