KONSPEKT LEKCJI KOSZYKÓWKI beta.doc

(46 KB) Pobierz

KONSPEKT LEKCJI KOSZYKÓWKI


Temat: Gry podstawowe: 1x1, 2x2, przygotowanie ucznia do mini koszykówki
Temat zajęć: Doskonalenie umiejętności zwodów w grach 1x1 oraz doskonalenie manewru                      

                     ścięcia i obiegnięcia w grach 2x2.
Miejsce: Hala sportowa
Czas: 45minut
Przybory: Piłki do koszykówki, pachołki, znaczniki.

Cel motoryczny: Doskonalenie zwinności, szybkości, siły, orientacji przestrzennej oraz koordynacji ruchowej.
Cel wychowawczy: Współpraca uczniów między sobą, uszanowanie zasad fair-play.

 

Tok lekcji

Ćwiczenia i opis

Uwagi

Czas

Prowadzący

1.Część wstępna
 

Zbiórka

 

 

 

Zabawa ożywiająca „wybijanka”

 

 


 

Rozgrzewka

 

 

 

Przywitanie uczniów, sprawdzenie gotowości do zajęć, przedstawienie tematu zajęć.

 

 

Uczniowie dobrani w dwójki. Każda para znajduje sobie trochę miejsca na sali. Osoba 1 i 2 kozłuje piłkę starając się wybić ją partnerowi, nie tracąc przy tym swojej. Po zakończeniu zabawy uczniowie wracają do dwuszeregu.

 

 

Uczniowie ustawieni w rozsypce na połowie sali. Poruszają się w dwójkach ( jeden za drugim) dowolnie z częstymi zmianami kierunków, imitując poruszanie się w grze w koszykówkę, wykonując ćwiczenia:

 

1.Kozłowanie piłki lewą ręką, krążenie prawą ręką w przód.

2.Kozłowanie piłki prawą ręką, lewa ręka wykonuje krążenia w przód.

3.Krążenia piłki wokół głowy, w prawo i w lewo.

4.Krążenie piłki wokół pasa w prawo i w lewo.

5.Krok odstawno- dostawny kozłując prawą ręką, lewą asekuracja.

6.Krok odstawno- dostawny, kozłując lewą ręką, prawą asekuracja.

7.Krążenie piłki wokół nóg i między nogami

8.Przekładanie piłki pod kolanem nogi wykrocznej przy każdym wykroku.

9.Kozłowanie piłki w truchcie ze zmianami ręki kozłującej.

 

 

 

Zbiórka w dwuszeregu na linii bocznej boiska

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się w dowolnym kierunku.

 

 

 

2’

 

 

 

2’

 

 

 

 

 

 

5'

 

 

 

Tomasz Koczur

 

 

 

Patryk Kauczor

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Suchar

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Część główna


Ćwiczenia 1x1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia 2x2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Gra 5x5

 

 

 

 

1.Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Ćwiczący w dwójkach. Pierwsza osoba z pary ustawiona pod koszem (obrońca), druga na połowie boiska z piłką (atakujący). Dwójka na sygnał rozpoczyna kozłowanie w kierunku kosza, jednocześnie jedynka rusza w stronę atakującego i przyjmuje prawidłową postawę obronną (bierną) Jedynka wykonuje zwód minięcia w kierunku nogi wolnej ( w lewo – jeżeli nogą obrotu jest noga prawa, w prawo – jeżeli nogą obrotu jest noga lewa), powrót do pozycji wyjściowej i rzut.

 

2. Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Ćwiczenie j/w, zwód minięcia w kierunku nogi obrotowej ( w lewo, w prawo), powrót i rzut.
 

3. Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Ustawienie uczniów jak w poprzednim ćwiczeniu. Jedynka tym razem jest obrońcą czynnym, a dwójka wybiera czy wykonuje zwód minięcia w kierunku nogi wolnej czy obrotowej, po zwodzie powrót do pozycji wyjściowej i rzut.

 

 

4. Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Uczniowie dobrani w pary. Stojąc na środku boiska w dwóch rzędach – jedynka (z piłką) na prawo, dwójka na lewo – twarzą zwróceni w kierunku kosza. Pod koszem znajduje się dwójka uczniów – którzy są obrońcami półaktywnymi (krycie każdy swego). W chwili startu atakujących, obrońcy ruszają w ich kierunku do ok. 6-8m (linia rzutów za 3pkt). Atakujący wykonują podania między sobą, do momentu gdy nie znajdą się przy nich obrońcy. W tym momencie jedynka podaje piłkę do dwójki. W chwili, gdy dwójka markuje rzut do kosza lub wykonuje zwód minięcia, jedynka stara się uwolnić obrońcy poprzez manewr ścinania, wychodząc na dogodną pozycję do otrzymania podania powrotnego od dwójki i oddania rzutu. Po oddaniu rzutu obrońcy zbierają piłkę i udają się bokiem na koniec rzędów, natomiast para atakujących staje się obrońcami.

 

5.. Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Ćwiczenie j/w, jednak tym razem zamiast manewru ścięcia wykonywane jest obiegnięcie. Obrońcy półaktywni.
 

6.. Objaśnienie i demonstracja przez nauczyciela. Ćwiczenie j/w, jednak teraz atakujący musi sam dokonać oceny sytuacji i wybrać który manewr zastosuje – obiegnięcie, czy ścięcie. Obrońca w pełni aktywny.

 

Obowiązują zasady mini koszykówki. Jeden mecz trwa 2 minuty.

 

 

 

Prowadzący w czasie ćwiczenia zwraca uwagę na: błąd kroków podczas kozłowania, prawidłowe wykonanie rzutów oraz prawidłową pozycję obronną. W razie potrzeby przerywa ćwiczenie i koryguje błędy ćwiczących. Uczniowie podzieleni na dwie grupy, ćwiczą na przeciwległe kosze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadzący zwraca uwagę na zasadę „10 palców”, czyli wyciągnięcia rąk w stronę partnera w celu zasygnalizowania gotowości do otrzymania podania. Zwraca uwagę na prawidłową pozycję obronną obrońców. Koryguje błędnie wykonane manewry.

 

 

 

10'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




12'

 

 

 

 

 

Bartosz Siemianowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Suchar

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Koczur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patryk Kauczor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Część końcowa

 

ćwiczenia uspokajające

 

 

 

 

 

czynności organizacyjno-porządkowe

 

 

 

1. postawa zasadnicza w rozkroku, toczymy piłkę między nogami w ósemkę.

 

2. pozycja zasadnicza w rozkroku, unosimy piłkę do góry, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin