Recenzja 4.docx

(17 KB) Pobierz

http://chomikuj.pl/szczota_bartek/

              Planując aktywny wypoczynek np. na pływalni lub kąpielisku należy pamiętać o bezpieczeństwie.  O wypoczynku „nad wodą” pisała Anna Oleszak w czasopiśmie „Wychowanie fizyczne i zdrowotne” nr 6 2009 w swoim artykule pt. „Bezpieczny wypoczynek – na pływalni i kąpielisku”. Artykuł ten, jest zbiorem najważniejszych reguł, jakie należy przestrzegać podczas organizacji wypoczynku głównie nad kąpieliskami (nad jeziorem i morzem). Mało jest natomiast informacji o regułach panujących na pływalniach, czego spodziewałem się po przeczytaniu tytułu artykułu. Być może jest to spowodowane tym, że większość z nich pokrywa się zarówno dla kąpielisk, jak i dla pływalni. Nie zgadzam się jednak z tym, że wszystkie zasady panujące na pływalniach pokrywają się z zasadami, których należy przestrzegać nad jeziorem, czy nad morzem i w artykule powinna się znaleźć informacja o takowych różnicach. Mimo to uważam, że każdy przyszły opiekun grup zorganizowanych, które korzystają z wypoczynku nad wodą powinien zaznajomić się z tym artykułem. Może on tu znaleźć zarówno zadania należące do niego, jak i zadania i wymogi, jakie powinny być spełnione przez ratowników, znajdujących się nad kąpieliskiem.

              Artykuł o bezpiecznym wypoczynku nad wodą, powinien moim zdaniem zawierać również informacje o pierwszej pomocy w razie wypadków. Być może zagadnienie nie leży w kompetencjach autorki, a być może tak miało właśnie wyglądać, ponieważ na kilku stronach wcześniej tego numeru czasopisma „Wychowanie fizyczne i zdrowotne” znaleźć można obszerne informacje na temat udzielania pierwszej pomocy na pływalniach. Uważam jednak, że oba artykuły powinny stanowić jedność, ponieważ doskonale się uzupełniają, a może się zdarzyć, że czytelnik nie dotrze do któregoś z nich. Oczywiście kwestia ratownictwa należy do ratownika znajdującego się na danym kąpielisku, ale moim zdaniem warto, żeby każdy opiekun grupy  znał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w wodzie.

              Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na załącznik do artykułu, którym jest lista kontrolna dla opiekuna grupy. Na szczególną uwagę zasługuje punkt 3: „Czy ustaliłeś z kierownikiem kąpieliska, na jakich warunkach twoja grupa będzie korzystać z kąpieliska?”. Jest to rzecz, o której moim zdaniem często zapominają opiekunowie różnych grup. Zawsze należy mieć stały kontakt z ratownikiem i należy pamiętać, że w czasie kąpieli to jego decyzje są najważniejsze.

              Artykuł jest więc dobrym przygotowaniem dla opiekunów przed rozpoczęciem turnusów zorganizowanych nad wodą i to im szczególnie poleciłbym jego lekturę. Pamiętajmy jednak, że mgr Anna Oleszak napisała go w 2009r., a przepisy ratownictwa zmieniają się bardzo często i po przeczytaniu artykułu należy zaznajomić się ze wszystkimi zmianami, które nastąpiły przez ostatnie 4 lata.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin