Posprzatajmy_nasz_swiat[1].doc

(55 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO Z ZAKRESU

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO Z ZAKRESU
EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

„Posprzątajmy świat”

 

Wiek dzieci: 7 lat

Nauczyciel: mgr Małgorzata Kuryło

Temat zajęcia: „Posprzątajmy nasz świat”

Cele ogólne:

ü      pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań,

ü      kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,

ü      wyrobienie właściwego stosunku do ochrony środowiska,

ü      kształtowanie umiejętności podejmowania konkretnych działań: segregowanie odpadów (makulatury, opakowań szklanych i plastikowych, puszek).

Cele szczegółowe:

ü      uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka (zaśmiecenie, zatrucie wody i powietrza),

ü      wdrożenie do segregowania śmieci,

ü      kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,

ü      kształtowanie umiejętności racjonalnego korzystania z odnawialnych
i nieodnawialnych zasobów przyrody,

ü      kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,

ü      uświadomienie dzieciom potrzeby ograniczania śmieci,

ü      zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów.

Cele operacyjne: (dziecko…)

ü      będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,

ü      właściwie zareaguje na niszczenie i zanieczyszczanie środowiska przez rówieśników
i dorosłych,

ü      wykorzysta materiały wtórne do prac plastycznych,

ü      zna źródła i rodzaje odpadów,

ü      zna kolory pojemników na odpady,

ü      rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, surowce wtórne.

Materiały dydaktyczne:

ü      obrazki przedstawiające piękne krajobrazy i zanieczyszczone, ilustracje przedstawiające pogodę,

ü      różnego rodzaju odpady, opakowania wtórne,

ü      piosenki, wiersze,

ü      kaseta z nagraniami,

ü      wizytówki z imionami, krzesełka oznaczone imionami dzieci,

ü      podpisane kolorowe pojemniki na odpady,

ü      granatowa płachta,

ü      pamiątkowe odznaki dla dzieci „Przyjaciel Ziemi”

ü      stare gazety,

ü      karteczki z symbolami odpadów,

ü      tablice przedstawiające pojemniki na odpady (plastik, szkło, papier, puszki, inne odpady)

Metody:

ü      ekspresja słowna,

ü      ekspresja muzyczna,

ü      ekspresja plastyczna

ü      zabawy ruchowe

ü      rozmowa

Przebieg zajęcia:

1.      Powitanie – Nauczycielka wita wszystkie dzieci tak, aby nikogo nie pominąć.

- witam wszystkich tych, którzy mają zielone bluzeczki (machanie ręką),

- witam wszystkich tych, którzy mają dzisiaj dobry humor,

- witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj smutni,

- witam wszystkie grzeczne dzieci.

2. „Co wy na to” – nawiązanie do tematu zanieczyszczenia środowiska.
Dzieci oglądają ilustracja przedstawiające piękne krajobrazy i inne przedstawiające zanieczyszczone środowiska (zaśmiecony las, osiedle mieszkaniowe i dymiący komin fabryki z której ścieki odprowadzane są prosto do rzeki, morze i statek z którego wydobywa się ropa (w oddali ginące ryby i rośliny)).

Dzieci analizują to co zobaczyły, wysuwają wnioski.

3.      Rozmowa z dziećmi o środowisku naturalnym i jego ochronie. Zastanowienie się nad

tym co możemy zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania:

- co to są odpady i skąd się biorą,

- na czym polega segregacja śmieci,

- na jakie grupy segregujemy odpady (makulatura, plastik, szkło, metale),

- czy odpady możemy wykorzystywać ponownie.

4. „Wyruszamy na wycieczkę” – słuchanie wiersza.

Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Do sprzątania”

Hej dzieciaki na start

Zabierajcie się do sprzątania

Posprzątamy dziś cały świat

Każdy z nas jest chwat.

Pójdziemy w cztery strony świata

Tam, gdzie ptak spokojnie lata.

Gdzie zwierzyna w las ucieka

No bo boi się człowieka.

Posprzątamy puszki, śmieci

Niech się cieszą wszystkie dzieci

Pozbieramy też papierki

Sznurki, metal i butelki

Czysty będzie już nasz świat

O porządek trzeba dbać.

5. „Pociąg” – Dzieci ustawiają się w pociąg i do muzyki (nagranie odgłosu jadącego pociągu) „jadą sprzątać świat”

6. „Sprzątamy las” – ćwiczenia w segregowaniu, śpiewanie piosenki pt. „Segreguj odpady”.  Na dywanie Nauczycielka rozsypuje odpadki z różnego materiału. Dzieci mają za zadanie powkładać śmieci do odpowiednich pojemników. Zachęcenie dzieci do posprzątania zaśmieconego lasu.

Papier, puszki, szkło, plastiki

Posprzątamy w pojemniki.

Posprzątamy sprawnie, pięknie,

Bo nam świat przez śmieci pęknie.

„Segreguj odpady”

Pomyśl już teraz o naszej planecie

Zanim się stanie jednym wielkim śmieciem

Byłby to wtedy problem nie lada

Zatem już teraz pomyśl o odpadach.

Bo śmieci i odpady nie są jednakowe

Są szklane, papierowe także plastikowe

Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady

I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci.

Ref: Osobno plastik, osobno szkło

Osobno puszki – przyrodę chroń!

Niepotrzebne szkło – potłuczone i całe

Słoiki, butelki – duże i małe

I opakowania, które szklane są

Wrzuć do pojemnika z napisem „szkło”

A co należy zrobię ze starymi papierami?

Czy mamy je wrzucać z innymi odpadami?

Papiery, gazety oraz tekturę

Wrzuć do pojemnika na makulaturę!

Sztuczne tworzywa, czyli plastiki

Na nie są również osobne pojemniki

Odpadek z plastiku, a jest ich bez liku

Musi wylądować w takim pojemniku!

Jest jeszcze pojemnik czerwony

Na puszki po napojach przeznaczony

Puszka z aluminium cała lub zgnieciona

Do takiego pojemnika musi być wrzucona!

Ref: Osobno plastik, osobno szkło

Osobno papier – zapamiętaj to!

Osobno puszki – przyrodę chroń!

7. „Pociąg” – zabawa z wykorzystaniem wiersza.

Jedzie, jedzie pociąg przez góry, łąki, pola.

Wiezie na wycieczkę dzieci z przedszkola.

Dzieci odnajdują krzesełka oznaczone takimi samymi imionami jak te, które widnieją na otrzymanych wizytówkach (wsiadają do pociągu)

8. „Ciemna chmura” – zabawa z płachtą.

Jestem chmura, ciemna chmura

Już przybywam hura, hura.

Dużo wody noszę w sobie.

Zaraz wszystkim kąpiel zrobię.

Gdy gra muzyka dzieci machają płachtą, gdy muzyka milknie chowają się pod nią.

9. „Pada deszczyk” – zabawa rytmiczna z wykorzystaniem opakowań wtórnych.

Dzieci w trzech zespołach grają (gdy zobaczą odpowiednią ilustrację) na: butelkach plastikowych, zakrętkach, plastikowych pojemnikach.

- butelki – ulewa,

- nakrętki – deszcz,

- pojemniki – mżawka.

Pada deszczyk, pada deszczyk

i po listkach tak szeleści…

10. „Samoloty” – zabawa ruchowa - odwiedzamy szkolne podwórko.

11. „Sprzątamy nasze podwórko” – klasyfikacja. Nauczycielka recytuje dzieciom wiersz pt. „Sznurek Jurka”, pokazując jednocześnie obrazki przedstawiające rzeczy
o których mowa w wierszu.

„Sznurek Jurka”

Tuż za szkołą bardzo blisko,

Kiedyś tam wyrzucił Jurek

Poplątany, stary sznurek.

A nazajutrz obok sznurka

Od banana spadła skórka.

Wyrzucona przez Karola.

Tam też wkrótce Jaś i Ola

Wyrzucili bez wahania

Swoje torby po śniadaniach.

Stos papierków po cukierkach

Wysypała tam Walerka.

Na papierki spadła ścierka,

Jakaś pusta bombonierka,

I od lodów sto patyków,

Pustych kubków moc z plastiku,

Wyskubane słoneczniki,

Jeden kalosz, nauszniki,

Stare trampki, piłka z dziurą,

Połamane wieczne pióro,

Kilka opon od rowerów

I ogromny stos papieru.

Oto, tak od sznurka Jurka

Wnet urosła śmieci górka.

A z tej górki wielka góra,

Której szczyt utonął w chmurach.

Nie ma miejsca na boisko,

Lecz śmietnisko mamy blisko.

Nauczycielka pokazuje dzieciom jeszcze karteczki z innymi odpadami, które mogą znaleźć się na podwórku przed szkołą. Dzieci umieszczają po kolei karteczki z rysunkami odpadów przy odpowiednim pojemniku narysowanym na kartonie.

12. Krótka rozmowa z dziećmi na temat wiersza:

- w jaki sposób podwórko zamieniło się w śmietnik?

- jak oceniasz postępowanie chłopca i jego kolegów?

- jakie były konsekwencje postępowania dzieci?

- gdzie dzieci powinny wyrzucać śmieci?

13. „Celuj do kosza” – zabawa zręcznościowa. Do ustawionych koszy dzieci wrzucają kule wykonane z gazet.

14. „Co zrobimy z tymi odpadami?” – stworzenie sytuacji problemowej.

Dzieci zgromadzone przed pojemnikami z odpadami. Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne korzyści. Jaki może być dalszy los tych odpadów? (Z makulatury i starych szmat produkuje się papier. Dzięki temu nie musimy ścinać drzew, których drewno też używamy do produkcji papieru. Złom jest przetapiany w hutach na metale z których produkuje się np. karoserie samochodów. Ze starych aluminiowych puszek powstają nowe. Z plastikowych odpadów powstają tworzywa sztuczne oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła. Służą do wyrobu nowych opakowań szklanych.).

Dzieci wymyślają do czego mogą być wykorzystane odpady.

15. „Śmietnikowy Cudak” – praca plastyczna z surowców wtórnych. Urządzenie wystawy wykonanych prac.

16. „Nasza planeta” – wspólna recytacja wiersza.

Kochamy naszą planetę

Przecież na niej mieszkamy.

Chcemy by była piękna

Dlatego o nią dbamy.

Nie zaśmiecamy lasów

W nich żyją zwierzęta,

To nasi przyjaciele

Każdy z nas o tym pamięta.

Chcemy mieć czystą wodę

W jeziorach i oceanach.

Chcemy by słońce świeciło

Na czystym niebie dla nas.

 

17. „Przyjaciel Ziemi”- wręczenie dzieciom pamiątkowych medali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin