Wymagania_Opakowania.doc

(37 KB) Pobierz
:f

2

 

INSTRUKCJA BHP

OPAKOWANIA PRODUKTÓW CHEMICZNYCH

 

 

1.             Podstawowym zadaniem opakowania jest z  zabezpieczenie zawartego w nim produktu przed działaniem czynników zewnętrznych w drodze od producenta do odbiorcy oraz zabezpieczenie otoczenia przed działaniem zawartości.

2.             Opakowania można klasyfikować według różnych kryteriów, a mianowicie w zależności od:

a.              Rodzaju tworzywa, z jakiego zostały wykonane – papierowe, drewniane, metalowe, ceramiczne, szklane, z tworzyw sztucznych lub materiałów kombinowanych.

b.             Kształtu – ampułki, balony, słoje, bańki, beczki, bębny, butelki, fiolki, kanistry, kosze, klatki, pudła, puszki, skrzynie, tuby, torby, worki.

c.              Zadania, jakie spełniają w stosunku do zawartości – bezpośrednie i pośrednie.

d.             Liczby jednostek zawartych w danym opakowaniu

-              Jednostkowe, zawierające ściśle określoną ilość produktu przeznaczoną do sprzedaży detalicznej.

-              Transportowe, zabezpieczające produkt w opakowaniu jednostkowym podczas manipulacji transportowych i magazynowych.

-              Zbiorcze, formowane z opakowań transportowych jako jednostka ładunkowa (np. stosy zabezpieczone taśmą lub folią, palety, kontenery).

e.              Sposobu wykorzystania – jednorazowego lub wielokrotnego użytku.

f.               Sposobu rozliczeń – sprzedawane lub rozliczane.

g.             Punktu widzenia przedsiębiorstwa – własne lub obce.

3.             Aby spełnić swoją funkcję, opakowania muszą odpowiadać określonym wymaganiom, gwarantującym bezpieczeństwo transportu i magazynowania, a także ilość i jakość opakowanego produktu.

4.             Szczególnie ostre wymagania stawiane są opakowaniom przeznaczonym dla produktów chemicznych. Dotyczy to przede wszystkim doboru na określone opakowanie właściwego tworzywa zapewniającego między innymi odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.

5.             Opakowania produktów chemicznych powinny być:

a.              Dobrej jakości i w dobrym stanie, skonstruowane i zamknięte tak, aby chronić zawartość przed zanieczyszczeniem, a także nie dopuścić do wydostania się zawartości na zewnątrz w normalnych warunkach magazynowania i transportu, a spowodowanych zmianami temperatury, ciśnienia, wilgotności.

b.             Wykonane (pojemniki i ich zamknięcia) z tworzywa, które przy bezpośrednim kontakcie z zawartością jest odporne na jej działanie i nieprzepuszczalne, a także nie zawiera substancji mogących reagować niebezpiecznie z zawartością lub tworzyć z nią niebezpiecznych związków, ani też powodować zmiękczenia, osłabienia lub uszkodzenia pojemnika albo jego zamknięcia; w przypadku możliwości zaistnienia takich zjawisk, opakowania należy wyposażać w odpowiednią wykładzinę wewnętrzną lub powierzchnię wewnętrzną poddawać odpowiedniej obróbce.

c.              Wytrzymujące normalne ryzyko operacji związanych z transportem i magazynowaniem.

6.             Oprócz wymagań wymienionych, opakowaniom stawia się wiele innych wymagań:

a.              Tworzywo, z którego wykonane jest opakowanie powinno być, w zależności od potrzeb, pyłoszczelne, odporne na wilgoć, wodoodporne, odporne na wykraplanie przez "łzawienie" itp.

b.             Zamknięcie opakowania powinno być hermetyczne (nie przepuszczające par) zalecane na opakowania substancji wydzielających palne, trujące lub żrące pary albo gazy, substancje, które mogą niebezpiecznie reagować z powietrzem, a także substancje zwilżone lub rozcieńczone, które po wysuszeniu mogą stać się wybuchowe.

c.              Zamknięcie opakowania powinno być szczelne: nie przepuszczające cieczy, zabezpieczające przed wysypaniem się substancji stałej.

d.             Przy napełnianiu pojemników niebezpieczną substancją ciekłą należy pozostawić wolną przestrzeń wystarczającą do zabezpieczenia przed wyciekiem lub odkształceniem opakowania na skutek zmian objętości cieczy w wyniku wzrostu temperatury.

7.             Opakowania należy znakować  wskazującą grupę materiałów, dla której dopuszczone jest stosowanie danego typu konstrukcyjnego opakowania:

a.              Skrzynie – opakowania  o pełnych ścianach, bez otworów, w kształcie prostokąta lub wielokąta wykonane z drewna, sklejki, materiałów drewnopodobnych, tektury , metalu, tworzywa sztucznego lub innego odpowiedniego materiału.

b.             Worki – opakowania z papieru, tkanin, tworzyw sztucznych lub innych odpowiednich materiałów. Mogą one być zamykane przez zszywanie, sklejenie, zgrzewanie. Można też zastosować zamknięcie w postaci wentyla. Worki mogą być jedno lub wielowarstwowe, mieć wkładki .z innego tworzywa lub warstwy impregnowane.

c.              Opakowania z blachy cienkiej – (opakowania  metalowe lekkie) opakowania o przekroju kołowym, eliptycznym, prostokątnym lub wielokątnym oraz opakowania z kołpakiem stożkowym lub w postaci wiadra z blachy białej lub lekkiego metalu, o dnie płaskim lub wypukłym wyposażone w jeden lub kilka otworów, które nie są bębnami lub kanistrami w znaczeniu podanych definicji.

d.             Opakowania złożone – opakowania składające się z naczynia wewnętrznego szklanego, porcelanowego, kamionkowego lub z tworzywa sztucznego oraz opakowania zewnętrznego, wykonanego z metalu, drewna, tektury, tworzywa spienionego itp. materiałów. Opakowania takie po zamontowaniu stanowią trwałą, nierozłączną jednostkę i w takiej postaci są one napełniane, magazynowane, przewożone i opróżniane,

e.              Opakowania kombinowane – opakowania połączone na czas przewozu, składające się z jednego lub kilku opakowań wewnętrznych, umieszczonych w opakowaniu zewnętrznym. Opakowania wewnętrzne stanowią ampułki, butelki, butle, słoje, balony itp. wykonane z tworzywa sztucznego, szkła, porcelany, kamionki, natomiast jako opakowania zewnętrzne stosuje się skrzynki, klatki, kosze, bębny, pudła itp. wykonane z metalu, drewna, tektury, tworzywa sztucznego.

8.             Opakowania dla cieczy powinny wykazywać odpowiednią wytrzymałość na ciśnienie wewnętrzne, mogące wytworzyć się w normalnych warunkach transportu i magazynowania.

9.             W przypadku substancji mogących w normalnych warunkach transportu i magazynowania wydzielać produkty gazowe i spowodować wzrost ciśnienia, opakowania należy wyposażać w urządzenia wentylacyjne (odpowietrzające), jednakże pod warunkiem, że wydzielające się gazy nie stwarzają zagrożenia toksycznego lub pożarowego.

 

 

Specjalista ds. BHP

...............................

Zgłoś jeśli naruszono regulamin