SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
DLA DZIECI 3 LETNICH
Temat kompleksowy:
Zimo baw się z nami
Temat zajęć:
Na saneczkach
Cel ogólny:
- Rozwijanie sprawności manualnej
- Rozumienie pojecie para
Cele operacyjne:
Dziecko:
- umie wskazać sylwety czapki, szalika
- rozumie przeznaczenie szalika i czapki
- podejmuje próby dopasowanie sylwet do pary wg . podanego wzoru
- podejmuje próbę przeliczania kompletów czapek i szalików w zakresie liczby 3 ( dzieci zdolne w zakresie liczny 8 )
- słucha i wypełnia polecenia dorosłych
- ogląda z zainteresowaniem ilustracje
- nazywa sprzęty sportów zimowych : sanki, łyżwy , narty,
- nazywa czynności : ślizganie na łyżwach, jazda na nartach, zjeżdżanie na sankach, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana
- bierze aktywny udział w zabawach
Dzieci niepełnosprawne starają się osiągnąć w/w cele w jak największym stopniu w miarę swoich możliwości
Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
-indywidualna
Metody pracy:
- słowna – rozmowa i opis
- czynna – zadania stawiane do zrealizowania dzieciom
- elementy dziecięcej matematyki E.Gruszczyk - Kolczyńskiej
Pomoce dydaktyczne
Zestawy kolorowych czapek i szalików o różnych wzorach – komplety,
Ilustracje rzeczywiste przedstawiające dzieci podczas zimowych sportów i zabaw: lepiące bałwana, ślizgające się na lodowisku, na stoku z nartami, na górce z sankami, podczas bitwy na śnieżki, napisy sprzętów sportowych do globalnego czytania: narty, sanki, łyżwy, karta pracy przedstawiająca wizerunek sanek, farby akwarelowe, klej, sznurek, tamburyno, bębenek
Przebieg:
· Ćwiczenie mowy z wykorzystaniem ilustracji. Dzieci oglądają ilustrację przypięte do tablicy przedstawiające dzieci podczas zabaw i sportów zimowych. Podejmują próby samodzielnego opowiadania zainspirowane pytaniem:, „Co widzisz na pierwszej ilustracji?” Nauczyciel ukierunkowuje odpowiedzi dzieci, aby podkreślić czynności bohaterów ilustracji: lepiące bałwana, ślizgające się na lodowisku, jazda na narach, zjeżdżanie na sankach, bitwa na śnieżki, rzucanie się śnieżkami oraz podaje nazwy przyrządów sportowych: narty, sanki, łyżwy.
· Dzieci powtarzają i sylabizują nazwy. Chętne dziecko podejmuje próbę globalnego odczytywania napisów oraz przypięcia do tablicy obok ilustracji
.
· Nauczyciel podkreśla istotę rozwoju ruchu na świeżym powietrzu oraz zabaw o charakterze sportowym o każdej porze roku.
· Ćwiczenie rozwijające spostrzegawczość „szal i czapka” – Dzieci siedzą w kole, przed nimi Nauczyciel rozkłada kilkanaście ( po jednym komplecie dla dziecka) kompletów szali i czapek wyciętych z kartonu w różnym kolorze i o różnych wzorach. Istotne by z każdego koloru i z każdego wzoru było nie więcej niż 3 komplety - ( potrzebne do następnego ćwiczenia) Dzieci podchodzą kolejno do rozsypywani i wybierają czapkę, a następnie odszukują szal do kompletu. Kompletne pary przypinamy do tablicy.
· Ćwiczenie w liczeniu w zakresie 3 – „ Pary” – Dzieci przeliczają występujące rodzaje kompletów. Dzieci zdolne przeliczają wszystkie występujące komplety szali i czapek.
· Zabawa orientacyjno porządkowa - Dzieci dobierają się parami, stają jedno za drugim i podają sobie ręce – tworzą sanki. Sanki poruszają się po sali w różnych kierunkach, w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Uderzenie w bębenek jest sygnałem do przewrócenia się na śniegu – dzieci puszczają ręce i kładą się na dywanie. Zabawa jest powtarzana kilka razy.
· Praca plastyczna „Saneczki”. Dzieci malują przestrzeń ograniczoną szablonem sanek na dowolny kolor – część drewnianą, płozy. Po wyschnięciu przyklejają fragment sznurka w miejscu rękojeści.
· Stworzenie galerii prac – omówienie wszystkich wykonanych prac, wyróżnienie najładniejszych i nagrodzenie brawami.
· Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę
...
Dodek15