Prawo uproszczenia systemu językowego.doc

(30 KB) Pobierz

PRAWO UPROSZCZENIA SYSTEMU JĘZYKOWEGO

Drugie z praw ewolucji języka i mówienia sformułowanych przez Irenę Bajerową w tekście pt.: Próba sformułowania kilku praw ewolucji języka (na materiałach historii polskiego języka literackiego)[w:] Biuletynie PTJ XXIII, s. 125-142.

 

Prawo uproszczenia systemu językowego- zmiany, które mają na celu podniesienie ekonomiczności odbioru językowego. Prawo to jest równoznaczne z podniesieniem ekonomiczności języka, uproszczenie może dokonywać się w dwojaki sposób:

 

a)      jeżeli dany symbol kodu jest zbędny, zostaje z niego usunięty, np. zanikanie takich wyrazów jak opończa, radło, pręgierz, ginących równolegle z ustępowaniem desygnatów.

b)      jeżeli dany symbol kodu jest zbyt szczegółowy, zostaje zamieniony na ogólniejszy.

System językowy jest tym ekonomiczniejszy, im mniej symboli zawiera. Uproszczenie polega na usuwaniu zbędnych symboli. Zbędne symbole powodują obciążenie kodu dlatego powinny być z niego usunięte. Specjalnym przypadkiem jest usuwanie nadmiaru i zastąpienie dwu  (lub więcej) symboli kodu przez jeden symbol. Zdarzają się jednak skomplikowane wypadki, gdy w tej samej funkcji występuje równocześnie inny symbol, dlatego system musi ulec uproszczeniu. Oczywiście przez pewien czas muszą współistnieć dwie formy w tej samej funkcji, ale z czasem jedna z nich zwycięża, a pozostała zostaje wyparta.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin