sprawozdanie kalibracja.doc

(217 KB) Pobierz

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

 

Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki

 

Rok studiów:

II

 

 

 

 

Temat sprawozdania:

Kalibracja opryskiwacza ciągnikowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowała

Patrycja Czubernad

 

 

Ziemniak

Biologia rozwoju

Ponad powierzchnią ziemi ziemniak wytwarza zwykle 4-8 wzniesionych, mięsistych łodyg. Rozgałęzione kłącza podziemne, tzw. stolony zakończone są bogatymi w skrobię bulwami. Kolor ich miąższu może być biały, kremowy lub żółty, a skórka żółta, różowa lub czerwona – zależnie od odmiany. System korzeniowy ziemniaka jest dość płytki i sięga do 50 cm w głąb gleby, a stolony osiągają nie więcej niż 15-20 cm, dlatego najpopularniejszą metodą jego uprawy jest sadzenie w redlinach i okopywanie. Ułatwia to znacznie późniejsze zbiory bulw.

Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową lub fioletową, zawsze z żółtymi pylnikami. Dawniej z tego względu hodowano ziemniaki również jako rośliny ozdobne. Niekiedy po zapyleniu zawiązują się zielone, niejadalne jagody. Wkrótce po przekwitnięciu kwiatów liście zaczynają żółknąć a pędy zasychać – to znak, że składniki pokarmowe gromadzone są pod ziemią, w bulwach

Wszystkie zielone części rośliny zawierają trujący związek glikozydowy – solaninę. Substancja ta stanowi system obronny przed szkodnikami i grzybami. Po spożyciu solanina wywołuje poważne zatrucia pokarmowe i gorączkę. Największe jej stężenie występuje w zielonych owocach ziemniaka (ochrona cennych nasion) oraz kiełkach. Ukryte w glebie bulwy zawierają jej znacznie mniej, mimo wszystko nie należy ich jeść na surowo. Nie wolno spożywać ziemniaków, które były wystawione na działanie promieni słonecznych lub po prostu światła w supermarkecie i zazieleniły się – jest to znak, że zawierają wyższe stężenie toksycznego związku, są też wtedy gorzkie w smaku. Solanina ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury.

Ziemniaki - uprawa

Do wyboru mamy odmiany sałatkowe, które po ugotowaniu nie rozpadają się i dają się dobrze kroić, oraz mączyste – najlepsze na purée i do pieczenia. Jest tez ogromny wybór ziemniaków ogólnoużytkowych o cechach pośrednich, a niektóre odmiany są szczególnie polecane np. na frytki lub chipsy. W sadzeniaki najbezpieczniej zaopatrzyć się w centralach nasiennych. Będziemy wtedy mieli pewność, że są one wolne od wirusów i zarodników grzybów.

Popularne odmiany ziemniaków:

• Bardzo wczesne (zbiór w VI) Fresco, Impala, Irga, Irys, Krasa, Lord, Miłek

• Wczesne (zbiór w VII): Augusta, Cyprian, Denar, Gloria, Gracja, Irga, Irys, Krasa, Lord, Nora, Owacja, Vineta

• Średniowczesne (zbiór w VIII): Ametyst, Bartek, Cekin, Finezja, Promyk, Tajfun, Żagiel

• Średniopóźne (zbiór w IX): Bryza, Jasia, Gustaw, Niagara, Syrena, Zeus

• Późne (zbiór w X):, Bzura, Medea, Soplica, Ślęza, Uran, Zagłoba

 

Najwięksi wrogowie uprawy

Najsłynniejszym wrogiem ziemniaków jest stonka ziemniaczana. Obecnie nie stanowi już ona takiego zagrożenia dla upraw jak kiedyś, ponieważ chemiczne środki ochrony roślin znacznie ograniczyły jej liczebność. Masowy wylęg jej larw może jednak w krótkim czasie zupełnie ogołocić pędy z liści. Jeśli szkodników jest niewiele, możemy zebrać je ręcznie – nie gryzą. Duże populacje zwalczamy przy pomocy oprysków insektycydami. Dawniej polecano preparaty zawierające organiczny związek – rotenon, jednak obecnie jest on zakazany, dowiedziono bowiem jego szkodliwego działania dla zdrowia człowieka. Ekologicznym rozwiązaniem będzie posadzenie obok ziemniaków czosnku i cebuli, ponieważ ich aromat działa odstraszająco, albo zaproszenie do ogródka… bażantów. Stonka ziemniaczana to ich prawdziwy przysmak!

Zaraza ziemniaczana, siejąca spustoszenie choroba ziemniaka wywoływana jest przez patogen grzybowy. Porażeniu mogą ulec wszystkie części rośliny podczas wzrostu a także przechowywane bulwy. Liście zaatakowanych roślin żółkną a następnie brunatnieją, a bulwy zaczynają gnić. Zakażone egzemplarze najlepiej usuwać i palić, żeby nie stanowiły źródła infekcji. Prewencyjnie należy stosować opryski fungicydami, zwłaszcza podczas chłodnego i deszczowego lata, ponieważ takie warunki pogodowe sprzyjają rozprzestrzenianiu się i rozwojowi grzyba.

Alternariozie (suchej i brunatnej plamistości liści ziemniaka) sprzyja wilgoć i ciepło. Objawy chorobowe podobne są do porażenia zarazą ziemniaka, jednak występują przede wszystkim na najstarszych liściach roślin. Aby ustrzec ziemniaczane zagony przed tym patogenem należy sadzić zdrowy, pozbawiony zarodników grzyba materiał i utrzymywać rośliny w dobrej kondycji. Wtedy nawet bez pomocy człowieka poradzą sobie z grzybowym najeźdźcą.


 

 

Środki zwalczające stonkę ziemniaczaną

DObrej jakości opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy

Istotną sprawą przy oprysku jest dobór odpowiednich maszyn i urządzeń. Na małych poletkach idealnie sprawdzi się dobryopryskiwacz plecakowy o odpowiednio długiej lancy.

    Wybór środków zwalczajacych stonkę ziemniaczaną (insektycydów) powinien opierać się na precyzyjnym określeniu liczebności szkodnika, fazie jego rozwoju, prognozie pogody dotyczącej temperatury i możliwości opadów, a także na wiedzy o selektywności w stosunku do innych niż stonka ziemniaczana organizmów żywych. Monitorowanie zjawiska odporności i prowadzenie badań przez 10R - PIH w Poznaniu pozwala na sterowanie tym zjawiskiem i opracowanie odpowiedniej strategii postępowania. Jedną z podstawowych jej zasad jest konieczność rotacji środków ochrony roślin. Wynika z tego, że nie powinno się nadużywać żadnego insektycydu czy też opryski na stonkę, a nawet żadnej grupy chemicznej cło zwalczania lokalnej populacji stonki ziemniaczanej.

Środki ochrony roślin zwalczające stonkę ziemniaczaną

Substancja aktywna

Preparat

Dawka kg; l/ha

Optymalna
temp, działania
w oC

Karencja
w dniach

Neonikotynoidy

tiametoksam

Actara 25 WG

0,08

nie wpływa

14

chlotlanidyna

Apacz 50 WG

0,04-0,045

nie wpływa

7

tiachlopryd

Calypso 480 SC

0,05 0,1

powyżej 10

3

acetamipryd

Mospilan 20 SP

0,08

nie wpływa

3

imidachlopryd

ProAgro 100 SL

0,25

powyżej 15

3

imidachlopryd

Nuprid 200 SC

0,125-0,15

powyżej 15

3

Neonikotynoid + pyretroid

tiachlopryd
-fdeltametryna

Proteus 10Ť0 OD

0,3 0,4

poniżej 30

14

Karbonylohydrazydy

metaflumizon

Alverde 240 SC

 

poniżej 30

14

Inhibitory chityny

teflubenzuron

Nomolt 150 SC

0,25

powyżej 10

14

Pyretroidy

beta cyflutryna

Bulldock 025 EC

0,2 0,3

poniżej 20

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin