PRAWO WYKŁADY 2.odt

(46 KB) Pobierz

22.11.2012r.

 

1.                   

*STOSUNEK PRAWNY - relacje prawne jakie istnieją pomiędzy określonymi osobami lub przedmiotami. (np. tylko aktor może korzystać ze swojego dzieła-prawa autorskie)

 

*CZYNNOŚCI PRAWNE – działania, które mają doprowadzić do stosunku prawnego, jego zmiany i zakończenia. By powstały czynności prawne musi być jeden element – oświadczenie woli.

 

*OŚWIADCZENIE WOLI – to nasze zachowanie, które ma ujawniać w sposób jasny, że akceptujemy warunki i produkt transakcji. Jest skuteczny, gdy adresat mógł zapoznać się z treścią tego oświadczenia.  np. ja coś sprzedaje, a Kowalski kupuje to ode mnieà oświadczenie ustne lub pisemne.

 

*CZYNNOŚCI PRAWNE:

 

A)czynności realne i konsensualne

-czynności realne – nie wystarczy oświadczenie woli, prócz niego konieczne jest wydanie tego przedmiotu.

 

-czynności konsensualne – dochodzi do skutku wyłącznie po oświadczeniu woli. Np. sprzedajemy używany samochód to podpisujemy umowę, czyli oświadczenie woli.

 

B)czynności prawne na wypadek śmierci i między żyjącymi

-na wypadek śmierci – są to takie czynności, które są aktualne dopiero gdy ktoś zejdzie ze świata np. testament ( bo za życia zawsze można go zmienić)

 

-między żyjącymi – te, z którymi mamy na co dzień do czynienia

 

C)czynności zobowiązujące/rozporządzające/o podwójnym skutku(zobowiązująco-rozporządzające

-czynności zobowiązujące – nie obligują do dania czegoś, ja się zobowiązuję tu że coś zrobię

 

-czynności rozporządzające – rozdysponowuje tu swoim majątkiem (rozdaje pieniądze innej osobie)np. kupuje TV na raty (umowa-to czynność zobowiązująca) natomiast każda kolejna wpłata to czynność rozporządzająca.

 

-Czynność zobowiązująco-rozporządzająca – pokrywają się w czasie, zobowiązujemy się do czegoś i do tego rozporządzamy naszym majątkiem. Przykład wyżej.

 

D) czynności upoważniające

czynności upoważniające – upoważniam inną osobę (pełnomocnika) by dokonała za mnie tej czynności prawnej (np. będę na wakacjach, a muszę coś podpisać to upoważniam do tego kogoś). Gdy on podpisuje to skutki tego podpisu i tak ponoszę ja, np. ekspedientka w sklepie nie będąca właścicielką tego sklepu. Nie można komuś udzielić pełnomocnictwa na wszystkie sprawy.

1.                 Pełnomocnictwo ogólne – na jego podstawie pełnomocnik może dopilnować wszystkich zwykłych spraw(dla każdego co innego jest rzeczą zwykła), musi być w stanie zrobić normalną rzecz, np. sklep-mógłby Sprzedawać, dokonywać przelewów, kasowaćà normalne rzeczy, które przedsiębiorca robi. Ale nie mógłby sprzedać jego auta, domu…

2.                 Pełnomocnictwo rodzajowe – takie upoważnienie, że pełnomocnik może dokonywać wielu czynności, ale tych samych ! np. pracując w sklepie, może sprzedawać jego rzeczy, tylko to !!!

3.                 Pełnomocnictwo szczególne – pełnomocnik ma zezwolenie do dokonania jednej czynności, tylko jednej !

 

Te trzy rodzaje były zbyt wąskie i powstała:

 

-PROKURA – tylko do przedsiębiorcy. Może zrobić wszystko prócz:

1.                  Dokonać czynności dotyczącej nieruchomości (sprzedać, obciążyć, ruszyć, dotknąć XD itp.)

2.                  Nie może decydować o całości przedsiębiorstwa (np. sprzedać firmy, oddać ją)

 

E) czynności jednostronne / umowy / uchwały

-czynności jednostronne – wymaga jednego oświadczenia woli (nikt nie musi się tu ze mną zgadzać, ono jest moje-ja decyduje), wypowiedzenie umowy telefonicznej.

 

-Umowy – czynność prawna, gdzie oświadczeń woli jest 2 lub więcej w umowie. Wszystkie te oświadczenia muszą być zgodne  w 100% ze sobą. Szerzej:

 

·                     KONSENS – spotkanie zgodnych oświadczeń woli i dochodzi do podpisania umowy. Możemy wyznaczyć maksymalny i minimalny zakres konsensusu.

 

*minimalny zakres – minimum, jakie muszę uzgodnić/wiedzieć co strony chcą robić, np., czy chodzi o wynajęcie, sprzedaż podarunek, za jaką cenę i co.

 

*maksymalny zasięg – jak dużo mogą uzgodnić, górna granica tego co trony mogą uzgodnić to wolność kontraktowa, swoboda umów (wolność kontraktowa, swoboda umów)

 

·                     WOLNOŚĆ KONTRAKTOWA – wyznaczony jest przepisami prawa bezwzględnie obowiązującymi: dotyczy ustalania treści umów, z kim zawierać umowę, rodzaj oferty. Możemy ją tylko zawrzeć z wyznaczonymi osobami, które zawodowo się tym zajmują.

 

·                     SWOBODA UMÓWstrony umowy między sobą uzgadniają jak ma wyglądać umowa( zapłata, terminy…Możemy dogadywać się, negocjować. Ma charakter dyspozytywny(zmierzający).

 

-Uchwały – czynności prawne, gdzie mamy 1,2 lub więcej oświadczeń woli, ale nie muszą być one zgodne ze sobą. Nie Konieczna jest jednomyślność. Nie musi być popierana przez każdego, np. spotyka się 5-6 osób podpisując spółkę z o.o. – wszyscy muszą się zgodzić, ale w trakcie działania spółki nie muszą. Wymagana jest większość głosów.

 

 

 

 

2.                  PRZEPISY PRAWA:

a)                  Bezwzględnie obowiązujące – ma pierwszeństwo przed umową; nie możemy ich zmienić w umowach, zignorować, zastąpić. Jeśli czegoś nie ma w umowie, a jest to prawo bezwzględnie obowiązujące to i tak działa.

 

b)                  Względnie obowiązujące (dyspozytywne) – przepisy są po to by nam pomóc, służą byśmy nie musieli w umowie o wszystkim pisać. Np. Jeśli napiszemy, że coś nie działa to ok, ale jak nie napiszemy to działa prawo bezwzględnie obowiązujące.   

                                             

c)                  Semiimperatywne – są wiążące tylko w jednym kierunku. Np. mamy umowę o pracę(pracownik jest słabszy, szef mocniejszyàtrzeba umocnić pracownika) mamy regulację o chronieniu pracownika np. umowa na czas nie określony(mamy 3 miesiące okresu wypowiedzenia, a jeśli zawrzemy w umowie 6 miesięcy, to ok. , to możemy polepszać sytuację pracownika, ale nie pogarszać.

 

Wyrok sądu zastępuje oświadczenie woli.

3.                  SPOSOBY ZAWIERANIA UMÓW W PRAKTYCE:

A) OFERTA:

- oświadczenie, że chcemy zawrzeć umowę

-musi zawierać w sobie istotne postanowienia

-proponujemy coś za określoną cenę

-akceptujeàjuż jest umowa (dochodzi do jej zawarcia)

-kierujemy publicznie lub do danego adresata

-to co jest w sklepie na półkach jest ofertą (bo jest to na półce i podana jest cena)

-przyjmuje ofertę- gdy np. biorę ten produkt i idę do kasy

-cecha charakterystyczna! – oferta wiąże oferenta-oznacza, że jeśli ktoś złożył ofertę to już nie ma nic do gadania, a gdy ja ją przyjęłam to jestem zobowiązana (związałam się umową)

-w ofercie można uwzględnić termin związania ( gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy mięli jeszcze ten towar, np. oferta do wyczerpania zapasów

-oferta w drodze bezpośredniej komunikacji przestaje wiązać gdy natychmiast nie została podana odpowiedź.

-przyjęcie oferty może mieć ściśle określone prawa: np. akceptację składamy pod adresem …mailem…

-nie możemy narzucić kontrahentowi, że jeśli nic nie zrobi to będzie to oznaczało przyjęcie oferty

-możemy przyjąć ofertę z zastrzeżeniami np. ja płacę za ofertę, ale Ty płacisz za transportà jest to nowa oferta

-jeśli przedsiębiorca zmienia drobne elementy umowy (transport, cena)uznaje się już zawarcie umowy, gdy powie np. biorę to, ale Ty płacisz za dojazd

-umowę w trybie ofertowym uważa się za zawartą , gdy oferent otrzyma akceptację oferty

-elektronicznie – dochodzi do akceptacji umowy ale w miejscu zamieszkania oferenta

 

B) NEGOCJACJE

-rozmowa na temat umowy

-prowadzenie rozmowy w sposób uczciwy bo występuje odpowiedzialność

-list intencyjny – opis i podsumowanie, spisanie tego co uzgodniliśmy, nie ma wartości prawnej, dalej możemy zmieniać zdanie, niewiążące stanowisko negocjacyjne, nie doprowadzi do zawarcia ostatecznej umowy – szkic, wzór, prowadzenie negocjacji

-zaproszenie do negocjacji, reklamy, oferty, cenniki, nie mają skutku prawnego

 

C)  AKCJA I PRZETARG

-postępowanie wielostronne i eliminacyjne tzn. że chodzi o to by z dużej grupy zainteresowanych wybrać tego najlepszego

-rozpoczyna sam organizator lub dom aukcyjny na prośbę

-musimy ustanowić warunki akcji lub przetargu i musimy je ogłosić( kiedy, co, jakàwszystko)

-ogłasza się zwykle w Internecie, prasie, ale też można zrobić zamkniętą akcję/przetarg

 

       ***1. AKCJA/LICYTACJA

Akcja to postępowanie ustne, uczestnicy spotykają się w jednym miejscu; prowadzący mówi na początku czego akcja dotyczy, a uczestnicy składają mu oferty i ten który ostatni złoży ofertę, musi ją podpisać, jest nią zobowiązany (trwa do momentu, gdy po trzykrotnym zapytaniu nowa oferta się nie pojawi, prowadzący mówi kto wygrał akcję).

       ***2. PRZETARG

-tryb pisemny, dyskusja i rozmowa jest bardziej skomplikowana

-ważny termin wykonania, kredyt bankowy, oferta

-dlaczego to akurat my powinniśmy być wybrani

-ten kto prowadzi przetarg ocenia i wybiera ten, który podoba mu się najbardziej

 

-------àRÓŻNICE AKCJA A PRZETARG

1.wygrywa najwyższa kwota

1.wygrywa najlepsze oferta (cena nie liczy się)

2.aukcja należy do zwycięzcy, gdy jest powyżej ceny minimalnej

2.nie musi się zakończyć wygraną

 

*VADIUM – sytuacja, w której organizator przetargu chce dopuścić osoby naprawdę zainteresowane. Aby móc uczestniczyć w przetargu należy dokonać opłaty tzw. Vadium, by wejść i złożyć ofertę. Bez dowodu wpłaty nie wpuszczą na salę przetargową. Gdy nie wygramy przetargu, vadium zostanie zwrócone. Gdy organizator się rozmyśli po zwycięstwie to zwycięzca może sądzić się o odszkodowanie albo może zażądać kwoty vadium i drugiej takiej samej kwoty pieniężnej (2vadium)(nie musi się wtedy tłumaczyć przed sądem).

W drugą  stronę też to działa( gdy uczestnik się przeliczył) wtedy organizator ma wybór albo nie zwraca vadium albo się sądzi.

 

*USTAWIANIE PRZETARGU – ten kto prowadzi przetarg, uczestnik lub osoba działająca w spisku z organizacją przekłamuje wynik stanowiąc podstawę, żeby sąd unieważnił przetarg.

 

 

06.12.2012r.

 

*forma czynności prawnej – mówi jak ma wyglądać oświadczenie woli, mogą mieć dowolną postać (gesty, bierne zachowanie..)

 

*formy szczególne – dokumentowanie dokonanej czynności (gdyby były jakieś spory są dowody)

·                     Jawność – umowa staje się jawna (np. u notariusza w trakcie wysyłania dokumentów do sądu)

 

-4 formy szczególne:

a)                  Zwykła forma pisemna – możemy napisać, wydrukować… liczy się podpis (pełny lub nazwisko).

b)                  Forma z datą pewną – w jakiś sposób uzyskujemy pewność, że czynność nie została podpisana później niż data (np. notariusz przybija pieczątkę, że widział umowę – data pewna); uzyskujemy w zmiankach o charakterze urzędowym; coś już było zgłoszone !, czyli forma pisemna + to, że umowa już była podpisana

c)                  Forma z podpisami poświadczonymi – idziemy do notariusza i w jego obecności się podpisują obie strony + poświadczenie z datą; notariusz legitymuje te osoby i dopiero dokonują podpisu.

d)                  Akt notarialny – notariusz uczestniczy w tworzeniu umowy, musi nam go odczytać, a my mu za to płacimy; wszystkie strony podpisują oryginał aktu, a oni dostają tylko wypis(?). W razie gdy go zgubimy zawsze możemy iść do notariusza po nowy.

 

Np. Bankowość elektroniczna – ma ważność bez podpisu banku, pieczątki

 

-Skutki niezachowania przez prawo form:

1. rygor nieważności – czynność nie wywołuje żadnych skutków prawnych

2. rygor wywołania skutków prawnych

3. rygor dowodowy – o ile nikt się nie kłóci, a czynność jest wykonywana, a nie mamy żadnego papierka o tyle jak będzie spór to sąd odmówi nam pomocy

 

Przepisy czasem nam powiedzą jaka jest forma rygoru a czasem nie.

 

ZASADA I

B,c,d, - albo nieważność,

 

 

UZUPEŁNIĆ!

 

 

*prawo autorskie – jeśli przenosimy na kogoś prawa to pod rygorem nieważności; musimy zawrzeć regułkę: „przenosimy prawa autorskie…”

 

*licencja a prawa autorskie àjeśli przenosimy prawa to one trafią do nabywcy całkowicie/zostaną oddane; a licencja to wykupienie części że może korzystać przez tyle lat ile w umowie zapisane. Jeśli nie ma konkretnej długości to trwa 5 lat.

 

Rodzaje licencji:

-wyłączna – przez czas trwania licencji odbiorca i nabywca może korzystać z licencji, nikt więcej. Nie może być kilku licencjobiorców.

-niewyłączna – nie daje monopolu, kilka osób może mieć licencje

 

*sublicencja – licencja dalsza; ktoś kto dostał licencje udziela komuś sublicencji a nie licencje; nie mogą dać komuś więcej niż ma; żeby uzyskać sublicencję musimy uzyskać zgodę na jej udzielenie od właściciela (najlepiej zawrzeć ją od razu w każdej umowie początkowej)

 

Można doprowadzić do wcześniejszego zerwania licencji (rozwiązać licencje lub wypowiedzieć). Licencje wypowiadamy na jeden rok na przód, na koniec roku kalendarzowego. Składając np. 1 stycznia, czekamy 2 lata !

 

*zerwanie licencji – musi być w umowie napisane kiedy mogą natychmiastowo rozwiązać umowę.

 

*autor jest chroniony – gdy cena idzie do góry, to należy się % od wyższej ceny, autor ma roczną ochronę (płaci się mu 20% od ceny detalicznej, nawet gdy cena spadła, ale tylko przez rok, później już nie). Nawet jak autor umrze, to chronią go prawa autorskie.

 

*gost-writer – wynajęty pisarz tworzy utwór,a podpisuje się pod nim ktoś inny (zwykle celebryta). Działania sprzeczne z prawem. Jak mu się dobrze zapłaci to siedzi cicho. I wszystko jest ok.

 

*gost-entorship – pojawia się w środowisku naukowym u starszych profesorów, którzy nie łapią się o co chodzi w dzisiejszym świecie i mają pod sobą młodych mgr, którzy piszą pracę, a ten stary profesor się tylko pod nią podpisuje. Czy w przyszłości to wyjdzie , nigdy nie wiadomo.

 

*Prawo do integralności utworu – tylko autor może modyfikować swoje dzieło. Gdy posiadacz licencji chce coś zmienić musi spytać; gdy zmiany nie są istotne, a są potrzebne to nie trzeba pytać.

 

*Prawo do decydowania po I udostępnieniu – jeśli twórca podpisał, musi to zrealizować, bo inaczej zapłaci karę.

 

*Prawo do nadzoru – autor może kontrolować jak korzystają z jego utworów inni. I gdy jakieś zmiany zajdą to muszą trafić do autora.

 

*prawo do odstąpienia od umowy – np. jeśli da licencję, a później stwierdza, że narusza to jego interesy osobiste, to może zerwać umowę (licencję)

 

 

*plagiat – kradzież literacka, przywłaszczanie cudzego dzieła.

 

Rodzaje plagiatów:

a)                  Jawny plagiat – przejęcie dzieła w niezmienionej postaci, jawny częściowy, jawny cytatowy ( gdy są same cytaty)

b)                  Plagiat ukryty – nie do końca autora; to są nasze dopiski; dodaliśmy jakiś/czyjś fragmentà plagiat korporacyjny -

                 àplagiat adaptacyjny – np. film na podstawie książki, ale nie podajemy z jakiej książki.

c)                                                          Plagiat informacyjny – cały tekst jest oryginalny; jest to opracowanie badań, których myśmy nie przeprowadzali, czyli zrobienie analizy badań z badań czyichś.

 

Plagiat jest ścigany na płaszczyźnie cywilnej i czarnej:

-cywilnej – może dochodzić odszkodowania

-czarnej – kara grzywny pozbawienia wolności do 3 lat

 

*prawa majątkowe :

I – żądamy zaniechania naruszenia- (sąd zobowiązał żeby ten ktoś wycofał się z tym)

II – żądanie usunięcia skutków naruszania – książka już jest w dystrybucji –sąd ma cofnąć ze sprzedaży

III – żądanie naprawienia szkody – udowadniając, że straciłam i skąd ta kwota się wzięła np. dwu krotność wynagrodzenia za jakieś tam egzemplarze.

 

*prawa osobiste – żądanie ustalenia prawa, gdy ktoś posługuje się czyimś utworem, ale pod swoim nazwiskiem.

 

NEXT THEMAT

 

*wina – negatywne nastawienie, możemy ją przypisać komuś kto coś w głowie ma (czyt. Inteligentny)

Rodzaje winy:

1.                                                          Umyślna:

a) zamiar bezpośredni – chce kogoś zabić

b) zamiar ewentualny – ja nie chce komuś wyrządzić szkody, ale to co robi wyrządzi komuś szkodę , ale nie można tego uniknąć i się tym nie należy przejmować

      2.    Nieumyślna:

              c) lekkomyślność – wiem, że mogę wyrządzić szkodę , ale postaram się jej zapobiec.

              d) niedomyślność – nie zdaje sobie sprawy, że komuś wyrządzę szkodę, nie pomyślałem o tym, a osoba rozsądna by o tym wiedziała.

 

Odpowiedzialność za każda formę jest taka sama.

 

 

 

 

 

*odszkodowanie szkody – powstał uszczerbek, a inna osoba musi to naprawić, czyli zapłacić poszkodowanemu (np. Marcin kran) – finansowa rekompensata za uszczerbek w majątku. By dostać odszkodowanie należy:

-wykazać uszczerbek

-wyjaśnić dlaczego szkoda powstała (skąd się wzięła)

-pomiędzy nimi musiała być jakaś przyczyna (związek przyczynowo-skutkowy)

 

Szkoda obejmuje stratę i utracone korzyści (to co mieliśmy i to co straciliśmy). Mamy prawo do pełnego odszkodowania.

 

*zadośćuczynienie szkody – UZUPEŁNIC!

 

*zasady odpowiedzialności – czyli komu możemy przypisać odpowiedzialność

 

a)  winy – możemy zażądać odszkodowania tylko gdy możemy przypisać komuś szkodę; musimy wykazać, że ta osoba wyrządziła szkodę.

b)  ryzyka – sprawcy szkody zawsze możemy przypisać odpowiedzialność, chyba, że szkoda wynikła z innej sytuacji. (np. wypadek autem, motorem, odpryśnięty kamień na szybie).

c)  słuszności – czasami ze względów moralnych trzeba przypisać komuś odpowiedzialność (np. gdy dwie osoby się pobiły)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin