Opis zawodu_Analityk systemów komputerowych.doc

(45 KB) Pobierz
Analityk systemów komputerowych

1

 

Analityk systemów komputerowych

 

Kod klasyfikacji: 213103

Rozdział klasyfikacji: Administracja, zarządzanie, business, praca urzędnicza

Klasa klasyfikacji: Informatycy i obsługa komputerów

 

Zadania i czynności

Głównym zadaniem analityka systemów komputerowych jest rozpoznanie i zdefiniowanie procesów, które będą podlegać informatyzacji. Przeprowadza on analizę sprzętu komputerowego i systemów komputerowych do konkretnych zastosowań, posługując się dokumentacją opracowaną przez analityków baz danych lub projektantów systemów przetwarzania informacji w danej dziedzinie. Zaznajamia się także z działaniem sprzętu komputerowego i aplikacji opracowanych przez producentów tego sprzętu w celu uzyskania jak najlepszych efektów przetwarzania danych przy minimalnych kosztach instalacji i eksploatacji systemu komputerowego. Analizuje możliwości współpracy poszczególnych systemów komputerowych różniących się pod względem sprzętu, wyposażenia i wydajności oraz określa warunki takiej współpracy. Poprzez odpowiedni dobór: typów komputerów, ich konfiguracji, wielkości itp. dostosowuje systemy komputerowe do konkretnych aplikacji (zastosowań) oraz określa sposób działania sprzętu komputerowego, np. praca autonomiczna, praca w grupach roboczych, w sieci komputerowej itp. Od analityka oczekuje się: A - znajomości: analizy systemowej podstaw badań operacyjnych etapów projektowania systemów informacyjnych i teleinformatycznych podstaw teleinformatyki B - umiejętności: formułowania zadań projektowych zastosowania metod badań operacyjnych w zakresie modelowania procesów i działań

-               opracowania wymagań na systemy komputerowe

-               opracowywania koncepcji systemów

-               redakcji dokumentacji

-               posługiwania się narzędziami programowymi wspomagania projektowania.

Ponieważ wymaga się prawidłowego ujęcia informatyzowanych procesów, analityk musi umieć zdobyć odpowiednie informacje od kontrahentów. Bardzo ważnym elementem jest więc współpraca z innymi ludźmi, a przede wszystkim ze specjalistami z dziedziny finansów, rachunkowości, organizacji produkcji, gospodarki magazynowej itp.

Na wstępnym etapie prac analityk współpracuje projektantem systemu w celu opracowania założeń wstępnych. Ustala cel, jaki ma pełnić projektowany system z zakresu funkcjonalno - przedmiotowo - podmiotowego, opracowuje projekt i dokumentację eksploatacyjna. Na etapie prac wdrożeniowych analityk może zweryfikować założenia, przeanalizować ewentualne poprawki w następnych wersjach.

Zakres obowiązków analityka pracującego w firmie informatycznej (wykonującej projekty informatyczne na zamówienie) jak i analityka systemów w centrach informacji jest ba rdzo zbliżony. Natomiast analityk systemów łączności komputerowej, współpracujący przy projektowaniu sieci komputerowych w systemach użytkowych określa zapotrzebowanie na środki łączności, wymaganą przepustowość transmisji danych i środki realizacji transmisji.

 

Środowisko pracy

Materialne środowisko pracy

Analityk systemów komputerowych pracuje w standardowych warunkach skomputeryzo-wanego biura. Zagrożenia i obciążenia związane z tymi warunkami, to wielogodzinna praca przy monitorze w pozycji siedzącej. Obciążenie wzroku jest jednak mniejsze niż programisty, czy administratora systemu, gdyż analityk posługuje się w swojej pracy nie tylko komputerem, ale również dokumentacją papierową (schematy i pisma). Z wyjątkiem większego obciążenia na finiszu prac, analityk pracuje zazwyczaj w dość komfortowej, niestresującej sytuacji. Najczęściej występujące schorzenia są charakterystyczne dla skomputeryzowanych prac biurowych: choroby wzroku i kręgosłupa.

 

Warunki społeczne

Praca analityka wykonywana jest indywidualnie i ma charakter niezrutynizowany. Duża jej część polega na omawianiu założeń, uzgadnianiu szczegółów organizacji i realizacji projektu z przedstawicielami klienta oraz z projektantami systemu. W komunikacji dominuje ustny przekaz informacji (rozmowa bezpośrednia lub telefoniczna), pozostałe kontakty odbywają się za pomocą korespondencji, poczty elektronicznej. Swoją pracę analityk wykonuje często samodzielnie, lecz niezbędne są konsultacje ze współpracownikami, bezpośrednim przełożonym, kontrahentem lub zleceniodawcą.

 

Warunki organizacyjne

Praca ma charakter stały i jest wykonywana zazwyczaj w ośmiogodzinnym cyklu. Dość częste są wyjazdy analityka do siedziby firmy, dla której projektowany jest dany system informatyczny, czy też do jej placówek, jeśli firma ma rozbudowana strukturę. Jest to częstsze w przypadku większych firm, zamawiających duże projekty informatyzacji ich działalności. Często jednak może być wymagana jego obecność w godzinach nadliczbowych, gdyż jest on rozliczany przede wszystkim z efektów swojej pracy , a nie z ilości przepracowanych godzin; w związku z tym ma sporą swobodę w ustalaniu harmonogramu pracy. Nie ma jednak potrzeby pracy w nocy lub w soboty i niedziele.

 

Wymagania psychologiczne

W tym zawodzie bardzo ważna jest umiejętność podejmowania trafnych i szybkich decyzji, dobrego organizowania pracy, zdolność do logicznego rozumowania i twórcze rozwiązywanie problemów. Bardzo przydatna jest ukierunkowana wyobraźnia zawodowa i zdolność przewidywania kierunków rozwoju techniki oraz wysoki poziom wiedzy profesjonalnej. Zadania analityka wymagają umiejętności współpracy z ludźmi - zwłaszcza nie-specjalistami - jeśli ma uzyskać od nich potrzebne informacje. Cenna jest też samodzielność i zdolność przekonywania oraz wysłuchiwania cudzego stanowiska; niezbędna jest też zdolność koncentracji uwagi i jej podzielność. W pewnym stopniu przydatne są zdolności organizacyjne i menedżerskie.

 

Wymagania fizyczne i zdrowotne

Praca analityka systemów komputerowych zalicza się do prac lekkich pod względem fizycznego obciążenia. Po przyjęciu do pracy obowiązują standardowe badania lekarskie, nie wymaga się dodatkowych orzeczeń o stanie zdrowia.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie

Do pracy na stanowisku analityka systemów komputerowych firmy najczęściej przyjmują kandydatów bezpośrednio po studiach lub nawet w trakcie ich trwania. Wraz ze wzrostem doświadczenia zajmują się oni coraz większymi i bardziej zaawansowanym projektami. Od kandydatów wymaga się umiejętności analitycznych, skrupulatności, dbania o szczegóły, umiejętności pracy zarówno indywidualnej jak i zespołowej. Analitykowi działającemu w sferze systemów technicznych bardzo pomaga wykształcenie z danych dziedzin techniki (np. mechanika, inżynieria,.), a w przypadku systemów finansowo-księgowych - wykształcenie ekonomiczne lub finansowe. Bardzo przydatne są też kursy doszkalające z różnych dziedzin związanych z profilem informatyzowanych firm - np. z księgowością, zarządzaniem, rachunkowością. Ułatwiają one bowiem zrozumienie procesów, których dot. projektowane i wdrażane systemy. Do tego zawodu można uzyskać przygotowanie na studiach dziennych, zaocznych i wieczorowych.

 

Możliwości awansu w hierarchii zawodowej

W zawodzie istnieje możliwość awansu w hierarchii administracyjnej lub ściśle w ramach specjalizacji. W hierarchii administracyjnej bywa to awans pionowy np. Na kierownika projektu, kierownika / dyrektora działu informatyki. Zdobycie uprawnień specjalistycznych daje możliwość awansu poziomego w ramach specjalizacji zawodowej. Specyfika tego zawodu polega na tym, że istnieje konieczność ciągłego kształcenia się, pogłębiania wiedzy, w której się specjalizuje, poznawania nowych metod pracy. W hierarchii zawodowej stanowisko to daje duże możliwości rozwoju kariery i awansu zawodowego - poprzez uczestnictwo, a potem prowadzenie coraz większych projektów, aż po kierowanie całymi działami firm, czy specjalistycznymi firmami wykonującymi kompleksowe projekty informatyczne.

 

Możliwości podjęcia pracy przez dorosłych

Pracę w tym zawodzie mogą rozpoczynać osoby nawet w średnim wieku, gdyż od znajomości zagadnień czysto informatycznych ważniejsza jest zdolność analizowania informatycznych procesów i struktur. Są to więc warunki do zmiany specjalności na analityczną prze specjalistów z różnych dziedzin gospodarki, zarządzania czy techniki. Nie stawia się tu żadnych barier wiekowych., Natomiast w zależności od realizowanych projektów, przy dużych i skomplikowanych zleceniach może być wymagane doświadczenie.

 

Polecana literatura

Czasopisma: CHIP

COMPUTER WORD (IDG Polska, Warszawa)

INTERNET

Informatyka (Sigma NOT, Warszawa)

Networld (IDG Polska, Warszawa)

PC Kurier (Lupus, Warszawa)

 


Źródło danych: Przewodnik Po Zawodach, wyd. II, MPiPS

Zgłoś jeśli naruszono regulamin