Przedszkole w Orliskach.docx

(15 KB) Pobierz

  Przedszkole w Orliskach

                                                                    Opracowała: Małgorzata Dąbek

 

Scenariusz zajęcia

w grupie mieszanej - dzieci 6,5,4,3 – letnich

 

Dnia: 09.05.2009r. godz. 9.00

 

Temat kompleksowy: Życie na łące.

Temat: Łąka i jej mieszkańcy.

 

 

Cele ogólne:
 

·         utrwalenie poznanych wiadomości na temat przyrody na łące

·         rozwijanie umiejętności czytania prostych wyrazów

·         utrwalenie poznanych liter, cyfr, znaków < > =

·         doskonalenie umiejętności przeliczania, dodawania i porównywania za pomocą liczmanów

·         doskonalenie współdziałania w zespole

·         wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności podczas podejmowania zadań

·         tworzenie miłej atmosfery podczas zabaw

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko

 zna mieszkańców łąki

 potrafi rozwiązać zagadki słowne i obrazkowe

 czyta ze zrozumieniem nazwy zwierząt łąkowych

 opowiada o zwyczajach wybranych zwierząt łąkowych

 potrafi współdziałać w zespole

 zna cyfry, potrafi przeliczać liczmany w zakresie 10, dodawać i porównywać liczby z użyciem znaków < > =

 dostrzega piękno otaczającej przyrody i wie jak zachować się w stosunku do zwierząt

   i roślin 

 potrafi rytmicznie poruszać się do melodii piosenki

 

Metody:

 słowne – objaśnienia, opowiadanie, zagadki

 czynne – zadań stawianych do wykonania

 aktywizujące

 

Formy pracy:

 zbiorowa

 grupowa

 indywidualna

 

 

POMOCE:

zagadki, sylwety zwierząt łąkowych, ilustracja łąki, napisy: lato, jesień, zima, wiosna, obrazki i napisy charakterystyczne dla danej pory roku, teksty zagadek,

obrazki z mieszkańcami łąki, kartoniki z nazwami zwierząt, karty pracy

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.      Zabawa rytmiczna przy piosence pt. „Pory roku”.

2.      Omówienie piosenki

- o jakich parach roku jest mowa w piosence?

- z czym wam się kojarzy lato?

 

Utrwalenie pór roku:  dopasowywanie do napisów ; lato, jesień, zima, wiosna (ułożenie w odpowiedniej kolejności)  obrazków (dzieci młodsze) i napisów (dzieci starsze) charakterystycznych dla danej pory roku.

 

- jaką porę roku najbardziej lubicie?

- jak myślicie gdzie latem jest najładniej (na łące) Zielony dywan, na nim kwiatów tyle. Chętnie na nich siadają pszczoły i motyle.

     3. Posłuchajcie co kiedyś wydarzyło się na łące.

 

Pewnego dnia na łące słonko bardzo mocno grzało i dookoła było bardzo ciepło. Na łące jak zwykle było kolorowo. Kwiaty wesoło tańczyły razem z wiatrem, a nad kwiatami latały bzyczące pszczółki. Na kwiatach odpoczywały kolorowe motyle. Po trawie chodziły małe, czerwone biedronki. Gdzieś z oddali słychać było rechotanie żabek i klekot bociana. Ze swojego domku – kretowiska wyglądał mały, ciekawski krecik. Dookoła było zielono, wesoło i gwarnie. Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości i postanowiła porwać mieszkańców łąki. Otoczyła ich wszystkich i zabrała ze sobą. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty  nadal rosły i świeciło słońce, ale łąka była teraz pusta i smutna.

 

- Czy pomożemy mieszkańcom łąki wrócić do domu?

 

4. Pokaz ilustracji pustej łąki, aby zapełnić ją zwierzętami trzeba wykonać następujące zadania:

  - losowanie zagadek o poszczególnych zwierzętach

W czerwonych butach po łące chodzę

Czasem przystanę na jednej nodze

Łypnę okiem, przekrzywię głowę

Czy już śniadanie dla mnie gotowe?                             (bocian)

 

Tu cytrynek, tam paź królowej

Wszędzie piękne, kolorowe

Lekko unoszą się nad łąką

Gdy tylko zaświeci słonko                                           (motyl)

 

Skaczą po łące, pływają w wodzie.

Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie.                                   (żaba)

 

W kropki mam spódnicę,

chętnie zjadam mszyce.                                          (biedronka)

 

Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,

Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi.                            (kret)

Ma żółte i czarne paseczki,

lata nad łąką i głośno bzyczy

kiedy grzeje słonko.                                  (pszczoła)

 

- motyle dz.m – składają w całośc pociętego na części motyla, dz. s. – układają z sylab oraz liter wyraz „motyle”

 

- biedronki dz.m. – liczą kropki na skrzydłach biedronek, dz.s. – porównują ilość kropek zapis cyfrowy (wykorzystanie znaków < > =),

 

- pszczoła  - wyróżnianie zdań prawdziwych i fałszywych: „tak” „nie” (dz.s), symbole buzi uśmiechniętej i smutnej (dz.m)

Śnieg jest k...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin