Geoportal.doc

(236 KB) Pobierz

Geoportal – instrukcja

Data publikacji: 17 września 2009 Autor: Piotr Kopera

Został mi jeszcze niemal miesiąc do końca wakacji, siedzę trochę bezproduktywnie w domu i nic konkretnego nie robię. Zatem to najlepszy moment, aby coś napisać.

O Geoportalu już kiedyś pisałem na starej wersji strony. Umieściłem wtedy link do tejże strony wraz z krótkim opisem czym jest ów Geoportal. Dziś mała powtórka z rozrywki (jako, że poprzedni wpis przypadkowo skasowałem) wraz z dodatkowym omówieniem podstawowych funkcji tego ciekawego portalu z mapami.

Po wejściu na strhttp://geoportal.gov.pl/images/logo/642008_08_24_17_39_622008_07_16_15_06mapy.pngonę główną Geoportalu zobaczymy najnowsze wiadomości z portalu, panel logowania, forum oraz inne mniej ważne podstrony. Nas najbardziej jednak interesują trzy przyciski po prawej: MAPY, Katalog Metadanych oraz Walidator Metadanych. Póki co, te dwa ostatnie odnośniki prowadzą do stron w budowie, skupmy się zatem na mapach. Po kliknięciu w ogromny przycisk zostajemy przeniesieni na stronę główną.

Użytkowanie tej internetowej mapy jest bardzo intuicyjne i na pewno każdy sobie z tym poradzi, omówię więc tylko co ciekawsze funkcje oraz same mapy, których mamy aż cztery rodzaje:

Kataster – czyli publiczny rejestr danych o gruntach i budynkach. Przybliżając mapę zobaczymy zdjęcia satelitarne, a na nich nałożone granice działek. W tej wersji mamy też nazwy miejscowości.

Orto – Czyli Ortofotomapa – po prostu zdjęcia satelitarne.

Raster – To, co nas najbardziej interesuje, czyli skany map topograficznych w formie grafiki rastrowej.  Zależnie od ustawienia przybliżania zmienia się nam skala.

Topo – czyli mapa po prostu topograficzna, ale nie są to skany map jak powyżej. Raczej marnej jakości dla potrzeb orientacji w  terenie.

mierzenieicons

Do fajniejszych i moich ulubionych funkcji należy mierzenie odległości/powierzchni. Mamy do tego trzy narzędzia. Pierwsza ikonka to mierzenie odległości, druga powierzchnia, trzecia to kasowanie pomiarów. Jak to wygląda w praktyce? Bardzo prosto, wybieramy narzędzie; klikamy w odpowiednim miejscu; za pomocą łamanej (w przypadku odległości) albo wielokąta (w przypadku powierzchni). Po zakończeniu pomiarów klikamy dwukrotnie i wszystko zostaje zsumowane. A tak to wygląda w przypadku mierzenia odległości:

meirzenieJeżeli chodzi o inne ciekawe funkcje, to przydatna jest możliwość linkowania do odpowiedniego fragmentu mapy. Znacznie ułatwia to wszelką wspólną pracę nad mapą, albo umówienie się w konkretnym miejscu. Nie wiedzieć tylko czemu link taki nie przenosi informacji o skali, tak więc jeżeli my mamy widok w dokładnej skali, nasz przyjaciel, któremu wysyłamy mapę niekoniecznie musi wiedzieć o jakie konkretnie miejsce chodzi. Jeżeli jesteśmy już przy skali, warto napomknąć, że tę możemy sobie sami ustawić w ostatnim okienku paska zadań. Niestety, funkcja ta wymaga chyba jeszcze dopracowania przez geoportal, gdyż to, co wpiszemy nie pokrywa się z  rzeczywistą skalą map rastrowych oraz z tą skalą, którą mamy na suwaku do przybliżania/oddalania. Może jest skala dostosowana do ekranu albo do czegoś zupełnie innego.  Jeżeli ktoś z was ma swoją koncepcję, chętnie dowiem się czegoś nowego w tym temacie.

Tymczasem zachęcam do korzystania z Geoportalu jako, że to chyba jedyny legalny tak rozbudowany serwis w polskim internecie o te tematyce. Co prawda wiele jeszcze zmian przed nim, ale wszystkie, mam nadzieję, będą zmianami pozytywnymi.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin