RD Istota walki narodowej.doc

(49 KB) Pobierz
ISTOTA WALKI NARODOWEJ
ISTOTA WALKI NARODOWEJ

(Przegląd Wszechpolski, luty 1902)

 

Przez cały ciąg naszych dziejów porozbiorowych nie było podobnej do dzisiejszej chwili, w której by z ta­ką uderzano zaciętością w najistotniejsze podstawy na­szego narodowego bytu. Głośno, hałaśliwie nawet, z całym aparatem jawności, w następujących jeden po drugim procesach sądowych i szerokich debatach par­lamentarnych, walczy przeciw nam rząd pruski, dążąc do wynarodowienia czterech blisko miljonów obywateli państwa, mówiących językiem polskim i wykazujących coraz wyraźniej polską świadomość narodowo-polityczną. Z drugiej strony to samo dzieło prowadzi państwo ca­rów, ale prowadzi po cichu, utrudniając wydobywanie się na zewnątrz jęków skargi, tłumiąc wszelki głos opinji, więżąc i zsyłając opornych bez obrony, wydając no­we ukazy bez rozpraw. Jedna i druga polityka przeciwpolska korzysta z doświadczenia, ulepsza nieustannie swe środki, ani na chwilę nie spuszcza z oka swego istotne­go celu: zagłady, a przynajmniej powstrzymania rozwoju wszystkiego, co się składa na polską samoistność naro­dową. W jednej i drugiej dzielnicy środki skierowane ku temu celowi ogarnęły tyle dziedzin życia, ilu nie ogarniały nigdy dotychczas, zlały się, zharmonizowały w tak skończony system, jaki przedtem nigdy nie istniał.

Pomimo to nasz byt narodowy nie jest w chwili obecnej bardziej zagrożony, niż był w różnych chwilach ubiegłego stulecia. Przeciwnie, patrzymy nawet jaśniej w przyszłość, niż poprzednio, nie rozpaczamy i ze spo­kojem przyjmujemy groźby nowych aktów ucisku. Bo, jeżeli wzmocniono środki walki przeciw nam, to i my także czujemy się mocniejszymi zarówno przez przyrost fizycznych sił narodu, jak przez wzmocnienie się moralne, przez wzrost świadomości narodowej i będący wprawdzie w początku, ale już postępujący z dnia na dzień rozwój polskiej myśli politycznej.

Naród dwudziestomiljonowy, świeży, młody — bo główna masa naszego ciała narodowego dopiero zaczy­na swoją historję — a przy swej młodości mający wiele pięknej tradycji, naród taki — to skupienie sił niezmier­nych, które w najcięższej, najdłużej trwającej walce się nie zużyją. Siły te mogłyby zgnić, gdyby pozostały bezczynnemi, ale w dzisiejszych warunkach nie mogą się wyczerpać, gdy raz zostały uruchomione.

Do tego wszakże, by walkę ze szczęśliwym dla siebie wynikiem doprowadzić, nie dość mieć siły i na pole bitwy je wyprowadzić — trzeba wiedzieć również z kim się walczy, jaka jest suma i rozkład sił wrogich, skąd ciosy przeciw nam wymierzone pochodzą. Naj­większy siłacz może być zwyciężony, gdy walczy w ciem­ności, gdy nie wie skąd mu każdej chwili cios grozi, gdy nie przewiduje, skąd przyjdzie najsilniejsze natarcie.

W codziennej walce politycznej, jaką obecnie pro­wadzimy, w walce bez jawnego, uznanego dowództwa, do prasy narodowej należy wnoszenie światła w ciem­ności, obliczanie sił wroga, odkrywanie jego planów, wskazywanie skąd najsilniejsze natarcie grozi i gdzie najwytrwalszy opór nas czeka.

Czy obowiązek ten prasa nasza spełnia?...

Przez cały okres rozwoju systemu rusyfikacji Królestwa i Kraju Zabranego, po ostatniem powstaniu, znacz­na, bardziej wpływowa część prasy naszej wskazywała społeczeństwu, że ucisk i rusyfikacja są skutkami naszej rewolucyjności, że, gdybyśmy się nie buntowali, korzy­stalibyśmy z licznych swobód i z posiadanych dawniej instytucyj narodowych. Nie pamiętano o tym, że rusyfikacja Kraju Zabranego, już istniała w pełnym rozwoju w okresie między latami 1831—63, nie chciano zwracać uwagi na to, że rząd rosyjski zaczynał już systematyczną rusyfikację prowincyj nadbałtyckich, które nie tylko nigdy się nie buntowały, ale dostarczały zawsze, stale i naj­liczniej słupów, utrzymujących nawę państwową rosyjską, i nie zastanawiano się nad przyczynami, dla których te same poglądy wygłaszają dzienniki rosyjskie, a wśród nich najbardziej polakożercze.

Gdy rzeczywistość coraz wyraźniej kłam temu poglądowi zaczęła zadawać, gdy społeczeństwo dawno już zapomniało o buntowaniu się, a ucisk ciągle się wzmacniał, gdy we wszystkich kierunkach zaczął on wy­stępować jako stały system rządu rosyjskiego względem wszystkich podbitych ludów, zaczęto szukać przyczyn prześladowania w osobach: wszystko tłumaczyły demoniczne postacie Pobiedonoscewa, Apuchtina, Hurki, a nawet jego żony. A gdy który z tych strachów zni­kał, opuszczając stanowisko, koguty dziennikarskie piały churem na odmianę, po to żeby się nazajutrz przekonać, iż nic się nie zmieniło.

W państwie pruskiem przyczyną wszystkiego złego był Bismarck, dostatecznie wielki, ażeby cień na cały naród rzucać, ażeby w upodobaniach i wstrętach jego widziano źródło wszystkiego, co się dzieje. Gdy ustąpił, prasa nasza zapiała głosem wielkim, ale wnet się prze­konano, że oddziaływa z oddali, nie pozwalając się wy­dobyć na wierzch dobrej woli innych. Gdy umarł, duch jego wcielił się w H.K.T. i tak zaciążył na rządzie prus­kim, że ten coraz bardziej się na Polaków rozjada.

Obecne też położenie oświetlane jest najpowszechniej w sposób następujący:

Przyczyną ucisku i wysiłków germanizacyjnych w Prusiech jest „hakatyzm”. Nikt się nie zastanawia nad tym, co stanowi istotę tego hakatyzmu, dlaczego do „hakatystów” należą najświatlejsze umysły niemiec­kie, dlaczego zalicza się do nich większość profesosów uniwersyteckich, którzy w Niemczech nie są urzędnikami, dlaczego naród taki trzeźwy i praktyczny, jak Niemcy, dał się tak łatwo opanować temu, jak powiadamy, „obłędowi”...

W Rosji natomiast kierunek rusyfikacyjny jakoby zanika, zarówno w rządzie, jak w opinji, a miejsce jego zajmuje pewna tolerancja i nawet życzliwość dla pod­bitych. Pozostał wprawdzie system i dalej działa, ale to nie pochodzi z nieżyczliwości dla nas, tylko stąd, że pewna rutyna nie pozwala zmienić istniejącego stanu rzeczy, że wreszcie istnieje gromada czynowników, zainteresowana w tym, żeby się nic nie zmieniło. Nikt się znów nie zapyta, dlaczego w tym okresie „tolerancji” i prądów liberalnego jakoby cara powstał i z niesłycha­ną szybkością rozwija się system rusyfikacji Finlandji, wzorowo dotychczas spokojnej i legalnej; nikt nie chce wiedzieć, że Czertkow jest jawnym wielbicielem Hurki i jego systemu, że system rusyfikacyjny tam, gdzie są blade pozory jego złagodzenia, reformuje się tylko, do­skonali, zastosowuje do zmienionych warunków.

Publicystyka nasza nie chce nic wiedzieć o dziejo­wym antagonizmie interesów polskich z jednej strony, a z drugiej pruskich i rosyjskich, a przypisuje wszystko dobrej lub złej woli kierowników polityki państw zabor­czych, oraz istnieniu w tych państwach pewnych „żywiołów”, szowinistycznych, niechrześcijańskich i t. p. Nie istnieją dla niej ani nauki historji, ani doświadczenia codzienne — nie przestaje ona nawoływać wrogów do opamiętania się, a społeczeństwa własnego do cier­pliwości i wytrwania, póki opamiętanie się tamtych nie nastąpi.

Skąd to pochodzi? Jakie są źródła tego szerzenia przez prasę niedorzecznych złudzeń?...

U jednych jest to opinja szczerze całkiem wypo­wiadana. Składa się na nią z jednej strony ignorancja historyczna i polityczna, a z drugiej zaś małoduszność, niepozwalająca prawdzie zajrzeć w oczy. Należąc do warstwy, która dawniej naród stanowiła, która, jako naród polityczny, dawno już zbankrutowała, a, jako warstwa społeczna, bankrutuje z dnia na dzień, nie chcąc widzieć tego, że dzisiejszy naród poza nimi się tworzy, że właś­ciwa siła narodowa poza nimi istnieje, nie mają oni wiary w naszą żywotność narodową, w naszą zdolność do walki. Gdyby uwierzyli, że walka jest koniecznością, że siły nam wrogie nie przestaną same działać, że, prze­ciwnie, coraz silniej w nas uderzać będą, pozostałaby im tylko rozpacz i utrata resztek nadziei na ocalenie pol­skości. Oni na to, żeby móc być Polakami, muszą się łudzić i muszą społeczeństwo mimowiednie okłamywać.

U innych jest to szczególnym rodzajem dyplomacji. Za dużo wiedzą, zanadto umieją patrzeć, a za mało mają zdolności do złudzeń, ażeby nie widzieć tego, iż polityka pruska i rosyjska względem nas nie jest wy­nikiem takich lub innych chwilowych usposobień, wpły­wu tych lub innych ludzi, przewagi przemijającej pew­nych żywiołów w państwie. Rozumieją oni, że to jest polityka narodów, mających sprzeczne, nawzajem wyłą­czające się z naszemi interesy, polityka, która się za­częła nie wczoraj i nie sto lat temu, która się nie jutro i nie za sto lat skończy. Ale wiedzą oni także, iż bio­rąc te niezbite fakty za przesłanki, musieliby wyciągnąć wnioski, których się boją. Uważają oni, że to są rzeczy, które można wiedzieć, a nawet między sobą, w familji poufnie szeptać, ale których głośno mówić nie można, by nie uświadamiać samych wrogów. Zdaje im się nie­mal, iż rząd pruski dopiero wtedy uświadomiłby sobie potrzebę zniszczenia Polaków, gdyby to w krakowskim przeczytał dzienniku.

Dyplomatyzowanie to czasami uwidacznia się w ca­łej swej śmieszności. Kilka tygodni temu czytaliśmy w odcinku poważnego dziennika szkic historyczny, w którym autor najwyraźniej wykazuje, iż tępienie Po­laków jest potrzebą państwową Prus; nie przeszkodziło to o kilkadziesiąt wierszy wyżej, we wstępnym artykule wypowiedzieć nadziei, że hakatyzm minie, a z nim ucisk w Prusiech ustanie...

Dzięki temu właśnie wpływowi prasy, usiłującej ukrywać przed oczyma ogółu istotę naszej walki naro­dowej, siejącej zupełnie błędne pojęcia o źródłach ucisku i eksterminacji na gruncie polskim — inteligentniejsze sfery naszego społeczeństwa tak mają pod tym względem wypaczone pojęcia, iż o wiele trudniej przychodzi im częstokroć zrozumienie właściwego stosunku naszego do panujących u nas rządów, niż uświadamiającym się narodowo żywiołom ludowym. Bezpośrednim skutkiem tych wypaczonych pojęć jest owo ciągłe wahanie się opinji narodowej, owo liczenie na zmianę systemu ze zmianą władcy lub zarządcy kraju, owo szukanie wśród społeczeństwa rosyjskiego i niemieckiego grup, sprzyja­jących naszemu rozwojowi narodowemu, owo usiłowa­nie oparcia się na Niemczech przeciw Rosji lub na Rosji przeciw Niemcom.

Wszystkich tych zboczeń unikniemy z chwilą, kiedy ogół nasz zrozumie, że nasza walka narodowa zarówno na zachodzie, jak na wschodzie — to nie skutek chwilo­wego istnienia jakiegoś szowinistycznego nastroju w Niem­czech lub Rosji, ale odwieczny antagonizm naszego na­rodu z dwoma sąsiedniemi, antagonizm nie słabnący, ale potęgujący się coraz bardziej, w miarę jak uwydatnia się coraz bardziej fakt, że nasz rozwój narodowy stanie się zgubą, a przynajmniej położy tamę rozrostowi sąsia­dów, w miarę jak świadomość tego faktu przenika do coraz szerszych mas każdego z zainteresowanych społeczeństw.

Uświadomić jak najsilniej ten fakt naszemu ogółowi uważamy za pierwszy swój obowiązek.

Społeczeństwo nasze musi wiedzieć, że jego walka narodowa — to walka na śmierć i życie, że w tej wal­ce niema zmiłowania, niema kapitulacji na dogodnych warunkach, że w niej można tylko zginąć lub zwyciężyć. Musi ono wiedzieć, że dążenie do wytępienia, a przy­najmniej do sprowadzenia nas na poziom szczepu, po­zbawionego wyższej indywidualności kulturalnej i politycznej, będzie istniało zawsze w Niemczech i w Rosji, bez względu na charakter władców i kierowników po­lityki, bez względu na to, jakie stronnictwo stanie tam u rządu, będzie istniało, dopóki my nie wydostaniemy się na wierzch, dopóki nie odzyskamy samoistnego bytu, jako naród polityczny.

Gdy prawda ta będzie dla ogółu jasną, stosunek jego do sprawy walki narodowej stanie się stokroć po­ważniejszym, myśl jego, wolna od ciągłego wahania się, od pogoni za złudzeniami, kończącej się zawsze rozcza­rowaniem, konsekwentnie pracować będzie nad wydo­skonaleniem sposobów walki w przeciwstawieniu do wydoskonalonych systemów ucisku, energja jego, nie rozpraszając się i nie redukując dobrowolnie, pójdzie połączona w jednym kierunku.

Z drugiej strony społeczeństwo musi wiedzieć, o co dla siebie walczy, musi wiedzieć, że tu nie idzie o za­pewnienie sobie tolerancji, o zachowanie tego, co dziś posiadamy, ale o odbicie tego, co nam zagarnięto, czego nas pozbawiono, o zdobycie warunków nie­skrępowanego, samoistnego rozwoju narodowego, warunków, w których będziemy mogli w pełni roz­winąć zdolności swej rasy i stanąć, jako odrębna jednostka, z własną, wysoką indywidualnością, w rodzi­nie ludów.

Wśród świadomych tak wielkiego celu walki inny duch będzie panował, inne męstwo, inna gotowość do ofiar.

Oto dlaczego pismo nasze od początku swego istnienia pracuje nad uświadomieniem opinji rozmiarów niebezpieczeństwa, grożącego nam od wrogów, i do­niosłości zadań naszej narodowej walki. Można powie­dzieć, że praca ta nie tylko przynosi korzyści, że wzmac­niając moralnie nasze szeregi, jednocześnie uświadamia ona wrogom niebezpieczeństwo, grożące im z naszej strony i pobudza ich do większej energji w prześlado­waniu polskości. Niewątpliwie tak! Ale my patrzymy na to, jako na zło nieuniknione. W miarę, jak nasze siły rosną, musi rosnąć u wrogów świadomość niebezpie­czeństwa, grożącego im z naszej strony. Najniedorzeczniejszą polityką jest — siebie samych osłabiać w tym celu, by wroga mniej straszyć. Tych rzeczy zaś nie można wiedzieć dla siebie, ukrywając je jednocześnie na zewnątrz. Nasza polityka względem państw zabor­czych nie może być polityką gabinetową, bo swego rzą­du nie mamy, nie może być polityką familji, koterji lub „pewnych sfer”, jaką by chciano ją zrobić, ale musi być polityką narodową, szeroką polityką mas. Z masami zaś, zwłaszcza przy naszem słabem wyrobieniu politycznem, można tylko publicznie mówić, tylko głośno myśleć, bo wszelkie niedomówienia, brane zbyt dosłownie, prowa­dzą do wypaczenia pojęć. Jeżeli wpojenie pewnych my­śli własnemu ogółowi pociąga za sobą ujawnienie ich wrogom, nie może to nas powstrzymać ani od myślenia, ani od dzielenia się myślami ze społeczeństwem — inaczej byśmy prowadzili do powolnego samobójstwa narodu. Podczas ostatnich rozpraw w sejmie pruskim nad interpelacją w sprawie wrzesińskiej hr. Bulow czytał artykuł Przeglądu Wszechpolskiego na dowód, że Polacy sami mają świadomość tego, jakie niebezpieczeństwo dla Prus przedstawiają ich usiłowania narodowe. Mowa kan­clerza niemieckiego miała na celu pobudzenie szerokich warstw społeczeństwa niemieckiego do energiczniejszej walki z polskością, a odczytany artykuł miał posłużyć za je­den ze środków ku temu. Ze stanowiska niemieckiego uży­tek ten z naszego pisma był prawdopodobnie wcale właści­wy, bo dla Niemców, zarówno jak dla nas, niezmiernie ważną jest rzeczą uświadamiać sobie w całej pełni zna­czenie walki, jaką z nami prowadzą. Wprawdzie na gruncie, którego germanizacja ze względów terytorjalnych jest dla Prus najważniejsza, w Księstwie Poznań­skiem, Polacy mają przewagę społeczną, i rozbudzenie tam walki rasowej, przenikającej aż do życia prywatne­go, w której każdy Polak będzie wrogiem każdego spotkanego Niemca, będzie miało ten skutek, że energja wojujących Niemców jeszcze się wzmocni, ale za to spo­kojni Niemcy zaczną jeszcze bardziej uciekać na zachód, ustępując miejsca Polakom. Na znaczniejszym wszakże obszarze zaboru pruskiego Niemcy mają przewagę i walcząc przeciw nam z większą świadomością, współ­działając więcej rządowi, mogą nam nowe wytworzyć trudności. Z tem wszakże musimy się pogodzić, gdyż za tę cenę kupujemy głębsze uświadomienie narodowe i polityczne własnego społeczeństwa, kupujemy szybki przyrost sił narodowych, które idąc spójnie ku wyraź­nemu celowi, wielkie przeszkody będą umiały przełamać.. W tem właśnie wzmacnianiu sił, w szeregowaniu ich do walki, we wskazywaniu walczącym istoty nie­bezpieczeństwa i istotnego celu walki — leżą zadania prawdziwej polityki narodowej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin