Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt POKL 9.1.1 pt. "Lepsze przedszkole w szkole niż samotna zabawa w stodole"
Scenariusz zajęć: Niski czy wysoki-każdy może być przyjacielem
Grupa:3-4-5-latki
Metody: praktyczne działanie, rozmowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, tasiemka, arkusz papieru, nalepki- czarne mrówki
Cele:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się pojęciami: wesoły, smutny
- rozwijanie przekazywania oznak przyjaźni i życzliwości
- budowanie więzi w grupie poprzez wspólne zabawy
- posługiwanie się określeniami: najwyższy, najniższy
- rozumie znaczenie powiedzenia „ zadzierać nos do góry”
Przebieg zajęć
1. Piosenka integracyjna „Stańmy w kole”
Stańmy w kole
złączmy ręce
i zatańczmy jak najprędzej
tańczysz ty, tańczę ja
dookoła raz i dwa.
Tańczysz ty, tańczę ja
bo orkiestra gra.
2. Słuchanie bajki. Lewandowskiej „Bajka na wprost nosa”
W indyjskiej puszczy zabłądził kiedyś Najmniejszy Słoń. Ze smutku i pragnienia zwiesił trąbę prawie do samej ziemi, więc wyglądał jak Prostonos.
- Zabłądziłeś-domyślił się Najmądrzejszy Wąż.- To może się zdarzyć każdemu zwłaszcza maluchowi. Zwłaszcza w puszczy. W trudnej chwili nie wolno zwieszać nosa!
- Najmniejszy słoń zadarł trąbę i zaraz poweselał:
- Banany na palmie!- zawołał radośnie.
- Kiedy nieco podjadł sobie, zobaczył najbardziej Kolorową Papugę.
- Może widzisz z wysoka moja mamę?-spytał. Albo, chociaż rzekę?
- Może widzę-odpowiedziała Najbardziej Kolorowa Papuga.- A może nie. Idź na wprost własnego nosa, ale go nie zadzieraj!
- Opuścił Najmniejszy Słoń trąbę i zobaczył zwalone drzewo. A pod nim mrowisko.
- Pomóż mi-prosiła Najmniejsza Mrówka.-to i ja ci pomogę.
- Gdy Najmniejszy słoń odsuwał pień, Najmniejsza Mrówka siadła mu na czubku nosa.
- Trzymaj trąbę w górze - poradziła.-A ja się będę rozglądała po okolicy. Zaraz za siedmioma palmami zobaczyła Dużą Mamę Najmniejszego Słonia. I rzekę.
- Dobrze mieć za przyjaciela Najmniejszą Mrówkę!- pochwalił ja słonik.
- I najmniejszy słoń też się może przydać!- Najmniejsza Mrówka pochwaliła Słonia.
- I niechcący, ugryzła go w nos.
3. Rozmowa z dziećmi o przygodzie słonia
- Gdzie zabłądził Najmniejszy Słoń?
- Jakie zwierzęta mieszkały w puszczy?
- Jak czuł się słoń, kiedy zabłądził?
- Kogo zapytał o swoja mamę?
- Komu pomógł Najmniejszy Słoń?
- Co poradziła słoniowi mrówka?
- Kto zauważył mamę słonia?
- Po czym możemy poznać, gdy ktoś jest smutny?
- Czy należy poddawać się, gdy coś nam nie wychodzi?
- Dlaczego dobrze mieć przyjaciół?
- Co to znaczy „nos do góry”
Podsumowanie rozmowy: Nauczyciel mówi dzieciom, ze dobrze jest mieć przyjaciół, gdyż mogą nam pomóc w razie kłopotów. Mama, tata, pani w przedszkolu i inni to ważne dla dzieci osoby. Do nich zawsze można się zwrócić z prośbą o pomoc. Bardzo ważne jest podejmowanie nowych wyzwań i niepodawanie się, gdy pojawią się trudności.
4. Zabawa Smutne dziecko- wesołe dziecko.
Gdy nauczyciel mówi: niegrzeczne dzieci, wszystkie spuszczają głowę. Gdy zawoła: dzieci są grzeczne i wesołe – każde dziecko podnosi głowę i wesoło klaszcze w ręce.
5. Kto w naszej grupie jest najwyższy, a kto najniższy?
Nauczyciel za pomocą tasiemki mierzy przedszkolaków, następnie układa równo obok siebie tasiemki. Zadaniem przedszkolaków jest wskazanie najdłuższej tasiemki- najwyższego przedszkolaka i tasiemki najkrótszej- najniższego przedszkolaka. Następnie pyta dzieci, czy wzrost ma znaczenie podczas zawierania przyjaźni, wspólnej zabawy itd.
6. Zabawa plastyczna „Słoń i mrówka”- podsumowanie zajęć.
Nauczyciel rysuje na dużym arkuszu papieru słonia z trąbą uniesioną do góry.. Wręcza każdemu dziecku czarną mrówkę wyciętą z folii samoprzylepnej prosi o przyklejenie mrówki na trąbie słonia.
3
jasminowa6