Or_Robotnik budowlany2.doc

(273 KB) Pobierz

1

 

                                                                                                  Pieczęć nagłówkowa pracodawcy

 

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKU

ROBOTNIK BUDOWLANY

 

PODSTAWA PRAWNA

1.         Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 98r. nr 21, poz.94)

2.         Rozp. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 03r. nr 169, poz. 1650)

3.         Polska Norma „System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego”.

4.         Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (t.j. z 03r. nr 207, poz.2016)

5.         Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki społecznej z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 03r. nr 21, poz. 180)

6.         Rozp. Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998r. w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz. U. nr 115, poz. 744)

7.         Rozp. Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych .... (Dz. U. nr 132, poz. 115)

8.         Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 stycznia 2003r. w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. nr 36, poz. 314)

9.         Ustawa z dnia 11 stycznia 2001r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. nr 11, poz. 84)

10.      Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 lipca 2002r. w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego (Dz. U. nr 140, poz. 1171)

11.      Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 2003r. w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (Dz. U. nr 171, poz. 1666)

12.      Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 2003r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych (Dz. U. nr 173, poz. 1679)

13.      Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2003r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz. U. nr 199, poz. 1948)

 

PODSTAWOWE POJĘCIA I DEFINICJE

Stanowisko pracy – przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik wykonuje pracę.

Miejsce pracy – miejsce wyznaczone przez pracodawcę, do którego pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy.

Awaria – zdarzenie powstałe w wyniku niekontrolowanego rozwoju sytuacji w czasie eksploatacji materiałów, urządzeń lub instalacji, prowadzące do powstania natychmiast lub z opóźnieniem, na terenie organizacji lub poza jej terenem, poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i/lub środowiska, takie jak: duża emisja substancji szkodliwych lub niebezpiecznych, pożar, wybuch itp.

Narażenie – ekspozycja, podleganie oddziaływaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych.

Ryzyko – kombinacja częstości lub prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia.

Ocena ryzyka – proces analizowania ryzyka i wyznaczania dopuszczalności ryzyka.

Ryzyko zawodowe - prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Środki ochrony – środki ochrony zbiorowej, środki ochrony indywidualnej lub inne środki (techniczne lub organizacyjne) stosowane w celu ograniczenia ryzyka zawodowego.

Zagrożenie – stan środowiska pracy mogący spowodować wypadek lub chorobę.

 

WSTĘP

Zapewnienie bezpiecznego wykonywania pracy w zakładach pracy jest w Polsce usankcjonowana prawnie. Zgodnie z artykułem nr 226 znowelizowanego Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywanymi czynnościami, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami w środowisku pracy.

Ryzyko zawodowe zgodnie z § 2 pkt. 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa pracy jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodującą straty, a w szczególności wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Przeprowadzona ocena ryzyka stanowi podstawę do zastosowania przez pracodawcę organizacji pracy i stworzenia stanowisk pracy zabezpieczających pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi, oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

 

 

PROCEDURY OCENY RYZYKA

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku ROBOTNIK BUDOWLANY została przeprowadzona w oparciu o wymagania polskiej normy PN-N-18002. Zgodnie z normą  PN-N-18002 przebieg oceny ryzyka składa się z powiązanych ze sobą etapów:

Etap 1.

Nazwa i opis stanowiska; wymogi dla pomieszczenia i danego stanowiska pracy wynikające z przepisów, rodzaj wykonywanej pracy.

 

 

Etap 3.

Oszacowanie ryzyka zawodowego dla danego stanowiska.

Etap 2.

Identyfikacja zagrożeń dla danego stanowiska.

Etap 5.

Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonej oceny.

(Opracowanie działań korygujących lub zapobiegawczych)

Etap 4.

Wyznaczenie dopuszczalności ryzyka zawodowego.

             

Pierwszym etapem w przeprowadzonej ocenie było zebranie informacji dotyczących:

-       charakterystyki stanowiska pracy (lokalizacja, realizowane zadania),

-       charakterystyki osób pracujących na stanowisku ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży, młodocianych, osób niepełnosprawnych,

-       wykonywanych czynności , oraz czasu ich wykonywania,

-       źródeł zidentyfikowanych zagrożeń, możliwych skutków zagrożeń, stosowania środków ochronnych,

-       występowania chorób zawodowych, wypadków, itp. na analizowanym stanowisku.

Drugi etap w analizie ryzyka obejmował identyfikację zagrożeń:

-       określenie czynników szkodliwych i niebezpiecznych występujących na stanowisku pracy.

-       określenie wartości czynników szkodliwych i niebezpiecznych.

-       ustalenie czasu lub częstotliwości ekspozycji pracownika na zagrożenie, określenie liczby osób narażonych.

-       Dla prawidłowego określenia zagrożeń związanych z występowaniem czynników szkodliwych ustalono listę tych czynników i zebrano niezbędne dane o ich właściwościach. Równolegle z identyfikacją zagrożeń prowadzono wstępną ocenę ich potencjalnych skutków. Przy ocenie tej skoncentrowano się na najistotniejszych zagrożeniach mogących być przyczyną poważnych urazów lub chorób zawodowych.

Etap trzeci w ocenie ryzyka polegał na oszacowaniu ryzyka. Obejmował on przyporządkowanie miar poszczególnym elementom ryzyka, prawdopodobieństwu urazu i ciężkości urazu, lub pogorszenia się stanu zdrowia (skutków) wg tabeli.

             

 

Prawdopodobieństwo

Ciężkość następstw

mała

średnia

Duża

małoprawdopodobne

 

małe

 

małe

 

średnie

prawdopodobne

 

małe

 

średnie

 

duże

wysoceprawdopodobne

 

średnie

 

duże

 

duże

 

Ciężkość następstw

-       Mała: „urazy i choroby, które nie powodują długotrwałych dolegliwości i absencji w pracy. Są to czasowe pogorszenia stanu zdrowia, takie jak niewielkie stłuczenia, zranienia, podrażnienia oczu, objawy niewielkiego zatrucia, bóle głowy, itp.”.

-       Średnia: „urazy i choroby, które powodują niewielkie, ale długotrwałe, lub nawracające okresowo dolegliwości i są związane z krótkimi okresami absencji. Są to np. zranienia, oparzenia II-stopnia na niewielkiej powierzchni ciała, alergie skórne, nieskomplikowane złamania, zespoły przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego (np. zapalenie ścięgna)”.

-       Duża: „urazy i choroby, które powodują ciężkie i stałe dolegliwości, lub śmierć. Są to np. oparzenia III stopnia, oparzenia II stopnia dużej powierzchni ciała, amputacje, skomplikowane złamania z następową dysfunkcją, choroby nowotworowe, toksyczne uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego w wyniku narażenia na czynniki chemiczne, zespół wibracyjny, zawodowe uszkodzenia słuchu, astma, zaćma”.

Prawdopodobieństwo urazu

-       Mało prawdopodobne: zalicza się te następstwa zagrożeń, które nie powinny nastąpić podczas całego okresu aktywności zawodowej pracownika.

-       Prawdopodobne: mogą wystąpić nie więcej niż kilkakrotnie w ciągu okresu aktywności zawodowej pracownika.

-       Wysoce prawdopodobne: mogą wystąpić wielokrotnie podczas aktywności zawodowej pracownika.

Po oszacowaniu ryzyka wyznaczona została jego dopuszczalność (etap czwarty). Znając wartość ryzyka (duże, średnie, małe) stwierdzono czy jest ono dopuszczalne, czy niedopuszczalne i na podstawie tego określono niezbędne działania dotyczące organizacji ocenianego stanowiska pracy.

OSZACOWANIE RYZYKA ZAWODOWEGO

DOPUSZCZALNOŚĆ RYZYKA ZAWODOWEGO

NIEZBĘDNE DZIAŁANIA

Duże

niedopuszczalne

(nie akceptowalne)

Jeżeli ryzyko zawodowe związane jest z pracą już wykonywaną, działania w celu jego zmniejszenia należy podjąć natychmiast. Planowana praca nie może być rozpoczęta do czasu zmniejszenia ryzyka zawodowego do poziomu dopuszczalnego.

Średnie

dopuszczalne

(akceptowalne i pomijalne)

Zaleca się zaplanowanie i podjęcie działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zawodowego.

Małe

Konieczne jest zapewnienie, że ryzyko zawodowe pozostaje co najwyżej na tym samym poziomie.

 

Ostatnim etapem w przeprowadzonej analizie ryzyka zawodowego to działania korygujące. W przypadku wyznaczenia ryzyka na poziomie niedopuszczalnym zaproponowane zostają działania redukujących ryzyko do poziomu dopuszczalnego. Działania takie dokonywane są poprzez:

-       opracowanie szczegółowych procedur bezpiecznego wykonywania poszczególnych czynności pomimo zagrożenia,

-       zapewnienie pracownikom specjalnej wiedzy, umiejętności, oraz sprzętu pozwalającego na bezpieczne wykonanie czynności. 

 

WYMAGANIA  OGÓLNE TERENU BUDOWY

1.         Ogrodzenie terenu, wyznaczenie stref niebezpiecznych i ich oznakowanie.

2.         Przygotowanie dróg transportowych i przejść dla pieszych,

3.         Doprowadzenie mediów, tj. Energii elektrycznej i wody.

4.         Odprowadzenie ścieków (lub ich utylizacji).

5.         Urządzenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz socjalnych (szatnie, umywalnie, jadalnie, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin