15 maj 2009r. Kielce
prowadzący przedmiot
dr inż. Jaśkiewicz Marek
Systemy transportowe
Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
Transport
Obliczanie kolejowego punktu ładunkowego
1. Dane wejścia
· Obroty roczne Qr
· Struktura obrotów:
ü Węgiel Q1 = 65 000 t/rocznie
ü Żwir Q2 = 30 000 t/rocznie
ü Jednostki paletowe Q3= 15 000 t/rocznie
ü Ładunek dłużycowy Q4= 35 000 t/rocznie
· Ładunek
· Nadanie (N)
· Przybycie(P)
· Q1
· 0
· 100
· Q2
· Q3
· 50
· Q4
· 30
· 70
· Liczba dni roboczych w roku N=250 dni
· Dobowy czas pracy łączny : 8 godz. (jeden zmiana )
· Współczynnik nierównomierności a:
§ Dla Q1: a1 = 1,40; sezon: cały rok
§ Dla Q2: a2 = 1,70; sezon: 9 miesięcy od marca do listopada
§ Dla Q3: a3 = 1,80; sezon: cały rok
§ Dla Q4: a4 = 1,50; sezon L w nadaniu dwa miesiące styczeń – luty
a = 1,1 w przybyciu cały rok
Obliczenia
Zad 1
Obroty jakie firma może osiągnąć na dobę i maksymalnie dla różnych rodzajów ładunku jakimi może zajmować się dana firma:
a). węgiel średnie:
Qd Śr = Q1 /N [t/ dobę]
QdŚr = 65000/250 = 260 [t/dobę]
maksymalne:
Qd max = QdŚr * a1 [t/dobę]
Qd max = 260*1,40 = 364 [t/dobę]
b). żwir średnie:
QdŚr = Q2 /(N *(9/12)) [t/dobę]
QdŚr = 30000/(250*0,75)= 160 [t/dobę]
Qd max = QdŚr *a2 [t/dobę]
Qd max = 160 * 1,70 = 272 [t/dobę]
c).ładunek spaletyzowany: -palety [paleta = 500 kg ]:
w nadaniu:
średnie:
QdŚr = Q3(w nadaniu)N [t/dobę]
QdŚr = (15000*0,5)/250 = 30 [t/dobę]
Qd max = QdŚr * a3 [t/dobę]
Qd max = 30 * 1,80 = 54 [t/dobę]
w przybyciu:
QdŚr = Q3 (w przybyciu)N [t/dobę]
Qd max = QdŚr * a3
d). Dłużyca w nadaniu (drewno budowlane)
QdŚr = Q4 0,3/N*(2/12)
QdŚr= 35000*(0,3/(250*(2/12))= 252 [t/dobę]
Qdmax=QdŚr*a4 [t/dobę]
Qdmax= 252*1,5 = 378[t/dobę]
w przybyciu pakiety (stal konstrukcyjna)
QdSr =Q4 *0,7/N
QdŚr =35000*0,7/250 = 98 [t/dobę]
Qdmax= QdŚr*a4 [t/dobę]
Qdmax= 98*1,5= 147 [t/dobę]
Zad 2
Obroty dobowe średnie i szczytowe w poszczególnych miesiącach:
a).styczeń-luty: węgiel, jednostki paletowe, drewno i palety ;
QdŚr =∑ QdŚr [t/dobę]
QdŚr = 260+30+30+252+98 = 670
Qdmax=∑QdŚr *a4 [t/dobę]
Qdmax=670*1,5=1005
b).marzec-listopad: węgiel, żwir, jednostki paletowe i pakiety:
QdŚr = 260+160+30+30+98 = 578 [t/dobę]
Qdmax=∑QdŚr *a2 [t/dobę]
Qdmax=578*1,70= 982,6
c).grudzień : węgiel, jednostki paletowe i palety:
QdŚr = ∑ QdŚr [t/dobę]
QdŚr = 260+30+30+98 = 418
Qdmax = ∑QdŚr *a [t/dobę]
Qdmax=418*1,1 = 459,8 [t/dobę]
Zad 3
Struktura obrotów według scalonych grup ładunków:
a).dla ładunków sypkich luzem:
nadanie żwiru w obrocie średnim dobowym i maksymalnym wynosi:
QdŚr=160 [t/dobę]
Qdmax=272[t/dobę]
...
madziula0001