Procedury_Audytu bhp.doc

(163 KB) Pobierz
PROCEDURA PROWADZENIA AUDITU BEZPIECZEŃSTWA PRACY

PROCEDURA PROWADZENIA AUDITU BEZPIECZEŃSTWA PRACY

 

 

 

 

 

              PROCEDURA             

 

 

Wewnętrzny Audit Stanu BHP

Strona 1

Stron 10

Wydanie

Zmiana

.

Data

Data

 

 

 

Procedurę opracował:                             Procedurę sprawdził                                       Procedurę zatwierdził:

             

 

    Podpis:                                                         Podpis:                                           Podpis:

 

  Data: 27.03.2004 r.                                Data: 27.03.2004 r.               Data: 27.03.2004 r.

 

 

 

Obowiązuje od dnia: 30.01.2005 r.

 

 

 

Egzemplarz rejestrowany Nr ......... podlegający aktualizacji

przeznaczony dla ...........

 

 

 

 

 

 

              PROCEDURA             

 

 

Wewnętrzny Audit Stanu BHP

Strona 2

Stron 10

Wydanie

Zmiana

.

Data

Data

 

 

1.  CEL

1.       Celem procedury wewnętrznego auditu BHP jest zapewnienie, że:

o        wewnętrzne audity bezpieczeństwa pracy przeprowadzane są systematycznie i w sposób zaplanowany, dla określenia efektywności systemu bezpieczeństwa pracy;

o        prowadzone są działania korygujące niezgodności stwierdzone w czasie auditów.

o        Zapeniony jest rozwój systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy.

2.  ZAKRES  STOSOWANIA

-          Procedura obowiązuje obowiązuje w obszarach przedsiębiorstwa objętych systemem zarządzania bezpieczeństwem pracy

 

3.  DOKUMENTY  BAZOWE

·         PN-N-18001:1999.

·         Norma PN-N-18004:01

 

4. DEFINICJE

4.1. Audit bezpieczeństwa pracy – systematyczne i niezależne badanie, mające na celu określić, czy działania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy i ich wyniki odpowiadają zaplanowanym ustaleniom oraz czy te ustalenia są skutecznie realizowane i pozwalają na osiągnięcie wyznaczonych celów.

4.2. Audit planowy – wewnętrzny audit w przeprowadzany przedsiębiorstwie zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Prezesa Zarządu.

4.3. Audit pozaplanowy – wewnętrzny audit nie objęty harmonogramem.

4.4. Bezpieczeństwo i higiena pracy – stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.

4.5. Niezgodność – stan sprzeczny z warunkami określanymi przez normę.

4.6. Działania korygujące - działania prowadzące do usunięcia niezgodności oraz przyczyn ich powstania

 

5.  POSTĘPOWANIE

5.1. Planowanie i przygotowywanie auditu

5.1.1. Do 15 grudnia, specjalista do spraw BHP w przedsiębiorstwie opracowuje plan auditów, zawierający datę oraz komórki / obszary objęte auditem, na rok następny oraz przedstawia go do zweryfikowania i zatwierdzenia Prezesowi Przedsiębiorstwa (załącznik nr 1 – harmonogram auditów)

 

 

 

 

 

              PROCEDURA             

 

 

Wewnętrzny Audit Stanu BHP

Strona 3

Stron 10

Wydanie

Zmiana

.

Data

Data

 

 

5.1.2. Plany auditów muszą uwzględniać audity systemu bezpieczeństwa pracy oraz jeśli jest to wymagane audity procesu.

 

5.1.3. Plany auditów systemu bezpieczeństwa pracy muszą obejmować wszystkie komórki organizacyjne przedsiębiorstwa, mające wpływ na bezpieczeństwo pracy oraz uwzględniać przeprowadzenie auditu przynajmniej raz na rok w zakresie wszystkich elementów systemu bezpieczeństwa pracy występujących w tych komórkach.

.

 

5.1.4. Audity mają być planowane według standardowych „list pytań kontrolnych”, za opracowanie, których odpowiada Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W trakcie przeprowadzania auditu, dopuszczalne są także pytania spoza listy.

 

5.1.5. W uzasadnionych przypadkach Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy i z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych komórek zarządza przeprowadzenie auditu pozaplanowego. Audity pozaplanowe mogą być przeprowadzone w razie:

·         pogorszenia stanu bezpieczeństwa pracy,

·         zmian organizacyjnych,

·         konieczności potwierdzenia wdrożenia działań korygujących.

 

5.2. Personel auditujący

5.2.1. Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wyznacza, szkoli i nadaje formalne uprawnienia osobom do przeprowadzania auditów wewnętrznych i zewnętrznych u poddostawców.

 

5.2.2. W zależności od stopnia skomplikowania i złożoności auditowanego obszaru jest wyznaczona osoba lub zespół auditujący z auditorem wiodącym na czele. Wyznaczone osoby muszą być niezależne od auditowanego obszaru oraz posiadać odpowiednie doświadczenie, wiedzę i przygotowanie techniczne do przeprowadzenia auditu.

 

5.2.3. W przypadku przeprowadzania auditu przez zespół, auditor wiodący musi omówić z członkami zespołu, zakres auditu, ustalić program auditu, przydzielić zadania, koordynować zadania, rozwiązywać wszystkie problemy wynikłe w trakcie auditu oraz sporządzić raport z auditu.

 

5.2.4. Członkowie zespołu muszą przeprowadzić audit w wyznaczonym obszarze i przedstawić wnioski auditorowi wiodącemu celem ujęcia ich w raporcie z auditu.

 

 

 

 

 

              PROCEDURA             

 

 

Wewnętrzny Audit Stanu BHP

Strona 4

Stron 10

Wydanie

Zmiana

.

Data

Data

5.3. Przeprowadzanie auditu

Audit powinien być prowadzony w taki sposób, aby jego wynikiem były propozycje udoskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem. Konieczny jest aktywny współudział osób auditowanych, a w szczególności właściciela auditowanego procesu. Wnioski z auditu powinny być dokładnie przeanalizowane z właścicielem procesu, a dopiero później przedstawione Kierownictwu.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin