!opis książki.txt

(2 KB) Pobierz
Tytuł: Wyspa
Autor: James Graham Ballard
Tytuł oryginalny: Concrete Island
Język oryginalny: angielski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1974
Rok pierwszego wydania polskiego: 1982
Wydanie ksišżki nagrywanej: Wydawnictwo Czytelnik
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 1982
Tłumacz: Lech Jęczmyk

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Nagranie: Zakład Wydawnictw i Nagrań Polskiego Zwišzku Niewidomych w Warszawie
Rok nagrania: 1986
Czyta: Włodzimierz Nowakowski
Czas trwania: ~5 godz. 20 min.
Rozmiar: ~73 MB (11 plików)
Format: MP3 (KBPS:32, KHZ:22, mono)

Opis ksišżki:
Powieć "Wyspa" opowiada o dobrze urzšdzonyw w życiu przedstawicielu współczesnej cywilizacji przemysłowej, który, na skutek wypadku, zostaje nagle wyrzucony poza granice wiata rzeczywistego - wiata autostrad i wieżowców. Tytułowa wyspa to nie kawałek lšdu otoczony ze wszystkich stron wodš. To kawałek ziemi otoczony ze wszystkich stron nasypami biegnšcych wokół autostrad, betonowymi nadrożami, płotami. To wyspa w rodku miasta. Fragment terenu zapomniany, nikomu niepotrzebny, nieużyteczny, niezagospodarowany nawet. Bezludna wyspa w samym centrum wysoko rozwiniętej cywilizacji.

Fragment ksišżki:
Jechał szybko jak zwykle - miał to we krwi. Kiedy na zjedzie z autostrady w centrum Londynu usłyszał wystrzał przedniej opony było już za póno na reakcję. Wszystko trwało zaledwie kilka sekund W pierwszej chwili po odzyskaniu wiadomoci niewiele pamiętał z wypadku. Z trudem wydostał się z rozbitego jaguara i zobaczył wokół zardzewiałe, poronięte trawš wraki samochodów. Wiedział już, że będzie żył, ale nie przypuszczał, że znalazł się w matni.

O autorze
James Graham Ballard, współczesny pisarz brytyjski, urodził się w roku 1930 w Szanghaju. Wojnę spędza w japońskim obozie, potem studiuje medycynę w Cambridge i służy w lotnictwie. Debiutuje w roku 1956 opowiadaniami science fiction. Ballard stworzył własny typ tego rodzaju prozy, zwracajšc się ku "kosmosowi wewnętrznemu" człowieka i twierdzšc, że "jedynš naprawdę obcš planetš jest Ziemia". Pod koniec lat szećdziesištych był współtwórcš "nowej fali", pršdu łšczšcego awangardowe poszukiwania z fantastykš naukowš. W latach siedemdziesištych odchodzi stopniowo od science fiction i pisze powieci symboliczne: "Wyspa" (1974), "High-Rise" (1975), "The Unlimited Dream Company" (1979). Twórczoć Ballarda we wszystkich okresach obraca się wokół niszczšcego działania czasu w charakterystycznym dla znacznej częci prozy brytyjskiej nastroju upadku i przemijania. Jednym z obsesyjnie powracajšcych obrazów-znaków czasu jest wypadek drogowy (lub lotniczy). "Wyspa" jest opowieciš o "dobrze urzšdzonym" przedstawicielu współczesnej cywilizacji przemysłowej, który na skutek wypadku zostaje nagle wyrzucony poza granice wiata autostrad i wieżowców.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin