bio pol(1).doc

(103 KB) Pobierz

 

 

 

Kora mózgowa: W przedniej części płata ciemieniowego znajdują się ośrodki czuciowe (tzw. kora czuciowa, somatoczuciowa, somatosensoryczna) i dochodzą tu impulsy z receptorów, -w tylnej części płata czołowego znajdują się ośrodki ruchowe (tzw. kora ruchowa, somatoruchowa, somatomotoryczna). Odpowiada za precyzję ruchów. Prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała, natomiast lewa półkula prawą stronę ciała, - wpłatach potylicznych zlokalizowane są ośrodki wzrokowe, które interpretują obrazy (kora wzrokowa), - wpłatach skroniowych umieszczone są ośrodki słuchowe.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Łuk odruchowy – to droga, jaką przebywa impuls nerwowy od receptorabodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora. Łuk odruchowy składa się z: receptora, dośrodkowej drogi doprowadzającej do neuronów czuciowych, ośrodka nerwowego, drogi odprowadzającej do efektora.                                                                                                                                                      Odruchy wrodzone:   odpowiadają za to ośrodki rdzenia kręgowego i podkorowa część mózgu;  np. powiększenie i zmniejszenie źrenicy,
wymioty podczas podrażnienia tylniej części gardła,  cofnięcie reki po ukłuciu.                                                                                                  Odruchy nabyte:  odpowiada za nie kora mózgowa; np. reagowanie psa na dzwonek do drzwi lub inne dźwięki,  ślinienie się psa na widok pokarmu.                                                                                                                                                                                                     Oko: oko umożliwia człowiekowi widzenie otaczającego go świata.  Budowa oka:Rogówka – Jest przejrzystym „oknem” z przodu oka. Siatkówka – Odbiera światło i zapisuje informacje wzrokowe. Występują tam komórki światłoczułe – czopki i pręciki. Czopki są odpowiedzialne z rozróżnianie kolorów i widzenie barwne, zaś pręciki reagują na przyćmione światło. Brak któregoś z czopków jest przyczyną daltonizmu – ślepoty na barwy. Tęczówka – Barwna część oka. Źrenica – Jest otworem w tęczówce wpuszczający światło do środka. Soczewka– Ogniskuje obraz na siatkówce. Twardówka – Jest zewnętrzną częścią oka. Nerw wzrokowy – przekazuję doznania wzrokowe do mózgu. Ciało szkliste – Wypełnia wnętrze oka.         

                                                                                                      

Układ nerwowy- Zadaniem układu nerwowego jest regulowanie czynności poszczególnych narządów i układów organizmu zwierzęcego oraz ich współdziałania, a także kierowanie zachowaniem się zwierzęcia wobec zmieniających się stale warunków otoczenia.BUDOWA-Układ nerwowy zbudowany jest z tkanki nerwowej, która jest bardzo wrażliwa na podniety i ma zdolność przewodzenia pobudzeń, czyli impulsów.Ze względu na budowę układ nerwowy dzieli się na:układ nerwowy centralny, czyli ośrodkowy, składający się z mózgowia i rdzenia kręgowego oraz układ nerwowy obwodowy, złożony, z nerwów czaszkowych i rdzeniowych.FUNKCJE-odbiera i analizuje bodźce płynące z narządów wewnętrznych, a także docierające ze środowiska zewnętrznego; wywołuje odpowiednie reakcje organizmu; kontroluje i koordynuje pracę wszystkich pozostałych układów                                 Budowa neuronu-a)Jądro - jest to centrum obliczeniowe neuronu, gdzie zachodzą procesy kluczowe dla jego funkcjonowania;b) Dendryty - są to wejścia neuronu, którymi do jego wnętrza trafiają sygnały poddane późniejszej obróbce,c) Synapsa - jest zakończeniem wejść (dendrytów) i stanowi tzw. furtkę wejściową neuronu. W synapsach sygnał wejściowy może być wzmacniany lub osłabiany czyli ulega już wstępnej modyfikacji,;d) Wzgórek aksonu - poprzez niego sygnał wyjściowy opuszcza neuron, można go nazwać furtką wyjściową neuronu,e) akson - jest wyjściem neuronu. Poprzez niego sygnał wyjściowy wędruje dalej do innych neuronów. W tym punkcie wyjście neuronu rozgałęzia się łącząc się z wejściami (dendrytami) innych neuronów.      

Ucho:Zbudowane jest z części zewnętrznej – Małżowiny usznej i przewodu słuchowego, które jest oddzielone od ucha środkowego błoną bębenkową, oraz z ucha wewnętrznego. Fale dźwiękowe docierające do ucha wywołują drgania błony bębenkowej. Następnie drgania są przewodzone dalej przez kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko, strzemiączka), a potem przekształcane w impulsy nerwowe.                                                                                                                                                                                                        

                                                             

Hormony: oksytocyna: wywołuje skurcze macicy podczas porodu oraz wydzielanie mleka podczas karmienia piersią, hormon wzrostu: stymuluje wzrost kości i innych tkanek, tyroksyna: zwiększa tempo przemiany materii w organiźmie, steruje wzrostem i rozwojem, kalcytonina:obniża poziom wapnia we krwi, zwiększa uwapnienie kości, parathormon: podwyższa poziom wapnia we krwi, obniża poziom fosforu, insulina: obniża poziom glukozy we krwi, wzmaga syntezę glikogenu i inne przemiany glukozy, glukagon: podwyższa poziom glukozy we krwi, adrenalina:wzmaga tempo akcji serca, zwęża i rozszerza naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie krwi, podnosi poziom glukozy we krwi, estrogeny: rozwój drugorzędnych i trzeciorzędnych cech płciowych oraz przebieg cyklu miesiączkowego, progesteron:odpowiada za utrzymanie ciąży, hamuje owulację, androgeny np. testosteron: rozwój drugorzędnych i trzeciorzędnych cech płciowych.                                                                                                                                                                     Sprzężenie zwrotne ujemne - z cybernetycznego punktu widzenia stanowi fundamentalny mechanizm samoregulacyjny, zachodzi gdy informacja o rozbieżność pomiędzy wartością faktyczną i referencyjną parametru układu wykorzystywana jest do zniwelowania tej różnicy. Ogólny wysoki poziom ujemnego sprzężenia zwrotnego sprzyja stabilności układu.

Rodzaje neuronów(a)umiejscowienie,b)funkcje)-czuciowe-a)narządy zmysłów,mózg,rdzeń kręgowy;b)przewodzenie impulsów do ośrodków nerwowych.Ruchowe-a)mózg,rdzeń kręgowy, gruczoły, mięśnie;b)przewodzenie impulsów z ośrodków nerwowych,powodowanie skurczów mięśni,pobudzanie gruczołów do wydzielania;Pośredniczące-a)mózg, rdzeń kręgowy;b)przekazywanie impulsów między neuronami                                                                                                                             Polaryzacja błony komórkowej – zjawisko powstawania różnicy potencjałów (napięciamiędzy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią błony komórek organizmów jedno lubwielokomórkowych).                                                                                              Repolaryzacja neuronu-ostatnia faza potencjału czynnościowego obejmująca aktywację potasową i inaktywację sodową neuronu, prowadzi do uzyskania potencjału równowagi.                                                                                                                                                 Funkcje mózgowia- a)kresomózgowie Jest to część mózgowia, która w sposób zasadniczy różni człowieka od zwierząt. U człowieka osiąga najwyższy stopień rozwoju ewolucyjnego. Rozmiarami i funkcją przewyższa pozostałe części mózgowia. b)międzymózgowie-Pełni funkcję pośrednika przekazującego impulsy nerwowe do kory mózgowej

 

 

 

 

 

 

 

 

;c)śródmózgowie Kontroluje napięcie mięśni i postawę ciała; d)Rdzeń przedłużony- reguluje czynność oddechowa (ośrodek oddechowy); reguluje stan napięcia ścian naczyń krwionośnych (ośrodek naczynioruchowy); e)Móżdżek:- reguluje utrzymanie równowagi i pionowej postawy ciała; utrzymuje napięcie mięśniowe; koordynuje ruchy mięśni, odpowiada za harmonijną współpracę mięśni i precyzje wykonywanych ruchów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin