Pączki różniste.docx

(28 KB) Pobierz

Pączki - przepis podstawowy

Pączki z nadzieniem

Pączki

Pączki cynamonowe

Pączki holenderskie

Pączki karnawałowe

Pączki luksusowe

Pączki na słono z kminkiem

Pączki optymalne

             

Pączki pieczone

Pączki polskie

Pączki przedwojenne

Pączki serowe

Pączki serowe cytrusowe

Pączki serowe podlaskie

Pączki tureckie

Pączki warszawskie

Pączki wegańskie

             

Pączki z budyniem

Pączki z dyni

Pączki z dziurką

Pączki z różą

Pączki z truskawkami

Pączki z wiśniami

Pączki z ziemniaków

 

 

 

 

Pączki - przepis podstawowy2,5-3 szklanki mąki

200 ml mleka              12 żółtek

10 dag masła              3 łyżki cukru

3 łyżki oleju              1 łyżka drożdży

1 cukier waniliowy              1 l oleju do smażenia

cukier puder do posypania

 

 

Rozpuścić drożdże w ciepłym (nie gorącym!) mleku. Dodać pół szklanki mąki, żółtka, stopione masło, cukier i cukier waniliowy. Wymieszać wszystko dokładnie i wyrabiać, aż w cieście powstaną pęcherzyki powietrza. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15-20 min. Kiedy ciasto urośnie, dodać tyle mąki, aby dało się zagnieść dość miękkie, ale nie klejące się do rąk. Włożyć do miski, przykryć ściereczką i postawić w ciepłym miejscu. Gdy urośnie, po 20 minutach, rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Z ciasta wycinać szklanką plastry. Wlać do rondla olej i podgrzać. Pączki smażyć na niezbyt gorącym oleju, ponieważ szybko się spieką, a w środku będą niedopieczone. Jeżeli w czasie smażenia olej za bardzo się rozgrzeje, zdjąć na chwilę rondel z ognia. Smażyć po 12-15 minut każdą porcję pączków na złotobrązowo.

 

Źródło: www.restaurants.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki z nadzieniem

N a  c i a s t o: 1 kg dobrej mąki (tortowej lub krupczatki), 10 dag świeżych drożdży, 6-8 żółtek, jajo, 10 dag (pół standardowej kostki) masła, 10 dag cukru (prawie pół szklanki), dwie szklanki świeżego mleka, 100 ml rumu lub winiaku, pół laski utartej wanilii, aromat rumowy (2-3 krople), skórka otarta z wcześniej wyszorowanej pomarańczy.

N a  n a d z i e n i e: słoik ulubionej konfitury (np. z róży, moreli lub wiśni) albo powideł śliwkowych, ewentualnie 1-2 łyżki płatków migdałowych.

D o  s m a ż e n i a: około 1-1,5 kg smalcu (lub smalcu wymieszanego z olejem kujawskim w proporcjach 2:1), szczypta soli.

D o  p o s y p a n i a: cukier puder

Będą ci też potrzebne: spora miska na ciasto, stolnica, naczynie (1,5 l) do ucierania jaj, duży płaski rondel lub głęboka spora patelnia, mały rondelek, mikser, sitko, kubek litrowy na rozczyn, stolnica, wałek, pergamin do pieczenia ciast, 3 łyżki: zwykła, drewniana i cedzakowa, widelec, duża gaza, czysta lniana ściereczka, pergamin do pieczenia ciast, 2 duże płaskie talerze lub duża taca, papierowy ręcznik, duży okrągły półmisek lub patera na gotowe pączki.

P r z y g o t u j  i n g r e d i e n c j e. Zadbaj o to, by składniki, łącznie z nadzieniem, miały jednakową, pokojową temperaturę. Na 2-3 godz. przed użyciem wyjmij je z lodówki i połóż w ciepłym miejscu (najlepiej w temperaturze 25°C, ale nie niższej niż 20°C!). Pamiętaj, że drożdżowe ciasto źle znosi wahania temperatury i przeciągi. "Przeziębione" po prostu nie wyrośnie. Przesiej mąkę do miski. W ten sposób usuniesz z niej zanieczyszczenia oraz ją napowietrzysz. Musisz bowiem wiedzieć, że jeden z sekretów ciasta drożdżowego polega na wtłoczeniu w nie jak największej ilości powietrza na różnych etapach przygotowywania. Drożdże (muszą być naprawdę świeże!) pokrusz i wrzuć do kubka. Dodaj 5-6 łyżek mąki, łyżkę cukru i niepełną szklankę letniego mleka. Dokładnie wszystko wymieszaj, przykryj gazą i odstaw w ciepłe (optymalnie 30-35°C) nieprzewiewne miejsce, by drożdże "ruszyły". W tym czasie w rondelku na małym ogniu stop masło, zdejmij z ognia, wystudź. Potem mikserem utrzyj żółtka oraz całe jajo z cukrem i szczyptą soli. Niech cię nie korci, by dosypywać cukru do tego kogla-mogla! Powoduje on szybsze przypalanie się ciasta w czasie smażenia. Przesyp skórkę pomarańczową na sitko i przelej ją wrzącą wodą, a gdy ocieknie, osusz papierowym ręcznikiem.

Z a g n i e ć  c i a s t o. Gdy rozczyn podwoi objętość i jego powierzchnia prawie się spłaszczy, a po lekkim dotknięciu palcem zapadnie się - wlej go w zrobione w mące wgłębienie. To ważne, byś uchwyciła ten moment, bo zarówno z rozczynu niedojrzałego (burzącego się), jak i przejrzałego (przyklapniętego) nie wyjdzie puszyste ciasto. W pierwszym przypadku pączki będą zakalcowate, w drugim - kwaśne. Jeśli twój rozczyn był w sam raz, dodaj do niego kogel-mogel, prawie całe mleko, połowę alkoholu (zapobiegnie nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu przez ciasto w czasie smażenia), skórkę pomarańczową i wanilię. Dokładnie wymieszaj wszystko drewnianą łyżką. Jeżeli uznasz, że mieszanina jest za sucha, wlej resztę mleka i wyrabiaj ciasto tak długo, aż przestanie się lepić do rąk i miski. Ale jeśli będzie się kleiło, wgnieć w nie troszkę mąki, umyj dłonie, nasmaruj je masłem i jeszcze na chwilkę wróć do zagniatania. Wlej letnie masło i wgnieć je w ciasto. Uformuj ciasto w kulę, połóż w misce, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce, by wyrosło.

U f o r m u j  p ą c z k i  i  n a d z i e j  j e  k o n f i t u r ą. Gdy ciasto wyrasta, przygotuj konfiturę, dżem lub powidła. Smakosze twierdzą, że do pączków najodpowiedniejsza jest konfitura z róży, ale nie wszystkim odpowiada jej intensywny aromat. Ważne, by nadzienie było dość gęste. Możesz wymieszać je z pozostałym alkoholem. Zajrzyj do ciasta i sprawdź, czy już wyrosło - powinno podwoić objętość. Jeśli tak, podziel je na dwie części. Jedną przykryj i zostaw w misce, drugą przełóż na lekko (to ważne!) oprószoną mąką stolnicę i rozwałkuj na placek grubości 1-1,5 cm. Szklanką powykrawaj krążki. Kolejno kładź je na dłoni, drugą ręką nakładaj na środek każdego placuszka nie więcej niż pół łyżeczki nadzienia i zlepiaj go tak, by równą warstwą otulał nadzienie, tworząc okrągłą bułeczkę. Rób to z wyczuciem, by nie przerwać ciasta, bo nadzienie wypłynie. Układaj uformowane pączuszki w odstępach (będą rosły!), zlepieniem do dołu, na pergaminie do pieczenia rozpostartym na blacie kuchennym. Przykryj je ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia. Tak samo "przerób" pozostałe ciasto. Możesz też inaczej formować pączki: cieniej rozwałkować ciasto i ułożone na połowie krążków nadzienie przykryć pozostałymi placuszkami, starannie zlepiając ich brzegi.

U s m a ż  p ą c z k i  i  o p r ó s z  j e  c u k r e m  p u d r e m. Rozgrzej w rondlu dość dużo tłuszczu - jego poziom niech sięga co najmniej 6 cm. Zanim zaczniesz smażenie, sprawdź, czy tłuszcz uzyskał odpowiednią temperaturę. W tym celu wrzuć do rondla kawałek ciasta na próbę. Jeśli natychmiast wypłynie i ładnie się zrumieni, tłuszcz jest odpowiednio rozgrzany. Ostrożnie włóż pierwszą partię wyrośniętych pączków. Powinny luźno pływać w tłuszczu, bo jeszcze trochę urosną podczas smażenia. Pamiętaj, że pączki smaży się na niezbyt silnym ogniu, dzięki czemu nie będą w środku zakalcowate lub wręcz surowe. Pod żadnym pozorem nie odchodź teraz od kuchni. Co chwilka podważaj pączki widelcem i sprawdzaj, czy od spodu już się ładnie zrumieniły. Jeśli tak, odwróć je i zrumień także z drugiej strony. Pamiętaj, by przed włożeniem kolejnej partii dołożyć do rondla trochę świeżego tłuszczu. Upieczone sztuki przekładaj łyżką cedzakową na płaskie talerze wyścielone grubą warstwą papierowego ręcznika. Przykryj każdy pączek kawałkiem takiego ręcznika, by "spił" jak najwięcej tłuszczu także z góry. Przestudzone, ale jeszcze ciepłe pączki ułóż na dużym półmisku lub paterze, każdą warstwę posypując (przez sitko) cukrem pudrem.

 

Źródło: kobieta.gazeta.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki500 g mąki

8 żółtek

po 3/4 szkl. stopionego masła i cukru

cukier waniliowy

80 g drożdży

smażona skórka pomarańczowa

1,5 szklanki ciepłego mleka

szczypta soli

śliwkowe powidła lub różana konfitura

cukier puder do posypania lub polukrowania

zapach rumowy (jeśli ktoś lubi)

ok. 750 g smalcu do smażenia

 

Do kubeczka włożyć drożdże, 1 łyżkę mąki, łyżeczkę cukru, dodać 1/2 szklanki mleka i dobrze rozetrzeć. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Mąkę przesiać, żółtka odzielić od jajek. Do żółtek dodać cukier i połowę cukru waniliowego. Ucierać na prawie białą, puszystą i kremową masę (najlepiej w misce na garnku z gorącą wodą). Podrośnięte drożdże dodać do mąki, dodać też utarte żółtka. Ciasto wyrabiać rękami, dodając tyle ciepłego mleka by ciasto było miękkie, pulchne i sprężyste a nie rzadkie. Gdy ciasto zacznie odchodzić od miski wlewać stopniowo rozpuszczone, ciepłe (nie gorące) masło i wyrabiać do czasu gdy ciasto będzie łatwo odchodzić od rąk i od miski. Dodać drobno pokrojoną skórkę pomarańczową. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.. Gdy podwoi swoją objetość z porcji wielkości kurzego jajka robić placuszki, nakładać po porcji powideł i zlepiać, formująć pączki. Układać je na posypanej mąką deseczce, przykryć ściereczką do wyrośnięcia (około 15 minut). W garnku rozgrzać tłuszcz. Do mocno nagrzanego smalcu wkładać pączki i smażyć na złoty kolor z obu stron (aby miały białą obrączkę jak te z cukierni trzeba po przewróceniu na drugą stronę przykryć garnek). Wyjmować i układać na talerzu wyłożonym papierowymi serwetkami. Ostudzone posypać cukrem pudrem lub lukrem z odrobiną zapachu rumowego.

 

Źródło: kuchnia.o2.pl

DO GÓRY

 

Pączki cynamonoweciasto na pączki              3/4 szklanki rodzynek              1 łyżka cynamonu              1/2 szklanki cukru pudru

 

Rodzynki zalej na kilka minut wrzątkiem, dokładnie umyj pod bieżącą wodą, osusz. Wymieszaj z połową cynamonu. Dodaj do ciasta podstawowego wraz z mąką i zagnieć. Z ciasta rozwałkuj placki o grubości 1,5 cm, szklanką wytnij z nich krążki, układaj na posmarowanej olejem stolnicy. Pozostaw je tam przez 15 minut, aby wyrosły. Usmaż. Cukier puder wymieszaj z pozostałym cynamonem i 2-3 łyżkami przegotowanej zimnej wody i utrzyj dokładnie drewnianą łyżką na lukier. Posmaruj nim przestudzone pączki. Pączki można jeść, kiedy lukier zastygnie.

 

Źródło: uczta.vege.pl

DO GÓRY

 

Pączki holenderskie3 pełne szklanki mąki

po pół szklanki cukru i ciepłego mleka

5-6 dkg drożdży

6 łyżek masła

1 łyżka stopionego masła              2 jaja

skórka otarta z cytryny i pomarańczy

3/4 szklanki rodzynek

1/2 szklanki drobno pokrojonej

smażonej skórki pomarańczowej              2 łyżki rumu

sól

1 l oleju do smażenia

cukier puder do posypania

 

 

Jaja i masło wyjąć z lodówki. Rodzynki sparzyć, osączyć, włożyć do miseczki, zalać rumem. Drożdże utrzeć z łyżeczką cukru, wymieszać z letnim mlekiem i zostawić w ciepłym miejscu. Jajka starannie utrzeć z cukrem i, cały czas ucierając, dodawać po łyżeczce miękkie masło i po ćwierć łyżeczki skórek otartych z cytrusów. Lekko ogrzaną mąkę przesiać do miski, dodać sól, wymieszać. Do ubitych jaj wlać drożdżowy rozczyn i, starannie mieszając, stopniowo wsypywać mąkę. Wyjąć ciasto na stolnicę i przez 10-15 minut dokładnie wyrabiać, po czym włożyć do miski, przykryć ściereczką, zostawić w cieple, by wyrosło. Następnie dodać rodzynki z rumem, smażoną skórkę pomarańczową, ponownie wyrabiać przez 5-10 minut. Ciasto lekko posmarować stopionym masłem, przykryć miską i odstawić w ciepłe miejsce. Gdy podwoi swoją objętość, lekko zwilżonymi dłońmi odrywać po kawałku, formować małe kulki i układać na ściereczce posypanej mąką. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia. Rozgrzać olej w garnku, wkładać po kilka pączków i smażyć na średnim ogniu. Po wyjęciu osączyć na papierowym ręczniku i posypać cukrem pudrem.

 

Źródło: www.kuchnia.com.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki karnawałowe3 szklanki mąki (50 dag)

7 dag drożdży

2 łyżki cukru (3 dag)

2 jajka

1 szklanka mleka (1/4 litra)              1/2 kostki masła lub margaryny

1/2 szklanki cukru pudru

powidła śliwkowe lub marmolada

ok. 1kg tłuszczu roślinnego

szczypta soli

 

Drożdże rozpuścić z 1/2 szklanki letniego mleka i łyżką cukru, zasypać 10dag mąki. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 minut, by rozczyn urósł. Masło lub margarynę stopić. W misce utrzeć jajka z cukrem, dodać przesianą mąkę, resztę mleka, szczyptę soli oraz rozczyn. Wyrobić ciasto. Następnie po trochu wlewać margarynę, jeszcze chwilę wyrabiać do momentu wchłonęcia tłuszczu. Miskę z wyrobionym gładkim ciastem włożyć do pojemnika z zimną wodą. Odczekać 1/2 godziny aż wyrośnie. Gdy ciasto podwoi swoją obiętość, rozwałkować je na grubość 2cm. Wycinać kółka. Układać na nich nadzienie, przykrywać pustymi kółkami i starannie zlepiać. Pączki układać na deseczce oprószonej mąką, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Tłuszcz rozgrzać w szerokim rondelku, wkładać pączki i smażyć pod przykryciem, a po odwróceniu - bez przykrycia. Podczas smażenia pączki powinny swobodnie pływać. Usmażone pączki ostrożnie wyjmować łyżką cedzakową, wykładać na bibułę do odsączenia tłuszczu. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

Składniki na 25 pączków.

 

Źródło: cukierniastefanka.webpark.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki luksusowe1 kg mąki

20 dkg cukru

20 dkg masła

15 żółtek

1/2 l mleka

6 dkg drożdży

1 kieliszek spirytusu              2 olejki rumowe

2 pomarańcze

5 dkg gorzkich migdałów

1/2 laski wanilii

20 dkg konfitury morelowej

5 dkg smażonej skórki pomarańczowej

smalec do smażenia              Polewa rumowa:

1 szkl. cukru

1/2 szkl. wody

pół cytryny lub 1 łyżka octu

1 olejek rumowy

 

 

 

Zaparzyć pół szklanki mąki z 1 szklanką mleka, ostudzić. Wlać drożdże rozrobione jedną szklanką mleka, wsypać połowę mąki i pozostawić do podrośnięcia. Utrzeć żółtka z cukrem, dodać wanilię (może być 1 paczka cukru waniliowego), skórkę z pomarańczy, posiekane migdały, rozczyn, resztę mąki, spirytus, stopione masło i całość dobrze wyrobić. Ciasto postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Rozwałkować na stolnicy na grubość 1 cm i wykrawać krążki. Na każdy krążek kłaść konfiturę, nakrywać drugim i zlepiać brzegi. Gdy pączki podrosną, smażyć je w gorącym smalcu. Przygotować polewę rumową - cukier zalać wodą i gotować szumując, do uzyskania gęstości „na nitkę”, następnie zdjąć z ognia, przestudzić, i mieszać aż zbieleje, dodać sok z cytryny, olejek rumowy, wymieszać i rozcieńczyć ciepłą wodą do gęstości śmietany. Po ocieknięciu z tłuszczu smarować polewą rumową z posiekaną skórką pomarańczową.

 

Źródło: kuchnia.kisa.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki na słono z kminkiemciasto na pączki bez cukru, cukru waniliowego i skórki cytrynowej

2 łyżki kminku, łyżeczka soli

 

Do ciasta wraz z mąką dodaj kminek i łyżeczkę soli. Ciasto rozwałkuj na grubość 1,5 cm i nożem wycinaj romby lub trójkąty o boku nie większym niż 3 cm. Smaż je 6-8 minut (nie muszą przedtem rosnąć). Słone pączki z kminkiem są wspaniałym dodatkiem do zup, szczególnie do barszczu.

 

Źródło: uczta.vege.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki optymalne1 kg maki mąki pszennej typ 500

0,5kg żółtek

0,5 l śmietany 30%

0,2 kg masła

0,08 kg drożdży              0,06 kg cukru

0,5 kg powideł śliwkowych

lub innego nadzienia wg uznania

0,2 kg cukru pudru do posypania

2 kg smalcu do smażenia

 

Śmietanę lekko podgrzać, dodać żółtka, stopione masło, cukier, rozkruszone drożdże oraz mąkę. Wszystko dobrze wyrobić do gęstości ciasta jak na kluski kładzione. Gdy w cieście pojawią się pęcherzyki postawić je do wyrośnięcia na około 1 godzinę w ciepłym miejscu. Po wyrośnięciu ciasta formować pączki, po czym zostawić do wyrośnięcia. Bardzo ważny jest stopień wyrośnięcia pączków: za słabo - paczki małe, twarde; za mocno - pączki płaskie, zapadnięte. W głębokim naczyniu rozgrzać smalec do temperatury około 160°C i wypiekać pączki 5 minut z jednej strony i pięć minut z drugiej. Uwaga - zbyt gorący tłuszcz może być przyczyną niedopieczenia pączków, gdyż zbyt szybkie ciemnienie skórki zmusza do skrócenia czasu wypieku. Po lekkim odparowaniu pączki posypać cukrem pudrem.

 

Źródło: dr-kwasniewski.pl

DO GÓRY

 

Pączki pieczone1,5 szklanki mleka

0,5 kg mąki              0,3 szklanki cukru

0,5 kostki masła              2 dag drożdży

1 jajo              powidła śliwkowe

w ulubionej ilości              szczypta soli

tłuszcz do formy

 

Szklankę mleka lekko podgrzać, rozpuścić w nim drożdże, dodać 3 łyżki mąki, łyżeczkę cukru, wymieszać, odstawić na 15 minut do wyrośnięcia. Stopić połowę masła, mąkę przesiać do miski, wsypać resztę cukru (odłożyć 2 łyżki), wbić jajo i dodać wyrośnięty rozczyn. Całość wyrobić, dodając stopione masło. Gdy ciasto będzie już lśniące i gładkie - odstawić do wyrośnięcia na 30 minut. Gdy wyrośnie - trzeba je podzielić na porcje i każdą spłaszczyć na krążek, w który wkładamy porcje powideł. Brzegi dokładnie zlepić i gotowe pączki położyć na blasze posmarowanej tłuszczem. Niech rosną jeszcze przez pół godziny, a po tym czasie wstawić je do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. W tym czasie resztę mleka podgrzać z pozostałym masłem i cukrem i tak powstałym syropem polać upieczone pączki.

Są doskonałe, jeśli wasza wątroba mówi stanowczo „nie!” wszystkim smażonym rzeczom - nawet tak pysznym jak pączki. W smaku niewiele się różnią od tych smażonych, ale są lżej strawne.

 

Źródło: www.tutej.pl

DO GÓRY

 

 

Pączki polskie1 kg mąki

10 dkg drożdży

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin