Konspekt lekcji z matematyki.doc

(46 KB) Pobierz
Konspekt lekcji z matematyki

Konspekt lekcji z matematyki

 

Klasa: II

 

Prowadzące: Anna Waloryszak, Joanna Gasek, Karina Pieróg.

 

Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 50 typu 14+27. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

 

Cele ogólne:

- ćwiczenie rachunku pamięciowego;

- doskonalenie techniki dodawania i odejmowania w zakresie 50;

- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;

- pobudzenie aktywności ucznia.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- dodaje, odejmuje i porównuje liczby w zakresie 50;

- zna drzewa rosnące w lesie i parku;

- dostrzega związki i zależności w zadaniach tekstowych i wykorzystuje je do

  tworzenia nowych wersji zadań;

- pobudza swoją aktywność;

- poprawnie rozwiązuje zadania tekstowe.

 

Metody: pokaz, rozmowa, rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, praktyczne działanie.

 

Formy pracy: indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: tekst zadania, wzory działań matematycznych, obrazki z

drzewami, liście, kasztany, żołędzie, buczyna, szyszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Cel czynności

 

Rachunek pamięciowy.

 

Nauczyciel podaje ustne polecenia: Obliczcie sumę 14+27, 31+8, 2+18, obliczcie różnicę 48-12, 29-18, 36-14, porównacie liczby 11 i 17, o ile mniejsza jest liczba 11 od liczby 17, porównajcie liczby 46 i 21, o ile większa jest liczba 46 od liczby 21?

 

Uczniowie po uprzednim zgłoszeniu się odpowiadają na zadane pytanie.

 

Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 50.

 

Nawiązanie do tematu lekcji.

 

Nauczyciel zadaje pytanie Jakie drzewa spotykamy w parku?

Jakie drzewa spotykamy w lesie?

Czy drzewa te mają owoce?

Jakie to są owoce?

Nauczycielka prezentuje drzewa, liście i owoce drzew.

 

Uczniowie odpowiadają, że spotykamy drzewa iglaste: sosna, modrzew, świerk i mają szyszki oraz drzewa liściaste: dąb-żołędzie, kasztanowiec-kasztany, buk-buczyna, brzoza, topola.

 

Zachęcenie do obserwacji otaczających nas drzew, do zbierania „darów” lasu i parku.

 

Podanie treści zadania.

 

Nauczycielka odsłania napisany na tablicy tekst zadania.

W lesie Tomek zebrał 9 szyszek i 18 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.

Przeczytajcie teraz po cichu tekst. Czy uważacie, że to zadanie jest dokończone.

 

Uczniowie czytają po cichu treść zadania.

Dzieci zauważają, że w tekście nie ma postawionego pytania.

 

Rozumienie struktury zadania tekstowego.

 

Analiza tekstu i układanie pytań szczegółowych.

 

Nauczyciel razem z dziećmi czyta treść zadania.

Czego dowiadujemy się z treści zadania?

 

 

 

 

Teraz niech każdy z Was pomyśli jakie pytanie można zadać do tekstu, jak ktoś już wie, niech podniesie rękę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel wiesza na tablicy wzory działań 11+18=, 12-9=, 27+23=

(uczniowie mogą obliczać działania wykorzystując kasztany i żołędzie)

 

Uczniowie czytają z nauczycielem tekst.

 

Uczniowie mówią, że Tomek zebrał 9 szyszek i 18 żołędzi. Agata zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.

 

 

Dzieci myślą nad pytaniami, następnie zgłaszają swoje pomysły. Ile razem Tomek zebrał szyszek i żołędzi

Ile razem Agata zebrała szyszek i żołędzi?

Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą

Kto zebrał więcej szyszek?

Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą?

O ile mniej szyszek zebrał Tomek?

Kto zebrał więcej żołędzi?

O ile więcej żołędzi zebrał Tomek

Ile razem zebrali szyszek i żołędzi?

Uczniowie układają pytania do podanych działań i podają ich wyniki.

Uczniowie układają działania do pytań.

 

Analiza zadania. Wyszukiwanie danych i niewiadomych.

Uczeń potrafi skonstruować pytania.

 

Zabawa „Co by było, gdyby…?”

 

Nauczyciel zmienia treść zadania. Powiedzcie, co by było, gdyby Tomek zebrał 6 szyszek i 18 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.

 

 

Dzieci układają pytania, równania i wyniki działań do zmienionej treści.

Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą?

Kto zebrał więcej szyszek?

Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą?

O ile mniej szyszek zebrał Tomek?

O ile więcej żołędzi zebrał Tomek?

Następnie dzieci same wprowadzają zmiany do treści zadania, układają pytania i równania np. W lesie Tomek zebrał 9 szyszek i 15 żołędzi, Agata w parku zebrała 11 żołędzi i 12 szyszek.

Ile razem szyszek zebrał Tomek z Agatą?

Kto zebrał więcej szyszek?

Ile razem żołędzi zebrał Tomek z Agatą?

O ile więcej szyszek zebrał Tomek?

 

 

Uczeń wprowadza zmiany do tekstu zadania.

Przerwa śródlekcyjna

Stańcie obok ławki. Podnosimy ręce do góry- tak jak byśmy chcieli dotknąć sufitu, opuszczamy ręce x4. Teraz „wkręcamy żarówki”. Siadamy do ławki, nasze paluszki chodzą po ławce do góry i na dół, a prawą stronę i w lewą-tak jak byśmy grali na pianinie.

Uczniowie wykonują ćwiczenia.

 

 

Podsumowanie lekcji.

 

Teraz niech każdy z was zapisze treść zadania w zeszycie, wybierze jedno pytanie i dobierze do niego odpowiedni wzór działania.

W domu sprawdzicie czy dobrze zapisaliście równanie i obliczycie je.

 

Uczniowie zapisują w zeszycie treść zadania, pytanie i wzór działania.

 

Pisanie treści zadania i pytania.

Dobieranie i zapisanie wzoru działania w zeszycie.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin