Konspekt-Katechetyczny-do-otwartej-lekcxji-z-religii.docx

(20 KB) Pobierz

Konspekt Katechetyczny

Temat: Palestyna – Ojczyzna Jezusa. Niektóre zwyczaje i tradycje religijne.

 

2. Cele główne:

  • Charakterystyka Palestyny, ziemskiej ojczyzny Jezusa.
  • Główne tradycje i zwyczaje religijne panujące w Palestynie za czasów Jezusa.
  • Pogłębienie znajomości Ewangelii.
  • Zapoznanie się z gestami i postawami liturgicznymi za czasów Jezusa.
  • zgłębienie tradycji chrześcijańskich, które swoimi korzeniami sięgają tradycji żydowskich.

3. Cele szczegółowe:

  • Kształtowanie umiejętności realizowania tematycznych prezentacji             multimedialnych oraz ich prezentowania na forum klasy.
  • Doskonalenie umiejętności sprawnego poruszania się po Piśmie św.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się przedmiotami kultu religijnego.
  • Zapoznanie się z formami uwielbienia Boga za czasów Jezusa. 

 

4. Cele wychowawcze:

Ø     otwartość na innych ludzi;

Ø     otwartość na inne języki, tradycje narodowe;

Ø     szacunek dla wartościowych form odmienności i indywidualności;

Ø     kształtowanie postaw szacunku dla tradycji Narodu Wybranego;

 

 

5. Metody

Ø     słowna;

Ø     oglądowa; pokaz, obserwacja;

Ø     aktywizująca.

 

 

 

 

6. Formy:

Ø     zespołowa

Ø     indywidualna

 

7. Ewaluacja:

Po przeprowadzonych zajęciach za pomocą techniki termometru, chciałbym sprawdzić na ile uczniowie zrealizowali postawione przeze mnie cele.

8. Kryteria sukcesu - uczniowie:

Ø     poznają zwyczaje i tradycje Narodu Wybranego;

Ø     rozwijają uczucia rodzinne;

Ø     przeżywają radość ze wspólnego działania;

Ø     kształtują postawy szacunku dla tradycji Narodu Wybranego;

Ø     poznają wartość i znaczenie Słowa Bożego;

Ø     pracują w grupie, integrują się z nią;

Ø     jest wrażliwy na piękno muzyki.

 

9. Niepowodzenia:

Ø     Uczeń może skupić się tylko na pięknie przedmiotów kultu, a nie tradycji;

Ø     Uczeń może zbyt mało docenić wartość rodzimych tradycji w porównaniu z tradycjami Narodu Wybranego.

 

10. Czas trwania: 45 min.

11. Termin realizacji: 19 kwietnia 2016 roku.

12. Pomoce dydaktyczne:

Ø     Projektor;

Ø     Komputer;

Ø     Przedmioty kultu religijnego;

 

 

 

 

PRZEBIEG KATECHEZY 
 

·        POWITANIE
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

·        Wspólna modlitwa: „Ojcze nasz...

·        Sprawdzenie obecności

·        Podanie tematu
 

WPROWADZENIE DO KATECHEZY 
Opowiadam krótko o tym, czym jest Ziemia Święta dla ludzi wierzących. Informuję także iż Palestyna jest ważna nie tylko dla nas chrześcijan, ale również dla Żydow i Muzułmanów (wyjaśniam dlaczego). Po krótkim wprowadzeniu, zapraszam uczniów do zobaczenia przygotowanej przeze mnie prezentacji.

Po prezentacji, w raz z uczniami przechodzę do wcześniej przygotowanych ławek pod ścianą, na których umieszczone są przedmioty kultu religijnego z odpowiednimi podpisami i wyjaśnieniami (Tora, Menora, Talit, Olejek nardowy, Mezuza) uczniowie mają nie tylko możliwość zobaczenia i przeczytania informacji o danym przedmiocie, ale również mogą go dotknąć. Informuję dzieci w jaki sposób i gdzie się tymi przedmiotami posługiwał Pan. Jezus.

NOTATKA DO ZESZYTU:

Naród i jego ziemia, historia i zwyczaje pozostawiają niezatarte piętno w charakterze, w sposobie myślenia i bycia człowieka, stanowią jego podstawowe dziedzictwo kulturowe i duchowe. Syn Boży, który zechciał stać się człowiekiem, narodził się dwa tysiące lat temu, w Ziemi Świętej, gdzie się wychowywał i nauczał, dlatego Ziemia Święta nazywana jest piątą Ewangelią

 

ZAKOŃCZENIE:

Piosenka Słuchaj Izraelu – Siewcy Lednicy

Zadanie do domu: Załącznik nr 1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin