Or_Zakład FONTEVA.doc

(283 KB) Pobierz

1

 

 

 

DOKUMENTACJA RYZYKA ZAWODOWEGO

 

 

FONTEVA FISHING BAITS

Spłka z o.o.

72-015  KARPIN

 

 

 

Informacje potrzebne do oceny ryzyka zawodowego, dotyczące

·         lokalizacja stanowiska pracy i realizowanych na nim zadań

·         osób pracujących na stanowisku ( czy są to kobiety, młodociani itp. )

·         stosowanych środków pracy, materiałów i wykonywanych operacji

·         wykonywanie czynności oraz sposobu i czasu ich wykonywania przez pracujące na stanowisku osoby

·         wymagań przepisów prawnych i norm, odnoszących się do analizowanego stanowiska

·         zagrożeń, które zostały zidentyfikowane, i ich źródeł

·         możliwych skutków występujących zagrożeń

·         stosowanych środków ochronnych

·         wypadków przy pracy, zdarzeń potencjalnie wypadkowych, chorób zawodowych oraz innych związanych z warunkami pracy, a także awarii.

 

Źródłami tych informacji są:

·         dane techniczne o stosowanych na stanowisku maszynach i urządzeniach

·         dokumentacja techniczno – ruchowa i instrukcje stanowiskowe

·         wyniki pomiarów czynników szkodliwych i niebezpiecznych, a także uciążliwych, występujących na stanowisku pracy

·         dokumentacja dotycząca wypadków przy pracy, chorób zawodowych oraz awarii

·         przepisy prawne i inne dokumenty normatywne

·         karty charakterystyk substancji chemicznych ( jeżeli jest taka potrzeba ):

·         obserwacja środowiska pracy

·         obserwacja zadań wykonywanych na stanowisku i poza nim

·         wywiady z pracownikami

·         obserwacja czynników zewnętrznych

·         analiza organizacji działań

 

Identyfikacja zagrożeń

       Zagrożenia zostały zidentyfikowane na podstawie analizy informacji zebranych w firmie

Oszacowanie ryzyka zawodowego

Oszacowanie ryzyka zawodowego związanego z poszczególnymi zagrożeniami zidentyfikowanymi na stanowisku pracy polega na ustaleniu:

-          prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń,

-          ciężkości szkodliwych następstw tych zagrożeń.

Ryzyko zawodowe występujące w firmie oparto na  wytycznych PN-N-18002 : 2000  Systemy zarządzania bezpieczeństwem  i higieną pracy (ogólne wytyczne  do oceny ryzyka zawodowego).

       Przy szacowaniu ryzyka zawodowego korzystano z tablic (skala pięciostopniowa). Tablice nr 1 i 2. W przypadku znania wartości wielkości charakteryzujących narażenie również uwzględnia się je w oszacowaniu ryzyka.

 

Wartości wielkości charakteryzującej

narażenie ( P )

Oszacowanie ryzyka

Zawodowego

P > Pmax

Duże

P max ≥ P ≥ 0,5 Pmax

Średnie

P < 0,5 P max

Małe

      

Powyższe stosuje się w przypadku narażenia na szkodliwe substancje chemiczne, zapylenie, hałas, oświetlenie

 

Dopuszczalność ryzyka zawodowego

Dopuszczalność ryzyka zawodowego można wyznaczyć na podstawie jego oszacowania np. w skali pięciostopniowej – tablica 3 i 5

 

działania wynikające z oceny ryzyka zawodowego

Wyniki oceny ryzyka zawodowego stanowią podstawie planowania działań korygujących i zapobiegawczych na stanowiskach pracy oraz służą do zapoznania pracowników z ryzykiem zawodowym na ich stanowiskach pracy ( informacja pracodawcy )

       Podstawowym zyskiem dla firmy z faktu wprowadzenia systemu oceny ryzyka zawodowego,  jest zwiększenie bezpieczeństwa na podstawowych  stanowiskach pracy.  W tym celu,  konieczne jest dokładne poznanie podstawowych elementów składających się na całość zagadnienia. Istotne znaczenie ma organizacja i dyscyplina pracy,  w tym zasady współpracy na linii zwierzchnik –  podwładny. Istotne są w wzajemne relacje współpracowników względem siebie, ich kompetencje i pełna odpowiedzialność. Czynnik ludzki czyli człowiek  w środowisku pracy, jego kwalifikacje i zdobyte umiejętności zawodowe  oraz odpowiednia  technika i technologia procesów pracy,  gwarantują  bezpieczeństwo, satysfakcję i komfort pracy.

       Dla właściwej oceny ryzyka zawodowego  niezbędna  jest świadomość u pracownika występujących zagrożeń,  poważne ich traktowanie oraz wiedza i chęć ich eliminacji. Odpowiedni program,  pozytywne  nastawienie  i  wola działania,  mogą   znacznie ograniczyć a niekiedy zupełnie wykluczyć negatywne zjawisko jakim jest zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka w środowisku pracy. Dlatego istnieje konieczność zapoznawania pracowników   z ryzykiem zawodowym choćby w ramach prowadzonych szkoleń ( ogólne, stanowiskowe i okresowe bhp ) i instruktaży ( oprócz pisemnego zapoznania pracownika z ryzykiem ).

 

 

 

OPIS DZIAŁALNOŚCI FIRMY ORAZ STANOWISK PRACY

-               Firma zajmuje się produkcją żywych przynęt wędkarskich, zatrudnia 13 pracowników na podstawie umowy o pracę. Praca jednozmianowa. Pracownicy posiadają aktualne badania lekarskie, szkolenia BHP. uprawnienia do prowadzenia samochodów ( kierowcy ).

-               Pracownikom została przydzielona odzież robocza i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej.

-               Stanowiska pracy wyposażone są w instrukcje BHP oraz w apteczki I-szej pomocy. Wyznaczeni są pracownicy do udzielania pierwszej pomocy oraz ewakuacji na wypadek pożaru.

-               W skład firmy wchodzą następujące obiekty: Budynek socjalno-biurowy, dwie chłodnie, hala surowca i paczkowania produktu, budynek składowania jaj przez muchy, trzy budynki wylęgarni i dojrzewania robaków, trzy silosy, wiata oraz składowisko kompostu.

-               Teren firmy ogrodzony siatką stalowa z brama wjazdową, fosą dezynfekującą, zabezpieczony przed wstępem osób postronnych, nawierzchnia ze żwirobetonu.

-               Zakład posiada własne ujęcie wody. Pomieszczenia socjalne znajdują się w budynku socjalno-biurowym; szatnie pracowników czysta i brudna, wyposażone w szafki dla każdego pracownika.

-               Węzły sanitarne wyposażone są w natryski, umywalki, toalety.

-               Spozywanie posiłków odbywa się tylko w jadalni. Pomieszczenia są wentylowane.

-               Pracodawca zapewnia środki czystości-mydło, środek do dezynfekcji i mycia rąk, ręczniki papierowe. Pomieszczenie utrzymywane w czystości, myte i dezynfekowane. Oświetlenie sztuczne i naturalne.

-               Pomieszczenia biurowe-oddzielone od produkcji, podłoga terakota, ściany farba akrylowa, wentylacja grawitacyjna, oświetlenie sztuczne i naturalne. Wyposażenie zgodne z przeznaczeniem.

-               Maszyny i urządzenia stosowane w procesie technologicznym-maszyna do mielenia mięsa BG-035 obsługiwana jest przez pracownika max. Do 0,5 godziny w dniu pracy, 1 do 2 razy w miesiącu – w zależności od dostaw surowca ( padlina trzody chlewnej i drobiu ). Kierowcy obsługują samochody-chłodnie Iveco.

Na teren hal produkcyjnych zabronione jest wnoszenie jakichkolwiek środków spożywczych oraz ich spożywanie. W firmie obowiazuje całkowity zakaz palenia. Pomiar hałasu nie wykazuje przekroczenia dopuszczalnych norm.

 

 

Ocenie poddano następujące stanowiska:

1 – stanowisko administracyjno-biurowe

2 - stanowisko kierowcy

3 – stanowisko robotnicze

4 – stanowisko pracownika ochrony

 

 

 

 

 

PN – N – 18002:2000

 

 

Oszacowanie ryzyka w skali pięciostopniowej – tablica nr 1

 

 

Ciężkość następstw

 

Prawdopodobieństwo

Mała

Średnia

Duża

Mało prawdopodobne

Ryzyko bardzo małe

1

Ryzyko małe

2

Ryzyko średnie

3

Prawdopodobne

Ryzyko małe

2

Ryzyko średnie

3

Ryzyko duże

4

Wysoce prawdopodobne

Ryzyko średnie

3

Ryzyko duże

4

Ryzyko bardzo duże

5

 

 

 

Szacowanie ciężkości następstw - tablica nr 2

Następstwa

Charakterystyka

O małej szkodliwości

Urazy i choroby, które nie powodują długotrwałych dolegliwości i absencji w pracy; są to: czasowe pogorszenie stanu zdrowia takie jak niewielkie stłuczenia i zranienia, podrażnienie oczu, objawy niewielkiego zatrucia, bóle głowy itp.

O średniej dolegliwości

Urazy i choroby, które powodują niewielkie, ale długotrwałe lub nawracające okresowo dolegliwości i są związane z okresami absencji; są to np. zranienia, oparzenia drugiego stopnia na niewielkiej powierzchni ciała, alergie skórne, nieskomplikowane złamania, zespoły przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego ( np. zapalenie ścięgna ) itp.

O dużej szkodliwości

Urazy i choroby, które powodują ciężkie i stałe dolegliwości i/lub śmierć; są to np. oparzenia trzeciego stopnia, oparzenia drugiego stopnia o dużej powierzchni ciała, amputacja, skomplikowane złamania z następową dysfunkcją, choroby nowotworowe, toksyczne uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego w wyniku narażenia na czynniki chemiczne, zespół wibracyjny, zawodowe uszkodzenie słuchu, astma, zaćma, itp.

                                                           

 

Szacowanie prawdopodobieństwa następstw - tablica  nr 3

Prawdopodobieństwo

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin