8 naturalnych domowych środków czyszczących.doc

(25 KB) Pobierz
8 naturalnych domowych środków czyszczących

8 naturalnych domowych środków czyszczących

Tanie porządki

Są tańsze niż sklepowe produkty, a przy tym pozbawione związków toksycznych. Kolejną zaletą domowych środków czyszczących jest to, że możesz przygotować je w mgnieniu oka – ze składników, które na pewno masz pod ręką. Samodzielnie sporządzone mikstury z powodzeniem zastąpią płyn do naczyń, wypolerują meble i zwalczą bakterie.

Cytryna

Jeśli chcesz pozbyć się plam na zlewie czy zacieków po twardej wodzie, przekrój cytrynę na pół, zanurz ją w soli i pocieraj zabrudzoną powierzchnię. Możesz też przygotować specjalną pastę, mieszając sok z cytryny z octem albo sodą oczyszczoną. Pamiętaj jednak, że cytryna może czasem działać jak naturalny wybielacz. Zanim więc zaczniesz usuwać za jej pomocą plamę z ulubionej bluzki, użyj najpierw odrobinę, by mieć pewność, że nic nie dzieje się z materiałem.

Ocet

To naturalny środek czyszczący o szerokim zastosowaniu. W pustej butelce z dozownikiem zmieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Sprawdzi się na najróżniejszych powierzchniach w całym domu. Ocet ma też właściwości odświeżające i dezynfekujące. Dla niektórych problemem może być jednak jego intensywny zapach.

Soda oczyszczona

Kiedy wilgotną gąbkę spryskasz białym proszkiem, bez problemu usuniesz brud z kuchenki, mikrofalówki czy piekarnika. Soda poradzi sobie też z przypalonymi garnkami i tłustymi naczyniami. Ponadto jest świetnym odświeżaczem powietrza. Zostaw w lodówce i w zamrażalniku otwartą torebkę sody oczyszczonej – wchłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Sól

Ziarnista struktura czyni z niej niezawodny naturalny czyścik. Sól możesz wykorzystać np. w łazience do usuwania brudu z kafelków. Aby dokładnie go wyeliminować, umocz w soli starą szczoteczkę do zębów i szoruj wyznaczoną powierzchnię. Sól świetnie usuwa też plamy po czerwonym winie. Posyp je solą i odczekaj 15 minut (w tym czasie powinna wchłonąć pozostałości trunku z sofy czy dywanu). Następnie umyj dane miejsce płynem przygotowanym z 1/3 filiżanki octu i 2/3 filiżanki wody.

Mąka

Znakomicie sprawdzi się w przypadku miedzi i blachy. Jeśli masz w domu takie ozdoby i wyglądają niezbyt świeżo, sporządź czyszczącą pastę. W równych proporcjach zmieszaj sól, mąkę i ocet, miksturę nałóż na miękką ściereczkę i przecieraj nią przedmioty. Następnie zostaw na około godzinę i dopiero wtedy usuń pozostałości pasty czystą szmatką.

Pestki grejpfruta

Z 15 łyżeczek wyciągu z pestek grejpfruta i pół litra ciepłej wody sporządź płyn antybakteryjny. Możesz wlać go do wysterylizowanej butelki po sprayu (upewnij się, by była sucha w środku) albo do szklanego naczynia. Za każdym razem przygotowuj jednak świeżą porcję mikstury, bo niestety nie jest trwała i nie nadaje się do przechowywania.

Olej warzywny

Jego konsystencję trudno powiązać z właściwościami czyszczącymi, a jednak okazuje się, że stanowi niezawodny środek w pielęgnacji mebli. Dwie filiżanki oleju warzywnego zmieszaj z łyżeczką soku z cytryny. Nanosząc niewielkie ilości płynu na miękką ściereczkę, przetrzyj krzesła, stół i pozostałe meble. Doda im blasku i utrzyma w dobrej kondycji.

Pomarańcze

Po zjedzeniu owoców zatrzymaj skórkę i wykorzystaj ją przy sprzątaniu w kuchni. Jeśli potrzesz nią blat, sprawi, że łatwiej będzie usunąć z niego brud. Ma też właściwości dezynfekujące. Na koniec umyj daną powierzchnię wilgotną ścierką.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin