1. Dydaktyka jest nauką zajmującą się:
A- kształceniem nauczycieli
B- procesem nauczania i uczenia się
C- procesem wychowania
2. Nauczanie to:
A- planowana praca nauczyciela z uczniami zmierzająca do osiągnięcia celów dydaktycznych
B- nabywanie przez uczniów wiadomości i umiejętności
C- kontrola wiadomości i umiejętności przyswojonych przez ucznia
3. Uczenie to proces:
A- zmiany osobowości ucznia
B- kierowania przyswajania wiadomości
C- nabywania wiadomości i umiejętności przez ucznia
4. Proces dydaktyczny to:
A- planowana praca nauczyciela
B- ciąg systematycznych działań nauczyciela i ucznia umożliwiający osiągnięcie celów dydaktycznych
C- opracowywanie wskazówek do osiągania celów dydaktycznych
5. Ogniwa procesu dydaktycznego to:
A- elementy odnoszące się do organizacji i przebiegu procesu
B- plan zajęć dydaktycznych
C- części składowe uczenia się
6. Zasady nauczania to:
A- ogniwa procesu dydaktycznego
B- elementy programu nauczania
C- normy postępowania ustalające jak realizować cele kształcenia
7. Zasada poglądowości polega na:
A- systematycznym nauczaniu
B- łączeniu teorii z praktyką
C- kojarzeniu rzeczy z nazwani, a następnie z ich praktycznym zastosowaniem
8. Zasada systemowości polega na:
B- realizowaniu treści nauczania w logicznym porządku
C- wyjaśnianiu trudnych zjawisk, definicji itp.
9. W zasadzie przystępności stosujemy:
A- systematyczne działania
B- stopniowanie trudności
C- łączenie teorii z praktyką
10. W zasadzie łączenia teorii z praktyką
A- pokazujemy tylko praktyczne działanie
B- wykazujemy związek treści teoretycznych z praktycznym działaniem
C- omawiamy fazy ruchów produkcyjnych
11. Zasada trwałości wiedzy wyraża się:
A- aktywności uczniów na zajęciach
B- przechodzeniu od treści poznanych do abstrakcyjnych
C- w długotrwałym zapamiętywaniu przyswojonych wiadomości
12. Wykład to:
A- metoda zajęć praktycznych
B- dialog nauczyciela z uczniami
C- metoda werbalna
13. Zasada indywidualizacji polega na:
A- indywidualnej kontroli wiadomości uczniów
B- indywidualnym samokształceniu
C- indywidualnym kontakcie nauczyciela z uczniami w czasie zajęć
14. Stosując zasadę efektywności należy:
A- porównywać faktyczny stan wiedzy uczniów z planowanym
B- oszczędzać czas zajęć
C- minimalizować pracę uczniów na zajęciach
15. Zasada samodzielności:
A- związana jest samodzielnym przygotowaniem się nauczyciela do zajęć
B- ogranicza zależność ucznia od nauczyciela
C- eliminuje prace grupową
16. Wadą wykładu jako metody jest:
A- przekazywanie dużej ilości treści
B- sugestywne kształtowanie postaw, poglądów
C- jednokierunkowy przepływ informacji
17. Przepływ informacji w pogadance jest:
A- jednokierunkowy
B- dwukierunkowy
C- trzykierunkowy
18. Zaletą pogadanki jako metody nauczania jest:
A- minimalny zasób wiadomości uczniów
B- mała aktywność nauczyciela
C- brak bariery pomiędzy nauczycielem, a uczniami
19. Dyskusja jako metoda nauczania wymaga od uczestników:
A- niewielkiego zasobu wiadomości uczniów
B- dużego zasobu wiedzy wiadomości uczniów
C- dużej aktywności nauczyciela
20. Pokaz jako metoda spełnia 2 funkcje:
A- wzór do naśladowania i źródło informacji
B- wzór do naśladowania i kontrola umiejętności uczniów
C- źródło informacji i konfrontacje opinii
21. Zaletą pokazu jako metody jest:
A- duża ilość przekazywanych treści
B- wymiana poglądów
C- pokazanie istotnych cech przedmiotów i zjawisk
22. Głównym celem ćwiczeń jest:
A- poszerzenie zakresu wiadomości
B- wprowadzenie nowych umiejętności
C- wykształcenie czynności, nawyków automatyzacji operacji
23. Jednym z elementów instruktażu wstępnego jest:
A- odniesienie do dokumentacji, przepisów
B- faza synchronizacji czynności cząstkowych
C-wskazanie postępów ucznia
24. W instruktażu bieżącym występuje jedna z faz:
A- pokaz wzorcowy czynności
B- ocena wyników
C- synchronizacja czynności cząstkowych
25. Instruktaż końcowy zawiera miedzy innymi:
A- wychwycenie błędów i omówienie ich przyczyn
B- nawiązanie do teorii
C- bhp
26. Cele poznawcze odnoszą się do:
A- wiadomości
B- umiejętności
C- zachowań
27. Cel kształcący odpowiada na pytanie:
A- co uczeń powinien znać
B- jak uczeń zachowuje się wobec innych
C- co uczeń potrafi wykonać
28. Cele operacyjne formułowane są jako:
A- przymiotniki przedmiotów, zjawisk
B- czasowniki czynności uczniów
C- rzeczowniki z treści nauczania
29. Kategoria B celów operacyjnych odnosi się do:
A- stosowanie wiadomości w praktycznym rozwiązywaniu zadań
B- zapamiętywanie wiadomości
C- zrozumienie wiadomości
30. Poziom konieczny wymagań zawiera kategorie:
A- A,B
B- C,D
C- B,C
31. Plan dydaktycznej jednostki nie zawiera:
A- celów zajęć
B- metod pracy
C- czynności nauczyciela i ucznia
32. Konspekt jednostki dydaktycznej różni się od planu tym, że zawiera dodatkowo:
A- cele zajęć
B- środki dydaktyczne
33. W strukturze procesu nauczania elementy zależne od nauczyciela to:
A- treści i środki
B- zasady i metody
C- baza i treści
34. Środki dydaktyczne to:
A- wszystko co służy nauczaniu i uczeniu się
B- wszystko co jest w sali lekcyjnej
C- urządzenia wyręczające nauczyciela
35. Środki dydaktyczne ułatwiają realizację zasady:
A- systematyczności
B- indywidualizacji
C- poglądowości
36. Maszyny dydaktyczne to urządzenia:
A- kierujące procesem nauczania według zaplanowanego programu
B- wyręczające nauczyciela w planowaniu pracy
C- układające programy nauczania
37. Program szkolenia kandydatów na kierowców nie zawiera:
A- planu nauczania
B- charakterystyki absolwenta
C- tematów poszczególnych jednostek dydaktycznych
38. Instruktor dokonuje potwierdzenia odbytych zajęć przez kandydata na kierowcę w:
A- dzienniku zajęć
B- karcie przeprowadzonych zajęć
C- zaświadczeniu ukończenia kursu
39. W książce ewidencji osób szkolonych rejestruje się:
A- wydane karty przeprowadzonych zajęć
B- nr zaświadczenia ukończenia kursu i liczbę przeprowadzonych godzin zajęć
C- wyniki egzaminu wewnętrznego
40. Absolwent kursu powinien dawać dowód znajomości i dobrego zrozumienia:
A- zadań i kryteriów oceny obowiązujących na egzaminie państwowym
B- zajmowania właściwej pozycji na drodze – w czasie jazdy i postoju
C- przygotowania do jazdy
41. Absolwent kursu powinien dawać dowód znajomości i dobrego zrozumienia:
A- zachowania ostrożności i właściwej postawy w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego
B- przewidywania rzeczywistych lub potencjalnych zagrożeń na drodze
C- jazdy z zachowaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego
42. Absolwent kursu powinien posiadać umiejętności:
A- jazdy z prędkością nie utrudniającą ruchu i dostosowaną do warunków ruchu
B- zasad korzystania z wyposażenia pojazdu
C- zasad zachowania bezpiecznych odległości pomiędzy pojazdami
43. Absolwent kursu powinien posiadać umiejętności:
A- używania mechanizmów sterowania pojazdem
B- zasad postępowania w czasie uczestnictwa w wypadku drogowym
C- zachowania ostrożności i właściwej postawy w stosunku do innych uczestników ruchu
44. Minimalna liczba godzin zajęć teoretycznych osoby szkolonej wynosi:
A- 5 godzin
B- 10 godzin
C- 30 godzin
45. Minimalna liczba godzin zajęć praktycznych osoby szkolonej przy kat. B wynosi:
A- 10 godzin
B- 15 godzin
46. Ilosć pytań zawartych w testach na kategorię A i B wynosi:
A- 12;6;18
B- 16;6;12
C- 12;6;6
47. Czas trwania egzaminu teoretycznego na kategorię B wynosi:
A- 25 minut
B- 20 minut
C- 30 minut
48. Ilość zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym na kategorię B wynosi:
A- 6
B- 3
C- 8
49. Czynności podlegające ocenie przez egzaminatora jeżeli zdający wykonuje zadanie – przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca:
A- kontrola ciśnienia w ogumieniu
B- upewnienie się o możliwości jazdy
C- kontrola sprawności hamulców
50. Czynności podlegające ocenie przez egzaminatora, jeżeli zdający wykonuje zadanie- jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu:
A- płynne ruszanie
B- nie przejeżdżanie linii ograniczających pas
C- zatrzymanie pojazdu w odległości nie większej niż 0,6 m od linii zatrzymania
51. Czynności podlegające ocenie przez egzaminującego, jeżeli zdający wykonuje zadanie- parkowanie skośne:
A- czas parkowania
B- pozycja pojazdu na stanowisku
C- drogę hamowania
52. Czynności podlegające ocenie przez egzaminującego, jeżeli zdający wykonuje zadanie- parkowanie prostopadłe:
A- pozycja pojazdu na stanowisku
B- pozycja nie dalej niż 0,4m od krawężnika
53. Czynności podlegające ocenie przez egzaminującego, jeżeli zdający wykonuje zadanie- zawracanie:
A- właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy
B- nie więcej niż 2 zmiany kierunku jazdy
C- najeżdżanie na linie wyznaczające pas ruchu
54. Czynności podlegające ocenie przez egzaminującego, jeżeli zdający wykonuje zadanie- ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu:
A- zwolnienie hamulca pomocniczego (ręcznego)
B- pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2m
C- wysokie obroty silnika
55. Osoba egzaminowana może powtarzać wykonanie zadania:
A- 1 raz
B- 2 razy
C- 3 razy
56. Liczba godzin zajęć osoby podlegającej szkoleniu dodatkowemu, która trzykrotnie uzyskała negatywny wynik z części teoretycznej egzaminu nie może być mniejsza niż:
A- 5 godz.
B- 10 godz.
C- 15 godz.
57. Liczba godzin zajęć osoby podlegającej szkoleniu dodatkowemu, która trzykrotnie uzyskała negatywny wynik z części praktycznej egzaminu, nie może być mniejsza niż:
C- 15godz.
58. Spostrzeżenia to:
A- proste oceny poznawcze
B- procesy zachodzące pod wpływem elementarnych bodźców działających na jeden receptor
C- procesy poznawcze polegające na odzwierciedleniu złożonych bodźców oddziałujących na narządy zmysłów
59. Próg wrażliwości to:
A- maksymalna wielkość bodźca
B- średnia wielkość bodźca
C- minimalna wielkość bodźca przy której doznajemy wrażenie
60. Próg czułości to:
A- minimalna różnica wielkości, przy której, różnicujemy wrażenia
B- średnia różnica wielkości bodźca przy której różnicujemy wrażenia
C- maksymalna różnica wielkości bodźca przy której różnicujemy wrażenia
61. Ze wzrostem motywacji sprawności działania
A- wzrasta
B- maleje
C- wzrasta a potem maleje
62. Przy rozwiązywaniu zadań łatwych dużą sprawność osiąga się przy motywacji:
A- dużej
B- średniej
C- małej
63. Przy rozwiązywaniu zadań trudnych dużą sprawność osiąga się przy motywacji:
64. Sangwinik to typ (temperamentu):
A- silny, niezrównoważony, pobudliwy
B- silny, zrównoważony, ruchliwy
C- słaby
65. Flegmatyk to typ (temperamentu):
A- silny, zrównoważony, powolny
B- silny, niezrównoważony, powolny
C- słaby, powolny
66. Choleryk to typ (temperamentu)
C- silny, zrównoważony, powolny
67. Melancholik to typ (temperamentu):
B- silny, niezrównoważony
68. Pamięć obejmuje 3 fazy:
A- zapamiętywanie, przechowywanie, przypominanie
B- przechowywanie, zapominanie, przypominanie
C- przypominanie, odtwarzanie, przechowywanie
69. Jak substancja THC działa na człowieka?
A- przyspiesza ruchy i reakcje
B- zachowania mogą być nie zauważalne dla człowieka np. instruktora
C- poprawia się koncentracja
70. Jak substancja THC działa na człowieka?
A- spowalnia ruchy i reakcje
B- poprawia się refleks
71. Szkolenie dodatkowe przeprowadza się w zakresie:
A- który ustalają między sobą kierownik ośrodka i kursant
B- który ustalają między sobą kursant i instruktor prowadzący
C- objęty jest przepisami
72. Szkolenie uzupełniające przeprowadza się:
A- Na wniosek osoby szkolonej przed przystąpieniem do egzaminu państwowego po raz pierwszy lub przed kolejnymi egzaminami.
B- tylko w ...
lady_kitty