Sprawozd. z plantacji.doc

(34 KB) Pobierz

 

 

Projekt założenia uprawy plantacyjnej lub plantacji

 

Założenia: powierzchnia 14 ha usytuowana w nadleśnictwie Mircze, STL – Lśw.        

                  charakter terenu -  halizna:

 

 

1.Wyżej wymieniona powierzchnia leży w IV krainie ( Mazowiecko-Podlaskiej) , dzielnicy 7 (Wyżyny Wschodniolubelskiej ). Biorąc pod uwagę dołączone założenia , a także lokalne uwarunkowania przyrodnicze i gospodarcze decyduję się na założenie uprawy plantacyjnej, która to ma po około 60 latach  dostarczyć drewna wielkowymiarowego.

Głównym odbiorcą wyprodukowanego drewna będzie tartak w oddalonej o ok. 50 km. Zawadówce. Drewno dowożone będzie koleją , załadunek będzie miał miejsce w położonym nieopodal Chrubieszowie . Dodatkowymi odbiorcami będą wszelkiego rodzaju małe lokalne tartaki. 

 

2. Jako gatunek podstawowy na opisywanej uprawie plantacyjnej postanowiłem wprowadzić modrzew polski .Gatunków towarzyszących nie zamierzam wprowadzać, gdyż w tym przypadku nie jest to konieczne ( modrzew z powodzeniem radzi sobie bez tych gatunków ). Wiek rębności przewidziany jest na około 50– 60 lat . W zależności od tego jak drzewa będą rosły okres ten może być skrócony lub wydłużony. Więźba , która zostanie zaprojektowana dla modrzewia  będzie więźbą kwadratową o wymiarach  4 x  4metry. Dodatkowo ze względu na znaczną powierzchnię uprawy zostanie na niej stworzony  pas biocenotyczny na którym posadzone będą gatunki takie jak : dąb szypułkowy , grab , lipa drobnolistna, jawor  więźba tych gatunków będzie wynosiła 1,5x1,5m .

 

3. Charakterystyczną cechą terenu , na którym ma być utworzona uprawa plantacyjna modrzewia w moim przypadku jest halizna, na której znajdują się pniaki po wyciętych drzewach. Tak więc pierwsza czynnością , która zostanie wykonana będzie karczowanie pniaków. Karczowanie należy przeprowadzić tak, aby jak najmniej naruszyć naturalny układ poziomów glebowych, a gleba wypełniająca przestwory między korzeniami została wytrzęsiona i pozostała na miejscu. Zabieg ten może jest kosztowny ,ale konieczny. Karczowanie zostanie przeprowadzone pod koniec lata. Kolejnym etapem przysposabiania terenu będzie  orka pełna głęboka (do 60 cm. ). Zabieg ten wykonany będzie  na jesieni , tak przygotowana gleba pozostanie w ostrej skibie do wiosny. Na wiosnę wyrównujemy glebę po orce i  wybieramy  pozostałe korzenie po wykarczowanych drzewach za pomocą kultywatora sprężynującego lub ciężkiej brony zębatej. Ze względu , że modrzew zaleca się sadzić na jesieni, więc czas ten ( od wiosny do jesieni)  wykorzystam na posianie łubinu żółtego jednorocznego, który to na jesieni zostanie przyorany i spełni rolę nawozu zielonego  dostarczając dużej ilości próchnicy , azotu i innych składników mineralnych oraz poprawi strukturę gleby . Spowoduje również uruchomienie i udostępnienie sadzonkom trudno przyswajalnych składników mineralnych jak potas i fosfor. Ze względu na to , iż teren leży na siedlisku Lśw , nawożenie pod uprawę jest zbędne . Po przyoraniu zielonej masy wyrównujemy teren broną i przystępujemy do tworzenia pasa biocenotycznego o szerokości  50 metrów, który to podzieli działkę na dwie równe części.

Sadzenie zostanie przeprowadzone jesienią we wcześniej dokładnie wyznaczone miejsca. Samo sadzenie powinno być wykonane bardzo starannie w jamki odpowiadające wielkością systemowi korzeniowemu. Korzystne jest wzbogacenie gleby w jamce substancją organiczną w postaci ściółki , torfu lub kompostu. Sadzonki sadzi się zwykle w dobrze spulchnioną glebę nieco głębiej niż rosły w szkółce ( 2 – 5 cm ). Materiał użyty do zakładania uprawy musi mieć odpowiednią wartość genetyczną oraz odznaczać się jakością gwarantującą wysoką, nawet pełną przeżywalność i szybkim wzrostem po posadzeniu. Odpowiednia wartość genetyczną materiału sadzeniowego zapewnią tylko nasiona pochodzące ze specjalnie wytypowanych  wyłączonych drzewostanów nasiennych lub wegetatywne potomstwo z wyselekcjonowanych drzew matecznych. Mają to być wyrośnięte sadzonki kilkuletnie o dobrej zdrowotności i żywotności oraz I klasie jakości według norm na materiał sadzeniowy , a także z właściwymi proporcjami między częściami nadziemnymi, a systemem korzeniowym. Najlepiej gdy stosunek ten jest 1:1 , i nie może przekraczać 3:1. W moim przypadku będą to sadzonki szkółkowane o symbolu produkcyjnym 2/1, o wysokości 35- 70 cm, z systemem korzeniowym co najmniej 25 cm i grubości w szyi korzeniowej  4 – 7mm.

 

4. Pielęgnowanie gleby na plantacjach obejmuje kompleks zabiegów agrotechnicznych, których celem jest regulowanie i poprawa właściwości fizycznych, chemicznych oraz biologicznych gleb, niszczenie chwastów , a przez to lepsze zaopatrzenie drzew w składniki pokarmowe oraz  wodę. Ma to istotny wpływ na zwiększenie przyrostu drzew. W pierwszych 3 latach od założenia uprawy gleba będzie trzymana w czarnym ugorze i spulchniana 1 – 3 razy do roku. Zależeć to będzie od stopnia zachwaszczenia. Zabieg ten będzie wykonywane kultywatorem sprężynowym agregatowanym z ciągnikiem URSUS C – 360. W 4-5 roku istnienia uprawy (w zależności od pojemności kompleksu sorpcyjnego) przeprowadzone zostanie nawożenie P , K i N ( pogłównie ), termin nawożenia to wczesna wiosna.               Cięcia pielęgnacyjne na uprawie plantacyjnej maja charakter cięć rozluźniających. Ich zasadniczym celem jest zwiększenie dostępu światła do koron drzew, gdy te dochodzą do zwarcia. Cięcia te powinny także dostarczyć surowca dla przemysłu. Terminy te zależą od gatunku, więźby sadzenia i szybkości przyrostu drzew. Nie należy też dopuścić do zbyt silnego zwarcia koron i ich skrócenia, gdyż spowoduje to zahamowanie przyrostu drzew na grubość. U modrzewia sygnałem do rozpoczęcia cięć jest zetknięcie się koron drzew i  to następuje około 20 – tego roku życia drzew. Cięcia te będą miały charakter schematyczny ( co drugi rząd ukośnie ) z usunięciem około 50% drzew wyjściowych.                                                            Także należy zwrócić uwagę na indywidualne pielęgnowanie drzew, które ma na celu poprawienie jakości produkowanego surowca. W powyższym przypadku gdy produkowane mają być sortymenty wielkowymiarowe pielęgnowanie indywidualne drzew jest rzeczą  bardzo ważną , a będzie polegało na podkrzesywaniu strzały. Pierwszy taki zabieg należy przeprowadzić gdy drzewa osiągną wysokość 6 – 7 metrów, do wysokości 1/3 wysokości, po raz drugi  do  1/2   wysokości, po osiągnięciu przez drzewa 11 – 12 metrów. Podkszesywanie należy wykonywać na końcu zimy lub  wczesną wiosną , przed ruszeniem soków, natomiast gałęzie martwe możemy usuwać cały rok. Należy zauważyć, iż gałęzie w przypadku modrzewia  podkrzesujemy do grubości około 3 cm. Gdy gałęzie mają grubość przekraczającą podany wymiar wówczas należy zastosować tzw. tylcowanie lub obrączkowanie i dopiero po jakimś czasie usuwa się je ( jak uschną).

 

Harmonogram:

Koniec lata roku 1 – karczowanie pniaków na powierzchni

Jesień roku 1 – orka pełna głęboka

Wiosna roku 2 – wyrównanie powierzchni i zasianie łubinu żółtego

Jesień roku 2- przyoranie łubinu, wyrównanie powierzchni i sadzenie drzewek

Wiosna roku 3 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Lato roku 3– ewentualne spulchnianie gleby

Jesień roku 3 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Wiosna roku 4 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Lato roku 4– ewentualne spulchnianie gleby

Jesień roku 4 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Wiosna roku 5 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Lato roku 5– ewentualne spulchnianie gleby

Jesień roku 5 – spulchnianie gleby w międzyrzędach

Wczesna wiosna roku 6 – nawożenie PKN

 

 

 

 

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin