Zadania - komórka mała czcionka.doc

(750 KB) Pobierz

KOMÓRKA 1

Zad.  1
Woda jest substancją o szczególnych właściwościach. Jej gęstość osiąga wartość maksymalną w 4°C i maleje wraz ze wzrostem temperatury. Tworząc lód podczas zamarzania, woda zwiększa swoją objętość, co powoduje, że powstający lód jest lżejszy od wody, z którą się styka. Wykaż na jednym przykładzie, że dwa opisane powyżej stany skupienia wody mają istotne znaczenie dla życia w zbiornikach wod­nych.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. …………………………

Zad. 2

Celuloza, skrobia, glikogen, chityna są to związki należące do polisacharydów (wielocukrów). Pełnią one w komórkach organizmów żywych różne funkcje. Skonstruuj tabelę, w której przedstawisz podział wymienionych polisacharydów na strukturalne i zapasowe, oraz podasz przykłady miejsc ich występowania w organizmach żywych.

 

 

 

 

Zad. 3

Węglowodany to grupa różnorodnych związków organicznych. Wyróżniamy wśród nich m.in. monosacharydy (cukry proste) i polisacharydy (cukry złożone, zawierają­ce więcej niż 10 cząsteczek monosacharydów). Różnią się one właściwościami np. rozpuszczalnością w wodzie i co się z tym wiąże, pełnioną w komórce funkcją. Uzupełnij poniższą tabelę wpisując odpowiednie przykłady węglowodanów oraz określ ich rozpuszczalność w wodzie i podstawową funkcję pełnioną w komórce lub organizmie.

Grupa węglowodanów

Przykład (nazwa związku)

Rozpuszczalność w wodzie (słaba /dobra)

Funkcja w komórce lub organizmie (strukturalna / energetyczna/ zapaso­wa 1 regulacyjna)

monosacharydy

 

 

 

 

 

polisacharydy

 

 

 

Zad.4.

7

 


Zapis fragmentu cząsteczki białka: Gly - Ala - Leu - Phe - Asp - Ser - ...

przedstawia strukturę:

A.              pierwszorzędową białka.

B.              drugorzędową białka.


C.              trzeciorzędową białka.

D.              czwartorzędową białka


 

Zad. 4

Poniższa tabela zawiera porównanie zawartości niektórych aminokwasów egzogen­nych w białku zwierzęcym i roślinnym (w gramach aminokwasów na 100 gramów białka).

Aminokwas

Białko zwierzęce (wołowina)

Białko roślinne (kukurydza)

Białko roślinne

(fasola)

leucyna

7,7

24,0

10,5

fenyloalanina

5,0

6,5

8,0

tryptofan

1,4

0

0

lizyna

8,2

0

7,2

Wypisz z tabeli nazwę aminokwasu, którego niedobór w organizmie może być skut­kiem diety wegetariańskiej oraz taki, którego najlepszym źródłem jest białko roślin­ne.

…………………………………………………………………………………………………………………………

 

Zad.5. Schemat przedstawia cykl życiowy haploidalnej komórki dzielącej się mitotycznie.


 

Obok komórek przed­stawionych przy fazach G2 i M wpisz liczbę chromosomów i liczbę cząste­czek DNA właściwą dla tych faz cy­klu życiowego komórki.

 

Zad. 6. W cyklu komórkowym wyróżniamy okres miedzypodziałowy (interfazę). Interfaza trwa  dłużej niż mitoza, a w jej przebiegu możemy wyodrębnić charakterystyczne fazy G1; S, G2. Dobierz opisy procesów zachodzących w fazach g1,S, G2

 

Opis I.   W tej fazie zachodzi replikacja DNA.

Opis II. W tej fazie ilość DNA jest podwojona.

Opis III. W tej fazie ilość DNA jest na poziomie 2c.

Faza

Numer opisu

G,1

 

S

 

G2

 


 

Zad.7

Komórki nabłonka gruczołowego gruczołów trawiennych (ślinianek, trzustki) produkują i wydzielają enzymy trawienne. Wykaż zależność między syntezą enzymów a obfitością siateczki śródplazmatycznej szorstkiej w komórkach tych gruczołów.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Zad.8

W komórkach roślinnych wakuole (wodniczki) są zwykle duże i otoczone. Są one otoczone tonoplastem i wypełnione sokiem wakuolarnym. Wymień dwie funkcje, jakie mogą pełnić wakuole w komórkach roślinnych.

……………………………………...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin