3 Filo wykład - Freud 21.10.08.rtf

(47 KB) Pobierz

Wczeniej Platon

 

Paideia i Eros

 

2 pary oczu: Człowiek poznaje otoczenie za pomocą oczu fizycznych oraz oczu duchowych/intelektualnych. Są to dwa rodzaje poznania, zmysłowe i intelektualne. Platon wyróżnia te dwie sfery, lecz nie istnieją one paralernie do siebie, równolegle. Są ze sobą połączone. Wykonywany jest ruch od poznania zmysłowego do poznania inetelektualnego, i odwrotnie.

 

Eros obejmuje w tym przypadku całe ludzkie życie, od elementów zwierzęcych po elementy duchowe i intelektualne. Erotyzm dla Platona(u człowieka który przejdzie przez jego wszystkie fazy) jest czymś więcej niż zwierzęcy pociąg.

 

21.10.2008

 

Psychoanaliza S. Freuda

 

Kultura pomiędzy sublimacją i wyparciem.

 

Sigmund Freud - Austryjacki lekarz i psychiatra, żydowskiego pochodzenia. Urodzony na morawach na terenie Austrowęgier. 1856 - 1939, umiera śmiercią naturalną na emigracji w Anglii.

 

Odkrywca nieświadomości, co prawda ludzie dopatrują się tych idei już u wczesniejszych myślicieli, bą tych którzy tworzyli w tym samym czasie, lecz zasadniczym dokonaniem Freuda jest odkrycie tego co nieświadome. Wcześniej natomiast doszukiwało się tego co świadome. W oświeceniu np. warto być kimś świadomym do końca a w związku z tym w pełni panującym nad sobą i swoim życiem.

 

Freud mówi że cała myśl oświeceniowa jest zafałszowaniem, ponieważ w człowieku jest cześć tego co nieświadome. Czym jest sfera nieświadomości? Jest to część libito, część pociągu i pożądania cielesnego. Freud opracowuje w związku ze swym odkryciem program psychoanalizy, aby człowiek mó być sobą i mó otrząsnąć się z oświeceniowej ideologii i zostać sobą.

 

Z tego powodu traktuje się go głównie jako psychologa, dziś jednak sięgają do Freuda różnego rodzaju myśliciele zajmujący się problematyką kultury, kulturoznawcy, filozofowie kultury. Teraz traktuje się go jako myśliciela tworzącego określony rodzaj człowieka, kultury, społeczeństwa. Dokonuje krytyki nowoczesnego społeczeństwa oraz nowoczesności(wypierającej się popędowej sfery człowieka). Podobnej, aczkolwiek innej w niektórych aspektach, krytyki dokonuje np. Nietzsche oraz Marks.

 

Freud ma niezwykły wpływ na rewolucje obyczajową oraz kulturalną. Nie odbyły by się one bez Freudowskiej teorii nieświadomości.

 

Według Freuda ludzka psyche składa się z 3 wymiarów:

 

·                      Id (lat. To) - Sfera tego co popędowe, sfera libidalna, pożądawcza.

 

·                     Superego (nadja) Sfera różnego rodzaju wymogów, zakazów, nakazów, które są w nas samych. Dziecko które pod presją zewnętrzną która staje się częścią nas samych. Superego jest hamulcem wewnętrznym.

 

·                     Ego (Ja) - Sfera któ nad któ człowiek panuje, jest to część która znajduje się między Id a Superego. Jego zadaniem jest wybieranie zachowań w sposób świadomy przy wykorzystaniu impulsów z id i superego. Ego które jest dojrzałe i świadome potrafi wykorzystywać w pełni id oraz superego. Niestety nasze ego, nierozwinięte staje się chorobą, jeśli staje się przeciążone przez id bą przez superego, staje się to osobowością psychopatyczną.

 

Zdrowy człowiek u Freuda jest to człowiek zdolny do miłci, oraz zdolny do pracy. Jeśli człowiek potrafi oddać się pracy bą miłci jest z nim dobrze.

 

"Kulturowa" moralność seksualna a współczesna nerwowość [pisma społeczne]

 

Traktują one o:

Neurotyczność kultury nowoczesnej.

Niezbędność i pozytywność kultury.

Represyjny aspekt rozwoju kultury.

 

Według Freuda kultura, oraz mechanizm jej powstawania ksztautują się następująco:

Freut mówi że kultura ma za zadanie tłumienie popęw, co polemizuje z poglądami Platona który uważa że kultura ma za zadanie zintensyfikować popędy i pragnienia. Freud mówi także że gdyby kultura nie powstrzymywała popęw społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować ponieważ popałdo by w totalną anarchie, gdzie każdy walczyłby o własne racje które byłyby zarzewiem konfliktu, nie byłoby sfery wspólnej. W jego rozwarzaniach człowiek musi odpuścić części swoich aspiracji, pragnień oraz ambicji, by powsała sfera wspólna(kompromisu).

 

Sublimacja - Zamiana celu pierwotnie seksualnego na inny, już nie seksualny lecz psychicznie z nim spokrewniony. Innymi słowy jest to "Tłumienie pozytywne". Freud mówi także o fakcie różnych sił popędu seksualnego przynależnych indywidualnie, oraz różnych indywidualnych możliwości sublimacyjnych. Zauważa także, że nie da się sublimować zawsze, nadchodzi w końcu moment w którym aby sublimować skutecznie dalej nadchodzi potrzeba zaspokojenia. Jeśli tłumi się swój popęd dalej nazywamy to "Tłumieniem negatywnym" czyli tzw. wyparciem. W takim przypadku stajemy się świadkami symptomów stanu chorobowego, który me prowadzić do lęw bą agresji.

 

Trzy stadia kultury:

 

·                     Pierwsze, gdy uaktywnienie popędu seksualnego jest swobodne, tekże jeśli chodzi o cele rozmnażania.

·                     Drugie, kiedy wszystko co składa się na popęd seksualny jes tłumione.

·                     Trzecie, polegające na ograniczeniu potrzeb seksualnych do funkcji rozmnarzania.

 

Trzeba także zauważ że wraz z ograniczaniem aktywności seksualnej w wypadku całego społeczeństwa, staje się ono bojaźliwe w stosunku do życia, a także przerażone w stosunku do śmierci. To z prowadzi do zaburzeń indywidualnych ci do doznawania przyjemności, co przekłada się na mniejszą chęć posiadania dzieci.

 

Podsumowując: Kulura jest czymś ambiwalentnym(z jednej strony jest potrzebana a z drugiej przeszkadzającym). Freud krytykuje społeczstwo nowoczesne. Trzeba także podkreślić powyższy spór Freuda z Platonem i zależności ich teorii.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin