Pavone Chris - Kobieta, ktorej nikt nie znal.rtf

(986 KB) Pobierz
Kobieta, kt?rej nikt nie zna?

              Plik jest zabezpieczony znakiem wodnym

              CHRIS PAVONE

 

              KOBIETA, KTÓREJ
NIKT NIE ZNAŁ

 


              Tytuł oryginału: The Expats

 

              Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz/PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

 

              Redaktor prowadzący: Małgorzata Burakiewicz

 

              Redakcja techniczna: Zbigniew Katafiasz

 

              Konwersja do formatu elektronicznego: Robert Fritzkowski

 

              Korekta: Ewa Orzeszek-Szmytko

 

              Zdjęcie na okładce

 

              © InnervisionArt/Shutterstock

 

              © 2012 by Chris Pavone. By arrangement with the author.

 

              All rights reserved

 

              © for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2013

 

              © for the Polish translation by Jędrzej Polak

 

              ISBN 978-83-7758-415-6

 

              Warszawskie Wydawnictwo Literackie

 

              MUZA SA

 

              Warszawa 2013

 

              Wydanie 1

 


              Dla moich małych ekspatów, Sama i Alexa

 


Prawda jest piękna, bez wątpienia; podobnie zresztą jak kłamstwa.Ralph Waldo EmersonJedynym urokiem małżeństwa jest to, że czyni życie w kłamstwie absolutnie koniecznym dla obu stron.Oscar Wilde
              Preludium

 

              Dziś, 10:52, Paryż

 

              – Kate?

              Kate przypatruje się przez szybę sklepowej witrynie wypełnionej poduchami, obrusami i zasłonami w szarobrązowych, czekoladowych i ciemnozielonych kolorach. Ta paleta zastąpiła zeszłotygodniowe pastele. Zmieniła się pora roku, ot tak.

              Odwraca się od okna ku kobiecie stojącej obok niej na wąskim skrawku chodnika rue Jacob. Kim ona jest?

              – O mój Boże, Kate! Czy to ty? – Głos brzmi znajomo. Ale głos to za mało.

              Zapomniała już, czego bez przekonania wypatrywała w tej witrynie. Jakiegoś materiału. Zasłon do łazienki dla gości? Czegoś frywolnego.

              Zapina pasek przeciwdeszczowego prochowca w geście samoobrony. Rano, po drodze do szkoły, padało, mgła unosiła się znad Sekwany, a twarde obcasy skórzanych botków stukały po mokrym bruku. Ciągle chodzi w lekkim trenczu, z kieszeni wystaje złożona „Herald Tribune” z krzyżówkami; głowiła się nad nimi w kawiarni obok szkoły, gdzie jada najczęściej śniadania razem z innymi zagranicznymi mamami.

              Ta kobieta nie jest jedną z nich.

              Ta kobieta nosi okulary przeciwsłoneczne zakrywające jej połowę czoła, część policzków i całe oczy. Nie ma sposobu, by rozpoznać osobę ukrywającą się za czarnym plastikiem ze złocistym logo. Dosyć krótkie kasztanowe włosy są mocno ściągnięte z tyłu głowy i przewiązane jedwabną apaszką. Wysoka i wysportowana, choć pełna w biodrach, ma ładny biust, jest ponętna. Jej skóra lśni zdrową, prawdopodobnie naturalną opalenizną, jakby spędzała dużo czasu na dworze, grając w tenisa albo uprawiając ogródek. Nie jest ciemnobrązową frytką jak wiele Francuzek, które lubią sztuczną opaleniznę produkowaną przez ultrafioletowe promieniowanie lamp instalowanych w przypominających trumny łożach.

              Ubiór tej kobiety – choć jej spodnie nie są w zasadzie bryczesami, a wierzchnie okrycie fraczkiem – przypomina strój jeździecki. Kate rozpoznaje żakiet w kratę, widziała go na wystawie nieprzyzwoicie drogiego butiku nieopodal – całkiem nowego butiku, który pojawił się w miejsce ulubionej miejscowej księgarni, co, jak twierdzili miejscowi, oznacza koniec Faubourg St-Germain, jakie znali i kochali. Ale miłość do książek miała raczej abstrakcyjny wymiar i księgarnia świeciła przeważnie pustkami, natomiast nowy butik był niemal zawsze oblegany, i to nie tylko przez teksańskie żony, japońskich biznesmenów i noworuskich zbirów płacących gotówką w postaci świeżo wypranych, nieskazitelnych zwitków banknotów za sterty koszul, zwoje szali i naręcza torebek, ale także przez zasobnych mieszkańców dzielnicy. Tutaj nie ma biedy.

              Ta kobieta? Uśmiecha się. Ma idealnie równe, oślepiająco białe zęby. To znajomy uśmiech, podobnie zresztą jak głos. Ale Kate musi zobaczyć oczy, by potwierdzić swe najgorsze przypuszczenia.

              Są na rynku fabrycznie nowe południowokoreańskie auta, które kosztują mniej od tego żakietu w kratę. Kate jest ubrana całkiem nieźle, w niezbyt wyzywającym stylu preferowanym przez kobiety jej pokroju. Ta kobieta stosuje zupełnie inne reguły.

              Ta kobieta jest Amerykanką, ale mówi bez wyraźnego regionalnego akcentu. Mogła się urodzić gdziekolwiek. Może być kimkolwiek.

              – To ja – mówi, zdejmując okulary. Wreszcie.

              Kate instynktownie cofa się o krok, potykając się o pokryty sadzą szary kamień u podstawy kamienicy. Metalowe okucie torebki uderza niepokojąco w sklepową szybę.

              Kate bezgłośnie otwiera usta.

              Myśli najpierw o dzieciach i natychmiast ogarnia ją całkiem zrozumiały atak paniki. Istota bycia matką: natychmiastowy strach w trosce o dzieci, zawsze. Dexter nigdy poważnie nie wziął pod uwagę tej części planu – dojmującej trwogi, niedającego się opanować przerażenia, kiedy w grę wchodzą dzieci.

              Ta kobieta ukrywała twarz za okularami, a jej włosy mają teraz zupełnie inny kolor i są całkiem inaczej obcięte. Skóra jest o odcień ciemniejsza niż kiedyś, przybyło jej jakieś pięć kilogramów. Wygląda inaczej. Mimo to Kate jest zdumiona, że nie poznała jej natychmiast, po pierwszej wypowiedzianej przez nią sylabie. Teraz już wie dlaczego. Nie chciała jej rozpoznać.

              – O mój Boże… – wyrywa się jej z gardła.

              Biegnie myślami ulicą, skręca za róg, wpada przez ciężką, pomalowaną na czerwono bramę pod zawsze wietrzną wiatę, a stamtąd na okolony kolumnadą dziedziniec i do wyłożonej marmurową posadzką sieni, w górę mosiężną klatką windy do kanarkowego holu z osiemnastowieczną ryciną w złotych ramach.

              Ta kobieta rozkłada szeroko ręce. Zaprasza ją do serdecznego amerykańskiego uścisku.

              Pędem na drugi koniec korytarza do wyłożonego boazerią biura z widokiem ponad dachami na wieżę Eiffla. Ozdobny mosiężny klucz otwiera dolną szufladę starego biurka.

              Dlaczego nie paść jej w ramiona? Są przecież starymi przyjaciółkami. W pewnym sensie. Jeśli ktoś je obserwuje, nieuściskanie przyjaciółki może wydać się podejrzane. A może podejrzany byłby uścisk?

              Nie potrzebowała wiele, by dojść do wniosku, że ktoś je obserwuje. Zawsze tak było przez cały czas. Dopiero kilka miesięcy temu Kate nabrała przekonania, że prowadzi normalne, całkowicie wolne od nadzoru życie.

              W środku szuflady stalowa kasetka o podwójnych ścianach.

              – Co za niespodzianka! – mówi Kate. To prawda, ale i nieprawda.

              W środku kasetki cztery paszporty: nowa tożsamość dla całej rodziny. I gruby zwitek gotówki ściągnięty gumową opaską. Euro o dużych nominałach, brytyjskie funty i amerykańskie dolary – nowe nieskazitelne banknoty, jej własna wersja wypranej forsy.

              – Jak miło cię widzieć.

              I owinięta w irchową ściereczkę beretta 92FS, którą kupiła od tego szkockiego alfonsa w Amsterdamie.


              CZĘŚĆ I

 


              1

 

              Dwa lata wcześniej, Waszyngton

 

              – Luksemburg?

              – Tak.

              – Luksemburg?

              – Owszem.

              Katherine nie wiedziała, jak na to zareagować. Zdecydowała się więc na oczekiwaną odpowiedź – obronę przez ignorancję.

              – Gdzie leży Luksemburg?

              Zadając to głupie pytanie, żałowała już sposobu, w jaki postanowiła się bronić.

              – W zachodniej Europie.

              – Chodziło mi o to, czy leży w Niemczech… – Odwróciła wzrok od Dextera, była zawstydzona pułapką, którą sama na siebie zastawiła. – Czy może w Szwajcarii?

              Dexter obrzucił ją beznamiętnym spojrzeniem, starając się – z całej siły – nie powiedzieć czegoś niewybaczalnego.

              – To oddzielne państwo – oznajmił. – Wielkie księstwo – dodał bez sensu.

              – Wielkie księstwo.

              Kiwnął głową.

              – Żartujesz, prawda?

              – To jedyne wielkie księstwo na świecie.

              Nie skomentowała tego.

              – Graniczy z Francją, Belgią i Niemcami – ciągnął nieproszony Dexter. – Kraje te otaczają Luksemburg ze wszystkich stron.

              – Nie… – Kręciła głową. – Nie ma czegoś takiego. Mówisz o… nie wiem… Alzacji. Albo Lotaryngii. Mówisz o Alzacji-Lotaryngii.

              – Alzacja-Lotaryngia jest we Francji. Luksemburg to zupełnie inna… hm… nacja.

              – A dlaczego jest wielkim księstwem?

              – Bo panuje w nim wielki książę.

              Przeniosła wzrok na deskę do krojenia i posiekaną w połowie cebulę, i na blat, który w każdej chwili mógł spaść ze spaczonych szafek, ściągnięty z nich przez jakąś pierwotną siłę – wodę albo grawitację, albo obie naraz – zamieniając tę akceptowalnie zapuszczoną kuchnię w nieakceptowalną ruinę, niehigieniczną i zwyczajnie niebezpieczną, tym samym wymuszając na nich gruntowny remont pomieszczenia. Ten, nawet po odjęciu kosztów niepotrzebnych luksusów schlebiających gustom estetycznym, pochłonąłby jakieś czterdzieści tysięcy dolarów, których nie mieli.

              Jako prowizorkę Dexter wykombinował klamry spajające rogi blatu i zapobiegające zsunięciu się laminatu wraz z deską z szafek na podłogę. Wykombinował to przed dwoma miesiącami. Od tamtej pory źle przytwierdzone zaciski sprawiły, że Katherine stłukła kieliszek do wina, a tydzień później miała poważny wypadek: krojąc mango, uderzyła prawą dłonią o klamrę, nóż wysunął się jej z ręki, a ostrze przecięło wnętrze lewej dłoni i z rany wprost na mango i deskę do krojenia popłynęła krew. Stała nad zlewem, przyciskając kuchenną ścierkę do rany, a krew skapywała na rozłażącą się podłogową matę, wsiąkając w bawełniane włókna w taki sam sposób, jak wtedy w Waldorfie, kiedy powinna była odwrócić głowę, lecz tego nie zrobiła.

              – A kim jest wielki książę? – Otarła cebulową łzę z oka.

              – Gościem, który panuje w wielkim księstwie.

              – Wymyślasz to wszystko.

              – Nie! – Na twarzy Dextera gościł nikły uśmieszek, jakby rzeczywiście ją nabierał. Ale nie – ten uśmieszek był zbyt nikły jak na nabieranie. Był to uśmieszek Dextera udającego, że ją nabiera, choć w gruncie rzeczy jest śmiertelnie poważny. Był to udawany fałszywy uśmieszek.

              – Okay – powiedziała. – Odgryzę się: po co mamy się przeprowadzać do Luksemburga?

              – Żeby zarobić mnóstwo pieniędzy i podróżować po Europie przez cały czas. – Teraz na jego twarzy pojawił się uśmiech szeroki i swobodny. – Tak jak zawsze chcieliśmy. – Szczera twarz mężczyzny, który nie ma żadnych tajemnic i nie przyjmuje do wiadomości, że są ludzie mogący je mieć. Właśnie to ceniła w mężu nade wszystko.

              – Ty będziesz zarabiał mnóstwo pieniędzy? W Luksemburgu?

              – Tak.

              – Jak?

              – Brakuje im przystojnych facetów. Więc będą mi płacić kupę kasy, żebym był niesamowicie atrakcyjny i oszałamiająco seksowny.

              To był ich małżeński żart. Żart, który powtarzali od dekady. Dexter nie był ani szczególnie przystojny, ani specjalnie seksowny. Był klasycznym maniakiem komputerowym, tykowatym i niezdarnym. W gruncie rzeczy nie wyglądał źle, miał gładką buzię, a całość tworzył nierzucający się w oczy amalgamat jasnych włosów, spiczastej brody, wystających policzków i brązowych oczu. Z pomocą fryzjera, wizażysty i prawdopodobnie psychoanalityka mógłby uchodzić za przystojniaka. Emanował jednak otwartością i inteligencją, a nie fizycznością i seksualnością.

              I właśnie to od samego początku podobało się Katherine w tym mężczyźnie, zupełnie pozbawionym ironii, przebiegłości i stylu – całkowicie niewystudiowanym. Dexter był prostolinijny, przewidywalny, godny zaufania i miły. Mężczyźni, z którymi pracowała, byli manipulatorami, pyszałkami, łobuzami i egocentrykami. Dexter stał się jej antidotum. Był zrównoważonym, niekrępującym, niezawodnie uczciwym i zwyczajnie wyglądającym mężczyzną.

              Już dawno pogodził się ze swoją pospolitą urodą i brakiem stylu. Podkreślał swoją fajtłapowatość w klasyczny sposób: okulary w taniej plastikowej oprawie, niemodne i pozornie niedobrane ciuchy, zmierzwione włosy. I żartował ze swojego wyglądu.

              – Będę stał w miejscach publicznych – kontynuował. – A czasem, kiedy się zmęczę, usiądę. I wiesz… będę zwyczajnie przystojny – zachichotał z własnego dowcipu. – Luksemburg jest światową stolicą prywatnej bankowości.

              – I…?

              – I właśnie otrzymałem propozycję lukratywnego kontraktu od jednego z tych prywatnych banków.

              – Jak bardzo lukratywnego?

              – Na trzysta tysięcy euro rocznie. Blisko pół miliona dolarów według dzisiejszego kursu. Plus utrzymanie. Plus premie. W sumie jakieś trzy czwarte miliona rocznie.

              To z całą pewnością było mnóstwo pieniędzy. Więcej, niż – jak przypuszczała – kiedykolwiek zarobi jej mąż. Bo choć Dexter zajmował się siecią od mniej więcej jej początków, zawsze brakowało mu motywacji i wizji, żeby się wzbogacić. W ogóle się nie starał, podczas gdy jego przyjaciele i koledzy zbierali kapitał, podejmowali ryzyko, bankrutowali albo wchodzili na giełdę, by latać po świecie prywatnymi odrzutowcami. Wszyscy, tylko nie Dexter.

              – A teraz to, co najlepsze – mówił dalej – największy plus… – Wyciągnął rękę, by zadać śmiertelny cios. – Wygląda na to, że wcale nie będę musiał za dużo pracować… – Kiedyś oboje byli ambitni. Ale po dziesięciu spędzonych razem latach, w tym pięciu z dziećmi, tylko Dexter zachował resztki ambicji. Żeby pracować coraz mniej.

              Tak się jej przynajmniej wydawało. Teraz najwyraźniej chciał być do tego bogaty. W Europie.

              – Skąd wiesz?

              – Znam zakres przedsięwzięcia, jego złożoność, rodzaj transakcji. Ich wymagania co do bezpieczeństwa nie są tak surowe jak te, z którymi teraz mam do czynienia. Poza tym, to Europejczycy. A wszyscy wiedzą, że Europejczycy się nie przepracowują.

              Dexter nigdy nie był bogaty, ale zarabiał przyzwoicie. A Katherine też awansowała powoli w siatce płac. Razem zarobili w zeszłym roku ćwierć miliona dolarów. Ale mając na karku hipotekę i niekończące się remonty małego domku na tak zwanych nowych obrzeżach odmłodzonej podobno dzielnicy Columbia Heights, a do tego prywatną szkołę – posyłanie dzieci do publicznej szkoły w stolicy kraju było ryzykowne – oraz dwa samochody, w zasadzie nie mieli pieniędzy. Mieli za to złote kajdanki. Nie, nawet nie złote, mosiężne w najlepszym wypadku, a nawet aluminiowe. A ich kuchnia zwyczajnie się rozpadała.

              – Więc będziemy bogaci – ucieszyła się Katherine – i będziemy mogli wszędzie pojechać, a ty będziesz zawsze ze mną i z chłopcami. Czy raczej nigdy cię nie będzie? Jak teraz…

              Przez ostatnie dwa miesiące Dexter nieustannie podróżował. Służbowo. Tracił przez to kontakt z życiem własnej rodziny. Jego podróże służbowe stały się źródłem konfliktów. Właśnie wrócił po kilku dniach spędzonych w Hiszpanii. O tym, że leci do Hiszpanii, dowiedział się w ostatniej chwili, przez co Katherine musiała zrezygnować ze zobowiązań towarzyskich, których miała tak niewiele, że nie należało ich przekładać pod byle pretekstem. Nie prowadziła życia towarzyskiego i miała niewielu przyjaciół, dlatego byli dla niej tak ważni.

              Dawniej to jej podróże służbowe stanowiły problem. Ale zaraz po przyjściu na świat Jake’a niemal zupełnie zrezygnowała z wyjazdów i drastycznie ograniczyła liczbę godzin spędzanych w pracy. Mimo to, mimo nowego reżimu, rzadko wracała do domu przed siódmą. Tylko w weekendy mogła poświęcić czas dzieciom, a i tak było go niewiele, jeśli wziąć pod uwagę zakupy, sprzątanie czy aerobik.

              – Nie będzie dużo wyjazdów – odrzekł wymijająco, niezobowiązująco. Ten unik nie umknął jej uwagi.

              – A te, które będą, to dokąd?

              – Do Londynu, Zurychu, może na Bałkany. Nie częściej niż raz w miesiącu, góra dwa.

              – Na Bałkany?

              – Pewnie do Sarajewa. I Belgradu.

              Katherine wiedziała doskonale, że Serbia była ostatnim miejscem na ziemi, jakie Dexter chciałby odwiedzić.

              – Bank prowadzi tam interesy. – Wzruszył lekko ramionami. – Tak czy inaczej, podróże służbowe nie są decydującym elementem mojego zatrudnienia. Jest nim natomiast pobyt w Europie.

              – Podobało ci się w Luksemburgu? – zapytała.

              – Byłem tam może ze dwa razy. Nie znam w zasadzie tego kraju.

              – Ale coś o nim wiesz? Bo ja, zdaje się, nie wiedziałam nawet, na jakim leży kontynencie. – Kiedy już raz zaczęła kłamać, musiała ciągnąć to kłamstwo do końca. Na tym polega sekret dobrego kłamstwa – nie wolno go maskować. Okłamywanie męża zawsze przychodziło jej niepokojąco łatwo.

              – Wiem, że to bogaty kraj – odpowiedział Dexter. Najwyższy na świecie PKB per capita przez wiele lat.

              – To nie może być prawda – zaprotestowała, choć wiedziała, że jest. – Musieliby tam wydobywać ropę. Jak w Emiratach, Kuwejcie albo Katarze. A mówimy o kraju, który pięć minut temu leżał według mnie w Niemczech.

              Wzruszył ramionami.

              – Okay. Co jeszcze?

              – Jest… hm… jest mały.

              – Jak bardzo?

              – Pół miliona ludzi w całym państwie. Wielkości Rhode Island. Tyle że Rhode Island jest, moim zdaniem, większe. Trochę.

              – A miasto? Jest tam jakieś miasto, co nie?

              – Stolica. Też się nazywa Luksemburg. Mieszka w niej osiemdziesiąt tysięcy ludzi.

              – Osiemdziesiąt tysięcy? To nie jest miasto! To jest… nie wiem… uniwersytecki kampus?

              – Ale bardzo piękny. W samym środku Europy. Gdzie ktoś będzie mi płacił mnóstwo pieniędzy. Więc to nie jest Amherst. Co więcej, nie będziesz musiała pracować w tym kampusie.

              Katherine zamarła nad cebulą przy ostrym zakręcie, którego spodziewała się przed dziesięcioma minutami, kiedy tylko zadał jej pytanie „A co byś powiedziała na przeprowadzkę do Luksemburga?” Zakręt ten oznaczał, że będzie musiała rzucić pracę, na zawsze. W pierwszej chwili – gdy zdała sobie z tego sprawę – poczuła ulgę; taką ulgę, jaką sprawia niespodziewane rozwiązanie nierozwiązywalnego problemu. Będzie musiała rzucić pracę! To nie jest zależne od niej. Nie ma wyboru.

              Nigdy nie przyznała się mężowi – ba, nigdy nie przyznała się sama przed sobą – że chce zrezygnować z pracy. A teraz już nigdy nie będzie musiała do niczego się przyznawać. Nikomu.

              – Więc co będę robiła? – zapytała. – W Luksemburgu? Nawiasem mówiąc, nadal wydaje mi się dosyć nierzeczywisty.

              Uśmiechnął się.

              – Musisz przyznać – powiedziała – że wygląda na zmyślony.

              – Będziesz w nim leniuchowała.

              – Bądź poważny.

              – Jestem poważny. Nauczysz się grać w tenisa. Będziesz planowała podróże. Zajmiesz się nowym domem. Nauczysz się nowych języków. Możesz pisać blog.

              – A kiedy mi się to znudzi?

              – A kiedy ci się to znudzi? Znajdziesz sobie pracę.

              – Na przykład jaką?

              – Waszyngton nie jest jedynym miejscem na ziemi, gdzie pisze się memoranda.

              Katherine opuściła wzrok na cebulę i znów zaczęła ją siekać, usiłując przełknąć tę żabę, jaka nagle wskoczyła do rozmowy.

              Touché.

              – W istocie – ciągnął Dexter – Luksemburg jest jedną z trzech stolic Unii Europejskiej razem z Brukselą i Strasburgiem. – Był teraz chodzącą reklamą cholernego wielkiego księstwa. – Wyobrażam sobie, że działa tam mnóstwo organizacji pozarządowych, którym na finansowanej przez bogatych darczyńców liście płac przyda się przemądrzała Amerykanka. – Finansowanej razem z łowcami głów. Tymi nieodmiennie radosnymi pracownikami działu personalnego w niewyprasowanych koszulach khaki, z kieszeniami bojówek pobrzękującymi złotem.

              – Więc kiedy? – Katherine odsunęła od siebie nieprzyjemne myśli: perspektywy, przyszłość. Ukrywanie się.

              – No cóż… – westchnął. Zbyt ciężko, jak zły aktor przeceniający swoje możliwości. – Tu jest pies pogrzebany.

              Przerwał. Na tym polegał jeden z niewielu nieprzyjemnych nawyków Dextera – zmuszał ją do zadawania pytań, zamiast udzielać odpowiedzi, na które czekała.

              – Tak?

              – Najszybciej jak się da – oznajmił jakby pod przymusem, jakby bronił się przed krytyką i przed oberwaniem zgniłym pomidorem.

              – To znaczy?

              – Powinniśmy zamieszkać w Luksemburgu pod koniec miesiąca. A ja będę musiał polecieć tam raz czy dwa nieco wcześniej. Po raz pierwszy już w poniedziałek.

              Katherine oniemiała. Ta wiadomość była nie tylko jak grom z jasnego nieba, ale wymagała błyskawicznych działań. Zakręciło się jej w głowie od analizowania, jak zdoła zwolnić się z pracy w tak krótkim czasie. To nie będzie łatwe. Wzbudzi podejrzenia.

              – Wiem – powiedział ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin