Opis zawodu_Wizażystka.doc

(57 KB) Pobierz
Wizażystka

1

 

Wizażystka

 

Kod klasyfikacji: 514108

Rozdział klasyfikacji: Gastronomia, hotelarstwo i usługi domowe

Klasa klasyfikacji: Fryzjerstwo i inne usługi osobiste

 

Zadania i czynności

Wizażystka jest odpowiedzialna za wykonanie artystycznego makijażu twarzy dostosowanego do typu urody klienta, często z uwzględnieniem sytuacji, w której klient pragnie się znaleźć.

Określenie wizażystka pojawiło się w naszym słowniku stosunkowo niedawno i pochodzi od francuskiego słowa visage - twarz, oblicze.  Sposób w jaki zostanie wykonany makijaż wpływa na to jak prezentuje się klient. Poszczególne elementy wizerunku, na który składają się strój, makijaż, fryzura, zachowanie, cechy osobowościowe, tryb życia a także środowisko, w którym funkcjonuje klient np. praca zawodowa, muszą pozostawać ze sobą w harmonii. Dlatego wykonanie makijażu musi uwzględniać wszystkie te elementy.

Odpowiedni wygląd można uzyskać  między innymi  wykonując taki makijaż, który podkreśli walory urody, zatuszuje mankamenty, nada twarzy pożądany wyraz. Wykonanie takiego zadania wymaga profesjonalnego przygotowania i odpowiednich umiejętności.

Wizażystka rozpoczyna pracę od  zebrania informacji o tym na jaką okazję klient wybiera makijaż, jaką jest osobą, jakich używa kosmetyków na co dzień, czy jest uczulony. Wstępna rozmowa dostarcza informacji niezbędnych do kontynuowania pracy, jest także elementem tworzenia się atmosfery zaufania ważnej w tym zawodzie. Następnie dokonuje szczegółowej analizy kolorystycznej typu urody, rysów twarzy, jej charakterystycznych cech, rodzaju cery, wad skóry twarzy a także osobowości klienta, w celu wykonania odpowiedniego makijażu. Wyobrażenie efektu jaki pragnie uzyskać jest niewątpliwie ważnym elementem dobrego wykonania pracy.

Wizażystka pracuje rękami. Używając wacików, pędzli, gąbek lub palców, nanosi na twarz poszczególne kosmetyki. Znajomość kosmetyków i ich walorów  ma w tym zawodzie duże znaczenie. Najpierw przygotowuje odpowiedni podkład, na który nanosi tzw. kosmetyki kolorowe. Używa podkładów przyciemniających lub rozjaśniających cerę. Dobiera rodzaj pudru (płynny, w piance, w paście) i odpowiedni jego odcień. Wykonuje makijaż policzków, oczu, brwi, ust, stosując ołówki, konturówki, cienie do powiek, tusze do rzęs, sztuczne rzęsy, pomadki do ust. Odpowiednimi kolorami podkreśla i wydobywa naturalne walory urody, uwypukla je bądź maskuje. Maskowanie wymaga tuszowania wad skóry twarzy takich jak: wygładzanie cery, likwidowanie sińców pod oczami. przebarwień, plam, blizn, popękanych naczynek krwionośnych. Dla uzyskania pożądanych efektów posługuje się sposobami malarskimi.

Wizażystka uwzględnia sytuację i warunki, w których będzie przebywał klient oraz jego cechy indywidualne tak, aby dopasowując do siebie obie te kwestie, klient czuł się dobrze. Nie jest to wcale łatwe. Każdy klient, każda twarz będzie nowym, artystycznym wyzwaniem.

Usługa w zakresie wizażu obejmuje podkreślanie urody, kamuflaż, metamorfozę oraz wydobywanie niektórych cech  takich jak: tajemniczość, niewinność, seksapil.

 

dostosowując makijaż do różnych wymagań wykonuje się:

-               makijaż naturalny

-               makijaż okolicznościowy (śluby, bale, przyjęcia, bankiety, studniówki, różne imprezy)

-               makijaż do sesji zdjęciowych

-               makijaż do pokazów mody

-               makijaż ekstrawagancki, awangardowy, techno, szokujący.

 

Po zakończeniu makijażu wizażystka może doradzić klientce dobór kosmetyków określonych firm, fryzurę i kolor włosów odpowiedni do typu urody, barwy strojów, jakie powinna preferować a jakich zdecydowanie unikać. Wymaga to stałego śledzenia trendów w kosmetologii: nowych sposobów i technik malowania twarzy,  rodzajów kosmetyków itp. Twórcza postawa wobec tego zawodu może zaowocować opracowywaniem nowych autorskich wzorów makijażu.

Wizażystka pracuje samodzielnie. Musi umieć przeprowadzić wywiad z klientem na temat jego przyzwyczajeń i oczekiwań, musi samodzielnie podjąć decyzję co do kolejności i sposobów wykonania pracy. Odpowiada za stworzenie przyjaznej atmosfery i za komfort klienta.

Wymagania co do efektów, jakie ma uzyskać wizażystka po wykonaniu makijażu artystycznego mogą być określone przez osoby,  z którymi wizażystka współpracuje. Może to być fotograf, kreator mody, reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, charakteryzator, stylista. Wówczas, chociaż praca wizażystki ma charakter indywidualny, musi ona uwzględnić uwagi, sugestie i propozycje tak,  aby wykonana praca była dla wszystkich satysfakcjonująca.

 

Środowisko pracy

materialne środowisko pracy

Wykonanie makijażu artystycznego wymaga szerokiej gamy różnorodnych kosmetyków. W świecie istnieje bardzo wiele firm kosmetycznych, które prześcigają się między sobą w tworzeniu coraz to nowych produktów. Konkurencja ta, a także potrzeba pozyskiwania klientów, którzy byliby zainteresowani nowo produkowanymi kosmetykami wpłynęła na powstanie zawodu wizażystki.

Firmy kosmetyczne zatrudniają osoby zainteresowane tą dziedziną. Szkolą je zarówno w zakresie wiedzy na temat kosmetyków jak również umiejętności wykonywania makijażu. Przeszkolone wizażystki w różny sposób przyczyniają się do zainteresowania konsumentów kosmetykami firmy. Organizują pokazy makijażu w dużych punktach sprzedaży. Zajmują się sprzedażą bezpośrednią, często połączoną z instruktażem wykonywania makijażu. Wykonują makijaż modelkom reklamującym kosmetyki w folderach, mediach i podczas pokazów.

Praca wizażystki może odbywać się w różnych miejscach. Jej warsztat pracy to dość ciężka walizka, w której znajdują się wszystkie środki potrzebne do wykonania makijażu. Miejscem wykonywania pracy mogą być różne środowiska np. dom klienta bądź zakład pracy, plan filmowy czy telewizyjny, studio, a nawet plener. Wiąże się to z przebywaniem w różnych miejscach i wymaga niejednokrotnego przemieszczania się. Największym obciążeniem w tej pracy jest wymuszona pozycja ciała a przede wszystkim schylanie się, co niekorzystnie wpływa na układ kostny i kręgosłup. Pozycja stojąca może u niektórych osób powodować schorzenia kończyn dolnych jak np. żylaki, płaskostopie.

Inaczej wygląda praca w zakładzie kosmetycznym, gabinecie czy salonie wizażu. Komfort pracy znacznie poprawia właściwy fotel dla klienta, mogący zmieniać swoją wysokość, dobre jakościowo lustro oraz właściwe oświetlenie

 

warunki społeczne

Wizażystka wykonuje pracę indywidualnie i samodzielnie. Sama przygotowuje stanowisko pracy oraz decyduje o zastosowaniu techniki i metody pracy. Dobrze wykonany makijaż jest rodzajem dzieła artystycznego, wymagającego skupienia, stworzenia wizji i skutecznej realizacji.  Mimo to zasadniczą cechą tego zawodu jest stały kontakt z ludźmi. Każdy klient wymaga indywidualnego podejścia, rozmowy, porady. Kontakt ten jest istotny dla obu stron. Wizażystka może zrealizować oczekiwania klienta, może też wpłynąć na zmiany tych oczekiwań podkreślając najlepsze z artystycznego punktu widzenia walory twarzy. Rozumiejąc wymagania klienta może jednocześnie kształtować jego potrzeby.

Wizażystka współpracując z twórcami filmowymi, telewizyjnymi, teatralnymi, twórcami pokazów mody, charakteryzatorami; musi umieć wsłuchać się w ich oczekiwania, jednakże sama również może twórczo uczestniczyć w przygotowywaniu wizerunku modeli.

 

warunki organizacyjne

Wizażystka nie ma normowanego czasu pracy. Pracuje w różnych godzinach, w dni robocze i dni ustawowo wolne od pracy. Czas pracy jest uzależniony od wiedzy, wprawy i doświadczenia wizażystki, a także od warunków, w których wykonuje pracę. Czas wykonania jednego makijażu może trwać średnio od kilkudziesięciu minut do 2 godzin. Praca może odbywać się o różnych porach dnia a nawet nocy jeżeli wykonanie usługi będzie wymagać takiego terminu.

Wizażystka pracująca poza gabinetem kosmetycznym często musi się przemieszczać co wymaga dobrej organizacji czasu i planowania. Największe obciążenie pracą wiąże się z popularnymi świętami, uroczystościami, kiedy zapotrzebowanie na „piękny wygląd” bardzo wzrasta.

Zasadniczo praca wizażystki odbywa się bez nadzoru zwierzchników oraz poza zależnością organizacyjną. Jednakże wówczas, gdy zatrudniana jest w ramach etatu (np. telewizja, teatr), podlega standardowym regułom pracowniczym.

Specyficznego nadzoru na bieżąco dokonuje klient, który kontroluje efekty pracy wizażystki i w razie niezadowolenia może to okazać. Dlatego czasami wizażystki proponują swoim klientom makijaż próbny, który zapobiega późniejszym nieporozumieniom. Etyczną i moralną odpowiedzialność wobec klienta za jakość  wykonanego  makijażu ponosi sama wizażystka.

Chociaż nie jest to zawód wymagający specjalnego stroju, to duże znaczenie ma prezencja i schludność. Z tego względu wizażystka powinna zadbać o estetykę własnego stroju i makijażu.

 

Wymagania psychologiczne

Ze względu na główny cel pracy wizażystki jakim jest zadowolenie klienta, cechą niezbędną w tym zawodzie jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Wizażystka musi dbać o dobre samopoczucie klientów. Powinna mieć coś z psychologa, który chętnie wysłucha i chętnie nawiąże rozmowę. Życzliwość i umiejętność postępowania z ludźmi, takt i wyrozumiałość  są ważnymi atutami w tej pracy.

Nie należy ulegać nastrojom klienta, który może demonstrować niecierpliwość, nieufność, podejrzliwość. Wizażystka powinna być osobą pogodną, o łagodnym usposobieniu, która stworzy miłą atmosferę sprzyjającą relaksacji i rozluźnieniu klienta.

Równie istotne w tym zawodzie są uzdolnienia plastyczne. Wizażystka musi być osobą twórczą, obdarzoną wyobraźnią. Musi znać techniki  malarskie, pozwalające na uzyskanie zamierzonego efektu. Niezwykle cenna jest spostrzegawczość, dobre rozróżnianie barw oraz ich odcieni. Materią podlegającą zabiegom malarskim jest człowiek i jego bezcenna twarz. Toteż możliwość eksperymentowania lub liczne poprawki nie wchodzą w rachubę.

Cenna jest zatem dobra koordynacja wzrokowo - ruchowa czyli współdziałanie narządu wzroku i ruchu co pozwala na precyzyjne wykonanie makijażu.

Istotna jest wysoka sprawność manualna, zręczność rąk i palców, którymi wizażystka posługuje się jak narzędziami.

Wizażystkę powinna cechować cierpliwość oraz umiejętność skupiania się na wykonywanej pracy, przy jednoczesnym utrzymaniu słownego kontaktu z klientem. Jest to podzielność uwagi, dzięki której istnieje szansa na dobre wykonanie pracy i towarzyszenie klientowi np. poprzez słuchanie go, informowanie, wyjaśnianie.

Samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji to atuty profesjonalizmu, którego oczekuje każdy klient. Cechą pożądaną jest gotowość do ciągłego uczenia się, wychwytywanie nowości kosmetycznych pojawiających się na rynku, orientowanie się w aktualnych trendach mody

 

Wymagania fizyczne i zdrowotne

Praca wizażystki określana jest w kategorii obciążenia fizycznego za pracę lekką. Wymogiem zawodu jest jednak dobre zdrowie ogólne.

Duże znaczenie dla powodzenia w zawodzie ma sprawność układu kostno - stawowego, sprawność narządu wzroku oraz zmysł dotyku.

Pracę w zawodzie eliminują następujące schorzenia: choroby ograniczające sprawność manualną, daltonizm, wady wzroku nie dające się korygować, głuchota, zaburzenia równowagi, alergia na kosmetyki, nosicielstwo chorób zakaźnych.

Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu  są też problemy z kręgosłupem, żylaki, płaskostopie oraz choroby skóry rąk.

Bezwzględnym warunkiem pracy w zawodzie jest wysoka higiena osobista. ¦wieży oddech, zapobieganie poceniu się, nieskazitelnie czyste ręce są warunkiem wykonywania tego zawodu, tak aby klient bez obawy poddał się zabiegom wizażystki.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie

Osoba pragnąca podjąć pracę w tym zawodzie powinna posiadać wykształcenie średnie. Naukę wizażu proponują policealne szkoły publiczne i niepubliczne.

Organizowane są też kursy i szkolenia specjalistyczne oraz warsztaty. Większość szkół proponuje naukę systemem zaocznym.

Najczęściej proponowana oferta kształcenia obejmuje nie sam zawód wizażystki, lecz połączenie zawodów wizażystka - stylistka. Niektóre ośrodki proponują dwustopniowe szkolenie. Propozycje szkoleniowe są bardzo różne zarówno w odniesieniu do programu jak i czasu trwania szkolenia - od trzech dni do dwóch lat. Podejmując decyzję o wyborze drogi kształcenia w tym zawodzie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy zależy mi na przygotowaniu zawodowym, czy decyduję się na szkolenie na własny użytek. Najczęściej w zawodzie pracują kobiety, ale nie jest to wymóg bezwzględny.

 

Możliwości awansu w hierarchii zawodowej

Zasadniczo w zawodzie wizażystki nie można awansować na wyższy poziom w hierarchii, lecz można wskazać na możliwości rozszerzenia kompetencji o umiejętności w zawodach pokrewnych.

Pewną formą awansu jest ukończenie szkoły, która ma dobrą pozycję na rynku, bądź wskazanie na współpracę z osobą, która cieszy się uznaniem wśród profesjonalistów. Awansem może być też otwarcie własnego salonu usługowego i pozyskanie klientów. Swoją pozycję na rynku zawodowym można wzmacniać uczestnictwem w licznych konkursach i mistrzostwach  makijażu w kraju i za granicą.

 

Możliwości podjęcia pracy przez dorosłych

W zawodzie wizażystki mogą podjąć pracę osoby starsze pod warunkiem, że posiadają odpowiednie kwalifikacje, warunki zdrowotne oraz predyspozycje wymagane w tym zawodzie.

 

Polecana literatura

E. Klensch, Styl to Ty, Wydawnictwo Thilip Wilson Warszawa 1998

E. M. Kub, S. Sedlmater, Stylizacja twarzy, Diogenes, Warszawa 2001, G.W. Bertelsmann

C. Menner, R. von Samson, Makijaż idealny, Wydawnictwo Amber-J. Wolewicz, Warszawa 1999

L. Meredith, Makijaż i jego magia, Warszawski Dom Wydawniczy 1995

 


Źródło danych: Przewodnik Po Zawodach, wyd. II, MPiPS

Zgłoś jeśli naruszono regulamin